Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 5 nga 5
 1. #1
  >> KS- AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,506
  Forca e Rrespektit
  1514

  Mbajtja e sekreteve rrezikon shėndetin

  Mbajtja e sekreteve rrezikon shėndetin


  Sipas sondazhit mė tė fundit:

  Njerėzit qė mbajnė sekrete janė njerėzit mė tė pakėnaqur dhe mė tė pashėndetshėm nė krahasim me ata, qė nuk i mbajnė dot sekretet e tyre.  Disa njerėz i mbajnė mirė sekretet nga tė tjerėt, por pa marrė parasysh sa shumė mund tė jenė tė besueshėm lidhur me sekretet e tė tjerėve, mendja e njeriut ėshtė e “programuar” nė atė mėnyrė qė nė fund ta tregojė atė secret. Siē shkruan Salon.com, disa studime gjatė tri dekadave tė fundit kanė zbuluar se njerėzit tė cilėt mbajnė sekrete kanė mė shumė gjasa qė tė kenė probleme tė shėndetit mendor dhe tė vuajnė nga dhimbje fizike, dhe pasi e zbulojnė sekretin, ata ndiejnė lehtėsim dhe ēlirim.


  Njėri nga studimet ishte kryesuar nga prof. Tom Frijns nė vitin 2009, i botuar nė “Journal of Behavioral Development”, me ē’rast ėshtė vėrtetuar se personat qė mbajnė sekrete vuajnė nga vetėkontrolli i ulėt, depresioni dhe vetmia. Gjatė hulumtimit ėshtė zbuluar se njerėzit pas zbulimit tė sekreteve ndihen mė mirė psikikisht dhe ata qė ende mbajnė sekrete janė tė ekspozuar ndaj problemeve psikosociale.


  Mbajtja e sekreteve tona, por edhe tė tjerėve, nuk ndikon vetėm nė shėndetin psikologjik, por edhe nė shėndetin fizik, raporton “Daily Mail”. Nė njė studim tė realizuar nga Universitetin Notre Dame, i udhėhequr nga profesoresha e psikologjisė Anita Kelly, ėshtė zbuluar se njerėzit tė cilėt mbajnė sekrete kanė mė shumė gjasa tė vuajnė nga dhimbjet e kokės dhe dhimbjet e shpinės.


  James Pennebraker, psikolog nė Universitetin e Teksasit, ka publikuar rezultate tė ngjashme nė studimin e tij nė tė cilin morėn pjesė 33 tė mbijetuarit e Holokaustit. Ai i kishte filmuar intervistat me kėta njerėz tė cilėt i treguan pėrvojat e tyre traumatike tė cilat nuk i kishin treguar asnjėherė mė parė, ndėrkohė qė gjatė bisedave ai e kishte ndjekur punėn e zemrės sė tė anketuarve dhe nivelin e pėrcjellshmėrisė sė lėkurės.


  Gjatė ekzaminimit tė pėrsėritur 14 muaj mė vonė, subjektet ishin nė njė gjendje mė tė mirė shėndetėsore. Ėshtė interesante qė njerėzit qė mbajnė sekrete gjithashtu ndihen tė rėnduar, siē tregohet nga studimet e Michael Slepian tė botuara nė “Social Psychology and Personality Science”. Njė studim nė Universitetin e Stanfordit zbuloi se njerėzit qė mbajnė sekrete pėrjetojnė paragjykime tė njėjta si edhe njerėzit e trashė.


  Sipas pohimeve tė docentes sė psikologjisė dhe neuroshkencės Laura Smart, edhe nė qoftė se pėrpiqemi ta mbajmė sekretin, truri i njeriut ėshtė i programuar nė atė mėnyrė qė sekretin nuk mund ta mbajmė gjatė. Siē thotė ai, madje edhe kur pėrpiqemi ta fshehim ndonjė mendim apo sekret, procesi mendor nė trurin tonė i cili quhet “Procesi i monitorimit ironik” na detyron qė ta kujtojmė atė. Pėrveē kėsaj, sa mė e madhe sasia e stresit tė shkaktuar nga mbajtja e sekreteve, aq mė e mundshme ėshtė qė nė fund do ta zbulojmė sekretin.  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 2. #2
  ◕‿◕ fv Avatari i Hope
  Antarėsuar nė
  Mar 2018
  Postime
  671
  Forca e Rrespektit
  197
  Violetta ti mos reziko me, na thuaj sekretet e tua, premtojme mos ja themi kujt
   

 3. #3
  >> KS- AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,506
  Forca e Rrespektit
  1514
  Citim Origjinale Postuar nga Hope Shfaq Poten
  Violetta ti mos reziko me, na thuaj sekretet e tua, premtojme mos ja themi kujt
  haha rrij ti gati te degjosh, se une do i tregoj radhe tė gjitha

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 4. #4
  >> KS- AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,506
  Forca e Rrespektit
  1514
  dhe une kam lexu qe sekretet nuk ben te mbahen sekret.... veqante ato qe jan problematike, qe jan diq serioze te medha… (te cilat shkaterrojn individ, jete, shoqeri)... porse jo ato private personale te imeta.

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 5. #5
  ◕‿◕ fv Avatari i Hope
  Antarėsuar nė
  Mar 2018
  Postime
  671
  Forca e Rrespektit
  197
  Citim Origjinale Postuar nga Violetta Shfaq Poten
  haha rrij ti gati te degjosh, se une do i tregoj radhe tė gjitha
  Ja ku jam, po pres sekretin nr 1!


  Sa per temen, dicka qe eshte sekret nuk duhet te dali ne siperfaqe se perndryshe kot quhet sekret, kur e din me shume de dy veta u qa halli :p
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •