Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 6 nga 6
 1. #1
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,110
  Forca e Rrespektit
  1500

  Mė shumė para nuk na bėjnė gjithmonė mė tė lumtur

  Mė shumė para nuk na bėjnė gjithmonė mė tė lumtur


  Shkencėtarėt nga Universiteti Warwick i Anglisė dhe Universiteti i Minessotas, SHBA argumentojnė se shtimi i parave nuk mund t`i bėj njerėzit mė tė lumtur. Deri tani, ne e dinim se paratė vetėm, nuk mund tė na bėjnė tė lumtur, por rritja nė financat tona, sigurisht na jep njė gėzim. Megjithatė, shkencėtarėt nga Universiteti Warwick i Anglisė dhe Universiteti i Minessotas SHBA argumentojnė se shtimi i parave nuk mund tė na bėj tė lumtur, nė qoftė se kemi disa karakteristika tė veēanta tė personalitetit.

  Kėto karakteristika mund tė ndikojnė negativisht, nė mėnyrėn se si i shohim tė ardhurat tona dhe kėnaqėsinė qė na ofrojnė. Pėr shembull, sipas ekonomistit profesor Eugenio Porto, individėt neurotikė mund ta shohin njė rritje tė pagės ose njė rritje nė tė ardhurat e tyre si njė dėshtim, nėse nuk janė aq tė larta, sa ata do donin.

  Hulumtuesit duan tė nxjerrin nė pah se njerėzit shpesh pėrballen me paranė jo si me njė mjet pėr njė jetė mė tė rehatshme, por e shohin atė si njė mėnyrė pėr tė matur sukseset apo dėshtimet. Profesor Eugenio Porto thotė se: “njė njeri me nivel tė lartė neurotik e sheh rritjen e tė ardhurave si njė mėnyrė pėr matjen e suksesit. Nėse fitojnė pak para, atėherė njė rritje page nė tė vėrtetė i kėnaq, sepse e interpretojnė si njė arritje. Nga ana tjetėr nėse kanė njė pagė tė lartė, atėherė mund tė mendojnė se rritja ėshtė mė poshtė pritshmėrive sė tyre. E interpretojnė pjesėrisht si njė dėshtim dhe nuk ndihen tė kėnaqur nga ajo”. Porto thekson se sjellja nervoze karakterizon ata qė kanė prirje mė shumė nė ngarkesa emocionale negative si agresioni, zemėrimi dhe depresioni. /ba/
  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu,
  nuk tė meriton as ashtu.

  Mua nuk mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  por fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 2. #2
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,410
  Forca e Rrespektit
  886
  Normalisht qe nuk na bejn me te lumtur,por njerezit e ngaterrojn lumturin me paran.
   

 3. #3
  Larguar... fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv
  Antarėsuar nė
  Jan 2013
  Vendodhja
  Shqipėri
  Postime
  7,181
  Forca e Rrespektit
  10
  Paraja te zgjidh shume probleme te jetes se perditshme, por prape s'te garanton lumturi. Gjithsesi une them me mire me i pasuri se me i varferi.

  Darius
  La vita č bella...

 4. #4
  Praja eshte nje tool/mjet qe te lehteson shume gjera. Pra mund te asıstoje ne 1 pjese te lumturıse por sıgurısht jo ta zevendesoje ate
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 5. #5
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,180
  Forca e Rrespektit
  4529
  Gjithmone ngaterroj termin kenaqesi me lumturi,e nje corap te tere ma ben paraja mes tyre.

  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 6. #6
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  38,849
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11778
  Paraja eshte vendimtare deri ne mbulimin e nevojave te perditshmerise!
  Nga ai moment e me pas,ka komplet nje rol dytesor.
  Fukarallek maskarallek -thote,populli.

  Por njeriu duhet te kete kujdes ,se s"ka qenie me te denuar ne toke,se sa ata/ato qe kane lekun ,dhe ky i fundit ju vjedh mendjen,shpirtin i roberon dhe i ben njerez inert,te pavetdishem sa sa gjera jeta ka falas.
  Qe lumturia lundron mes shikimit tone,mendjes se lire dhe nje shpirti qe kapercen pertej kufijve material.
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •