• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

“1000 € për çdo bebe”, Blushi nxit prindërit të bëjnë fëmijë


Një propozim i pazakontë ka ardhur nga partia LIBRA dhe kreu i saj Ben Blushi, që u ka bërë thirrje shqiptarëve të lindin fëmijë dhe se LIBRA do t’u japë 1000 euro për çdo bebe të lindur.

Në një publikim në Facebook, Blushi shkruan se kjo politikë bëhet që Shqipëria të mos shpopullohet nga lindjet e ulëta dhe emigracioni masiv.

POSTIMI I PLOTث

Shqipëria po plaket dhe po tkurret. Në një dekadë kemi lindur 50.000 bebe më pak se një dekadë më parë. Në vitin 1990 shtoheshim me 80.000 bebe në një vit, ndërsa sot lindim 30.000 fëmijë në vit. Gjatë vitit 2016 kemi 3000 fëmijë më pak se një vit më parë. ثshtë tragjike masa me të cilën po zvogëlohemi si popull për shkak të dëshpërimit, padrejtësive, papunësisë dhe mungesës kronike të shpresës. Nëse kjo situatë vazhdon pas një dekade do të jemi shumë më pak për shkak të lindjeve të ulëta dhe emigracionit masiv. LIBRA do të bëjë çdo përpjekje për t’i bindur shqiptarët të mos ikin si dhe për të stimuluar lindjet duke rikthyer besimin e prindërve se Shqipëria mund të jetë një vend i jetueshëm për fëmijët e tyre. LIBRA do të ndjekë një politikë të qartë kundër shpopullimit të vendit duke hapur punë për të rinjtë, duke inkurajuar kthimin si investitorë të emigrantëve në Shqipëri si dhe duke nxitur lindjet. LIBRA do të paguajë deri në 1000 euro çdo familje për lindjen e një bebeje duke besuar se të shtosh kombin sot është detyrim që shoqëria duhet ta shpërblejë!

blitz
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
O Zot!

Po mire mo edhe kur filloni te flisni me trru i harroni trrute?!

-Sipas ketij ligji (####$ per cdo bebe), do shtohen perdhunimet!!!

-Pse nuk thoni: -Shteti te jep 10 000 $ per cdo dasem dhe ne rast divorci te mer 10 000 $.

...kjo do te ishte nje frymemarje e vertete per popullin qe nuk di nga ta kryej familjen me shpenzimet qe kerkohen...

-Pse tallni b*then?!
 

Monique

Monique Multipass
Staf në FV.AL
Italia propozoi se fundmi 800euro per cdo lindje, po ku Italia ku ne.
Edhe ketu ku punoj une , ka nja dy vjet qe u shtua shperblimi per bebat (se me pare ishte 5000 te reja) ....nje rroge per cdo lindje bebi :)

po sa halle zgjidh ???

pa i hyre fare analizes se ku do i gjej Beni keto lek per cdo lindje.,,,
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Ne fakt ka te drejte Blushi dhe nese nuk ndermerret dicka serioze ne kete drejtim do kemi probleme te medha.

Ndegjoni plakun, njerezit qe jane me pune nuk e rrisin natalitetin. Atyre tua besh edhe 5000 euro nuk lindin dhe nuk ndikojne ne natalitet. Natalitetit rritet nga shtresat ne nevoje, nga njerezit pa pune dhe ky shperblim eshte i mireseardhur nese realizohet.

Shqiperia ka nevoje per natalitet.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Dhe 1000 dollar do shpetonka lindjet e uleta e natalitetin?? 18 vjet sa te behen per pune ata do jetojne me ket 1000 dollarshin? Lol
 

Guest20

Offline✌
Italia propozoi se fundmi 800euro per cdo lindje, po ku Italia ku ne.
Edhe ketu ku punoj une , ka nja dy vjet qe u shtua shperblimi per bebat (se me pare ishte 5000 te reja) ....nje rroge per cdo lindje bebi :)

po sa halle zgjidh ???

pa i hyre fare analizes se ku do i gjej Beni keto lek per cdo lindje.,,,
Nje kusheriri im ne itali,ka bere 4 kalamaj per ato eurot qe perfitonte nga cdo lindje..se kush do ja rrisi kalamajt tashi,nje Zot e di..edhe kjo puna Benit,nuk mbahet femija me 1000 euro deri sa te behet i zoti vetes..se nuk eshte me koha jone qe u rrisnim edhe me pak!
 

Monique

Monique Multipass
Staf në FV.AL
Nje kusheriri im ne itali,ka bere 4 kalamaj per ato eurot qe perfitonte nga cdo lindje..se kush do ja rrisi kalamajt tashi,nje Zot e di..edhe kjo puna Benit,nuk mbahet femija me 1000 euro deri sa te behet i zoti vetes..se nuk eshte me koha jone qe u rrisnim edhe me pak!
ate thashe de....deri sa te behet i zoti per veten ai kalama , te rrofshin 1000 evrot
se sme rrihet mua pa bere cik llogari lol

1000 euro per 18 vite jete , i bie qe ai kalamoni do shpenzoj 55,5 euro ne vit ...lol

ishalla qello nai kalamo si ariu qe 9 muaj e ben gjume...,:)
 

DeliriumMind

Only dead fish go with the flow
O Zot!

-Sipas ketij ligji (####$ per cdo bebe), do shtohen perdhunimet!!!
Ti te fut tmerrin me kto mendime...
Mos tboj mo asnjeri femije atehere sepse mund te perdhunohen, keqtrajtohen neper kopshte o ku di une.

Ideja e 1000 nuk zgjidh gje por eshte nje far ndihme. Pershembull ktu ne itali qe nga data 4 maj cdo nene qe lind ne 2017 merr nje bonus 800 per shpenzimet fillimtare. Plus pastaj eshte materniteti, bonus bebè dhe assegni famigliari qe ndoshta sjan shifra shum te nalta por jan nje ndihme goxha e madhe.
Kush ka isee shum te ulet ka karten Sia qe i karikohet cdo muj dhe kush humb punen sepse shtatzane, shteti i paguan 5 muaj marteniteti dhe mund tju siguroj qe jan me shume se nje rroge e plote ( sepse Po e perjetoj vet) plus mund te kerkoj dhe disoccupazione.

Te besh femije eshte ber lluks prandaj dhe ciftet presin momentin qe gjejn stabilitet ekonomik... knej presin te mbushin 35-40
 

Monique

Monique Multipass
Staf në FV.AL
Ti te fut tmerrin me kto mendime...
Mos tboj mo asnjeri femije atehere sepse mund te perdhunohen, keqtrajtohen neper kopshte o ku di une.

Ideja e 1000 nuk zgjidh gje por eshte nje far ndihme. Pershembull ktu ne itali qe nga data 4 maj cdo nene qe lind ne 2017 merr nje bonus 800 per shpenzimet fillimtare. Plus pastaj eshte materniteti, bonus bebè dhe assegni famigliari qe ndoshta sjan shifra shum te nalta por jan nje ndihme goxha e madhe.
Kush ka isee shum te ulet ka karten Sia qe i karikohet cdo muj dhe kush humb punen sepse shtatzane, shteti i paguan 5 muaj marteniteti dhe mund tju siguroj qe jan me shume se nje rroge e plote ( sepse Po e perjetoj vet) plus mund te kerkoj dhe disoccupazione.

Te besh femije eshte ber lluks prandaj dhe ciftet presin momentin qe gjejn stabilitet ekonomik... knej presin te mbushin 35-40
edhe ketej nga aq po shkojne...

Ultra ate thashe pra, italia tjeter , Shqiperia tjeter

Ne Shqiperi ja do marresh kete te Libres, po fitoi i here
pastaj do marresh ndonje gje nga puna dhe kaq...ska me asgje
kusurin e ke ne kurriz vete.
 
O Blush,
Para 20 vitesh kjo qe thua ti ka qene moto e fushates se socialisteve suedeze.
Jepnin 3000 € per cdo femije plus 3 vjet leje lindje me page te plote.
Nuk jam kunder asaj qe thote Blushi.
Thjeshte mendoj se ka perparesi me te rendesishme e me te medha se sa te financosh lindjen e femijeve
Mjafton te rritet mireqenia dhe ske nevoje te financosh lindjen e femijeve.
 

Monique

Monique Multipass
Staf në FV.AL
O Blush,
Para 20 vitesh kjo qe thua ti ka qene moto e fushates se socialisteve suedeze.
Jepnin 3000 € per cdo femije plus 3 vjet leje lindje me page te plote.
Nuk jam kunder asaj qe thote Blushi.
Thjeshte mendoj se ka perparesi me te rendesishme e me te medha se sa te financosh lindjen e femijeve
Mjafton te rritet mireqenia dhe ske nevoje te financosh lindjen e femijeve.
Jo kjo si nisme duhet, pasi edhe nese rritet mireqenia , mos harro shqiptaret jane bere karrierista dhe me shume se dy femije nuk pranojne...:)
 
Edhe dicka per Benin.
Une jam nje nga lexuesit e veprave te tij.
E vleresoj si njeri inteligjent dhe shkrimtar i zoti.
Nuk do doja qe politika ta largonte nga shkrimet.
Nese do duhej te zgjidhte njeren apo tjetren me mire ti largohej politikes.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ore ka t'beje kultura. Se per mirqenie ka dhe norvegjia me suedine po si jane me lindjet??!!!???? Plus kush ben me pak fmi? Ata me te pasurit qe si mungon asgje aman. Te varfrit i rreshtojne. Lol
Njerzit jane bere egoista, po i largohen tradites dhe familjeve te medha. Ehuu shume cifte sot dhe 1 femi qe bejne e quajne barre se duan jo vec karriere por te jene pa angazhime e te jetojne si single perher pra tmos prishin rutinen e jetes para femise . Keshtu keshtu puna :)
Gjthss per mua qe kam ne plan 4 femi nese mjep naj lek qeveria mir do bente :p
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Ti te fut tmerrin me kto mendime...
Mos tboj mo asnjeri femije atehere sepse mund te perdhunohen, keqtrajtohen neper kopshte o ku di une.

Ideja e 1000 nuk zgjidh gje por eshte nje far ndihme. Pershembull ktu ne itali qe nga data 4 maj cdo nene qe lind ne 2017 merr nje bonus 800 per shpenzimet fillimtare. Plus pastaj eshte materniteti, bonus bebè dhe assegni famigliari qe ndoshta sjan shifra shum te nalta por jan nje ndihme goxha e madhe.
Kush ka isee shum te ulet ka karten Sia qe i karikohet cdo muj dhe kush humb punen sepse shtatzane, shteti i paguan 5 muaj marteniteti dhe mund tju siguroj qe jan me shume se nje rroge e plote ( sepse Po e perjetoj vet) plus mund te kerkoj dhe disoccupazione.

Te besh femije eshte ber lluks prandaj dhe ciftet presin momentin qe gjejn stabilitet ekonomik... knej presin te mbushin 35-40
Po pse kuptoheni kaq keq!!!

Une nuk po them ate lloj perdhunimi (i cili vetem me vdekje denohet per ate pune), po une po them se ne varferine qe eshte populli,,, per ato 1000$ do ja nis ke te zej e ke te lej shtatzane...!!!...

Me thoni per krahasim Italine, po Italia e ka popullin jo ne renditjen e varferise ku vrasin per 1$ e perdhunojne per !000$...

...me kuptove tani?

-Rroga ne Iali eshte mbi 1000$ dhe shperblimi per femije eshte 800$, a ka shanc per perdhunim?! (...JO...)
-Rroga ne Shqiperi eshte/s'eshte me fryme te shenjte 200$ dhe shperblimi per femije ("mendohet")...1000$!!! ...a ka shanc per perdhunim??? (...??...)

-Une cuditem me dicka tjeter, cdo shtet e ka mundesine qe t'i plotesoje te gjitha premtimet qe cdo parti i shfaq vec e vec, pse luajne rolin e budallait?!

-Shqiperia njihet boterisht si me rrogen mesatare 600$, pse ne Shqiperi rroga eshte/s'eshte 200$...?!

...ndersa sa per "shperblimet / per femije", mjafton edhe sigurimi i lindjes pa shpenzime mo (me e llogjikshmja fare kjo sepse koka e shqiptarit nuk e ka cmimin as 1000$ e as 1000 florinj por me shume, besoj une, ndersa sigurimi i lindjeve pa shpenzime eshte edhe me kulturore perdrejt "te ardhmes").

-Tani, si mund te lehtesohej familja dhe si mund te ndihmohej me te vertete (?), e thashe edhe me larte nese jepeshin 10/20/30 mije $ per cdo martese dhe nese ajo martese perfundonte ne divorc atehere t'ja ktheje Shtetit ato 10/20/30 mije $, atehere jo vetem do falimentonin trradhetite (per shembull) por do kishte Populli Shtet dhe Shteti Popull.

...tani, ku do t'i gjeje Shteti gjithe keto "$" ???

-Ke, 1 milion martesa = 30 miliarde $
-Ke, 4 milion punetore = 200 miliarde $

...harrova, Shqiperia nga 3 milione u be 2 milione dhe tani pritet te jete 1 milione banore!!!

-E keqja e diktatorit eshte se automatikisht e rendit popullin ne kategorine e budallenjve (me dashje a pa dashje)...

Ju,,, cfare,,, doni???
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
Degjoni,

Ne edhe munde te bejme shaka rreth ketyre 1000 € por per familjen e varfer keto jane mjete jetese, prandaj e them dhe e mbroje me plote arsye se Shqiperia do te duhej te investonte keto 1000 € tek nenat e papuna qe lindin nje bebe.

Tek e fundit ata femije e meritojne veq per faktin se e kishin taksirat te lindnin ne nje shoqeri qe nuk ka guximin te ja beje asnje dhurate te vockel.

30 mije nena te pa puna nga 1000 € ne vit jane 30 milion euro qe per shtetin nuk jane asigje.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Degjoni,

Ne edhe munde te bejme shaka rreth ketyre 1000 € por per familjen e varfer keto jane mjete jetese, prandaj e them dhe e mbroje me plote arsye se Shqiperia do te duhej te investonte keto 1000 € tek nenat e papuna qe lindin nje bebe.

Tek e fundit ata femije e meritojne veq per faktin se e kishin taksirat te lindnin ne nje shoqeri qe nuk ka guximin te ja beje asnje dhurate te vockel.

30 mije nena te pa puna nga 1000 € ne vit jane 30 milion euro qe per shtetin nuk jane asigje.
Po mire mo, vazhdoni se e keni mire!
Me fal o zoteri, po ju a nuk e lexuat postimin tim? (...pa qellim egoist ju drejtohem...)

-Se pari, nuk jane 30 mije nena por jane te pakten 500 mije femra ne moshen e duhur te lindshmerise (ne Shqiperine e copetuar)...
-Se dyti, ajo shume ($) eshte si "karamelja" ("krye emelja") qe genjen femijen per t'i ndalur te qaren kur prinderit ja le pa pune...
-Se treti, nuk mund te jete dhurata me e madhe nga rroga...

...mjaftojne kaq?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Po mire mo, vazhdoni se e keni mire!
Me fal o zoteri, po ju a nuk e lexuat postimin tim? (...pa qellim egoist ju drejtohem...)

-Se pari, nuk jane 30 mije nena por jane te pakten 500 mije femra ne moshen e duhur te lindshmerise (ne Shqiperine e copetuar)...
-Se dyti, ajo shume ($) eshte si "karamelja" ("krye emelja") qe genjen femijen per t'i ndalur te qaren kur prinderit ja le pa pune...
-Se treti, nuk mund te jete dhurata me e madhe nga rroga...

...mjaftojne kaq?
Une thjeshte dhashe mendimin tim. Une u mundova me lexu po nuk kuptoje shume, se paku jo sa tjeret.

Shqiperia asnjehere te vetme nuk ka patur dhe nuk ka per te patur 500 mije lindje. Une po flase per nenat e pa puna qe ashtu keshtu lindin por dhe do ishte burrerore qe shteti per to te siguronte nje ndihme te vockel. Thjeshte nuk do ngarkohej buxheti i shtetit dhe meq shteti mbane edhe te ardhmen them se do mbante nje natalitet qe ashtu keshtu eshte ne renie drastike.

Askush nuk tha se me kete do behej zgjidhja. Une po them se o ishte nje ndihmese deri ne zgjidhjen perfundimtare.
 

Monique

Monique Multipass
Staf në FV.AL
Po pse kuptoheni kaq keq!!!

Une nuk po them ate lloj perdhunimi (i cili vetem me vdekje denohet per ate pune), po une po them se ne varferine qe eshte populli,,, per ato 1000$ do ja nis ke te zej e ke te lej shtatzane...!!!...

Me thoni per krahasim Italine, po Italia e ka popullin jo ne renditjen e varferise ku vrasin per 1$ e perdhunojne per !000$...

...me kuptove tani?

-Rroga ne Iali eshte mbi 1000$ dhe shperblimi per femije eshte 800%, a ka shanc per perdhunim?! (...JO...)
-Rroga ne Shqiperi eshte/s'eshte me fryme te shenjte 200$ dhe shperblimi per femije ("mendohet")...1000$!!! ...a ka shanc per perdhunim??? (...??...)

-Une cuditem me dicka tjeter, cdo shtet e ka mundesine qe t'i plotesoje te gjitha premtimet qe cdo parti i shfaq vec e vec, pse luajne rolin e budallait?!

-Shqiperia njihet boterisht si me rrogen mesatare 600$, pse ne Shqiperi rroga eshte/s'eshte 200$...?!

...ndersa sa per "shperblimet / per femije", mjafton edhe sigurimi i lindjes pa shpenzime mo (me e llogjikshmja fare kjo sepse koka e shqiptarit nuk e ka cmimin as 1000$ e as 1000 florinj por me shume, besoj une, ndersa sigurimi i lindjeve pa shpenzime eshte edhe me kulturore perdrejt "te ardhmes").

-Tani, si mund te lehtesohej familja dhe si mund te ndihmohej me te vertete (?), e thashe edhe me larte nese jepeshin 10/20/30 mije $ per cdo martese dhe nese ajo martese perfundonte ne divorc atehere t'ja ktheje Shtetit ato 10/20/30 mije $, atehere jo vetem do falimentonin trradhetite (per shembull) por do kishte Populli Shtet dhe Shteti Popull.

...tani, ku do t'i gjeje Shteti gjithe keto "$" ???

-Ke, 1 milion martesa = 30 miliarde $
-Ke, 4 milion punetore = 200 miliarde $

...harrova, Shqiperia nga 3 milione u be 2 milione dhe tani pritet te jete 1 milione banore!!!

-E keqja e diktatorit eshte se automatikisht e rendit popullin ne kategorine e budallenjve (me dashje a pa dashje)...

Ju,,, cfare,,, doni???
Ath beji nje refresh se aq ka qene ne 2000 paga mesatare, ose me sakte eshte minimalja aq.

Aktualisht rroga mesatare eshte 54,488ALL
Paga minimale eshte 22,000ALL

Te kjo faqe mund te gjesh infomacionin e duhur
Pagat dhe Kosto e Punes - INSTAT


Por nuk eshte kjo ceshtja vetem te pagesa 1000 euro, ceshtja eshte se nje pjese e cifteve te reja tashme te orientuar drejt karrieres dhe rehatllikut . Duan parimisht shume femije, por praktikisht rralle gjen familje me tre femije. Ciftet mbyllen tek cikli 1 0se 2 femije.
 

Monique

Monique Multipass
Staf në FV.AL
Une thjeshte dhashe mendimin tim. Une u mundova me lexu po nuk kuptoje shume, se paku jo sa tjeret.

Shqiperia asnjehere te vetme nuk ka patur dhe nuk ka per te patur 500 mije lindje. Une po flase per nenat e pa puna qe ashtu keshtu lindin por dhe do ishte burrerore qe shteti per to te siguronte nje ndihme te vockel. Thjeshte nuk do ngarkohej buxheti i shtetit dhe meq shteti mbane edhe te ardhmen them se do mbante nje natalitet qe ashtu keshtu eshte ne renie drastike.

Askush nuk tha se me kete do behej zgjidhja. Une po them se o ishte nje ndihmese deri ne zgjidhjen perfundimtare.
Ne kete rast do kishim shtim popullsie , por nje shoqeri qe ske ci ofron dhe hendeku do ishte edhe me i thelle
Nese do shtohej numri vetem tek familjet e varfra , cfare shoqerie do ishim , me femije qe sapo te mbaronin ciklin e detyrueshem te fillonin pune ku?
Ne kete rast as ekonomia nuk zhvillohet, po aq edhe popullsise i humbet vlera
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Ne kete rast do kishim shtim popullsie , por nje shoqeri qe ske ci ofron dhe hendeku do ishte edhe me i thelle
Nese do shtohej numri vetem tek familjet e varfra , cfare shoqerie do ishim , me femije qe sapo te mbaronin ciklin e detyrueshem te fillonin pune ku?
Ne kete rast as ekonomia nuk zhvillohet, po aq edhe popullsise i humbet vlera
Vetem nje gje nuk po e kuptoje a pajtohemi apo jo.

Edhe sikur te kishim te mirat e dynjese lindjet do te ishin edhe me te vogla. Pra natalitetin mos e lidhni me kushtet ekonomike se ndryshe vendet e Perendimit do te beheshin me miliona bebe.

Pra problemi ne Shqiperi eshte se njerezit me kushte te mira nuk lindin me shume se 2 dhe rralle 3 kshu qee Shqiperia dhe Kosova per te mbajtur kete popullate te vockel qe kane, detyrimisht duhet te gjejne nje zgjidhje.

Zgjidhja me e mire eshte shtresat e ne nevoje te cilet edhe lindin por do te stimuloheshin per te lindur.

Mbajeni veth ne vesh: Kete karrote e perdorin shumica e shteteve. E jona eshte per te vendosur per te ardhmen: Duam Shqiperine e Kosoven me rini apo se duam. Kaq eshte zgjidhja dhe une kujtoje se qeverite tona duhet ta mendojne seriozisht kete ceshtje dhe duhet stimuluar jo vetem me 1000 € por dhe me ndihmesa tjera.

Te ardhmes nuk i dihet. Paraja dhe shendeti nuk jane tonat. Sot i ke e neser nuk i ke.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Une thjeshte dhashe mendimin tim. Une u mundova me lexu po nuk kuptoje shume, se paku jo sa tjeret.

Shqiperia asnjehere te vetme nuk ka patur dhe nuk ka per te patur 500 mije lindje. Une po flase per nenat e pa puna qe ashtu keshtu lindin por dhe do ishte burrerore qe shteti per to te siguronte nje ndihme te vockel. Thjeshte nuk do ngarkohej buxheti i shtetit dhe meq shteti mbane edhe te ardhmen them se do mbante nje natalitet qe ashtu keshtu eshte ne renie drastike.

Askush nuk tha se me kete do behej zgjidhja. Une po them se o ishte nje ndihmese deri ne zgjidhjen perfundimtare.
T'u thafte goja.

Mire bere qe dhe mendimin tend, por ajo "zgjidhja perfundimtare" nuk te vjen kurre nese mendimi nuk eshte i sakte.

Tani, se sa lindje ka Shqiperia te pakten 100 mije vertetohen dhe nuk ju kuptoj me c'qendrim e thoni ate shprehje calleke "nuk ka patur dhe nuk ka per te patur 500 mije lindje." !!!

-Nese "nuk doni SHQIPERI" eshte tjeter, dhe, nese "doni SHQIPERI" eshte tjeter.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Vetem nje gje nuk po e kuptoje a pajtohemi apo jo.

Edhe sikur te kishim te mirat e dynjese lindjet do te ishin edhe me te vogla. Pra natalitetin mos e lidhni me kushtet ekonomike se ndryshe vendet e Perendimit do te beheshin me miliona bebe.

Pra problemi ne Shqiperi eshte se njerezit me kushte te mira nuk lindin me shume se 2 dhe rralle 3 kshu qee Shqiperia dhe Kosova per te mbajtur kete popullate te vockel qe kane, detyrimisht duhet te gjejne nje zgjidhje.

Zgjidhja me e mire eshte shtresat e ne nevoje te cilet edhe lindin por do te stimuloheshin per te lindur.

Mbajeni veth ne vesh: Kete karrote e perdorin shumica e shteteve. E jona eshte per te vendosur per te ardhmen: Duam Shqiperine e Kosoven me rini apo se duam. Kaq eshte zgjidhja dhe une kujtoje se qeverite tona duhet ta mendojne seriozisht kete ceshtje dhe duhet stimuluar jo vetem me 1000 € por dhe me ndihmesa tjera.

Te ardhmes nuk i dihet. Paraja dhe shendeti nuk jane tonat. Sot i ke e neser nuk i ke.
-Harroni se "vendet e Perendimit" kane me miliona """koloni""",,, apo nuk u mbajten nga "miliona bebe"?!

...per "vethin ne vesh" nuk jeni pergjigjur ndodh apo nuk ndodh perdhunimi per ato 1000$...! (pra, eshte tallje totale sepse po te ndikonin me te vertete per mire do kujteseshin dhe kujdeseshin me shume dhe jo deri aty!)
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
T'u thafte goja.

Mire bere qe dhe mendimin tend, por ajo "zgjidhja perfundimtare" nuk te vjen kurre nese mendimi nuk eshte i sakte.

Tani, se sa lindje ka Shqiperia te pakten 100 mije vertetohen dhe nuk ju kuptoj me c'qendrim e thoni ate shprehje calleke "nuk ka patur dhe nuk ka per te patur 500 mije lindje." !!!

-Nese "nuk doni SHQIPERI" eshte tjeter, dhe, nese "doni SHQIPERI" eshte tjeter.
Jemi duke diskutuar per patriotizem tash apo cfare???

Kujtoje se Shqiperia ka lindje ne vit diku afer 60 mije lindje dhe ka mundesine qe nena te pa puna te jene 30 - 40 mije.

Per Shqiperine dhe patriotizmin them se nuk eshte tema ketu. Po flasim per gjene me elementare. Te drejten e nje beneficioni te nje femije te sapo lindur por dhe te nje nene qe sapo ka lindur nje femije.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Jemi duke diskutuar per patriotizem tash apo cfare???

Kujtoje se Shqiperia ka lindje ne vit diku afer 60 mije lindje dhe ka mundesine qe nena te pa puna te jene 30 - 40 mije.

Per Shqiperine dhe patriotizmin them se nuk eshte tema ketu. Po flasim per gjene me elementare. Te drejten e nje beneficioni te nje femije te sapo lindur por dhe te nje nene qe sapo ka lindur nje femije.


-Dakort, ju po flisni me shifrat: "ta shtyjme sa ta shtyjme"...

-Kur vjen puna, ne NATO: -Shqiperise forca luftarake mashkullore ne moshen 18-48 vjec i renditet me afer 1.5 milione trupa!

...i mungojne meshkujt Shqiperise?!
...i mungojne femrat Shqiperise?!

(i permenda keto shifra per cudine qe patet se sa lindje mund te kete Shqiperia)

-Edhe sikur ashtu qe e mendoni ta marim (per te pa punet), shfaqet menjanim perdrejt zgjidhjes se problemit te papunesise, pra sikur i thua popullit "e zgjidhem problemin e papunesise sepse 1000$ per lindje femije jane kryesisht per te papunet"!!!

...po te mos kete papunesi,
...po te rritet rroga,
...po te ulen cmimet,

...me nje fjale trroce: po te pjelli prodhim Shqiperia atehere do pjelli edhe femra e do thote "te kam pjelle m'u ne 1000 arka floriri".

-E moret veshe se cila eshte shuma e vertete per cdo lindje femije?

...pra mua me vjen inat ne kete rast sepse tallen dhe kjo tallje vertetohet nga perdhunimet qe do te kete si pasoja.

-Ja ben "MUUU" si lopa qe po tallen...
 

Monique

Monique Multipass
Staf në FV.AL
Vetem nje gje nuk po e kuptoje a pajtohemi apo jo.

Edhe sikur te kishim te mirat e dynjese lindjet do te ishin edhe me te vogla. Pra natalitetin mos e lidhni me kushtet ekonomike se ndryshe vendet e Perendimit do te beheshin me miliona bebe.

Pra problemi ne Shqiperi eshte se njerezit me kushte te mira nuk lindin me shume se 2 dhe rralle 3 kshu qee Shqiperia dhe Kosova per te mbajtur kete popullate te vockel qe kane, detyrimisht duhet te gjejne nje zgjidhje.

Zgjidhja me e mire eshte shtresat e ne nevoje te cilet edhe lindin por do te stimuloheshin per te lindur.

Mbajeni veth ne vesh: Kete karrote e perdorin shumica e shteteve. E jona eshte per te vendosur per te ardhmen: Duam Shqiperine e Kosoven me rini apo se duam. Kaq eshte zgjidhja dhe une kujtoje se qeverite tona duhet ta mendojne seriozisht kete ceshtje dhe duhet stimuluar jo vetem me 1000 € por dhe me ndihmesa tjera.

Te ardhmes nuk i dihet. Paraja dhe shendeti nuk jane tonat. Sot i ke e neser nuk i ke.
Duke e pare ne dy kendeveshtrime jemi dakort tek pjesa se shoqeria me nje nivel te mire ekonomik nuk pranojne te shtojne popullsine (edhe pse une sensibilizimin e shoh pikerisht tek ky target grup, per te patur nje shoqeri qe do kete edhe vlera)
Tek pjesa e te varferve te cilet sigurisht ai 1000 Euro do ishte goxha atraktiv per te shtuar popullsine , por cdo perfitonim nga kjo ?
NJe shoqeri te varfer, krahe pune dhe jo njerez te kuafikuar ku neser te varet e ardhmja.
Por edhe i varfri mjaft nje llogari te vogel te bej nuk do kete ndonje perfitim shume te madh nga kjo skeme. Duhen skema sociale nga shteti i cili duhet te siguroj disi mbarvajtjen e ketij grupi njerezish.
Shkollim falas (me meritokraci) , Ushqime dhe siguri deri ne moshen e pjekurise.
ndryshe asgje nuk vlen.
 

Opium

Dyrrah
Per qasjen e blushit me duket me teper si deklarate populiste edhe pse personalishte vlersoj si intelektual (ato pak qe kemi).
Keto politika behen per te shtyre popullsine te shtohet sic eshte ne raste emergjence Serbia , e cilia eshte ne deklin me lindjet, shteti Jone i vyer qe ne kohen e xhaxhit e deri me sot nuk ka pas probleme me lindjet dhe nr e popoullsise.
Jam dakort me disa nga ju qe vlersojn dhe faktorin ekonomik , duhet program social sepse 1000euro nuk jan as 1 vit jete te bebit.
Duhet planifik familjare per femijet sepse nje rritje e popullsis pa plan sjell shum pasoja negative ne shoqeri , pa mundesi ekonomike , femije te pa deshiruar , sakrific per familjen e cila nuk eshte se ka shm mundesi per rritjen ne gjendje normale te 2 femijeve e jo me shm :(
 

Aver

VIP
Per qasjen e blushit me duket me teper si deklarate populiste edhe pse personalishte vlersoj si intelektual (ato pak qe kemi).
Keto politika behen per te shtyre popullsine te shtohet sic eshte ne raste emergjence Serbia , e cilia eshte ne deklin me lindjet, shteti Jone i vyer qe ne kohen e xhaxhit e deri me sot nuk ka pas probleme me lindjet dhe nr e popoullsise.
Jam dakort me disa nga ju qe vlersojn dhe faktorin ekonomik , duhet program social sepse 1000euro nuk jan as 1 vit jete te bebit.
Duhet planifik familjare per femijet sepse nje rritje e popullsis pa plan sjell shum pasoja negative ne shoqeri , pa mundesi ekonomike , femije te pa deshiruar , sakrific per familjen e cila nuk eshte se ka shm mundesi per rritjen ne gjendje normale te 2 femijeve e jo me shm :(
Serbia ka pesuar renie graduale ndersa Shqiperia po shenon renie rapide te lindshmerise. Do i sjelli statistikat e fundit nese i gjej, jane shqetesuese.

Iniciativa e Blushit me duket me vend. Nuk e besoj se dikush do te bej femije vecanerisht per te perfituar ato 1000 euro. Ne anen tjeter eshte mbeshtetje e mireseardhur per prinderit, te pakten per shpenzimet e lindjes dhe te shpenizmeve tjera qe pasojne pas lindjes. Fundja me mire aq se hiq.
 
Top