Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 9 nga 9
 1. #1
  >> KS- AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,546
  Forca e Rrespektit
  1523

  Burrat hanė mė shumė nė prani tė grave

  Burrat hanė mė shumė nė prani tė grave


  Burrat hanė mė shumė kur dalin nė takim me gra sepse duan t’i impresionojnė ato, sipas njė studimi tė ri. Shkencėtarėt e Universitetit Cornell kanė anketuar 105 burra dhe gra, tė moshave nga 18 deri 81, nė njė bufe italiane pėr dy javė pėr tė parė dallimet mes gjinive nė atė se sa hanė nė prani tė njerėzve tjerė.

  “Ushqimi i lehtė te femrat ėshtė studiuar mirė nė tė kaluarėn dhe ideja ėshtė qė gratė synojnė tė hanė sa mė pak sa janė nė shoqėri tė njė burri”, ka thėnė Kevin Kniffin, autori i studimit pėr CBS News. “Ne kemi gjetur qė burrat synojnė tė hanė shumė mė shumė nė shoqėri tė grave”.


  Hulumtimi ka gjetur se burrat qė ishin ulur me tė paktėn njė grua kanė ngrėnė shumė mė shumė ushqim. 92% mė shumė pica dhe 86% mė shumė sallatė. Gratė qė hanin me burrat, sipas studimit, kanė shprehur se janė tė ngopura dhe se kanė ngrėnė shumė, por pas matjes sė mostrave ėshtė gjetur se ato nuk kanė ngrėnė mė shumė se zakonisht.


  Studimi nuk ka ekzaminuar cilėt faktorė kanė ndikuar qė burrat hanin kaq shumė sa ishin me gra, por hulumtuesit kanė dhėnė njė teori tė tyre. “Njerėzit kanė tendencė tė tregohen para tjerėve, qoftė pėr nga dominimi ose pėr t’i tėrhequr tė tjerėt”, ka thėnė Kniffin. “Pėr shembull, burrat hanė ushqim djegės pėr ‘t’u treguar’ dhe edhe ngrėnia e ushqimit nė masė tė madhe – qoftė e shėndetshme ose e pashėndetshme – si mėnyrė pėr ‘t’u treguar’ para grave”.

  Kniffin thotė se dėshira e burrave pėr tė treguar veten mund tė shihet edhe nė garat e ushqimit, nė tė cilat shumica e garuesve janė meshkuj. //LS  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 2. #2
  >> KS- AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,546
  Forca e Rrespektit
  1523
  kur lexova vetem titullin per her te pare ketu, mendova gjate shtresit para grave hajne me shum….

  Kurse kur e lexova permbajtjen, doli ne dite njoftimi : )

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 3. #3
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  6,810
  Forca e Rrespektit
  615
  Hame qe cke me te se jeni te babezitura ju femra ne krevat dhe na duhen energji...
   

 4. #4
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  40
  Postime
  18,464
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  8322
  Rritet apetiti 😉
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 5. #5
  Alis Volat Propriis fv Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  12,780
  Forca e Rrespektit
  8342
  Shyqyr qe jemi ne femrat qe kane oreks kta te mjeret!
  Be so beautiful, they can't take their hearts off you!

 6. #6
  Shkodran Me Zemer fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i PaTo_MiLaN
  Antarėsuar nė
  May 2013
  Postime
  419
  Forca e Rrespektit
  477
   

 7. #7
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  6,810
  Forca e Rrespektit
  615
  Citim Origjinale Postuar nga Legally_Sweet Shfaq Poten
  Shyqyr qe jemi ne femrat qe kane oreks kta te mjeret!
  Pa femrat na ha mortja ne....
  Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė menēuri. Tė njohėsh veten ėshtė urtėsia mė e madhe. Ti imponohesh vullnetit tė tė tjerėve ėshtė forcė. Ti imponohesh vetes ėshtė forca mė e madhe – (Une dora vet)

 8. #8
  Nuk duhet te hane shume as femrat as meshkujt.
   

 9. #9
  ◕‿◕ fv Avatari i Hope
  Antarėsuar nė
  Mar 2018
  Postime
  723
  Forca e Rrespektit
  197
  E ushqimi reshket me leht ne stomak kur je ne kompanine e duhur
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •