10-te gjestet e bukurise para gjumit

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Per te mos u ngritur ne mengjes si nje zombie, ne mbremje ekziston nje ritual i vogel per tu mesuar dhe per tu bere zakon.Asgje e komplikuar, vetem disa gjeste te vogla, thjesht per tu kujdesur per bukurine tuaj dhe te kurseni kohe ne pergatitje kur te bjere alarmi.

Pergatitni rrobat tuaja. Zgjidhni rrobat tuaja qe do te vishni neser dhe mbeshtetini ne nje karrige. Zgjedhja e veshjes heret ne mengjes mund te jete nje stres dhe mbi te gjitha mund te beni veshjen e gabuar.

Pastrimi i fytyres. Eshte mire te kujdeseni per higjenen e fytyres ne mbremje. Zgjidhni nje pastrues te lehte me nje perqendrim te vogel te acidit salicilik, per ta bere ftyren me te ndritshme.

Aplikoni nje krem anti-age( kundra moshes).
Produktet qe parandalojne rrudhat punojne me mire gjate oreve te gjumit. Nese ende nuk keni nevoje per nje trajtim kundra plakjes, te pakten perdorni nje krem hidratant, vecanerisht nese lekura juaja eshte e thate. Ato me baze retinoli zevendesojne ne menyre te perkryer anti-plakjen.

Larja e dhembeve dhe pastrimi me fill dentar. Ky eshte nje veprim qe duhet te perseritet disa here gjate dites, por nese nuk keni kohe apo ju demton, te pakten 10 minuta para se te flini perkushtojuni higjenes orale.

Pastrimin buzeve. Peeling mund te behet ne dy hapa, nderkohe qe ju lani dhembet kaloni furcen e dhembeve ne buze tuaja ne menyre delikate dhe me pas aplikoni nje balsam specifik. Po perse ky veprim? Ne kete menyre ju eleminoni lekuren e thate dhe me luspa.

Hiqni qimet e padeshiruara.
Nese keni nevoje te rregulloni vetullat apo qimet e zakonshme qe dalin nga hunda apo veshet, bejini ate ne mbremje, cfaredo lloj irritmi do te zhduket brenda nates.

Beni stretching (terheqja e muskuje, trupit). Nese do ta beni kete veprim para se te shkoni ne shtrat do t’ju ndihmoje te relaksoheni dhe te bini ne gjume sa me lehte, nuk eshte e nevojshme te merrni pozicionet yoga, mjafton te terhiqeni pak.

Hiqni spinen. Dy ore para se te flini, fikni kompjuterin dhe celularin, qendrimi i lidhur ne internet ju ben hiperaktive. Pervec kesaj, disa studime thone se energjia e emetuar nga keto pajisje mund te nderhyje ne prodhimin e melatonit.

Mos pini alkool apo pije me permbajtje kafeine. Nuk eshte e vertete qe alkooli nxit gjumin, perkundrazi eshte i veshtire per tu tretur. Per me teper ai rrit dehidratimin dhe nxit fillimin e rudhave, me mire konsumoni nje dekafeinato, apo nje caj bimor, si caji jeshil i pasur me antioksidante.

Nderroni carcafet nje here ne jave.
Lekura e vdekur depozitohet ne carcafe, ne mengjes eshte mire te rregullohet shtrati dhe jasteket, pervec kesaj nje here ne jave nderroni carcafet. //keshilla
 

eGo0sTyle

System Engineer
Pe: 10-te gjestet e bukurise para gjumit

Pergatitja per te bo gili vili sqenka :p
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: 10-te gjestet e bukurise para gjumit

Sidomos kjo e fundit

Nderroni carcafet nje here ne jave. Lekura e vdekur depozitohet ne carcafe, ne mengjes eshte mire te rregullohet shtrati dhe jasteket, pervec kesaj nje here ne jave nderroni carcafet

Kur fle gjume sdua tia di per gje, jo se sdua por edhe ne daca nuk mundem :p
 

Elushe

Vogëlushe
Pe: 10-te gjestet e bukurise para gjumit

Pergatit rrobat qe naten perpara...absolutisht jo. Dita e diele eshte dita e hekurosjes dhe pastaj gjate diteve te javes ne vazhdim, çfaredo te te nxjere dora nga dollapi :)

Te tjerat po :)
 

DeliriumMind

Disconnect to Riconnect 💫
Pe: 10-te gjestet e bukurise para gjumit

Pergatitni rrobat tuaja :
un vishem cdo dit ndrryshe, cdo gje varet se si ngrihem :)

Pastrimi i fytyres : po...e pastroj komplet dhe bej nje tualet jo shum te rend (laps te zi Avon qe sme hiqet kollaj, rimel te zi dhe me pas nje rimel gel me xixa qe me fikson ate te ziun... ) dhe ne mengjes tualeti eshte ne 99,9 % e rasteve perfekt. Me pelqen te zgjohem e lyer .. e kam fiksim

Aplikoni nje krem anti-age( kundra moshes) : e vetmja krem qe perdor eshte nje qe kushton 1 euro ( e kam ble 2 vjet perpara LOL ) sepse me cahet lekura...

Larja e dhembeve dhe pastrimi me fill dentar : me se normale....

Pastrimin buzeve : skam nevoj per momentin...

Hiqni qimet e padeshiruara : ritual i pernatcem

Beni stretching (terheqja e muskuje, trupit) : preferoj masazhet XD

Hiqni spinen : i lej te gjitha ndezur. celulararet nuk i fik kurr.... pc rrin me muzik me ze te ulet shpesh

Mos pini alkool apo pije me permbajtje kafeine : pas pijes haj nai gjo te embel ose chewingum perndrryshe ne mjes goja vjen er limoni te fresket LOL

Nderroni carcafet nje here ne jave : igjena per femren 1her duhet te jet nr.1
 

ERA_VL

missing you....
Pe: 10-te gjestet e bukurise para gjumit

te pergatis rrobat??? e pse duhet....ne mengjes cfare te me teket e vesh...vetem kur kam ndonje rast te vecante i bej gati rrobat qe ne darke....
pastrimi i fytyres cdo nate ....normale
krem anti-age ne kete moshe??......larg qofte....
larja e dhembeve sigurisht mengjes dhe darke ....
pastimi i buzeve....pfffff
qimet e padeshiruara???? ....kur eshte e nevojshme ....:)
stretching ....rralle per mos te thene kurre....nese mund te quhet e tille shetitja ne darke ...:)
spinen e heq, alkool skam probleme se nuk e preferoj dhe sa per carcafet nje here ne jave ....:)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Pe: 10-te gjestet e bukurise para gjumit

Lyerja me krem nuk mungon ne ritualin tim .......te duarve, kembeve dhe fyryres mendoj se duhet bere cdo nate, por edhe nese ndonjehere e anashkalojm ska problem :) rendesi eshte ta kryejm shpesh.

ato keshillat e tjera...o nderro carcaf jo hiq qimet, apo spinen duhet te jen te pallogaritshme sepse eshte detyrueshme njehere per te pasur nje freski dhe higjen te mire te vetes.
 
Top