102-vjeçarja që ka mposhtur gripin spanjoll, kancerin dhe Covid-in, ja sekreti i saj

NeVertiti

~Kohe & Stine~
102-vjeçarja që ka mposhtur gripin spanjoll, kancerin dhe Covid-in, ja sekreti i saj
Kjo njujorkeze e moshuar është 102 vjeçe dhe ka kaluar shumë gjëra. Ajo doli dy herë pozitive për Covid-19, arriti të mposhtte kancerin dhe u rikuperua nga gripi spanjoll. Kjo gjyshe ka lindur në vitin 1918, në një varkë migrantësh, sot ajo jeton në një shtëpi pensionistësh. Sipas vajzës së saj, ekziston një sekret i madh pas shëndetit të saj të hekurt: një dëshirë e pabesueshme për të jetuar.
1607888088566.png
Gjyshja dhe shëndeti i saj i hekurt

Fytyra e saj u bë e famshme në internet pasi shumë media filluan të ndanin historinë e saj të pabesueshme. Pavarësisht moshës së saj të madhe ajo gëzon një shëndet të jashtëzakonshëm. Angelina Friedman u prek kohët e fundit nga Covid-19, jo një herë, por dy herë.

Në të kaluarën ajo ka mundur gripin spanjoll, disa vjet më parë ajo mundi kancerin dhe nga familja e saj me 10 fëmijë është e mbijetuara e fundit. Shëndeti i saj i hekurt do të ishte rezultat i dëshirës së saj të madhe për të jetuar, thotë vajza e saj, e bindur se psikika luan një rol shumë të rëndësishëm në jetën e kësaj super gjysheje.

1607888129736.png
SHARE

TWEET
SHPERNDAJ

EMAIL
COMMENTS

Kjo njujorkeze e moshuar është 102 vjeçe dhe ka kaluar shumë gjëra. Ajo doli dy herë pozitive për Covid-19, arriti të mposhtte kancerin dhe u rikuperua nga gripi spanjoll. Kjo gjyshe ka lindur në vitin 1918, në një varkë migrantësh, sot ajo jeton në një shtëpi pensionistësh. Sipas vajzës së saj, ekziston një sekret i madh pas shëndetit të saj të hekurt: një dëshirë e pabesueshme për të jetuar.
angelina-friedman-2-696x395.jpg


Gjyshja dhe shëndeti i saj i hekurt


Fytyra e saj u bë e famshme në internet pasi shumë media filluan të ndanin historinë e saj të pabesueshme. Pavarësisht moshës së saj të madhe ajo gëzon një shëndet të jashtëzakonshëm. Angelina Friedman u prek kohët e fundit nga Covid-19, jo një herë, por dy herë.

Në të kaluarën ajo ka mundur gripin spanjoll, disa vjet më parë ajo mundi kancerin dhe nga familja e saj me 10 fëmijë është e mbijetuara e fundit. Shëndeti i saj i hekurt do të ishte rezultat i dëshirës së saj të madhe për të jetuar, thotë vajza e saj, e bindur se psikika luan një rol shumë të rëndësishëm në jetën e kësaj super gjysheje.
angelina-friedman-1-696x693.jpg


Të moshuarit janë ndër njerëzit më të rrezikuar të vdesin nga Covid-19 dhe Angelina Friedman ka dalë dy herë pozitive dhe është shëruar, ndryshe nga shumë prej të moshuarve të tjerë, të cilët janë ndarë nga jeta. Ajo u përball me Covid-19, ethe dhe izolim në Mars 2020 dhe më pas u riinfektua përsëri në Tetor.

Ka edhe të moshuar të tjerë që i kanë mbijetuar Covid-19, nuk është e vetmja, por është e vetmja që ka arritur ta mposhtë Covid-19 dy herë.

Historia e kësaj gruaje të pabesueshme ndez shpresën në zemrat e të gjithë neve dhe na mëson të kujtojmë që duhet të jemi mirënjohës për gjithçka që jeta na jep, për mirë ose për keq.

b.psikollogjia
 
Redaktimi i fundit:

Endrra

VIP
Thuj gjyshes zoti nuk harron po vonon plus te shikosh niprit e mbesat te rriten eshte gje e bukur
Jo or cun gjyshja ime eshte be 95 e ka pa nipat e mbesat duke u rrit .. por ngaqe jeta eshte matematik .. po jetove shume gjate .. ndodh te perjetosh fatkeqesi .. psh gjyshes i vdiq vajza e vetme para saj .. kupton sa e thelle ishte shprehja e te vjeterve ?
 

TnT

Antarë i Respektuar
Jo or cun gjyshja ime eshte be 95 e ka pa nipat e mbesat duke u rrit .. por ngaqe jeta eshte matematik .. po jetove shume gjate .. ndodh te perjetosh fatkeqesi .. psh gjyshes i vdiq vajza e vetme para saj .. kupton sa e thelle ishte shprehja e te vjeterve ?
Cikli jetes 🙂 ske ci ben!
 

MrCool

Old School.
Nje shembull per te gjithe ju frikacaket qe jeni bere si ufo me maska e doreza nga frika virusit.

Ja kjo nona 100 e kusur vite dhe e kaloi :p
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Un nuk kam deshir te jetoi me shum se 80vjet..
Nese nuk e shijon jeten pse te jetoi kot.
 

MrCool

Old School.
Do Zoti ti arrish 80, pastaj do shohesh a do duash te jetosh me teper apo jo...
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Do Zoti ti arrish 80, pastaj do shohesh a do duash te jetosh me teper apo jo...
Po nese nuk gezoi shendet te mir nuk do ase tani te jetoi me.

ps..nga ana nenes dhe babit gjith kan arrit 80..thash mbase dhe un😂
 

MrCool

Old School.
Epo plaka e temes ka aq shendet sa i thyu ne mes te gjitha pandemite e koheve :p

Ku i dihet, ndoshta edhe ty te nxjerrin ne media pas 70 viteve si plaka qe mundi virusin kovid20 :p
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Epo plaka e temes ka aq shendet sa i thyu ne mes te gjitha pandemite e koheve :p
Ku i dihet, ndoshta edhe ty te nxjerrin ne media pas 70 viteve si plaka qe mundi virusin kovid20 :p
Dhe do hy ne librin e ginis😂
 

Marla

InVinum Veritas
Fal o zot po me ket surrat qe ka ajo dhe vdekja nuk e do lol

Gjithesesi e drejte eshte psikologjia mendja truri ndikon shume ne kalimin e cdo te keqe jo vetem semundjeve.
 

Desa

“The truth can be a bad choice for a wise man”
Staf në FV.AL
Më ka rastisur të dëgjoj mjekët të thonë (pas kryerjes së detyrës së tyre), tani gjithçka është në dorën tënde (pacientit). Ndonjëri përmendte edhe Zotin. Është fakt se vullneti dhe dëshira për të jetuar luftojnë ca sëmundje, por shpesh herë nuk mjaftojnë. Është një kombinim i të gjithave, do thoja.
 

AnaVie

I Miss you so much my dad
Staf në FV.AL
Per femijet e saj ajo Eshte 30 vjec . Prindi nuk ka moshe kurre . Ti kisha un te dy gjalle Po te Rronin edhe 132 vjec .
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Ose mund te jete ndonje lloj Genius a si i thone ne Shqip Zheni or taj 😂😂😂
 

Desa

“The truth can be a bad choice for a wise man”
Staf në FV.AL
Eshte geni
Këtë e thonë edhe zbulimet më të vonshme shkencore. Gjenet janë dominante, ndërsa të tjerat janë resesive, në shumicën e rasteve.
 

Lauri

Anunnak
Shyqyr qe na ka bo zoti me limit, se dhe te majn bilbilin kur shko me bo çiçin apo dhe te lagesh ven e pa ven sikur nuk ka lezet 😂
Më solle ndërmend Adamin biblik. I shkreti vdiq 969 vjeç 😄

PS. Kjo zonja në moshë, ka mposhtur sëmundjet, ndoshta pas nuk lexonte opinione dhe analiza që të influencojë në psikën e sajë.
Sot shumë kush ka vdek nga frika para se të vdesë vërtetë. 😁
 

MrCool

Old School.
Më solle ndërmend Adamin biblik. I shkreti vdiq 969 vjeç 😄

PS. Kjo zonja në moshë, ka mposhtur sëmundjet, ndoshta pas nuk lexonte opinione dhe analiza që të influencojë në psikën e sajë.
Sot shumë kush ka vdek nga frika para se të vdesë vërtetë. 😁

Te gjitha semundjet jane 90% psike dhe 10% fizike
 
Top