Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit
Duke shikuar rezultatet 1 ne 30 nga 38
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,946
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11844

  A e dini sa xhami ka Stambolli?

  A e dini sa xhami ka Stambolli?  Qyteti turk Stambolli, i cili me 14.8 milionė banorė pėrbėn 18.5 pėrqind tė popullsisė sė pėrgjithshme tė Turqisė, njėherėsh ėshtė edhe qyteti me numrin mė tė madh tė xhamive nė vend, raporton Anadolu Agency (AA).

  Sipas tė dhėnave tė Muftinisė sė Stambollit, nė kėtė qytet ka 3.362 xhami, kurse vetėm nė lagjen Fatih janė 340 xhami.

  Pas lagjes Fatih radhiten lagjet Yskydar me 186 xhami, Ymraniye me 143 xhami, Beykoz me 136 xhami dhe Pendiku me 133 xhami. Numri mė i vogėl i xhamive nė Stamboll ėshtė nė Ishujt e Princėve, ku janė vetėm nėntė sosh.

  Kėshtu, nė Stambollin me 14.8 milionė banorė, njė xhami ėshtė pėr 4.403 persona.

  Stambolli qė nga pushtimi i saj nė vitin 1453 deri nė rėnien e kalifatit nė vitin 1923, ishte kryeqyteti i shtetit Osman, ku nė periudhėn prej afro 500 vitesh nė kėtė qytet janė ndėrtuar shumė xhami, tė cilat shėnojnė njė epokė tė tėrė historike.

  Nė mesin e xhamive mė tė rėndėsishme, tė cilat gjatė gjithė vitit vizitohen nga dhjetėra mijėra turistė nga e gjithė bota, sigurisht qė e dallojnė Xhamia e Kaltėrt, Xhamia Fatih, Xhamia Sulejmanije dhe shumė tė tjera.

  Gjithashtu rikujtojmė se janė nė pėrfundim e sipėr punimet nė xhaminė Camlica nė Stamboll, xhamisė mė tė madhe tė Turqisė moderne.

  tiranaobserver.al
   

 2. #2
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  29,100
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Une di vetem ate shprehjen hyp ktu e shif stambollin...por xhamite sja kam numri kur hypa....
   

 3. #3
  Alis Volat Propriis fv Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  12,311
  Forca e Rrespektit
  8311
  Ngado te hedhesh syte, vetem xhami shef ne Stamboll.
  "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath

 4. #4
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555
  Nga ta dime psh dhe pse duhet te na interesoje per ta mesuar?!
   

 5. #5
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  7,773
  Forca e Rrespektit
  2192
  Sa shumč kčrpurlla paska .
   

 6. #6
  oNcE... fv Avatari i Soulmind
  Antarėsuar nė
  Dec 2011
  Postime
  12,511
  Forca e Rrespektit
  9243
  Stambolli eshte kryeveper! Dhe jo vetem per minaret!
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 7. #7
  Donatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Lauri
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  8,903
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  6115
  Shume pak paska ne propocion me popullsine, kosova eshte 2milion dhe do ti kete nja 2000 xhamia...
   

 8. #8
  мαи ωιтн α мιѕѕιои fv Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,469
  Forca e Rrespektit
  3405
  Mashallah ! Kur isha ne Stamboll me 2006, ishte kenaqesi e vertete ne sabah ti ndegjosh t'gjithe ata ezana ne menyre te barabarte pothuajse.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 9. #9
  Themelues i Forumit fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,516
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4519
  Citim Origjinale Postuar nga Loverboy Shfaq Poten
  Mashallah ! Kur isha ne Stamboll me 2006, ishte kenaqesi e vertete ne sabah ti ndegjosh t'gjithe ata ezana ne menyre te barabarte pothuajse.
  edhe un ket e mendova... sa ndjenje e mir te mbush me jet .. edhe ne maqedon,i ka shum xhami dhe kam pas fat te ndegjoj shum zera... duke thirr ezanin pothuajse ne te njetat sekonda, sidomos ne mengjes.
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 10. #10
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,363
  Forca e Rrespektit
  11349
  Citim Origjinale Postuar nga Reaa Shfaq Poten
  Nga ta dime psh dhe pse duhet te na interesoje per ta mesuar?!
  Pse mi ?
  Keq te tingellon ty fjala turizem ?
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 11. #11
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555
  Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten
  Pse mi ?
  Keq te tingellon ty fjala turizem ?
  Te shkoj per turizem ne Stamboll e te numeroj xhamite?

  Jo flm s'me kane lene trute akoma Lol

  Dhe tani qe e mesova sa jane me nr (se di ne fakt se se lexova ) gjeja e fundit qe do vizitoja do ishin xhamite,eh mire ndonje me nr ndoshta sa per kuriozitet...

  Ah mire po qe per te reklamuar vendin,ja po numeroj e une tere kishat e xhamite e shqiperise haha madje kjo do te ishte me interesante te dinim vertet sa kisha e xhami jane ndertuar ne vendin tone kaq vite..!
   

 12. #12
  oNcE... fv Avatari i Soulmind
  Antarėsuar nė
  Dec 2011
  Postime
  12,511
  Forca e Rrespektit
  9243
  Citim Origjinale Postuar nga Reaa Shfaq Poten
  Te shkoj per turizem ne Stamboll e te numeroj xhamite?

  Jo flm s'me kane lene trute akoma Lol

  Dhe tani qe e mesova sa jane me nr (se di ne fakt se se lexova ) gjeja e fundit qe do vizitoja do ishin xhamite,eh mire ndonje me nr ndoshta sa per kuriozitet...

  Ah mire po qe per te reklamuar vendin,ja po numeroj e une tere kishat e xhamite e shqiperise haha madje kjo do te ishte me interesante te dinim vertet sa kisha e xhami jane ndertuar ne vendin tone kaq vite..!
  Po beje nje research o Rea e na e sill te mesojme dhe ne dicka me shume per kulture.
  Statistikat e cdo vendi duhet te mbahen ne arkiva qofshin objekte kulti, apo tipologji(lloje) te tjera ndertesash. Nuk ka ndonje filozofi te madhe ketu!
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 13. #13
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  29,100
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Loverboy Shfaq Poten
  Mashallah ! Kur isha ne Stamboll me 2006, ishte kenaqesi e vertete ne sabah ti ndegjosh t'gjithe ata ezana ne menyre te barabarte pothuajse.
  Per ty mund te jete kenaqesi padiskutim....por une kam nje xhami afer shpise. Ditet e javes ok se kam problem se cohem qe ne 6 por ne fundjave qe them shyqyr do flej ...jo jo eshte acarim me vete.
  Me duket sikur me kno hoxha ne vesh! Imagjino ne dimer me dritare e grila mbyll...po ne vere?
   

 14. #14
  Donatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Lauri
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  8,903
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  6115
  Shume ja mallkova shpirtin hoxhes nje here ne Tirane, kishte qene nje xhami pas hotelit kur bertiti hoxha me artopolant si gomar qe ne 5 te mjesit.
   

 15. #15
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  29,100
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Lauri Shfaq Poten
  Shume ja mallkova shpirtin hoxhes nje here ne Tirane, kishte qene nje xhami pas hotelit kur bertiti hoxha me artopolant si gomar qe ne 5 te mjesit.
  E di ate shprehjen...ta thente hoxha ne rreze te veshit
   

 16. #16
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i C3nI
  Antarėsuar nė
  Jun 2013
  Postime
  3,122
  Forca e Rrespektit
  1305
  Mashallah ! Turqit i don Allahu prandaj i ka bere musliman ne kete shkall te besimit .
  87654321

 17. #17
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  29,100
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga C3nI Shfaq Poten
  Mashallah ! Turqit i don Allahu prandaj i ka bere musliman ne kete shkall te besimit .
  Dhe prandaj nje me dy i plasin si fishekzjarre....bukur fort
   

 18. #18
  Donatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Lauri
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  8,903
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  6115
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  E di ate shprehjen...ta thente hoxha ne rreze te veshit
  jo nuk e di, pa tjeter do jete e re per mua....prandaj thuaje edhe nqs eshte sharje.
   

 19. #19
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  29,100
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Lauri Shfaq Poten
  jo nuk e di, pa tjeter do jete e re per mua....prandaj thuaje edhe nqs eshte sharje.
  ne fakt eshte mallkim ( kur i thuhet dikujt te shendeshem)....se kur vdes nje myslyman , (se mos ja fus kot e une , po kshu e kam degjuar) , i shkon hoxha i flet ne vesh qe te iki pa pendese nga kjo jete...si pune e priftit o ti njeri

  e ja kshu kshu
   

 20. #20
  Donatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Lauri
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  8,903
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  6115
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  ne fakt eshte mallkim ( kur i thuhet dikujt te shendeshem)....se kur vdes nje myslyman , (se mos ja fus kot e une , po kshu e kam degjuar) , i shkon hoxha i flet ne vesh qe te iki pa pendese nga kjo jete...si pune e priftit o ti njeri

  e ja kshu kshu
  Lere priftin mos e perziej me hoxhen
  prifti nuk flet ne vesh te vdekurve.

  Ne cilin vesh flet hoxha majtas apo djathtas, se ma kujtove punen e Muhametit ne Kuran tek surat kur flet me djallin. Kjo puna e te folurit ne vesh ne islam ka rendesi cili krah.

  ps. Une e dija qe ju flitet ne vesh te porsa lindurve jo te vdekurve.
   

 21. #21
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,363
  Forca e Rrespektit
  11349
  Citim Origjinale Postuar nga Reaa Shfaq Poten
  Te shkoj per turizem ne Stamboll e te numeroj xhamite?

  Jo flm s'me kane lene trute akoma Lol

  Dhe tani qe e mesova sa jane me nr (se di ne fakt se se lexova ) gjeja e fundit qe do vizitoja do ishin xhamite,eh mire ndonje me nr ndoshta sa per kuriozitet...

  Ah mire po qe per te reklamuar vendin,ja po numeroj e une tere kishat e xhamite e shqiperise haha madje kjo do te ishte me interesante te dinim vertet sa kisha e xhami jane ndertuar ne vendin tone kaq vite..!
  Po mire moj vendi yne eshte tjeter, ste thote te mos e dish, thjeshte kjo eshte teme per Turqine
  nuk vret, nuk ben dem informacioni.
  Ske pse te jesh aq mendjengushte une do i vizitoja xhamite, sidomos ne nje vend me popullsi te madhe myslymane a ia ke idene sa te bukura mund te jene ?
  Ku eshte problemi ?

  Eshte sikur te ikesh ne Itali e te mos vizitosh nje kishe, nejse mo.
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 22. #22
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555
  Beje ti Nick si mendje hapur,mua me pelqen kjo mendje ngushtesia ime...fundja sic thash per kuriozitet ndonje xhami qofte e kishe do e vizitoja ne varesi te vendit qe kam vizituar....E cka nese shkoj ne Itali e nuk vizitoj ndonje kishe,te prish ty po sme prish pune mua....qejfe qejfe kjo dynja fundja
   

 23. #23
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,363
  Forca e Rrespektit
  11349
  Citim Origjinale Postuar nga Reaa Shfaq Poten
  Beje ti Nick si mendje hapur,mua me pelqen kjo mendje ngushtesia ime...fundja sic thash per kuriozitet ndonje xhami qofte e kishe do e vizitoja ne varesi te vendit qe kam vizituar....E cka nese shkoj ne Itali e nuk vizitoj ndonje kishe,te prish ty po sme prish pune mua....qejfe qejfe kjo dynja fundja
  Te thashe informacioni sben dem.
  Mua do me pelqente te vizitoja nje vend per kulturen qe ka, artin, muze etj

  Paqe!
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 24. #24
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555
  Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten
  Te thashe informacioni sben dem.
  Mua do me pelqente te vizitoja nje vend per kulturen qe ka, artin, muze etj

  Paqe!
  Dhe une thash do vizitoja ndonje per kuriozitet jo ti merrja xhamite me rradhe jane c'jane ne tere Stambollin Lol...tani nese kjo tregon se jam mendje ngushte....problem per ty une jam ok me veten time fundja!!

  Paqe Nick!
   

 25. #25
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,363
  Forca e Rrespektit
  11349
  Te kundervihesh per ideale te tjera dhe ske bythe ta thuash e te tregosh dic tjeter me shkronja ka nje diference te madhe
  dhe une heq sh shpejt dore nga njerezit qe bejne sikur skuptojne.
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 26. #26
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  29,100
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Lauri Shfaq Poten
  Lere priftin mos e perziej me hoxhen
  prifti nuk flet ne vesh te vdekurve.

  Ne cilin vesh flet hoxha majtas apo djathtas, se ma kujtove punen e Muhametit ne Kuran tek surat kur flet me djallin. Kjo puna e te folurit ne vesh ne islam ka rendesi cili krah.

  ps. Une e dija qe ju flitet ne vesh te porsa lindurve jo te vdekurve.
  Po me te degjuar e kam edhe ti , se kshu sesi funksionon ta thone me mire ata qe e dine ....ben vaki edhe te ngaterrohem por si shprehje ekziston se nuk e shpika une
   

 27. #27
  Themelues i Forumit fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,516
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4519
  Po mir nuk eshte trishtuse nese ta prish gjumin diqka se eshte ne dobi te njerzve.... sepse ankesat duhet te jen aty ku bahet amoralitet ku te dergon ne rruge te shfrenuar ,droga ,prostuticion Bizhozi, alkoholi etj etj...e jo zeri i dikujt se ben thirrje per pendim dhe perulje ndaj te madhit zot,se ne njerz jemi.. dhe na duhet diku nje prehje shpirtrore...

  p.s nese ju pengon zeri i hoxhes .. pse duhet te mesoni me shum se si i flet ne vesh te vdekurve apo te gjallve ... per polimika me siguri .
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 28. #28
  Banned fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i legjenda
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Vendodhja
  tetova
  Postime
  3,346
  Forca e Rrespektit
  0
  Aspak nuk duhet ty pengoj zeri i hoxhe turqia esht donacione shum i madh ne kosoves per ndertim te xhamive
   

 29. #29
  мαи ωιтн α мιѕѕιои fv Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,469
  Forca e Rrespektit
  3405
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Per ty mund te jete kenaqesi padiskutim....por une kam nje xhami afer shpise. Ditet e javes ok se kam problem se cohem qe ne 6 por ne fundjave qe them shyqyr do flej ...jo jo eshte acarim me vete.
  Me duket sikur me kno hoxha ne vesh! Imagjino ne dimer me dritare e grila mbyll...po ne vere?
  Une kuptoj shqetesimin tend dhe se ne cfare mase mund te te pengoje. Sepse sic t'kap ty derti t'pushosh, trupi ka nevoje per pushim, besimtari ka nevoje per kenaqesi shpirterore, ndaj ezanin e konsideron ze qe ia qeteson/pushon shpirtin.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 30. #30
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Delirium
  Antarėsuar nė
  Aug 2013
  Vendodhja
  Lyon , Rhōne-Alpes
  Postime
  3,841
  Forca e Rrespektit
  1333
  Citim Origjinale Postuar nga dangerous Shfaq Poten
  Sa shumč kčrpurlla paska .
  nuk eshte krahasim i bukur qe mund te qeshim ,,aq me shume qe fjalen kerpudhe e ke shkruar si analfabete e vertete !
  Les petits ruisseaux font les grandes rivičres.

Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •