• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

10 Arsye te zhvillimit te fuqishem te Japonise!

Arfenilla

Themelues i Forumit

1- Ne Japoni mesohet nje lende mesimore nga
klasa e pare deri ne klasen e gjashte qe quhet ''
Rruga per tek Moralet'', mesojne nxenesit
moralin dhe sjelljet me njerezit!

2- Nuk ka ngelje nga klasa e pare deri ne klasen
e tete , pasi qellimi ne kete perjudhe eshte
edukimi, ngulitja e koncepteve dhe formimi i
personalitetit dhe jo thjeshte mesimdhenja!

3- Edhe pse japonezet jane nga njerezit me te
pasur ne bote nuk kan sherbetore qe kujdeset
per punet e shtepise sic e kan nje pjese e botes
se pasur por, babai dhe nena jane pergjegjesit e
shtepise dhe femijeve!4- Nxenesit Japonez pastrojne shkollat e tyre cdo
dite cerek ore bashke me mesuesit e tyre, kjo
ben te mundur pergatitjen e nje brezi modest
dhe qe kujdeset ndaj pastertise!

5- Nxenesit Japonez marin me vete cdo dite ne
shkolle furcen e dhembeve dhe i pastrojne
dhembet e tyre pas cdo ushqyerje, gje qe ben te
mesojne ruajtjen e shendetit qe ne moshe te
vogel!

6- Drejtoret dhe mesuesit e shkollave ushqehen
gjysem ore para se te ushqehen nxenesit per te
qene te sigururt ne sigurin e ushqimin qe
konsumohet, sepse ata i konsiderojne nxenesit e
ardhmja e Japonise dhe duhet ruajtja e kujdesi
ndaj tyre!

7- Pastruesit e ''rrugeve'' ne Japoni quhen
''inxhiniere te shendetit'' ku rroga e tyre varjon
nga 5000 deri ne 8000 Dollare Amerikan ne
muaj, e pranimi i tyre ne pune kalon ne disa
provime me shkrim dhe me goje!


8- Ndalohet perdorimi i celulareve ne trena,
restorante dhe vende te mbyllura, dhe ne vend
te ''silent'' eshte shkruar ''moral''!

9- Cdo kush qe shkone per te ngrene ne
restorante nuk mere me shume se sa ka nevoj
dhe asnjeri nuk le ushqim ne pjate!


10- Mesatarja e vonimit te trenave ne Japoni
eshte 7 sekonda ne vite, kjo tregon se Japonezet
jane popull qe e vleresojne shume kohen dhe
kujdesen per oret, minutat dhe sekondat!
Ne Japoni...
Ai qe vjen hejret ne pune e le makinen e tij larg
ne parking me qellim qe ata qe vijne me vone te
kene mundesi te arrijne orarin e punes pa
probleme!
Ne Japoni...
Ne hyrje te Kryeqytetit Tokyo ndodhet nje
banderole e madhe ku ne te eshte shkruar '' O
njeri mendo per te shpikur''!

B .sot
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar

1- Ne Japoni mesohet nje lende mesimore nga
klasa e pare deri ne klasen e gjashte qe quhet ''
Rruga per tek Moralet'', mesojne nxenesit
moralin dhe sjelljet me njerezit!

2- Nuk ka ngelje nga klasa e pare deri ne klasen
e tete , pasi qellimi ne kete perjudhe eshte
edukimi, ngulitja e koncepteve dhe formimi i
personalitetit dhe jo thjeshte mesimdhenja!

3- Edhe pse japonezet jane nga njerezit me te
pasur ne bote nuk kan sherbetore qe kujdeset
per punet e shtepise sic e kan nje pjese e botes
se pasur por, babai dhe nena jane pergjegjesit e
shtepise dhe femijeve!4- Nxenesit Japonez pastrojne shkollat e tyre cdo
dite cerek ore bashke me mesuesit e tyre, kjo
ben te mundur pergatitjen e nje brezi modest
dhe qe kujdeset ndaj pastertise!

5- Nxenesit Japonez marin me vete cdo dite ne
shkolle furcen e dhembeve dhe i pastrojne
dhembet e tyre pas cdo ushqyerje, gje qe ben te
mesojne ruajtjen e shendetit qe ne moshe te
vogel!

6- Drejtoret dhe mesuesit e shkollave ushqehen
gjysem ore para se te ushqehen nxenesit per te
qene te sigururt ne sigurin e ushqimin qe
konsumohet, sepse ata i konsiderojne nxenesit e
ardhmja e Japonise dhe duhet ruajtja e kujdesi
ndaj tyre!

7- Pastruesit e ''rrugeve'' ne Japoni quhen
''inxhiniere te shendetit'' ku rroga e tyre varjon
nga 5000 deri ne 8000 Dollare Amerikan ne
muaj, e pranimi i tyre ne pune kalon ne disa
provime me shkrim dhe me goje!


8- Ndalohet perdorimi i celulareve ne trena,
restorante dhe vende te mbyllura, dhe ne vend
te ''silent'' eshte shkruar ''moral''!

9- Cdo kush qe shkone per te ngrene ne
restorante nuk mere me shume se sa ka nevoj
dhe asnjeri nuk le ushqim ne pjate!


10- Mesatarja e vonimit te trenave ne Japoni
eshte 7 sekonda ne vite, kjo tregon se Japonezet
jane popull qe e vleresojne shume kohen dhe
kujdesen per oret, minutat dhe sekondat!
Ne Japoni...
Ai qe vjen hejret ne pune e le makinen e tij larg
ne parking me qellim qe ata qe vijne me vone te
kene mundesi te arrijne orarin e punes pa
probleme!
Ne Japoni...
Ne hyrje te Kryeqytetit Tokyo ndodhet nje
banderole e madhe ku ne te eshte shkruar '' O
njeri mendo per te shpikur''!

B .sot
Te lumte, Japonia.

...nese flisnim per 10 aresyet e prapambetjes se fuqishme te Shqiperise, ja ku i keni:

1- Bomba Atomike ne Ministrine e Mbrojtjes!
2- Bomba Atomike ne Ministrine e Brendshme!
3- Bomba Atomike ne Ministrine e Jashtme!
4- Bomba Atomike ne Ministrine e Shendetesise!
5- Bomba Atomike ne Ministrine e Arsimit!
6- Bomba Atomike ne Ministrine e Financave!
7- Bomba Atomike ne Ministrine e Qyteteve!
8- Bomba Atomike ne Ministrine e Fshatrave!
9- Bomba Atomike ne Ministrine e Kultures!
10- Bomba Atomike ne Ministrine e Drejtesise!

...tani, kush i shkrepi keto Bomba Atomike???

-Sa i mban mend Japonia 2 Bombat Atomike kush ja shkrepi, aq i mban mend edhe Shqiperia 10 Bombat Atomike kush ja shkrepi!!!
 

sensuu

sweet
Prap se pprap japonez ngelen
..imagjino te ishim si japonez .ska teknologji qe te ben njeri :p
 
Top