10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

*ena*

*Yll Bote*
Arkitektura fillon aty ku mbaron inxhinieria", ka thënë arkitekti i famshëm gjerman, Walter Gropius. Kjo ide përvijohet në dhjetë qytetet me arkitekturën më intensive dhe tërheqëse në botë, ndërtesat e të cilëve paraqesin ide e kohë të mëdha. Nga stili i eklektik i Antoni Gaudit në ndërtesat e Barcelonës, deri tek vendet magjike prej çeliku dhe xhami në Dubai dhe Shangai, kryeqytetet e arkitekturës të zgjedhura në listë janë të bërë enkas për të mahnitur vizitorët. Qyteti i parë në listë është Barcelona. Disa prej arkitektëve më të mëdhenj të botës, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanë bërë tullat dhe llacin të duken si asgjë tjetër në botë. Duke filluar me spitalin "Hospital de Sant Pau" dhe "Palau de la Musica Catalana", ku do të gjeni punë tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Këto ndërtesa janë cilësuar si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s. Gjithashtu, nëse vizitoni Barcelonën duhet të shikoni dhe vepra të tjera të punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij më të famshme përfshijnë "Casa Mila", "Park Guell" dhe "Temple Expiatori de la Sagrada Familia". Më pas vjen Parisi. Duke ecur në rrugët e këtij qyteti, çdo vizitor mund të ndihet si në mes të një muzeu të madh arti. Kjo, për arsye se pavarësisht ndërtesave mesjetare, të rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi është gjithashtu i njohur për pjesët moderne që ndërthuren me ato klasike, si për t'ju kujtuar njerëzve se bëhet fjalë për më shumë se një muze. Në fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumë i dhënë pas kësaj ideje, saqë sanksionoi një projekt të arkitekturës moderne të quajtur "Grands Travaux", në vitet '80, për të freskuar stilin klasik të qytetit. Rezultatet përfshijnë piramidën e qelqtë në hyrje të Luvrit. Më i vonë në kohë është اikago. Më shumë se një vend fantastik për fansat e sportit, qyteti i erës konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturës moderne amerikane. Pas Zjarrit të Madh në vitin 1871, në اikago u krijua mjaft vend i lirë. Arkitektët u vendosën atje dhe krijuan disa prej ndërtesave më të paharrueshme në botë. Për të pasur idenë se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala "qiellgërvishtës" u krijua pikërisht në këtë qytet. Veprat më të famshme arkitekturale të qytetit përfshijnë "Sears Towers", ndërtesa më e lartë në SHBA, "Wrigley Building" etj.
 

*ena*

*Yll Bote*
Paris, Francë

Duke ecur në rrugët e këtij qyteti, çdo vizitor mund të ndihet si në mes të një muzeu të madh arti. Kjo, për arsye se pavarësisht ndërtesave mesjetare, të rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi është gjithashtu i njohur për pjesët moderne që ndërthuren me ato klasike, si për t'ju kujtuar njerëzve se bëhet fjalë për më shumë se një muze. Në fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumë i dhënë pas kësaj ideje, saqë sanksionoi një projekt të arkitekturës moderne të quajtur "Grands Travaux", në vitet '80, për të freskuar stilin klasik të qytetit. Rezultatet përfshijnë piramidën e qelqtë në hyrje të Luvrit.
 

*ena*

*Yll Bote*
اikago, shba
Më shumë se një vend fantastik për fansat e sportit, qyteti i erës konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturës moderne amerikane. Pas Zjarrit të Madh në vitin 1871, në اikago u krijua mjaft vend i lirë. Arkitektët u vendosën atje dhe krijuan disa prej ndërtesave më të paharrueshme në botë. Për të pasur idenë se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala "qiellgërvishtës" u krijua pikërisht në këtë qytet. Veprat më të famshme arkitekturale të qytetit përfshijnë "Sears Towers", ndërtesa më e lartë në SHBA, "Wrigley Building" etj.
 

*ena*

*Yll Bote*
Berlin, Gjermani
Që prej rënies së Murit në vitin 1989, Berlini është fokusuar në transformimin e ndërtesave. Disa prej atyre më të famshme përfshijnë: "Reichstag", parlamentin e dikurshëm nazist, i cili është rikrijuar me një kube xhami, "Potsdamer Platz", i cili është rindërtuar dh etani përfshin qendrën "Sony", si dhe lagjja "Daimler Chyrsler", e cila është ndërtuar nga fillimi në pesë vite. Në ndërtesat e tjera bëjnë pjesë ambasada britanike dhe muzeu hebre i skicuar nga Daniel Libeskind. Në qytet ekzistojnë gjithashtu shumë pjesë arkitekturale klasike, si muzeu "Altes" dhe "Das Rotes Rathaus".
 

*ena*

*Yll Bote*
Shangai, Kinë
Kina po punon me vrull dhe Shangai është një prej projekteve të saj. Shkalla aktuale e zhvillimit është aq ekstreme saqë aprovimet e ndërtimeve dhe vendimet po merren në çështje orësh, krahasuar me muajt që nevojiten në vendet perëndimore. Kjo shpjegon dhe qendrën e qytetit, Pudong, ku ndodhet ndërtesa më e lartë në qytet, "Jin Mao Tower", si dhe "Oriental Pearl Tower", i cili është një hotel dhe qendër tregtare. Më shumë nga e shkuara e qytetit mund të gjendet në zonën e skelës, me vepra të stilit arkitekturor kolon.
 

*ena*

*Yll Bote*
Romë, Itali
Ashtu si Athina, Roma është një ndër pjesët më interesante arkitekturale të civilizimit të hershëm perëndimor. Veprat klasike dihen pak a shumë, Koloseu, Panteoni, Forumi Romak etj. këto konkurrojnë me vepra pak më të reja, si sheshi i Shën Pjetrit në Vaktin, Faltoren Sistine dhe monumentin kombëtar të Viktor Emanuelit të dytë. Ndërkohë që nuk njihet për ndërtesa moderne, begatia e arkitekturës së lashtë, klasike dhe asaj rilindëse, i japin Romës një vend të merituar në qytetet me arkitekturën më të famshme.
 

*ena*

*Yll Bote*
Firence, Itali
Shumë vetë e konsiderojnë këtë qytet të mrekullueshëm si "ground zero" të Rilindjes Italiane. Veprat më të famshme përfshijnë: "Pallazzo Vecchio", "Accademy of Fine Arts", ku gjendet dhe Davidi i Mikelanxhelos, si dhe "Uffizi", një galeri arti me vepra të mëdha të Rilindjes. Më pas vijnë kishat, "Santa Maria del Fiore" është një katedrale e famshme dhe kisha e katërt më e madhe në Evropë, pastaj "Basilika di Santa Croce" është një tjetër kishë e madhe. Një prej vendeve më tërheqëse të Firences është "Ponte Vecchio", ura mesjetare, ku janë ndërtuar shumë dyqane.
 

*ena*

*Yll Bote*
Athinë, Greqi
Akropoli, vendndodhja e civilizimit të hershëm grek, si dhe vendi që përfshin frymëzimin për civilizimin tonë modern, i jep këtij qyteti fuqinë e tij arkitekturore. Ju mund të shihni aty kolonat greko-romake, si dhe zbukurimet me ornamente të vizatuara në krye të tyre. Gjithashtu, nëse mendoni se Akropoli është madhështor, atëherë duhet të vizitoni Akademinë e Athinës, një version më modern i stilit greko-romak, si dhe stadiumin e Lojërave Olimpike të Athinës. Nuk është sekret se pjesa më tërheqëse e këtij qyteti është arkitektura moderne.
 

*ena*

*Yll Bote*
Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe
Mendohet se ky kryeqytet i arkitekturës ka 25 përqind të vinçave të botës që po punojnë aty. Aktualisht "i ndotur" nga ndërtesat e larta, Dubai gjithashtu ka dhe atë që është konsideruar si hotel me shtatë yje, "Burj Al Arab". I krijuar në formën e anijes me vela, hoteli është gjithashtu dhe më i larti në botë. Kjo ndërtesë zbehet në krahasim me ndërtesa të tjera në horizont, si "Hydropolis", hoteli i parë nënujor në botë, "Burj Dubai", ndërtesa më e lartë e botës, si dhe "Dubailand", një lloj parku zbavitës i stilit "Walt Disney".
 

*ena*

*Yll Bote*
Brazilia, Brazil
Në më pak se katër vite, ky vend është kthyer nga një ide në një prej qyteteve më me jetë të Brazilit. I skicuar nga një planifikues urban, Lucio Costa, në vitin 1957, ndërkohë që ndërtesat u projektuan nga Oscar Niemeye, qyteti u planifikua në formën e një kryqi, por tashmë i ngjan më shumë një flturure apo një aeroplani, kur shihet nga lart. Ndërkohë që ka nga ata që e kanë kritikuar formën e qytetit, ai konsiderohet si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s. Disa prej ndërtesave më të famshme të këtij qyteti përfshijnë "Palacio da Alvarado", rezidencën zyrtare të presidentit të Brazilit etj.
 

*ena*

*Yll Bote*
Barcelona, Spanjë
Disa prej arkitektëve më të mëdhenj të botës, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanë bërë tullat dhe llacin të duken si asgjë tjetër në botë. Duke filluar me spitalin "Hospital de Sant Pau" dhe "Palau de la Musica Catalana", ku do të gjeni punë tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Këto ndërtesa janë cilësuar si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s. Gjithashtu, nëse vizitoni Barcelonën duhet të shikoni dhe vepra të tjera të punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij më të famshme përfshijnë "Casa Mila", "Park Guell" dhe "Temple Expiatori de la Sagrada Familia".


Burimi: TiranaObserver
 

SuRiAnA

Anëtar i Nderuar
Romë, Itali
Ashtu si Athina, Roma është një ndër pjesët më interesante arkitekturale të civilizimit të hershëm perëndimor. Veprat klasike dihen pak a shumë, Koloseu, Panteoni, Forumi Romak etj. këto konkurrojnë me vepra pak më të reja, si sheshi i Shën Pjetrit në Vaktin, Faltoren Sistine dhe monumentin kombëtar të Viktor Emanuelit të dytë. Ndërkohë që nuk njihet për ndërtesa moderne, begatia e arkitekturës së lashtë, klasike dhe asaj rilindëse, i japin Romës një vend të merituar në qytetet me arkitekturën më të famshme.
vertet qytet i bukur..i kam pa kto vende qe ke vem ne foto

Firence, Itali
Shumë vetë e konsiderojnë këtë qytet të mrekullueshëm si "ground zero" të Rilindjes Italiane. Veprat më të famshme përfshijnë: "Pallazzo Vecchio", "Accademy of Fine Arts", ku gjendet dhe Davidi i Mikelanxhelos, si dhe "Uffizi", një galeri arti me vepra të mëdha të Rilindjes. Më pas vijnë kishat, "Santa Maria del Fiore" është një katedrale e famshme dhe kisha e katërt më e madhe në Evropë, pastaj "Basilika di Santa Croce" është një tjetër kishë e madhe. Një prej vendeve më tërheqëse të Firences është "Ponte Vecchio", ura mesjetare, ku janë ndërtuar shumë dyqane.
shumica e dyqaneve mbaj dukat..shum shum te bukura..
nga kulla (nejse nuk gaboj quhet Torre Di Giotto) shihe gjith qyteti..vertet pamje e bukur

Barcelona, Spanjë
Disa prej arkitektëve më të mëdhenj të botës, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanë bërë tullat dhe llacin të duken si asgjë tjetër në botë. Duke filluar me spitalin "Hospital de Sant Pau" dhe "Palau de la Musica Catalana", ku do të gjeni punë tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Këto ndërtesa janë cilësuar si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s. Gjithashtu, nëse vizitoni Barcelonën duhet të shikoni dhe vepra të tjera të punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij më të famshme përfshijnë "Casa Mila", "Park Guell" dhe "Temple Expiatori de la Sagrada Familia".


Burimi: TiranaObserver
dhe keto i kam paa Veprat e A.Gaudi..fantazy dicka
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

Arkitektura fillon aty ku mbaron inxhinieria", ka thënë arkitekti i famshëm gjerman, Walter Gropius. Kjo ide përvijohet në dhjetë qytetet me arkitekturën më intensive dhe tërheqëse në botë, ndërtesat e të cilëve paraqesin ide e kohë të mëdha. Nga stili i eklektik i Antoni Gaudit në ndërtesat e Barcelonës, deri tek vendet magjike prej çeliku dhe xhami në Dubai dhe Shangai, kryeqytetet e arkitekturës të zgjedhura në listë janë të bërë enkas për të mahnitur vizitorët. Qyteti i parë në listë është Barcelona. Disa prej arkitektëve më të mëdhenj të botës, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanë bërë tullat dhe llacin të duken si asgjë tjetër në botë. Duke filluar me spitalin "Hospital de Sant Pau" dhe "Palau de la Musica Catalana", ku do të gjeni punë tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Këto ndërtesa janë cilësuar si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s. Gjithashtu, nëse vizitoni Barcelonën duhet të shikoni dhe vepra të tjera të punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij më të famshme përfshijnë "Casa Mila", "Park Guell" dhe "Temple Expiatori de la Sagrada Familia". Më pas vjen Parisi. Duke ecur në rrugët e këtij qyteti, çdo vizitor mund të ndihet si në mes të një muzeu të madh arti. Kjo, për arsye se pavarësisht ndërtesave mesjetare, të rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi është gjithashtu i njohur për pjesët moderne që ndërthuren me ato klasike, si për t'ju kujtuar njerëzve se bëhet fjalë për më shumë se një muze. Në fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumë i dhënë pas kësaj ideje, saqë sanksionoi një projekt të arkitekturës moderne të quajtur "Grands Travaux", në vitet '80, për të freskuar stilin klasik të qytetit. Rezultatet përfshijnë piramidën e qelqtë në hyrje të Luvrit. Më i vonë në kohë është اikago. Më shumë se një vend fantastik për fansat e sportit, qyteti i erës konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturës moderne amerikane. Pas Zjarrit të Madh në vitin 1871, në اikago u krijua mjaft vend i lirë. Arkitektët u vendosën atje dhe krijuan disa prej ndërtesave më të paharrueshme në botë. Për të pasur idenë se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala "qiellgërvishtës" u krijua pikërisht në këtë qytet. Veprat më të famshme arkitekturale të qytetit përfshijnë "Sears Towers", ndërtesa më e lartë në SHBA, "Wrigley Building" etj.

Paris, Francë
Duke ecur në rrugët e këtij qyteti, çdo vizitor mund të ndihet si në mes të një muzeu të madh arti. Kjo, për arsye se pavarësisht ndërtesave mesjetare, të rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi është gjithashtu i njohur për pjesët moderne që ndërthuren me ato klasike, si për t'ju kujtuar njerëzve se bëhet fjalë për më shumë se një muze. Në fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumë i dhënë pas kësaj ideje, saqë sanksionoi një projekt të arkitekturës moderne të quajtur "Grands Travaux", në vitet '80, për të freskuar stilin klasik të qytetit. Rezultatet përfshijnë piramidën e qelqtë në hyrje të Luvrit.
اikago, shba
Më shumë se një vend fantastik për fansat e sportit, qyteti i erës konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturës moderne amerikane. Pas Zjarrit të Madh në vitin 1871, në اikago u krijua mjaft vend i lirë. Arkitektët u vendosën atje dhe krijuan disa prej ndërtesave më të paharrueshme në botë. Për të pasur idenë se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala "qiellgërvishtës" u krijua pikërisht në këtë qytet. Veprat më të famshme arkitekturale të qytetit përfshijnë "Sears Towers", ndërtesa më e lartë në SHBA, "Wrigley Building" etj.
Berlin, Gjermani
Që prej rënies së Murit në vitin 1989, Berlini është fokusuar në transformimin e ndërtesave. Disa prej atyre më të famshme përfshijnë: "Reichstag", parlamentin e dikurshëm nazist, i cili është rikrijuar me një kube xhami, "Potsdamer Platz", i cili është rindërtuar dh etani përfshin qendrën "Sony", si dhe lagjja "Daimler Chyrsler", e cila është ndërtuar nga fillimi në pesë vite. Në ndërtesat e tjera bëjnë pjesë ambasada britanike dhe muzeu hebre i skicuar nga Daniel Libeskind. Në qytet ekzistojnë gjithashtu shumë pjesë arkitekturale klasike, si muzeu "Altes" dhe "Das Rotes Rathaus".
Shangai, Kinë
Kina po punon me vrull dhe Shangai është një prej projekteve të saj. Shkalla aktuale e zhvillimit është aq ekstreme saqë aprovimet e ndërtimeve dhe vendimet po merren në çështje orësh, krahasuar me muajt që nevojiten në vendet perëndimore. Kjo shpjegon dhe qendrën e qytetit, Pudong, ku ndodhet ndërtesa më e lartë në qytet, "Jin Mao Tower", si dhe "Oriental Pearl Tower", i cili është një hotel dhe qendër tregtare. Më shumë nga e shkuara e qytetit mund të gjendet në zonën e skelës, me vepra të stilit arkitekturor kolon.
Romë, Itali
Ashtu si Athina, Roma është një ndër pjesët më interesante arkitekturale të civilizimit të hershëm perëndimor. Veprat klasike dihen pak a shumë, Koloseu, Panteoni, Forumi Romak etj. këto konkurrojnë me vepra pak më të reja, si sheshi i Shën Pjetrit në Vaktin, Faltoren Sistine dhe monumentin kombëtar të Viktor Emanuelit të dytë. Ndërkohë që nuk njihet për ndërtesa moderne, begatia e arkitekturës së lashtë, klasike dhe asaj rilindëse, i japin Romës një vend të merituar në qytetet me arkitekturën më të famshme.
Firence, Itali
Shumë vetë e konsiderojnë këtë qytet të mrekullueshëm si "ground zero" të Rilindjes Italiane. Veprat më të famshme përfshijnë: "Pallazzo Vecchio", "Accademy of Fine Arts", ku gjendet dhe Davidi i Mikelanxhelos, si dhe "Uffizi", një galeri arti me vepra të mëdha të Rilindjes. Më pas vijnë kishat, "Santa Maria del Fiore" është një katedrale e famshme dhe kisha e katërt më e madhe në Evropë, pastaj "Basilika di Santa Croce" është një tjetër kishë e madhe. Një prej vendeve më tërheqëse të Firences është "Ponte Vecchio", ura mesjetare, ku janë ndërtuar shumë dyqane.
Athinë, Greqi
Akropoli, vendndodhja e civilizimit të hershëm grek, si dhe vendi që përfshin frymëzimin për civilizimin tonë modern, i jep këtij qyteti fuqinë e tij arkitekturore. Ju mund të shihni aty kolonat greko-romake, si dhe zbukurimet me ornamente të vizatuara në krye të tyre. Gjithashtu, nëse mendoni se Akropoli është madhështor, atëherë duhet të vizitoni Akademinë e Athinës, një version më modern i stilit greko-romak, si dhe stadiumin e Lojërave Olimpike të Athinës. Nuk është sekret se pjesa më tërheqëse e këtij qyteti është arkitektura moderne.
Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe
Mendohet se ky kryeqytet i arkitekturës ka 25 përqind të vinçave të botës që po punojnë aty. Aktualisht "i ndotur" nga ndërtesat e larta, Dubai gjithashtu ka dhe atë që është konsideruar si hotel me shtatë yje, "Burj Al Arab". I krijuar në formën e anijes me vela, hoteli është gjithashtu dhe më i larti në botë. Kjo ndërtesë zbehet në krahasim me ndërtesa të tjera në horizont, si "Hydropolis", hoteli i parë nënujor në botë, "Burj Dubai", ndërtesa më e lartë e botës, si dhe "Dubailand", një lloj parku zbavitës i stilit "Walt Disney".
Brazilia, Brazil
Në më pak se katër vite, ky vend është kthyer nga një ide në një prej qyteteve më me jetë të Brazilit. I skicuar nga një planifikues urban, Lucio Costa, në vitin 1957, ndërkohë që ndërtesat u projektuan nga Oscar Niemeye, qyteti u planifikua në formën e një kryqi, por tashmë i ngjan më shumë një flturure apo një aeroplani, kur shihet nga lart. Ndërkohë që ka nga ata që e kanë kritikuar formën e qytetit, ai konsiderohet si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s. Disa prej ndërtesave më të famshme të këtij qyteti përfshijnë "Palacio da Alvarado", rezidencën zyrtare të presidentit të Brazilit etj.
Barcelona, Spanjë
Disa prej arkitektëve më të mëdhenj të botës, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanë bërë tullat dhe llacin të duken si asgjë tjetër në botë. Duke filluar me spitalin "Hospital de Sant Pau" dhe "Palau de la Musica Catalana", ku do të gjeni punë tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Këto ndërtesa janë cilësuar si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s. Gjithashtu, nëse vizitoni Barcelonën duhet të shikoni dhe vepra të tjera të punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij më të famshme përfshijnë "Casa Mila", "Park Guell" dhe "Temple Expiatori de la Sagrada Familia".
TO
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Romë, Itali
Ashtu si Athina, Roma është një ndër pjesët më interesante arkitekturale të civilizimit të hershëm perëndimor. Veprat klasike dihen pak a shumë, Koloseu, Panteoni, Forumi Romak etj. këto konkurrojnë me vepra pak më të reja, si sheshi i Shën Pjetrit në Vaktin, Faltoren Sistine dhe monumentin kombëtar të Viktor Emanuelit të dytë. Ndërkohë që nuk njihet për ndërtesa moderne, begatia e arkitekturës së lashtë, klasike dhe asaj rilindëse, i japin Romës një vend të merituar në qytetet me arkitekturën më të famshme.

E une kam fatin te jetoj ketu. Ah perveç ketyre qe ke thene ti eshte edhe Castel Sant'Angelo qe eshte shume interesant per nga ana arkitektonike...
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

Dhjet qytet me arkiteturen me te mire.
Arkitekture e mire eshte njekohesisht art i perkryer dhe teknologji e avancuar, funksionale dhe estetike. Pikerisht ketu po perpiqemi te reflektojme de te listojm dhjet vende me te tilla vlera, akoma me shume ne kete teme do te njofim vlerat kulturore te se tashmes ,se shkuares dhe se ardhmes per seicilin vend.
Zhvillimet me te rendesishme te arkitektures si: shpikja e kupoles, betoni dhe qiellgervishtesit nuk kane kerkuar vetem zhvillimin e teknologjis ndertimore por gjithashtu edhe sfiden e arkitekteve per krijimin e strukturave kreative dhe eficente njekohesisht.

Listohen me poshte vendet te cilat kane zhvilluar historikisht nje reputacion mbi historine e arkitektures.

Barcelona, Spanje

Cdo vizitor ne Barcelone nuk mund ti shpetoj punes spektakolare te Arkitektit Antoni Gaudi. Me ngjyrat e tij plot drite , mozaiket dhe frymezimin nga natyra Arkitektura Gaudiane ishte dramatikisht e ndryshme nga bashkekohesit e tij te tjere.
Arkitekti qe kapi me se miri konceptin fillestar te modernizmit, te reflektuar teresisht ne Spanje. ne Arkitekturen Gaudiane predominojne linjat e harkuara dinamike dhe organike mbi ato te drejta, dekore te renda, forma dhe asimetri gjithperfshirese, experimentimi me materialet e reja si hekuri, xhami i lyer dhe guri. Te tjeter arkitekt me influence ne Stilin Modern eshte Lluيs Domènech i Montaner dhe Josep Puig i Cadafalch.

La Sagrada Famيlia
la-sagrada-familie-von-antonin-gaudi-barcelona.jpg


Vepra madheshtore e Gaudit ende sot eshte e paperfunduar dhe ne ndertim e siper.

Park Güell

Parc+Guell+of+Barcelona+In+Spain+(3).jpg

Ky park qendron siper qytetit , krijuar me nje seri trotuaresh dhe rrugesh harkore , me nje larmi mozaikesh prej guri. Mund te shijosh magjine e Barcelones ne cdo kohe te dites. Shembulli perfekt i stilit te "kaosit" Gaudian.


Shtepia Batllَ

image009.jpg


Gaudi e rimodeloj kete banese private nga jasht brenda.
Nga catia e harkuar dhe dritaret e kurbeta godina mer emrin "Shtepia e Eshtrave",pasi dallohen me se miri strukturat e saj. Kjo ndertese nuk perbman linja te drejta , cdo dhome ka nje ngjyre dhe nje veshje me pllaka te mbrekullueshme.

Pekini, Kine

Ne Pekin zhvillimi i Lojrave Olimpike 2008 mori vemendjen e merituar duke treguar zhvillimin e madh te gjigandit Kinez. Kina edhe njehere tregoi se ka per ti ofruar botes akoma edhe me shume se kultura dhe arkitektura e saj e lashte . Keshtu bota pa si Kina ndertoi arkitekture te frymezuar nga perendimi, pertej arkitektures te vecant Kineze. Tani Pekini eshte shtepi e koleksioneve te arkitektures tradicionale dhe kontemporane njekohesisht.
Stili tradicional reflekton nje besim ne etiken e simetris. Keto ndertesa i japin rendesi detajeve dekorative , me struktura kryesisht te drunjta.
Ndertesat e ngritura per Lojrat Olimpike sfidojne totalisht stilin tradicional te Pekinit. Ndertesa moderne , asimetrike, struktura gjigande te cilat marin vemendjen e meritar nga syri i njeriut.

Muri i madh Kinez

me nje vjetersi afersisht 2000 vjecare, ndertuar gjat dinastive te ndryshme, me karakter fortifikues. Nje simbol i historise se pasur Kineze.

Qyteti i Ndaluar
gate_to_forbidden_city.jpg

Per shekuj te tere ka qene shtepi e Perandoreve dhe Qeveritareve Kinez. Sot nje nga pikat atraktive me te rendesishme ne te cilen njihesh me traditen, historine dhe kulturen e lasht Kineze.Cdo detaj ne kete ndertese reflekton rendesine e simbolikes se arkitektures Kineze

Televizioni Kombetar Kinez
central-chinese-television-cctv-beijing.jpg

Shembulli me i mire se asgje nuk eshte e parealizueshme.
Volume asimetrike qe ne pamje te pare duken te paqendrueshme, me nje lartesi prej 50 katesh, ndertesa shtang syrin njerezor.


Stadiumi Olimpik Kombetar "Foleja e Zogjve"
Img214078107.jpg


Vlera 423 milion $. Projekti u realizua nga Herzog & de Meuron ne prill te 2003 pas nje konkursi me 13 finalist. Teresisht me strukture metalike ne menyre qe te fshihej struktura gjigande e mbuleses ,objekti mori formen e nje foleje zogjsh . Artisti Kinez Ai Weiwei ishte konsulenti arktistik i projektit. Punimet filluan ne 24 Dhjetor 2003 , stadiumi u inaguruar ne 28 Korrik 2008.


Stambolli, Turqi

Stambolli ndodhet ne te dy kontinentet, ate Evropian dhe ate Aziatik . Pjesa me e madhe e banoreve praktikojn Fene Islame por qyteti ka edhe komunitete te forta Kristiane dhe Hebrenj.Stambolli njihet si nje qytet i shkrirjeve dhe bashkjetesave multikulturale.
Ka me shume se 2000 xhami, 100 kisha dhe 20 sinagoga. Ne epoka te ndryshme Stambolli ka sherbyer si kryeqytet i perandorive te ndryshme, Romake, Bizantine, Latine dhe Otomane. Cdo periudhe ka ndertuar nje arkitekture te vecant ne kete qytet ,pjesa dermuese e te cilave ruhet me se miri edhe ne ditet e sotme.
Romaket dhe Greket e antikitetit lane akuaduktet (ujesjellesit) e tyre dhe Murin e Konstandinit. Bizantinet lan kishat e tyre me qemer e harqe. Perandoria Otomane la keshtjellat, pallatet dhe xhamite. Baroku Evropian ,Stili Art Nouveau injektuan nje fryme qe ndiqte me shume eklekticizmin e peisazhit te Stambollit.

Shen Sofia

Ky museum , fillimisht kishe e me pas xhami njifet per kupolen e tij unike. Kjo kupole mahnitese ishte gjetje a Arkitektures Bizantine.


Xhamia Blu
blue-mosque.jpg

Gjashte minare mbi qiellin e Stambollit e bejne lehtesisht te dallueshme Xhamin Blu. Duke e vizituar mund te gjesh hapesira te mbulura me kupola ne nivele te ndryshme. Ne Brendesi muret jane te veshura me me shume se 20.000 pllaka blu qeramike te prodhuara me dore. Xhamija mund te mbaje nje kapacitet prej 10.000 njerezish

Kolona e Konstandinit
5093938-The_Constantine_Column_Istanbul_Istanbul.jpg


Kur Konstandini i Madh e shpalli Stambollin Kryeqytet te Perandorise Romake ne vitin 330, ndertoi kete kolone memoriale. Gjatesia origjinale ishte 50 meter dhe mbante siper nje statuj te Konstandinit te veshur si perendia Apollon ,flitet se permbante nje seri te shumte relikesh Kristiane. Fatkeqsi natyrore ne shekuj dhe nje zjarr masiv ne 1779 kane demtuar kete veper. Sot kolona qendron 35 meter e larte dhe eshte nje simbol i Perandorise Romake ne Stamboll.

Cikago, USA

Ndryshe nga vendet e tjera ne kete list ,Cikago nuk eshte nje qytet me nje stabilitet te hershem ne historine e arkitektures. Zjarri i madh i Cikagos ne 1871 shkaterroi pjesen me te madhe te ndertesave dhe Cikago qe eshte sot, eshte ndertuar teresisht pas kesaj fatkeqsie. Ky qytet hyn ne list pasi qiellgervishtesi ka "lindur" ketu.
Arkitekti William Le Baron Jenney njifet si projektuesi i qiellgervishtesit te pare ,
250px-Home_Insurance_Building.jpg , nje godine 10-kateshe e cila qendron ne qender Cikagos. Ndryshe nga ndertesat e saj bashkekohore ,te ndertuara me murature guri apo tulle kjo ndertese u ngrit me konstruksion metalik. E ashtequajtura "Konstruksion Skelet" ishte nje sistem traresh dhe kolonash metalike te cilat lejonin zhvillimin e hapesirave te bollshme, ashensoreve ,ngrohjes qendrore e impiantistikes.
Ne keto gjurme u riten parimet dhe shkollat e reja te arkitektures si Louis Sullivan apo Frank Lloyd Wright, dy emra te cilet i dhan Cikagos emrin e famshem ne arkitekturen boterore.

Kulla Willis
chicago-skyline-sears-tower-willis-tower-from-adactio-on-flickr-481x578.jpg

Kulla Willis dominon qiellin e Cikagos si ndertesa me e larte dhe me e ikonizuar . Sears, Roebuck & Co., financuan ndertimin e qiellgervishtesit per te strehuar punonjesit e saj.
kati i 103-te i kesaj kulle eshte nje destinacion popullor per turistet. parvazi i ketij kati ne fakt eshte nje kuti xhami afersisht 4.5 feet me qellim qe vizitoret te admirojne 1353 feet lartesi panoramike.

Banesa dhe studioja e Frank Lloyd Wright

slideshow-hs.jpg


Frank Lloyd Wright revolucionoi artin dhe arkitekturen e shekullit te XX.
Me stilin e tij Prerie dizenjoi dhe projektoi 125 struktura, duke perfshir mjaft ndertesa te njohura si: shtepia Robie ,ndertesa Larkin dhe Unity Temple ( kishe ne Ilinois), etj .

Cloud Gate
image-aHR0cDovL2JsdWJlZGJ1aWEwMTo4My9pL0MwLzhBQTZCNTlBNDU4OEM4NUZBMTc0MkZDQzk0Ni5qcGc.jpg


Nje prej atraksioneve me popullore per vendasit dhe turistet ne Cikago eshte Cloud Gate e cila reflekton 80% te hapesires qiellore te qytetit. Kjo skulpture interaktive eshte nje strukture gjigande me formen e nje bulbi e cila funksionon si nje pasqyre.
Spektatoret mund te shofin imazhin e tyre te shformuar e te cregullt duke hecur reth vepres se artit ose posht saj ne nje apesire harkore afersisht 10 meter. Koha me e mire per ta vizituar eshte darka pasi ne ate kohe reflektohet ndricimi i qiellgervishtesve te Cikagos.


Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe


Ndersa Cikago i dha jete qiellgervishtesve Dubai ka qene qyteti i perfeksionit te shkencave te ndertimtarise dhe arkitektures ne vitet e fundit, duke reflektuar me ekstravagancen maramendese te ndertesave.
Ekonomia e Dubait fillimisht u ngrit mbi "arin e zi" dhe vazhdon te bazohet mbi kete "Xhevahir". Pikerisht ky zhvillim i madh ekonomik kerkon te reflektohet me arkitekturen dhe ndertimin modern te diteve te sotme.
Dubai sot gezon ekspoziten me kontemporane te arkitektures boterore.
Rreth 15 deri 25% e vincave te botes jane te impenjuar ne Dubai.

Burj Al Arab burj-al-arab-dubai.jpg

Ky luxury hotel eshte i vetmi i vetquajtur me 7 yje ne bote, arkitektura e jashtme perfaqson zhvillimin dhe transformimin e Dubait.
Hoteli pozicionohet ne nje ishull artificial me nje distance prej 280 meter nga bregu dhe lidhet me token nepermjet nje ure. Per antaret e FORUMIT VIRTUAL cmimet fillojne nga 2000$ per nate deri ne 28.000 $.. :p:p


Burj Khalifa

images


Ky qiellgervishtes eshte me i larti i ndertuar nga dora e njeriut deri ne ditet e sotme. Me nje kosto 150 BILION $ ka ne perberje 160 kate dhe nje lartesi prej 828 meter.
Zoteron 52 kate me shume se Kulla Willis ne Cikago dhe 320 meter me e larte se "Taipei 101" ne Taivan, e cila proklamohej para kesaj si ndertesa me e lart ne bote.
Burj Khalifa gjithashtu krenohet me xhamin me te larte ne bote dhe me pishinen ne lartesine me te madhe ne bote .

Bota
Dubai_2-420x0.jpg

Ky arqipelag artificial prej 300 ishujsh eshte ndertuar duke perdorur reren e fundit te detit ne strukturen e tij. Uji i pijshem , sherbimet dhe energjia elektrike jane ndertuar si infrastruktura nendetare.
Ishujt jane projektuar ne formen e hartes se botes dhe mund te duken nga hapesira qiellore.
Nese keni mundesi mund te bleni nje ishull duke filluar nga 15 milion deri ne 50 milion $. Mund te keni komshi Schumacer apo VIP te artit e sportit boteror.
Sugjeroj ndonje antare forumi qe do te martohet... :p

Athina, Greqi

Athina eshte nje qytet per te apasionuarit e arkitektures dhe arkiologjis se lashtesise se hershme. Greket e lashte ishin politikan ,besimtar dhe demokrat te dalluar. Ata ndertuan shume monumente per te celebruar keto 3 veti te spikatura, te celebronin fitoret e tyre madheshtore ,te nderonin perendite e tyre dhe te kenaqnin egon e tyre.
Arkitektura greke njihet me tempujt dhe kolonat e tyre, me orderat Dorik, Jonik, Korintik te projektuar nga Greket e Lashte, duke provuar aftesi te rralla ne artin e arkitektures, te krahasueshme edhe ne ditet e sotme. Pershkrime te historise gdhenden ne madheshtine e veprave arkitekturore te lashtesise Greke.

Partenoni

Tempulli i Athinas Nike
temple-athena-athens.jpg


Tempulli i Olimpit i Zeusit
the-temple-of-olympian-zeus-athens-450x337.jpg


Keta shembuj perfaqesojne lashtesin e ketij populli, madheshtin dhe historin e tij kulturore, artistike , politike dhe fetare.

Roma, Itali

Romaket krijuan nje alternim midis arkitektures Greke dhe Etruske duke zhvilluar nje stil praktik dhe kreativ arkitekture. Mund te gjesh ende shume prej ketij stili ne Rome.
Psh Romaket perdoren harqet, tullat dhe betonin per te ndertuar akuaduktet (ujsjellesit) ne qytet e tyre te mbidendura me popullate. Mund te vizitohen shume kupola te cilat arkitektet e qytetit i perdoren per te krijuar hapesira te brendshme pompoze dhe te fortifikuara.
Romaket i dhan revolucion fushes se ndertimit me perdorimin e betonit si material primar ne strukturat e godinave.

Panteoni
5.16.8247.5038.6837.600.gif


Koloseum
xti_8918.jpg


Akuaduktet
aqueduct.jpgKush eshte qyteti juaj i preferuar me arkitekture te pasur ?Cfare ndertesash apo vende kemi haruar jasht kesaj liste ? Ndani mendimin tuaj me komente ne kete teme.


P.S mu desh te hiqja disa foto,deri ne 20 te tillaishte e mundur. megjithate jan te postuara ne temen e 10 objekteve arkitekturore te botes
 
Last edited by a moderator:

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: 10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

Do shtoja edhe Parisin dhe Strasbourgun.
 

Endrra

VIP
Pe: 10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

BARCELONA eshte me e bukura ne Europe .............
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: 10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

Nese do zgjidhja nder vendet e listuara do thoja Barcelona, Istanbul, Athen and Rome, kane jo vetem pamje estetike por dhe vlera historike. Qe nga fotot dallohet qe kane identitet...
Do shtoja dhe Venecia, ne Itali... Se kam vizituar por i wish one day:(
venecia-gondole.jpg 2446134975_4ca80f76b5.jpg

Nderdsa Chikago me kujtoi Singaporin.Chikago me se shumti s’eshte se ka ndonje arkitekture magjepese, ama ka bere emer historikisht prej baballareve te modernizmit si te thuash... Singapori nga ana tjeter, nuk ka arkitekture distinctive, ama gjithmone eshte ne zhvillim... nuk ka guxuar sa Dubai, por mund te quhet si vend i highrise buildings,...
singapore.jpg marina_bay_sands_singapore.jpg
Ajo qe me pelqen tek ky shteteshte konstrukti i ndertesave te vjetra nga fillimi dhe pse jane shembur, duke mos lene te kuptohet qe jane ndertesa te reja...si kjo psh
kampong-glam-bussorah-street-cafe.jpg
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: 10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

Do shtoja Berlinin, midis arkitektures vjeter gjenden shume ndertesa shume katce, moderne.
Po ashtu kulla e televizionit, ku mund te hypesh e te shikosh panoramen nga siper, eshte fantastike.
Nje qytet qe ja vlen te vizitohet.

brandenburg.jpg
Brandenburg_Gate_Berlin_Germany.jpg


4691_3.jpg1341-berlin-adina-apartment-hotel-hackescher-markt.jpg


Londra - me te famshmin BIG BEN, ose Buckingham Palace, Westminster Abbey, etj.

b036ae926de65268-londra.jpg


buckingham_palace_london.jpg


homepage_promo.jpg


westminster_1.jpgParisi - cdo cep i tij ka nje "hije" te historise

Paris-Opera-House.jpg


Sacre-Coeur-Paris.jpg

Arc-de-Triomphe_Paris-view_3003.jpg

060806-france-paris-notre_dame.jpg

luvru.jpg
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
10 kryeqytetet e arkitektures me te famshme ne bote

Nga stili i eklektik i Antoni Gaudit në ndërtesat e Barcelonës, deri tek vendet magjike prej çeliku dhe xhami në Dubai dhe Shangai, kryeqytetet e arkitekturës të zgjedhura në listë janë të bërë enkas për të mahnitur vizitorët. Qyteti i parë në listë është Barcelona. Disa prej arkitektëve më të mëdhenj të botës, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanë bërë tullat dhe llacin të duken si asgjë tjetër në botë. Duke filluar me spitalin “Hospital de Sant Pau” dhe “Palau de la Musica Catalana”, ku do të gjeni punë tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Këto ndërtesa janë cilësuar si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s. Gjithashtu, nëse vizitoni Barcelonën duhet të shikoni dhe vepra të tjera të punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij më të famshme përfshijnë “Casa Mila”, “Park Guell” dhe “Temple Expiatori de la Sagrada Familia”.

Më pas vjen Parisi. Duke ecur në rrugët e këtij qyteti, çdo vizitor mund të ndihet si në mes të një muzeu të madh arti. Kjo, për arsye se pavarësisht ndërtesave mesjetare, të rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi është gjithashtu i njohur për pjesët moderne që ndërthuren me ato klasike, si për t’ju kujtuar njerëzve se bëhet fjalë për më shumë se një muze. Në fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumë i dhënë pas kësaj ideje, saqë sanksionoi një projekt të arkitekturës moderne të quajtur “Grands Travaux”, në vitet ’80, për të freskuar stilin klasik të qytetit.

Rezultatet përfshijnë piramidën e qelqtë në hyrje të Luvrit. Më i vonë në kohë është اikago. Më shumë se një vend fantastik për fansat e sportit, qyteti i erës konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturës moderne amerikane. Pas Zjarrit të Madh në vitin 1871, në اikago u krijua mjaft vend i lirë. Arkitektët u vendosën atje dhe krijuan disa prej ndërtesave më të paharrueshme në botë. Për të pasur idenë se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala “qiellgërvishtës” u krijua pikërisht në këtë qytet. Veprat më të famshme arkitekturale të qytetit përfshijnë “Sears Towers”, ndërtesa më e lartë në SHBA, “Wrigley Building” etj.

Paris, Francë

Duke ecur në rrugët e këtij qyteti, çdo vizitor mund të ndihet si në mes të një muzeu të madh arti. Kjo, për arsye se pavarësisht ndërtesave mesjetare, të rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi është gjithashtu i njohur për pjesët moderne që ndërthuren me ato klasike, si për t’ju kujtuar njerëzve se bëhet fjalë për më shumë se një muze. Në fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumë i dhënë pas kësaj ideje, saqë sanksionoi një projekt të arkitekturës moderne të quajtur “Grands Travaux”, në vitet ’80, për të freskuar stilin klasik të qytetit. Rezultatet përfshijnë piramidën e qelqtë në hyrje të Luvrit.

اikago, SHBA

Më shumë se një vend fantastik për fansat e sportit, qyteti i erës konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturës moderne amerikane. Pas Zjarrit të Madh në vitin 1871, në اikago u krijua mjaft vend i lirë. Arkitektët u vendosën atje dhe krijuan disa prej ndërtesave më të paharrueshme në botë. Për të pasur idenë se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala “qiellgërvishtës” u krijua pikërisht në këtë qytet. Veprat më të famshme arkitekturale të qytetit përfshijnë “Sears Towers”, ndërtesa më e lartë në SHBA, “Wrigley Building” etj.

Berlin, Gjermani

Që prej rënies së Murit në vitin 1989, Berlini është fokusuar në transformimin e ndërtesave. Disa prej atyre më të famshme përfshijnë: “Reichstag”, parlamentin e dikurshëm nazist, i cili është rikrijuar me një kube xhami, “Potsdamer Platz”, i cili është rindërtuar dh etani përfshin qendrën “Sony”, si dhe lagjja “Daimler Chyrsler”, e cila është ndërtuar nga fillimi në pesë vite. Në ndërtesat e tjera bëjnë pjesë ambasada britanike dhe muzeu hebre i skicuar nga Daniel Libeskind. Në qytet ekzistojnë gjithashtu shumë pjesë arkitekturale klasike, si muzeu “Altes” dhe “Das Rotes Rathaus”.

Shangai, Kinë

Kina po punon me vrull dhe Shangai është një prej projekteve të saj. Shkalla aktuale e zhvillimit është aq ekstreme saqë aprovimet e ndërtimeve dhe vendimet po merren në çështje orësh, krahasuar me muajt që nevojiten në vendet perëndimore. Kjo shpjegon dhe qendrën e qytetit, Pudong, ku ndodhet ndërtesa më e lartë në qytet, “Jin Mao Tower”, si dhe “Oriental Pearl Tower”, i cili është një hotel dhe qendër tregtare. Më shumë nga e shkuara e qytetit mund të gjendet në zonën e skelës, me vepra të stilit arkitekturor kolon.

Romë, Itali

Ashtu si Athina, Roma është një ndër pjesët më interesante arkitekturale të civilizimit të hershëm perëndimor. Veprat klasike dihen pak a shumë, Koloseu, Panteoni, Forumi Romak etj. këto konkurrojnë me vepra pak më të reja, si sheshi i Shën Pjetrit në Vaktin, Faltoren Sistine dhe monumentin kombëtar të Viktor Emanuelit të dytë. Ndërkohë që nuk njihet për ndërtesa moderne, begatia e arkitekturës së lashtë, klasike dhe asaj rilindëse, i japin Romës një vend të merituar në qytetet me arkitekturën më të famshme.

Firence, Itali

Shumë vetë e konsiderojnë këtë qytet të mrekullueshëm si “ground zero” të Rilindjes Italiane. Veprat më të famshme përfshijnë: “Pallazzo Vecchio”, “Accademy of Fine Arts”, ku gjendet dhe Davidi i Mikelanxhelos, si dhe “Uffizi”, një galeri arti me vepra të mëdha të Rilindjes. Më pas vijnë kishat, “Santa Maria del Fiore” është një katedrale e famshme dhe kisha e katërt më e madhe në Evropë, pastaj “Basilika di Santa Croce” është një tjetër kishë e madhe. Një prej vendeve më tërheqëse të Firences është “Ponte Vecchio”, ura mesjetare, ku janë ndërtuar shumë dyqane.

Athinë, Greqi

Akropoli, vendndodhja e civilizimit të hershëm grek, si dhe vendi që përfshin frymëzimin për civilizimin tonë modern, i jep këtij qyteti fuqinë e tij arkitekturore. Ju mund të shihni aty kolonat greko-romake, si dhe zbukurimet me ornamente të vizatuara në krye të tyre. Gjithashtu, nëse mendoni se Akropoli është madhështor, atëherë duhet të vizitoni Akademinë e Athinës, një version më modern i stilit greko-romak, si dhe stadiumin e Lojërave Olimpike të Athinës. Nuk është sekret se pjesa më tërheqëse e këtij qyteti është arkitektura moderne.

Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

Mendohet se ky kryeqytet i arkitekturës ka 25 përqind të vinçave të botës që po punojnë aty. Aktualisht “i ndotur” nga ndërtesat e larta, Dubai gjithashtu ka dhe atë që është konsideruar si hotel me shtatë yje, “Burj Al Arab”. I krijuar në formën e anijes me vela, hoteli është gjithashtu dhe më i larti në botë. Kjo ndërtesë zbehet në krahasim me ndërtesa të tjera në horizont, si “Hydropolis”, hoteli i parë nënujor në botë, “Burj Dubai”, ndërtesa më e lartë e botës, si dhe “Dubailand”, një lloj parku zbavitës i stilit “Walt Disney”.

Brazilia, Brazil

Në më pak se katër vite, ky vend është kthyer nga një ide në një prej qyteteve më me jetë të Brazilit. I skicuar nga një planifikues urban, Lucio Costa, në vitin 1957, ndërkohë që ndërtesat u projektuan nga Oscar Niemeye, qyteti u planifikua në formën e një kryqi, por tashmë i ngjan më shumë një fluture apo një aeroplani, kur shihet nga lart. Ndërkohë që ka nga ata që e kanë kritikuar formën e qytetit, ai konsiderohet si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s. Disa prej ndërtesave më të famshme të këtij qyteti përfshijnë “Palacio da Alvarado”, rezidencën zyrtare të presidentit të Brazilit etj.

Barcelona, Spanjë

Disa prej arkitektëve më të mëdhenj të botës, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanë bërë tullat dhe llacin të duken si asgjë tjetër në botë. Duke filluar me spitalin “Hospital de Sant Pau” dhe “Palau de la Musica Catalana”, ku do të gjeni punë tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Këto ndërtesa janë cilësuar si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s. Gjithashtu, nëse vizitoni Barcelonën duhet të shikoni dhe vepra të tjera të punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij më të famshme përfshijnë “Casa Mila”, “Park Guell” dhe “Temple Expiatori de la Sagrada Familia”./ Shqiperia
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: 10 kryeqytetet e arkitektures me te famshme ne bote

Brasilia, Brazil
Brazil.Brasilia.01.jpg


360px-BSB_Ponte_JK_Jul_06_115_8x6.jpg

images


Barcelona, Spanje
barcelona.jpg


S42IA88rzuqwC6MjdZny_vICvBFmkPjFwNvANsspYxOBnM3_DX.jpg 
Last edited by a moderator:

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: 10 kryeqytetet e arkitektures me te famshme ne bote

Dubai
RrdWDuMxGroVjMoF4egULIxvoQVWSlcLzLXyb6Jzhpu3MknCnx.jpg

SRk0vHRAuvs0iIm5mrm6kRKB1BG5jkg1uAbNexQ-KJtKxkLBy7.jpg

z09ITeFnWagCKqmL4Ie5VBgfg-kP73aF_vmhOWfhD0M9xJinbw.jpg

RW7VM3mjjpo249tWxVf9uygLSOapNf5TTak8mH81tZ3VKDPT4T.jpg

Tvl8YdDZRYDRlo9IGSetYaoXXkMGJVyxGLV2wsTAteDWAi4teE.jpg

Athine, Greqi

athina_hotel.jpg


images
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: 10 kryeqytetet e arkitektures me te famshme ne bote

Paris, Franc
Paris_France1-728x546.jpg


louvre-aglow_paris_france.jpg

SGgJlSDnlPdiL5sUmqJ7OPjqf8kmLoBRTIg2dZrygoOhu2mmYU.jpg

Srg3ycx7Psy5R2DJ0dTs-3wxxYWGpGWysU0ma2Gc76jitLuGnZ.jpg

Q98oms01HHuX__b2fcJupa6keLH-GXrvTmJYQE0951f5rOCBjh.jpg

Berlin,Gjermani
images


HbeII0D6UnDgcbiPjB6vdK8JeoxOyufypZDmEReNFcBhdCV5Jg.jpg

T8xRCByC33eX8tMcWLr9z3j78-p41aLXzVZg4oMQcqCDL0nMfm.jpg

SjnGbBk-z5GVSvzNhwB4jwVMfczJMpo9BtFVrV2uksc03pA-mo.jpg

images
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: 10 kryeqytetet e arkitektures me te famshme ne bote

Shangai,Kine
pDlD4MWuN3qJvrwCP6HRYLXxj68kNMHSLhukBAdySHR31SOjGA.jpg

WiZWJ2dcFECqjgzrHrp2sOuwarjS0I6jFWwES9SQuGJgCo49tA.jpg

kQvuc68_I0JAj7miXFM3ZkB-nG6v3n454Ej9Xdul1-U6Rkwlrg.jpg

SL4WrklvvPOikuJTXkQmdRNvUBEV8sxw4i65uXKqlDWbXrA2Ul.jpg

kRTOnBG15tIS6mPnAn0e4F4CR3KI5vZ1X_waeLR2NETDklAbLQ.jpg

Cikago,Shba
AT6rP7DG4Xzih1h_BSvNUCSQ19TEb3pg4bvWhML_zDwfIF5Iqg.jpg

P-3T6V3awizHvXQlQ_R6D1UHsvHdZjufV-2zd3QGsSO7EOkFtQ.jpg

images


RbgVD8BYP9FGn1luC6Is-E5fT75-FebjRu5GYGlFuZbRsIqX8g.jpg

STgGOtwmtlFzpi4KYnmsFUeMLubXPG3igqdE2brLVGcsWxqMQH.jpg

images


Rome,Itali
P3Ve3m26GWatL6T3YYccU4BJPT4kj8Li83wRT7xQ6V-XKUgFWA.jpg

SgUU51WEOPBwfSPk9wo7_NGa9Pm9u7mOwMJ5UbjbFzMO7RI8uH.jpg

u4CR6JP1J61WgOHKiUqTsFKrcNCBNodAUwTeB1-OhTGAYzA5xg.jpg

TflJ8LW-8-mZ0r0MZwlaX6yNg0dVxH4Y-l0-U3LYJL1Ri0VCZE.jpg

p_IoeNGDeVspDMOthrBZaMQaf4ZBr2uVoFdJq473yHibNj_64w.jpg

QXL6RLrJuQgNKvbfhsrIkeYuDoQ5lMkcalQmmIYxaN31Il-cSS.jpg

Q4uWJ1FyziCnA4MO8bTv6UJXAkQ24O9CiLVTNJMEvqAtYmVbtY.jpg
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: 10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

Duke pare postimet ajo qe vura re ishte fakti qe Roma ishte renditur e fundit cudi kur Panteoni eshte nje nder misteret e pazbuluar te arkitektures nderkohe qe Gaudi ishte nje arkitekt i tipi Indian.

Gjithsesi,

Personalisht mendoj qe njerzimi eshte ndare ne etapa dhe kesaj ndarja nuk i shpeton as arkitektura, mendoj, qe ka ekzistuar nje epoke e cila quhej epoka e piramidave dhe bota ne dijeni apo pa dijeni te njeri tjetrit (eshte nje mister) vershuan duke ndertuar piramida dmth ne Egjipt ne evrope Bosnje, ne Ameriken latine, etj dmth kishte nje bum te nje arkitekture piramidale, dhe ne lidhje me kete epoke ato qe shkelqyen ishin egjiptianet. Me pas vjen epoka e obeliskeve dhe e kollonave qe emertohen ne emra te ndryshme duke filluar nga ajo dorike etj dhe ne kete periudhe ajo qe shkelqej me shume ishte Roma, perseri ne kete epoke u shpiken harqet dhe perseri Roma ishte dominante, me pas vjen nje periudhe katedraleve pasi njerzimi per 1000 vjet fjeti gjume dhe nuk bere asnje shpikje perfshi dhe arkitekturen, dhe ne kete u shquan me shume Gotiket, pastaj vjen nje periudhe e imitimit klasik te kollonave dhe te harqeve dhe te kupolave nga ku u ndertuan dhe qytetet italiane, e keshtu me radhe fillon revolucioni industrial qe hoen dore nga arkitektura dhe u futen shkences dhe sot kemi ndertimet moderne qe une i quaj ndertime "skilet" hekur dhe e veshin me gjam, thjeshte fare.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: 10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

@Diku Diku:

Kam pershtypjen qe renditja nuk eshte bere bazuar mbi nje rend numerik, por thjesht jane permendur si kryeqytetet me arkitekture me te mire te klasifikuar nga kritika e arkitektures. Sa i perket stileve qe ke permendur je shume i sakte. Por ajo ka te beje sic e ke thene dhe ti me etapat e evolimit te stileve ne kohe te ndryshme...

Do mundohem te sjell ndonje teme te evolimit te stileve ndonje dite ndoshta, pasi kontrollova dhe nuk gjendej...:D
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Paris do shkoj patjeter,me duket aq romatik si qytet. :)
 
Top