Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 5 nga 5
 1. #1
  Freedom fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  13,040
  Forca e Rrespektit
  903

  Dyshoni se miku juaj ėshtė njeri i keq? Prezantojeni me beben tuaj

  communication-bebe-gestes1-550x376.jpg
  Bebet dinė tė njohin fytyrat, por mbase munden tė bėjnė edhe mė shumė se kaq.

  Njė studim sygjeron se bebet mund tė bėjnė dallimin ndėrmjet personave tė mirė dhe tė kėqij.

  Njė eksperiment i bėrė nė universitetin “Yale” ka treguar se bebet i duan mė shumė personat tė cilėt janė tė sjellshėm.

  Nė eksperimentin tjetėr bebeve u janė treguar dy kukulla e mira, tė cilėn ka ndihmuar qė tė hapej kutia, dhe e keqja, tė cilėn e ka shqelmuar.

  Mė shumė se 80% e bebeve kanė zgjedhur kukullėn e mirė, gjė qė tregon qė bebet vėrtet dinė tė gjykojnė se kush ėshtė i mirė e kush i keq.

  “Njerėzit vijnė nė kėtė botė me moralitetin e lindur”, shprehet Paul Bloom, autor i librit” Vetėm bebet: prejardhja e sė mirės dhe e sė keqes”.

  Duke u rritur fėmijėt, janė gjithnjė e mė tė mirė nė bazė tė linjave dhe mimikave tė karakterit.

  3-vjeēarėt janė nė gjendje tė vlerėsojnė besnikėrinė e dikujt vetėm nė bazė tė fytyrės sė personit tė panjohur.

  Herėn tjetėr kur bebja juaj tregon padurueshmėri ndaj personit tė ri, mos e kuptoni kėtė vetėm si tekė.

  Provoni sė paku tė merrni nė shqyrtim gjykimin e bebes kur vlerėsoni miqtė tuaj.
   

 2. #2
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Vvetoni
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  In Your Mind
  Mosha
  28
  Postime
  4,493
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  2488
  Nuk kam shok, nuk kam as bebe.
  Kjo gojė nuk ėshtė pėr kėta vesh.

  mutantur omnia nos et mutamur in illis

 3. #3
  Freedom fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  13,040
  Forca e Rrespektit
  903
  Citim Origjinale Postuar nga Vvetoni Shfaq Poten
  Nuk kam shok, nuk kam as bebe.
  Po mace a ke ?
   

 4. #4
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Vvetoni
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  In Your Mind
  Mosha
  28
  Postime
  4,493
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  2488
  Citim Origjinale Postuar nga Natta Shfaq Poten
  Po mace a ke ?
  Nuk quhet me mace.
  Kjo gojė nuk ėshtė pėr kėta vesh.

  mutantur omnia nos et mutamur in illis

 5. #5
  Alis Volat Propriis fv Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  12,649
  Forca e Rrespektit
  8341
  Po patjeter, ja kur ta bejme beben do i veme miqte ne prove perpara tij/saj. Verdiktin e jep bebja
  Be so beautiful, they can't take their hearts off you!

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •