• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

“1000 € për çdo bebe”, Blushi nxit prindërit të bëjnë fëmijë

kitrra 123

plak gjufurrak
-Dakort, ju po flisni me shifrat: "ta shtyjme sa ta shtyjme"...

-Kur vjen puna, ne NATO: -Shqiperise forca luftarake mashkullore ne moshen 18-48 vjec i renditet me afer 1.5 milione trupa!

...i mungojne meshkujt Shqiperise?!
...i mungojne femrat Shqiperise?!

(i permenda keto shifra per cudine qe patet se sa lindje mund te kete Shqiperia)

-Edhe sikur ashtu qe e mendoni ta marim (per te pa punet), shfaqet menjanim perdrejt zgjidhjes se problemit te papunesise, pra sikur i thua popullit "e zgjidhem problemin e papunesise sepse 1000$ per lindje femije jane kryesisht per te papunet"!!!

...po te mos kete papunesi,
...po te rritet rroga,
...po te ulen cmimet,

...me nje fjale trroce: po te pjelli prodhim Shqiperia atehere do pjelli edhe femra e do thote "te kam pjelle m'u ne 1000 arka floriri".

-E moret veshe se cila eshte shuma e vertete per cdo lindje femije?

...pra mua me vjen inat ne kete rast sepse tallen dhe kjo tallje vertetohet nga perdhunimet qe do te kete si pasoja.

-Ja ben "MUUU" si lopa qe po tallen...
Shqiperia nga mosha 18 - 48 vjec ne fakt ka aty 600.000 meshkuj qe te kuptohemi.

Ajo qe une nuk po kuptoje eshte se ne ose I duam te tera njeheresh ose s'duam asigje.

Ne nje mungese totale perkujdesje ideja e Blushit me duket fillim I mire.

Nuk po them se kjo zgjidhe gjithcka dhe duhet te ndalojme aty por po them se po te behej do ishte nje fillim I mire dhe si rruge per te parashtruar edhe te drejtat tjera te domosdoshme.

Moni: Pajtohem me kerkesat tua per kerkesa tjera ama te ja fillojme nga dicka. Ate po kerkon Blushi dhe aty pajtohem une me ate.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Shqiperia nga mosha 18 - 48 vjec ne fakt ka aty 600.000 meshkuj qe te kuptohemi.

Ajo qe une nuk po kuptoje eshte se ne ose I duam te tera njeheresh ose s'duam asigje.

Ne nje mungese totale perkujdesje ideja e Blushit me duket fillim I mire.

Nuk po them se kjo zgjidhe gjithcka dhe duhet te ndalojme aty por po them se po te behej do ishte nje fillim I mire dhe si rruge per te parashtruar edhe te drejtat tjera te domosdoshme.

Moni: Pajtohem me kerkesat tua per kerkesa tjera ama te ja fillojme nga dicka. Ate po kerkon Blushi dhe aty pajtohem une me ate.
http://www.instat.gov.al/media/372083/popullsia_1_janar_2017___.pdf


(me te vertete MJERIM)

Por prap nuk pajtohem me ju.

-Ne kete planet jane mbi 20 milione Shqiptare dhe i vdisni mbi 18 milione (me gjith bashkim) dhe flisni per 2 milione!

...neser do flasim per Monakone, Makaon apo Makaronen?!


-Edhe vetem nga pikepamja morale ta shikosh:

1)... -Femija lindet = 1000$
2)... -Femija rritet dhe del ne rroge = 200$ (!!!rroga!!!)

...pra, e mbyt "pasardhesin" ne depresion, ne deshperim, ne djall, ne mortjen qe t'i haje ata.

-Italia:
1)... -Femija lindet = 800$
2)... -Femija rritet dhe del ne rroge = 1000$ (...rroga...)

...pra, i jep kenaqesine per arritje edhe me te medha O JU PLACIN E JU DALCIN SYTE.

-Lexojini edhe njehere postimet qe kam thene me siper, "nuk ben te jet dhurata me e madhe nga rroga" / "jo bishti me i madh nga sqepari" / "jo fluturoi gomari"!!!

...nuk jam kunder DHURATES Shteterore perdrejt veprimeve te dalluara (lindje, artista, sportista, deshmore, e te tjera te krenarise), por, jam kunder talljeve.
 

Opium

Dyrrah
Serbia ka pesuar renie graduale ndersa Shqiperia po shenon renie rapide te lindshmerise. Do i sjelli statistikat e fundit nese i gjej, jane shqetesuese.

Iniciativa e Blushit me duket me vend. Nuk e besoj se dikush do te bej femije vecanerisht per te perfituar ato 1000 euro. Ne anen tjeter eshte mbeshtetje e mireseardhur per prinderit, te pakten per shpenzimet e lindjes dhe te shpenizmeve tjera qe pasojne pas lindjes. Fundja me mire aq se hiq.
Jam dakort qe te rritet shuma , por ka nje problem qe un shtrova .
Nqs njerzit shtyhen per rritjen e lindjeve dhe marin shperblimin e lindjes duke heq disi nje barre shpenzimesh , si mund te krijohet e ardhmja femijes me 2 rroga nqs prsh pritete qe mesatarja te jete 3 ?
Jo te gjithe kan mundesi , aq me teper sa kosto e food ne shqiperi shkon deri ne 40% , pra e then ndryshme pjesa me madhe e rroges te ikin ushqim pa llogaritur shpenzimet e tjera
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ore ju vertet mendoni se do e mbaje blushi fjalen? :p

Btw ketu ca firma kur lind femija i japin jo vec nenes por dhe babait 2000$ :D
 

Monique

Monique Multipass
Staf në FV.AL
Serbia ka pesuar renie graduale ndersa Shqiperia po shenon renie rapide te lindshmerise. Do i sjelli statistikat e fundit nese i gjej, jane shqetesuese.

Iniciativa e Blushit me duket me vend. Nuk e besoj se dikush do te bej femije vecanerisht per te perfituar ato 1000 euro. Ne anen tjeter eshte mbeshtetje e mireseardhur per prinderit, te pakten per shpenzimet e lindjes dhe te shpenizmeve tjera qe pasojne pas lindjes. Fundja me mire aq se hiq.
Femijet sigurisht qe nuk i ben askush me idene se do marri leke nga shteti apo nga punedhenesi. (bonus jane ato)
I bejne sepse eshte nevoje biologjike , por cdo familje ben disa planifikime - te ardhura+shtepi= femije.
Nese ke nje cift i cili paga mujore nuk shkon me shume se kufiri i 50000 te reja , dije se ky cift nuk do shtohet me shume se me 1 femije.
Me pak fjale njerezit sot jane me te pergjegjeshem sesa dikur kur thoshin , rriten vete, rrisin njeri tjetrin, buke thate po te jemi shume...
Sot jetojme ne nje bote me te eger dhe sigurisht me teper kerkesa , dhe te hash nuk eshte gjithcka.

Jeta eshte matematike Olimbi - sot ben shume sens.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Jam dakort qe te rritet shuma , por ka nje problem qe un shtrova .
Nqs njerzit shtyhen per rritjen e lindjeve dhe marin shperblimin e lindjes duke heq disi nje barre shpenzimesh , si mund te krijohet e ardhmja femijes me 2 rroga nqs prsh pritete qe mesatarja te jete 3 ?
Jo te gjithe kan mundesi , aq me teper sa kosto e food ne shqiperi shkon deri ne 40% , pra e then ndryshme pjesa me madhe e rroges te ikin ushqim pa llogaritur shpenzimet e tjera
Pagesa e shtepise ne Shqiperi eshte 200$, rroga eshte 200$ ...do me martoje ti mua te punosh ti e te ha une?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!
-Ec e mos u tallni aty, vecse nese ju e paskeni shtruar e s'dini cka flisni!!!

...po ndaj tallen politikanet me popullin, i drejtohen shtreses qy-fy-ra-xhi-je.!.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Pagesa e shtepise ne Shqiperi eshte 200$, rroga eshte 200$ ...do me martoje ti mua te punosh ti e te ha une?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!
-Ec e mos u tallni aty, vecse nese ju e paskeni shtruar e s'dini cka flisni!!!

...po ndaj tallen politikanet me popullin, i drejtohen shtreses qy-fy-ra-xhi-je.!.
...me sa shoh shoqa Opium nuk po pergjigjesh, qe do-me-the-ne "jo". -Atehere cfare i doni burrat ju, garripa???

...jo thashe, po ashtu te behem!
 

Opium

Dyrrah
Pagesa e shtepise ne Shqiperi eshte 200$, rroga eshte 200$ ...do me martoje ti mua te punosh ti e te ha une?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!
-Ec e mos u tallni aty, vecse nese ju e paskeni shtruar e s'dini cka flisni!!!

...po ndaj tallen politikanet me popullin, i drejtohen shtreses qy-fy-ra-xhi-je.!.

Kush ka rroge 200$ ? Nuk e di nqs jeton ne shqiperi ose ke lexuar cfare un kam shkruar .
80% e bizneseve nuk deklarojn rrogen e sakte , shumica meret ne te zez shifi pak statistikat.
Gjithesesi mos me mer ne argumet ekstremet se po flasim ne teresi.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Kush ka rroge 200$ ? Nuk e di nqs jeton ne shqiperi ose ke lexuar cfare un kam shkruar .
80% e bizneseve nuk deklarojn rrogen e sakte , shumica meret ne te zez shifi pak statistikat.
Gjithesesi mos me mer ne argumet ekstremet se po flasim ne teresi.
Mire, po shikoj se te njejtin problem qe kam shtruar edhe une paske shtruar por pas postimit tim me beri cudi pse!
 

Aver

VIP
Jam dakort qe te rritet shuma , por ka nje problem qe un shtrova .
Nqs njerzit shtyhen per rritjen e lindjeve dhe marin shperblimin e lindjes duke heq disi nje barre shpenzimesh , si mund te krijohet e ardhmja femijes me 2 rroga nqs prsh pritete qe mesatarja te jete 3 ?
Jo te gjithe kan mundesi , aq me teper sa kosto e food ne shqiperi shkon deri ne 40% , pra e then ndryshme pjesa me madhe e rroges te ikin ushqim pa llogaritur shpenzimet e tjera
Mendoj se jemi ne te njejtat frekuenca.
Une e kisha fjalen per ata prinder qe kane planifikuar te bejne femije, sado qe te jete numri i tyre, nje ndihmese nga shteti do te ishte e mireseardhur. Kam te njohur ne Finlande psh... dhe atje e di qe kane shume ndihmesa ne momentin qe behen me femije. Shqiperia nuk e ka ate standard jetese por te pakten me pelqen qe ka filluar te flitet qe te ekzistoj nje mbeshtjetje.
 
Redaktimi i fundit:

Aver

VIP
Femijet sigurisht qe nuk i ben askush me idene se do marri leke nga shteti apo nga punedhenesi. (bonus jane ato)
I bejne sepse eshte nevoje biologjike , por cdo familje ben disa planifikime - te ardhura+shtepi= femije.
Nese ke nje cift i cili paga mujore nuk shkon me shume se kufiri i 50000 te reja , dije se ky cift nuk do shtohet me shume se me 1 femije.
Me pak fjale njerezit sot jane me te pergjegjeshem sesa dikur kur thoshin , rriten vete, rrisin njeri tjetrin, buke thate po te jemi shume...
Sot jetojme ne nje bote me te eger dhe sigurisht me teper kerkesa , dhe te hash nuk eshte gjithcka.

Jeta eshte matematike Olimbi - sot ben shume sens.
E vertete kjo qe thua, megjithate e kam pershtypjen qe ciftet me te ardhura me te uleta bejne me shume femije se ata qe kane te ardhura me stabile.

Eshte paradoksale kur e mendon.
 

sensuu

sweet
Ne fakt ne shqiperi endra e nje femre eshte te gjej nje burr, keshtu sa ku rrine kot te bejne femije me mire :p
 

sensuu

sweet
Une do isha me teper te behet nje shperndarje e popullsise edhe neper rrethe se te gjithe synojne te punojne ne tirane...
 

Drejtori

S'keni pa gjo akoma.... :P
Po me te dashurat quhet ? lol lol
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
weee sa lajm i mir :p uroj edhe deputet ketu te japin nje premtim till....ama te mos genjejn:chat:
 

kitrra 123

plak gjufurrak
http://www.instat.gov.al/media/372083/popullsia_1_janar_2017___.pdf


(me te vertete MJERIM)

Por prap nuk pajtohem me ju.

-Ne kete planet jane mbi 20 milione Shqiptare dhe i vdisni mbi 18 milione (me gjith bashkim) dhe flisni per 2 milione!

...neser do flasim per Monakone, Makaon apo Makaronen?!


-Edhe vetem nga pikepamja morale ta shikosh:

1)... -Femija lindet = 1000$
2)... -Femija rritet dhe del ne rroge = 200$ (!!!rroga!!!)

...pra, e mbyt "pasardhesin" ne depresion, ne deshperim, ne djall, ne mortjen qe t'i haje ata.

-Italia:
1)... -Femija lindet = 800$
2)... -Femija rritet dhe del ne rroge = 1000$ (...rroga...)

...pra, i jep kenaqesine per arritje edhe me te medha O JU PLACIN E JU DALCIN SYTE.

-Lexojini edhe njehere postimet qe kam thene me siper, "nuk ben te jet dhurata me e madhe nga rroga" / "jo bishti me i madh nga sqepari" / "jo fluturoi gomari"!!!

...nuk jam kunder DHURATES Shteterore perdrejt veprimeve te dalluara (lindje, artista, sportista, deshmore, e te tjera te krenarise), por, jam kunder talljeve.
Generall pash buken per cka jemi tu bisedu ma konkretisht se nuk po te kuptoje?

je duke folur per nenat dhe femijet qe jetojne Zvicerr, Gjermani, France, Angli e gjetiu qe kane se paku nje mireqenie te mire apo jemi duke bisedu per nja 40 mije nena ne Shqiperi e Kosove qe eshte i ventmi vend ne Europe qe as nena e as bebi nuk perfiton asnje leke te vetem. :peshk:
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Generall pash buken per cka jemi tu bisedu ma konkretisht se nuk po te kuptoje?

je duke folur per nenat dhe femijet qe jetojne Zvicerr, Gjermani, France, Angli e gjetiu qe kane se paku nje mireqenie te mire apo jemi duke bisedu per nja 40 mije nena ne Shqiperi e Kosove qe eshte i ventmi vend ne Europe qe as nena e as bebi nuk perfiton asnje leke te vetem. :peshk:

Lene se je tuj vonu krejt Zotni e mos ma permen buken se qysh tash ti za syt... boll e mshelen si qyqa e nuk paten fjale keta t'shkollumit prej k'tu.

Kqyre tash ni melodi e fli se nryshe s'dini me u ni....


 

kitrra 123

plak gjufurrak
Lene se je tuj vonu krejt Zotni e mos ma permen buken se qysh tash ti za syt... boll e mshelen si qyqa e nuk paten fjale keta t'shkollumit prej k'tu.

Kqyre tash ni melodi e fli se nryshe s'dini me u ni....


Me te mira generall :)
 
Top