1 milion arsyje per te bere femije!

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
A seshte femija gjeja me e rendesishme ne nje familje?
Nje cift pa femije eshte nje cift inkomplet....
Nje familje pa trashegimtar nuk eshte me familje....

Une se kuptoj si mund te quhet femija "impediment" ne jeten e disave....

A ka sentiment me te bukur per nje femer...se sa aji kur behet mama...kur jep jete nje krijese?
A ka gje me te bukur se sa te shofesh femijen tende duke u ritur...duke thene fjalet e para..duke bere hapet e para..........

Eshte apo seshte femija domosdoshmeri ne nje familje?
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
te pergezoj per temen e hapur sweet.
femije eshte kompletimi i jetes njerezore dhe nje cifti.
femija eshte gjeja me e vyer qe i ka dhen zoti apo natyra njeriut.
femija eshte e gjithe pasuria tokesore,mbitokesore,e tundshme e patundshme.
eshte shpirti qe leme ne kur ikim.
eshte e ardhmja e njerezimit mbi toke,
dmth me pak fjale eshte GJITHCKA.

PS:kush nuk do femijet le te shkoje te mbytet gjekundi.
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Pro 1 milion arsyeve ,pro ketij stadi jetesor per te patur bebushat e gjakut tend ,mendoj qe vertet duhet te jete ndjenje e bukur te behesh mama:)
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
A seshte femija gjeja me e rendesishme ne nje familje?
Nje cift pa femije eshte nje cift inkomplet....
Nje familje pa trashegimtar nuk eshte me familje....

Une se kuptoj si mund te quhet femija "impediment" ne jeten e disave....

A ka sentiment me te bukur per nje femer...se sa aji kur behet mama...kur jep jete nje krijese?
A ka gje me te bukur se sa te shofesh femijen tende duke u ritur...duke thene fjalet e para..duke bere hapet e para..........

Eshte apo seshte femija domosdoshmeri ne nje familje?

1..varet sa e dojn me te vertet te dy partnert
2..simas meje po amo ka edhe njerz qe nuk dojn dhe jetojn mire edhe pa
3..edhe kjo po por ka gjithmon asi qe nuk menojn kshtu (fatkeqsisht po perhapen shum be:()

un per vete nuk e shoh jeten teme pa thmi, i du teper...ndalem neper rrug tu mpuq thmit e hallkutLOL...oh jon mjalt i jetes be, ta knoqin shpirtin..
 

Analistja

Anëtar i ri
Pergezime edhe nga ana ime per temen.
Femija te mbush jeten me gaz dhe ti shton ditet e lumtura. Sado perfekte te jete lidhja asnjehere nuk eshte e kompletuar pa famije.
Te kesh femije do te thote lodhje pa pushim, nete te tera pa gjume por pervec lodhjes e te tjerave, te kesh femije do te thote te jesh i bekuar. Do te thote te mbushesh ditet me gezim, te te iki lodhja menjehere pas nje perqafimi me femijen.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
te pergezoj per temen e hapur sweet.
femije eshte kompletimi i jetes njerezore dhe nje cifti.
femija eshte gjeja me e vyer qe i ka dhen zoti apo natyra njeriut.
femija eshte e gjithe pasuria tokesore,mbitokesore,e tundshme e patundshme.
eshte shpirti qe leme ne kur ikim.
eshte e ardhmja e njerezimit mbi toke,
dmth me pak fjale eshte GJITHCKA.

PS:kush nuk do femijet le te shkoje te mbytet gjekundi.
kush nuk do femije ka nje teme me 40 arsyje te mira per mos ti bere:p
 

Shpirti_I_Njerit

MACOKJA :p
A seshte femija gjeja me e rendesishme ne nje familje?
Nje cift pa femije eshte nje cift inkomplet....
Nje familje pa trashegimtar nuk eshte me familje....

Une se kuptoj si mund te quhet femija "impediment" ne jeten e disave....

A ka sentiment me te bukur per nje femer...se sa aji kur behet mama...kur jep jete nje krijese?
A ka gje me te bukur se sa te shofesh femijen tende duke u ritur...duke thene fjalet e para..duke bere hapet e para..........

Eshte apo seshte femija domosdoshmeri ne nje familje?Une per veten time e them me plote goje qe eshte femija gjeja me e rendesishme tek nje familje :D Ose tek familja ime qe do krioje nje dite :D

Femeija eshte gjeja me e bukure qe mund te jap zoti :D
Per Femine do sakrifikoja dhe jeten time sepse eshte dhurata me e bukure per nje prinde :D
Femija eshte gezimi tek nje familje
Femija per mua persh eshte jeta ime eshte lumturija e jetes time gezimi im me i madhe :D
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Femija eshte gezimi i shtepise.......eshte arsyeja e prindit per te jetuar,punuar dhe gezuar.........femiaj eshte bekimi qe merr nje cift nga zoti!!!!!!!!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Pse nuk bejne me njerzit femije?
A nuk eshte nje gje e trishtueshme mos shofesh gjak nga gjaku jot duke u rritur, duke u bere dikush ne jete...?
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

po gjithnje e me teper po parapelqehen familjet e vogla..plus kushtet e konomike...jo aq te mira..:(
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Po kushtet ekonomike....e pastaj ne pelqeri zgjohesh qe ke humbur nje jete te tere vetem...e kot
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

ne fakt kot se te mendosh qe para shuum viteve benin nga 10 femije e me ato kushte te tmershme....boohh mendje mendje kjo dynja..
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Femijet jane nje prej frytave me te rendesishem te jetes se kesaj bote. Jane dhurata me e mire dhe me e cmuar e prinderve nga i Zoti i Madheruar. Thene me ndryshe, ata jane pasuria e prinderve :)
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

po gjithnje e me teper po parapelqehen familjet e vogla..plus kushtet e konomike...jo aq te mira..:(

kush eshte burr dhe kujt i pelqen qe te shikoje femijet e tij te lumtur e te gezuar e shtron prapanicen ne pune e spjerdh as per kushtet e as per krizat.
Pse une qe kam qe ne 6-30 ne pune dhe akoma skam vajtur ne shtepi,cfare jam,budalla apo mazohist??
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!


Eshte apo seshte femija domosdoshmeri ne nje familje?

Femija eshte vertete bekim nga Zoti por prishja e familjes psh. per shkak te mungeses se femijes (kam parasysh ketu ata njerez qe duan te kene femije dhe per "faj" te njerit apo tjetrit partner apo dhe te te dyve nuk mund te kene femije) sme duket e mire...Mendoj se nese nuk ke femije te tute, mund edhe te biresosh (nese do), eshte gje shume e mire kjo...
Pra pergjigjja ime eshte qe femija edhe eshte edhe seshte domosdoshmeri per te qene nje familje (duke e pare dhe nga kjo pikepamja tjeter)...
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

kush eshte burr dhe kujt i pelqen qe te shikoje femijet e tij te lumtur e te gezuar e shtron prapanicen ne pune e spjerdh as per kushtet e as per krizat.
Pse une qe kam qe ne 6-30 ne pune dhe akoma skam vajtur ne shtepi,cfare jam,budalla apo mazohist??

e mire mos e trash shume dhe zerin , oops shkronjat desha te thoja . Lol

Ska te beje burrnia ketu , ne lidhje me numrin e femijeve sot. Varet gjithmone se cfare kerkon nga vetja dhe cfare kerkon tu japesh atyre. Se ne fakt kollaj eshte ti besh ato .. fap shtyp susten dhe dalin ato nje e nga nje. Dhe kur them kerkesa nuk po them tu vesh nje pjate te hane dhe ca rroba per tu veshur .
Nese do kerkosh tu realizosh cdo enderr dhe cdo kerkese qe te kene ato dhe te tonat bashke , nuk na del hesapi dhe sikur burrrrrrre me 100 rrrr-sh te jesh. Unless ke trasheguar miliona eshte histori tjeter.

Une personalisht preferoj te sjell pak e sakte (ti bej te lumtur dhe tua plotesoj te gjitha nje me nje dhe jo nje "batalion" dhe mos jem ne gjendje pra , kjo do me shkaterronte fare shpirterisht .. ska torture me te madhe mos jesh ne gjendje tia plotesosh ato qe te kerkon)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Femijet jane bereqet. Asnjehere nuk sjellin dëm. Perkundrazi, hapin shume dyer, te cilat kane qene te mbyllura deri ne ate moment. Vetem se duhet pasur durim. Lypset largpamesia, shpresa, vullneti dhe deshira per t'u ballafaquar me cdo sfide te jetes.
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

e mire mos e trash shume dhe zerin , oops shkronjat desha te thoja . Lol

Ska te beje burrnia ketu , ne lidhje me numrin e femijeve sot. Varet gjithmone se cfare kerkon nga vetja dhe cfare kerkon tu japesh atyre. Se ne fakt kollaj eshte ti besh ato .. fap shtyp susten dhe dalin ato nje e nga nje. Dhe kur them kerkesa nuk po them tu vesh nje pjate te hane dhe ca rroba per tu veshur .
Nese do kerkosh tu realizosh cdo enderr dhe cdo kerkese qe te kene ato dhe te tonat bashke , nuk na del hesapi dhe sikur burrrrrrre me 100 rrrr-sh te jesh. Unless ke trasheguar miliona eshte histori tjeter.

Une personalisht preferoj te sjell pak e sakte (ti bej te lumtur dhe tua plotesoj te gjitha nje me nje dhe jo nje "batalion" dhe mos jem ne gjendje pra , kjo do me shkaterronte fare shpirterisht .. ska torture me te madhe mos jesh ne gjendje tia plotesosh ato qe te kerkon)
zeri im ashtu eshte,i trashe dhe burrnor,cti bej ta ndroj?:D
spo flisja per batalione dhe une,pak e sakte po thosha.
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Femija e lidh familjen bashke.

Ishallah me ndihmon zoti me bebush vitin tjeter, se mezi po pres :D
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Femija e lidh familjen bashke.

Ishallah me ndihmon zoti me bebush vitin tjeter, se mezi po pres :D

Zoti sben femije,Karamelke.
Prandaj lere Zotin dhe shtrojuni punes ti dhe burri yt :D
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Zoti sben femije,Karamelke.
Prandaj lere Zotin dhe shtrojuni punes ti dhe burri yt :D


Ahahaha... sikur ta dija qe dikush do ma jepte kete pergjigje...
Sna mungon fuqija LOL, po te na hapi rruget zoti ne drejtime te tjera (mbaresije dmth)

:kercim:
 
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Sweeti gjithj keto arsye per te ber femij, por per te mos ber a ka ndonje.
Jo per ndonje gje por po mundohem ti mbush mendjen gruas se eshte shpejt akoma per femij:p:p
Se per te ber rremuj neper shtepi jan ata. hahahaha
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Une mendoj se femija eshte engjell! Merr ate qe te ofrohet them gjithmone me vete!:)

Te rrisesh nje femije duhet ne rradhe te pare te kesh pasuri karakteri me shume se pasuri monetare!

Femija nuk eshte asgje me shume se sa nje sfungjer qe thith ate qe i vene perpara.
Nese femija rritet mes tolerances, meson te pranoje! Nese femija rritet mes dashurise, meson te dashuroje. Nese rritet ne mes te kritikes, meson te denoje!

Para se te behesh prind duhet ta pyesesh veten mire, a je ne gjendje apo jo!?
 

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Totalisht ok :p ska kuptim jeta pa to ...
Sigurisht qe esht mire dhe qe gjithcka te vij ne kohen e duhur...:D
 

Devil

Anëtar i Nderuar
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Femija qe nga lindja e tij mund te behet arsyja e vetme qe nje prind hap syt cdo mengjes!! Dmth jo se eshte e domosdoshme te kesh femije por pa femije duket bota pa kuptim per nje çift eshte femija qe i jep kuptim kesaj bote!!
 

eldi

trafikante
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

te besh nje femije, eshte nje gje e mrekullueshme si per femren ashtu dhe per mashkullin, ska gje me te bukur kur te thot mami dhe babi, kur neser pasneser krenohesh me gjakun tend kur ai te behet dikushi. e ke nje femije qe te te jap nje got uje kur te jesh semure. ke nje femije te trashegosh gjithe mundin tend qe ke bere tere jeten.
Eshte mizori per ato qe nuk kan deshiren me te vogel per te patur femije.
 

Humbesi

Anëtar i ri
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Kinezët kanë 1 milion e 1 arsye per te bere 1 femije.
Arsyeja e fundit eshte; "S'ke shanc me bo 2" :p
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Une mund te them se jane mrekulli dhe ndjehem e bekuar se se shpejti do te behem nene....
Jam shtatezene, dhe inshallah deri ne fund shkon cdo gje mire.... Ato jane pjese e jetes, dhe qellim i jetes, te krijosh familje... te kesh femije... une enderroj te kesha binjak ose me mire trinjak, si dihet... I uroj qe cdokush te kete femije dhe Zoti ta bekoj me femije...
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: 1 milion arsyje per te bere femije!

Mu duk shume i bukur shkrimi i saj dhe doja ta ndaja me ju, ne kete teme.

E verteta
Nga: Stefanie Welcher Thompson

Nuk enderroja per nje bebe si shume femra. E dija qe do beja femije me kalimin e kohes, por jeta kishte shume gjera te tjera pervec kesaj - dhe mbi te gjitha, suksesi me dukej gjeja me e rendesishme sesa dikush te me therriste "mami".

Mami im rrinte gjithmon ne shtepi me mua dhe me motren time, deri sa u detyrua te gjente pune pas divorcit me babain tim. Punoi tek nje kompani telefonash per 25 vjet me rradhe. Gjithmon me dukej pune e kote ne krahasim me cfare doja te beja une ne moshen e saj. Flisja me te kur isha e vogel, por ajo me fliste me aq qetesi.
- Mami, kur ishe ti e vogel, cfare doje te beje kur te rriteshe?
E pysja te zbuloja se cfare karriere donte ajo te ndiqte, por gjithmon ajo me qetesine e saj, kthehej nga une dhe thoshte:
- Gjithmon doja te kisha femije. Thjesht doja te behesha nene.
Pastaj pyesja prap:
- Po a nuk doje ti nje karriere, psh te ishe infermiere, ose mesuese?
Ndersa ajo thoshte me pershperime sikur donte te me thoshte nje sekret te cmuar:
- Vetem doja te behesha nene!

U rrita ne vitet 1960 dhe 1970, dhe nuk e kuptoja deshiren e saj. Shume gra po hynin ne vende pune, dhe une doja te filloja nje karriere timen sesa te rrisja femije si mami im. Ne vend qe te martohesha dhe te beja femije si mami im, e kisha mendjen tek suksesi, dhe nje vend i mire pune. Mendoja se cdo njeri mund te beje nje femije, por jo cdokush mund te shkoje ne cdo vend te botes. Shkova ne Europe, Azi, Afrike. Punoja ne nje gazete, dhe kisha emisionin tim ne radio.

Po, jeta ime mund te dukej si me perfektja, por veshtiresia erdhi ne moshen 41 vjecare kur une u bera nene dhe zbulova qe teorija ime ishte gabim. Asgje nuk krahasohej me dashurine qe kisha une per vajzen time. Ne vend qe te rrija ne pune me ore te tera, mbaja ate ne krahe deri sa ta zinte gjumi. Mos e merrni per ters, jam shume krenare me veten time qe e mbarova universitetin, dhe ndoqja nje karriere, dhe qe vizitova vende te bukura ne bote. Por tani them me vete sa bukur do te ishte sikur ta kisha perjetuar deshiren e mamit time me pare.

Te qenit nene eshte pozicioni me i bukur qe kam pasur ndonjehere. Tek shikoj vajzen time qe rritet, ehste me shume edukative per mua sesa dhjetra leksione qe kam ndjekur me pare. Tek shikoj buzeqeshjen e saj, eshte me me fitim sesa cmimet qe kam marr nga puna. Kur e prezantoj gocen me lojra, libra te rinj, eshte me emocionuese se piramidat e Gizes ne Egjipt.

Tani kur dikush me pyet se cili ka qene suksesi im me i madh, buzeqesh dhe them "Te qenurit nene". Mami im kishte shume te drejte. Femija eshte gjeja me e cmuar ne bote.
 
Top