10 vende misterioze

Ishulli i Pashkëve
2.jpg

Ishulli i Pashkëve është një territor kilian qe ndodhet në pjesën juglindore të Oqeanit Paqësor. Njerëzit e lashtë që jetonin në këtë ishull kane lene disa gure mbresëlënëse dhe misterioze.Më te dukshëm janë statujat Moai. Këto janë statujat monolite. Ato janë bërë nga hiri vullkanik. Numri total i tyre: 887. Pse janë bere këto statuja dhe pse ata janë përballur me një drejtim (në brendësi)? Duket se këto ishin nga udhëheqësit e banorëve e ishullit. Kjo përgjigje mund të largojë disa misterin që rrethon ishullin por një frymë e enigmë mbetet, sidomos kur ju vizitoni ishullin vetem.


Stonehenge

3.jpg

Për shkak të faktit se ky vend është krijuar nga një kulturë që nuk lë asnjë rekord apo formë të llogarisë në lidhje me gurë, Stonehenge është ende një nga vendet në Tokë sot qe njerëzimi nuk e ka kuptuar plotësisht. Kjo është e vendosur në Wiltshire.Vendi i tërë është i përbërë nga gurë në këmbë në formë rrethore. Deri tani, nuk ka asnjë llogari te caktuar, se kur këta gurë janë ngritur. Kjo nuk ishte deri disa vjet më parë, kur u zbulua se vendi ishte një terren i varrimit. Por pyetja më e madhe mbetet: si dihet saktësisht se kur këta gurë jane ndërtuar?Monumenti Jonaguni

4.jpg


E vendosur në brigjet e Yonagunit në Japoni, kjo është një formacion shkëmbor që ka pasur shumë ekspertë te vene ne stres.Tani ajo nuk është saktësisht e çuditshme për të gjetur formacionet shkëmbore nën det, por ky vend të veçantë ka karakteristika shumë të veçantë. Disa shembuj janë dy shtyllat që janë afër së bashku, një formë L-rok (quajtur si fazë), një platformë të ulët që është formuar si një yll dhe një depresioni trekëndësh me dy vrima të mëdha. Ky i fundit aktualisht është emërtuar si Pool Triangle. Këto janë gjithashtu aspekte të tjera të vendit që sugjerojnë se monumenti ishte i bërë nga njeri. Por, kur u bënë? Cili ishte qëllimi i tyre? اfarë ka ndodhur me njerëzit që ngriten monumentin?Vijat e Naca

5.jpg


Këto janë gjeolipe shumë interesante të bëra shumë shekuj më parë. Ajo nuk është krijuar, kur pikërisht këto vizatime gjigande janë bërë, por studiuesit thonë se ata janë krijuar në mes 400 dhe 650 er. Ka me qindra lloje te këtyre vizatimeve qe gjenden në jug të Perusë. Disa linja të thjeshta, ndërsa të tjerët janë doodles më të njohura si merimangat, majmunët, peshk, peshkaqenë, të Orcas dhe kafshë të tjera. Që këto rreshta janë aq të mëdha, misteri shkon prapa se si ato u krijuan në të vërtetë. A Nazca përdorin avion për të parë se per çfarë ato i kishin krijuar në terren? Ishin ata te ndihmuar nga krijesa nga planete të tjera?Moguichen

6.jpg


Me një emër alternativ, si intrigues si qyteti i djallit, kjo gjindet 10-kilometrash në rajon Xianjiang, Kina e meriton një vend në këtë listë. Nëse historitë janë për t'u besuar, ju do të dëgjoni muzikë të bukur që vjen nga formacionet shkëmbore, kur ju ta vizitoni këtë vend. Ajo muzike do të jetë e ngjashme me këmbanat apo vargje te bute te percjellura me gitare. Por nëse ju jeni të kapur nga një stuhi, ju do të dëgjoni tigra te zhurmshëm, kafshët duke u therur, foshnja duke qanre dhe tingujt e tjera që mund të ju beje te cmendeni nga frika. Ky vend thuhet se eshte i pushtuuar nga fantazmat.Ky vend hyn ne kategorine e vendeve me te mistershem te globit.Malet Kunlun

7.jpg


Gjithashtu ky vend eshte i quajtur Porta e ferrit, ky është një luginë ë veçantë ku njerëzit hyjnë pa shpresë për të ribashkimin ndonjëherë me të dashurit e tyre. Ata që ishin me fat për t'u kthyer kanë raportuar se kanë parë eshtra, eshtrat te ujqërve, dhe gjahtarëve. Ka edhe varret te njerezve te vetmuar gjetur në zonat e rastit. Një tregim popullor që rrethon këtë luginë sillet rreth një bariu i cili hyri në portën e supozuar te ferrit për të gjetur kuajt e tij, ata u zhdukën ne menyre misterioze rreth zonës. Kuajt u gjeten disa ditë më vonë, por bariu nuk ishte aq me fat. Ai u gjet i vdekur, flakta pushken e tij, dhe me rroba të grisura. Nuk ka pasur shenja, megjithatë, se nese ai ishte sulmuar.Rrethi Goseck

8.jpg


E vendosur në Goseck në Gjermani, kjo është një strukturë e neolitit që është thënë se kanë pasur qëllime astronomike. Sipas rezultateve, kjo strukturë është observatori i hershme dielli në botë. Ka pasur gjetje të tjera, megjithatë, se japë këtë vend një frymë e mister. Këto zbulime janë zjarre rituale, eshtra njerëzore, dhe një skelet pa kokë. Ajo duket si vendi ishte gjithashtu një vend për një sakrificë për shugurimin e disa llojeve.Sfinksi i madh

9.jpg

Ju do të mendoni se me një qytetërim të përparuar, si me atë të egjiptianëve të lashtë, ne do të kemi disa lloj rekorde sot përmban informacione bazë të këtij vend. Cuditerisht, ne ende nuk e dime kush ishte modeli , kur pikërisht ajo u ngrit, dhe nga kush. Në fakt, ka disa teori të kundërta sot lidhur me këto gjëra. Ka edhe disa tregime se si shifra humbur hundën e tij. Ajo ishte thyer nga një top top i gjuajtur nga ushtarët e Napoleonit? Apo ishte ta shkatërruar nga një tjetër person disa shekuj më parë?
Gjiganti Gerne Abaz
10.jpg


Jo vetëm qe është kjo e çuditshme, kjo është qesharake, gjithashtu. Kjo tregon një shifër malore të një njeriu lakuriq. Quajtur edhe njeri i pasjellshëm ose Gjgant i pasjellshëm, kjo shifër mat 180 metra te gjate dhe 167 metra të gjerë. Ju mund të gjeni këtë në afërsi të fshatit Cerne Abbas në Dorset, Angli. Deri tani, askush nuk e di se si kjo shifër erdhi në jetë dhe sa e vjetër është. Në vitin 1996, ajo u gjet se shifra origjinal kishte një mantel në krahun e tij të majtë. Ai ishte gjithashtu në këmbë mbi një kokë pa trup.

Lugina e vdekjes

kolyma_gulag_crosses-500x375.jpgPërreth një zone të gjerë dhe pak të populluar, Yakutia, në Siberi, gjenden struktura të çuditshme metalike dhe evidenca të shpërthimeve shkatërruese të tipit bërthamor çdo gjashtë ose shtatë shekuj.
Në veriperëndim të vendbanimit Yakutia, në Siberi, në pjesën e sipërme të Lumit Viliuy, ndodhet një zonë që është e vështirë ta arrish dhe që përmban gjurmë të një kataklizmi të tmerrshëm, e që ka ndodhur rreth 800 vjet më parë dhe që mbuloi një pyll të tërë me mbeturina gurësh, në një sipërfaqe prej qindra kilometrash katrore. Të shpërndara në këtë zonë janë edhe disa objekte metalike misterioze, të cilat ndodhen thellë në nëntokën e ngrirë. Në sipërfaqe, prania e tyre tregohet vetëm nga disa ‘arna’ gjelbërimi të çuditshëm. Emri i lashtë për këtë zonë është Uliuiu Cherkechekh, që do të thotë “Lugina e Vdekjes”.
Në mënyrë që të paraqitet e gjithë pamja, materiali është ndarë në tri pjesë: Pjesa e parë përmban faktet dhe raportet nga dëshmitarët okular, në mënyrën origjinale se si kanë raportuar. Pjesa e dytë paraqet legjendat e lashta të njerëzve që jetojnë në këtë zonë, si dhe epika poetike e njerëzve fqinj, të cilët kanë vënë re fenomenin e çuditshëm. Kjo është e rëndësishme pasi në këtë mënyrë ju mund të kryeni hetimet tuaja dhe të vlerësoni vetë çdo detaj të ngjarjeve.

ا’ thonë dëshmitarët okularë?

Zona në fjalë mund të përshkruhet si një masë solide moçalesh, e alternuar me tajgen, pothuajse të pakalueshëm, që mbulon një zonë prej 100 mijë kilometrash katrore. Në kohët e lashta, Lugina e Vdekjes bënte pjesë në rrugën e rrahur nga popullsia nomade Evenk, nga Bodaibo, për në Annybar dhe në brigjet e detit Laptev. Deri në vitin 1936, një tregtar i quajtur Savinov, vazhdonte të tregtonte përgjatë kësaj rruge dhe kur ai e braktisi biznesin, edhe vetë banorët i braktisën gradualisht ato zona! Më në fund, tregtari i moshuar dhe e mbesa e tij, Zina, vendosën të lëviznin në Siuldiukar, në një tokë ndërmjet dy lumenjve, që njihet si Kheldyu (‘Shtëpia prej hekuri’, në gjuhën lokale), i moshuari e çoi atë në një si hark ose qemer me ngjyrë të kuqërremtë, ku kishte dhoma metalike, ku e kaluan natën. Por, më pas, ata u sëmurën. Dhe, ata që kishin kaluar disa net nëpër këto dhoma, vdiqën brenda një kohe të shkurtër.

Kazani gjigant prej hekuri
Në vitin 1936, përgjatë Lumit Olguidakh (“vend me kazan”), një gjeolog, i drejtuar nga të moshuarit vendas, u gjend para një hemisfere metalike të lëmuar, me ngjyrë të kuqërremtë, që dilte nga toka me një kënd shumë të thepisur. Muret e tij ishin rreth 2 cm të trashë dhe të dalë nga toka rreth 1/5 e diametrit të tij. Në vitin 1979, një ekspeditë arkeologjike nga Yakutsk, u përpoq të gjente hemisferën e zbuluar nga gjeologu. Anëtarët e ekspeditës kishin me vete një shoqërues, i cili e kishte parë strukturën disa herë, por ai u shpreh se nga ajo kohë zona kishte ndryshuar shumë dhe përpjekjet për ta gjetur dështuan.
Në vitin 1853, R. Mak, një eksplorator i njohur i kësaj zone, ka shkruar: “Në Sutar (një vendbanim i Yakut), më kanë thënë se në pjesën e sipërme të Viliuy është një përrua i quajtur Algy Timirbit (që përkthehet Kazani i Madh i Zhytur) dhe që pluskon në ujërat e Viliuyt. Në afërsi të bregut, në pyll, ndodhet një kazan gjigant prej hekuri. Madhësia e tij është e panjohur, pasi vetëm një pjesë fare e vogël ndodhet mbi tokë, por disa pemë rriten në brendi të kazanit...”.

Kazanët mitologjikë

E njëjta gjë është regjistruar nga N. D. Arkhipov, studiues i kulturave të lashta në Yakutia: “Në aradhet e popullsisë së basenit të Viliuyt, përmendet një legjendë nga kohë shumë të lashta, që flet për ekzistencën e kazanëve prej bronzi, ose olguis, dhe që ndodhen në pjesën e sipërme të lumit. Kjo legjendë meriton t’i kushtohet vëmendje, pasi zonat, të cilat supozohet se janë vendndodhja e kazanëve mitologjikë, kanë përrenj të ndryshëm dhe që mbajnë emrin Olguidakh (Përrenjtë e Kazanit)”.
.
explorerunivers


.
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: 10 vende misterioze

Dhe ne vend te pare do vendosja NJERIUN, jo per gje por shpesh here harrohet kjo a thua sikur ne e dime se nga erdhem ne, dhe tani do merremi me sekretet e botes dhe te universit .... nderkohe shijoni :viola:Do kuptojme celesin e cdo misteri kur te kemi kuptuar fillimisht celesin e misterit te njeriut... ti marrim gjerat me radhe :27
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: 10 vende misterioze

Cfare nuk mban kjo toke. Do me pelqente te vizitoja ate sfingun, Moguichen dhe ate luginen e vdekjes.
 
Top