10 keshilla per nje performance te mire verore

10 keshilla per nje performance te mire verore
Vera eshte tek porta, ndaj organizmi ka nevoje per nje "check up" per ta vendosur ate ne kushte sa me te mira.
Shoqata Nderkombetare e Dietes dhe e Ushqimit, ka perpunuar nje dekalog per te permiresuar sa me mire formen fizike, por edhe mendore te cdo individi, vecanerisht ne prag te stines se veres.
Images.jpg

1. Ndiq nje diete te bilancuar por te pasur me elemte ushqimore te ndryshem.
2. Pini 1.5 deri 2 litra uje ne dite.
3. Preferoni ushqime te pasura ne fibra.
4. Reduktoni ne maksimum embelsirat.
5. Kujdes me yndyrnat.
6. Konsumoni te ashtuquajturit probiotike, ose enzima, ne menyre te pershtashme.(Activia)
7. Pakesoni konsumin e alkoolit
8. Ben aktivitet fizik te rregullt.
9. Kontrollo stresin dhe lejoji vetes pushimin e nevojshem
10. Dedikoju sa me shume pasionit per nje aktivitet qe te pelqen.ikub.al
 
Top