10 fakte gjeografike interesante qe do ju cudisin

MrCool

Old School.
Kufij, toponime, ekstreme, perqendrime dhe rekorde te tjera mund te gjeni ne shkrimin e meposhtem

194

1. Afrika eshte kontinenti me qendror. Kontinenti i zi eshte i vetmi qe shtrihet ne te katerta hemisferat , nese si pika referimi do te marrim Ekuatorin dhe Meridianin e Grinuicit

195

2. Alaska eshte shteti me perendimor dhe njekohesisht me lindor i globit.


196

3. Everesti nuk eshte pika me prane hapesires. Edhe pse maja e famshme eshte padyshim me e larta ne bote, per shkak te formes josaktesisht te rrumbullaket te Tokes, vendet me prane Ekuatorit, ku ndodhet vullkani Chimborazo me 6310 metra mbi nivelin e detit, ndodhet me prane yjeve.


197


4. Antarktida permban thuajse 90% te ujit te embel te te gjithe planetit. Volumi i kalotes gjigande te akullit llogaritet te jete 30 milione kilometra kub.


198

5. Nese Rusia eshte shteti me siperfaqen me te madhe ne bote, Kina eshte shteti me me shume vende te tjera kufitare, India, Pakistani, Afganistani, Taxhikistani, Kirgizstani, Kazakistani, Mongolia, Rusia, Koreja e Veriut, Vietnami, Laosi, Mianmari, Butani dhe Nepali.


199


6. Kanadaja ka ne territorin e saj me shume liqene se e gjithe pjesa tjeter e botes. Si vendi i dyte ne bote pas Rusise per nga siperfaqja, 9% e saj zihet nga ujera. Llogariten rreth 31 mije liqene me mbi 3 km katrore siperfaqe.


200


7. Tre shtete ndodhen teresisht te rrethuar brenda nje shteti tjeter te vetem. San Marino, Vatikani rrethohen nga Italia dhe Mbreteria e Lesotos nga Republika Jugafrikane


201

8. Vendi me temperaturen me te ulet te regjistruar dhe njekohesisht me i ftohti ne planet, eshte Vostok ne Antarktide. Temperatura mesatare ketu eshte -55.3 grade gjate nates polare, ndersa ne Gusht te 1987, u arrit edhe temperatura me e ulet e regjistruar mbi Toke, -75.4 grade Celsius. Nderkohe qe temperatura me e larte e regjistruar eshte arritur ne shkretetiren e Lut-it ne Iran, ku satelitet e NASA-s kapen +70.7 ne vitin 2005.


202


9. Lokalitetet me emrin me te shkurter ndodhen nje ne Norvegji dhe nje ne Suedi. Ato emertohen vetem me nje germe, "A" qe ne gjuhen vendase do te thote lume. Lokaliteti me emrin me te gjate ndodhet ne Uells, Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Ka 58 germa dhe eshte veshtire i prononcueshem, nje gje qe e ka bere parashikuesi i motit ne videon e meposhtme.


10. Vendi me kufirin me te gjate detar eshte Kanadaja me 244.781 kilometra


Burimi: Ikub.al
 
Top