12 këshilla për të rritur fëmijë me besim në vetvete

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
12718269_1669144186635589_7463918695393493935_n.jpg


1.Tregohuni vetë konfidentë
Kjo nuk do të thotë të shtireni sikur jeni të përsosur. Tregojeni ankthin tuaj, por mos u përqëndroni shumë aty. Përqëndrohuni më shumë në gjërat positive të një situate.
2. Mos u dëshpëroni për gabimet
Ndihmojini fëmijët të kuptojnë se të gjithë bëjnë gabime. E rëndësishme është të mësosh prej tyre dhe të mos e lejosh frikën nga dështimi të të pengojë në marrjen e iniciativave.
3. Nxitini të provojnë gjëra të reja
Në vend që të harxhojnë gjithë energjinë tek gjërat ku janë të shkëlqyer, fëmijët kanë nevojë të provojnë gjëra të ndryshme. Përftimi i aftësve të reja rrit besimin në vete dhe i bën ata të gatshëm të presin çdo gjë që mund të vijë me kohën.
4. Lejojini fëmijët të dështojnë
ثshtë normale dëshira e prindit për të mbrojtur fëmijën, por “provë-gabimi” është mënyra si mësojnë fëmijët, dhe mosarritja e një objektivi i ndihmon fëmijët të menaxhojnë dështimet dhe të kuptojnë se nuk është fundi i botës. Po ashtu, kjo i ndihmon ata të përpiqen më shumë.
5. Përgëzoni vendosshmërinë
Të mësosh të mos dorëzohesh me frustrimin e parë që has është një aftësi e rëndësishme jetësore. Vetëbesimi nuk ka të bëjë me suksesin e gjithanshëm gjatë gjithë kohës, por ka të bëjë me durimin për të vazhduar përpjekjet, dhe aftësinë për të mos u shqetësuar nëse nuk je më i miri nga të gjithë.
6. Ndihmoni fëmijët të gjejnë pasionet e tyre
Zbulimi i interesave të tyre i ndihmon fëmijët të ndërtojnë ndjesinë e identitetit që është thelbësore në ndërtimin e vetëbesimit.
7. Caktoni objektiva
Ndihmoni fëmijët të kthejnë dëshirat dhe ëndrrat e tyre në hapa objektivash të arritshëm. Në këtë mënyrë do të mësojnë aftësi që do iu duhen përgjatë gjithë jetës.
8. Gëzojuni përpjekjeve
Përgëzimi i fëmijëve për arritjet e mira është i nevojshëm, por përgëzimi i mundimit të fëmijës pavarësisht arritjes është po aq i nevojshëm. Duhet shumë punë ndonjëherë për të mësuar një aftësi dhe ndonjëherë rezultatet nuk janë të menjëhershme. Gjithësesi tregojuni fëmijëve se ia u vlerësoni punën dhe mundin.
9. Prisni ankesa
Ata mund të ankohen, por fëmijët ndjehen më shumë të lidhur dhe të vlerësuar kur iu kërkohet të bëjnë detyra të përshtatshme me moshën e tyre kronologjike.
10. Pranoni mospërkryerjen
Si të rritur, ne e kuptojmë se perfeksioni nuk ekziston dhe është e rëndësishme që fëmijët ta kuptojnë këtë sa më herët të kenë mundësi. Pavarësisht imazheve që shohin në media, ndihmojini ata të kuptojnë se ideja se të tjerët janë gjithmonë të lumtur, të suksesshëm dhe të veshur bukur është fantazi. Kujtojini se të mosqënurit perfekt është njerëzore dhe normale.
11. Përgatitini për sukses
Sfidat janë shumë të mira për fëmijët, por atyre duhet t’ju krijohet edhe mundësia ku kanë siguri që do të kenë sukses. Ndihmojini fëmijët të përfshihen në aktivitete që i bëjnë të ndjehen rehat dhe me besim të mjaftueshëm në vetvete për tu përballur me sfida më të mëdha.
12. Tregojuani dashurinë
Lereni fëmijën të kuptojë se ju e doni, pavarësisht se çfarë ndodh, pavarësisht notave, rezultateve në ndeshje etj. Siguria që krijon fëmija në dashurinë tuaj do ta bëjë atë t’ia dojë vlerat vetes edhe kur nuk ndjehet mirë me veten.
Përgatiti: Elona اeço(FB)
 

Zana1

Braveheart
Titulli: 12 këshilla për të rritur fëmijë me besim në vetvete

Kshu me Kane rritur edhe Mua , prinderit :)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: 12 këshilla për të rritur fëmijë me besim në vetvete

Nje nder gjerat me te rendesishme ,qe duhet respektuar tek femija,per mendimin tim eshte;
Mos ja shtyp lirin e ti,mos ju paraqit si epror apo urdheror ne ato qe i thua.
Lejoje te kritikoje,te ragoj e kundershtoj duke filluar qe tek ne qe jemi prinderit e ti.
Keshtu ai femij do mesoje,te gjej vetveten te jete stabel dhe te jete i fuqishem ne ato qe deshiron te arrijne ne jete.
Kam rastis e ndeshur shume raste kur nenat arrogante e propotente,sillen me femijen si me qene keto perendia dhe ai nje klysh i vogel qe bindet.Gjithmone ne te tilla raste kam ndjer dhimbje brenda vetes ,dhe shume trishtim per femijen.
Keto femra nuk meritojne kurresesi te quhen nena te mira.
 

Aki

misfit
Titulli: 12 këshilla për të rritur fëmijë me besim në vetvete

Ok me shpresa qe s'do keqkuptohem kur lexoja artikullin (edhe pse kjo vlen per femijet derisa jane te vegjel, detyra e prindit nuk mbaron asnjehere) me lindi nje pyetje, personalisht sa do ishin perkrahes prinderit nese ne nje familje teiste femije zgjedh te behet ateist dhe anasjelltas, e si me tej sa do ishin perkrahes nese femija eshte homoseksual?
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: 12 këshilla për të rritur fëmijë me besim në vetvete

Ok me shpresa qe s'do keqkuptohem kur lexoja artikullin (edhe pse kjo vlen per femijet derisa jane te vegjel, detyra e prindit nuk mbaron asnjehere) me lindi nje pyetje, personalisht sa do ishin perkrahes prinderit nese ne nje familje teiste femije zgjedh te behet ateist dhe anasjelltas, e si me tej sa do ishin perkrahes nese femija eshte homoseksual?

kjo pyetje jotja vlen 100.000 milion dollare!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: 12 këshilla për të rritur fëmijë me besim në vetvete

Ok me shpresa qe s'do keqkuptohem kur lexoja artikullin (edhe pse kjo vlen per femijet derisa jane te vegjel, detyra e prindit nuk mbaron asnjehere) me lindi nje pyetje, personalisht sa do ishin perkrahes prinderit nese ne nje familje teiste femije zgjedh te behet ateist dhe anasjelltas, e si me tej sa do ishin perkrahes nese femija eshte homoseksual?

Po c'te bej prindi shkrete! Mos e patshim ate fat ja Rabi!
Perkrahje qe ti ferkoj shpatullat jo normal, por gjithmone s'do resht se keshilluari qe ti largohet mosbesimit, apo homoseksualizimit.
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: 12 këshilla për të rritur fëmijë me besim në vetvete

Ok me shpresa qe s'do keqkuptohem kur lexoja artikullin (edhe pse kjo vlen per femijet derisa jane te vegjel, detyra e prindit nuk mbaron asnjehere) me lindi nje pyetje, personalisht sa do ishin perkrahes prinderit nese ne nje familje (a)teiste femije zgjedh te behet ateist dhe anasjelltas, e si me tej sa do ishin perkrahes nese femija eshte homoseksual?Po c'te bej prindi shkrete! Mos e patshim ate fat ja Rabi!
Perkrahje qe ti ferkoj shpatullat jo normal, por gjithmone s'do resht se keshilluari qe ti largohet mosbesimit, apo homoseksualizimit.
Po e bej nje shembull (pa u futur thelle ne pjesen private) ndaj po e bej unisex femijen qe mos te jet posacerisht per ty.
Atehere, nqs nje dite do vi femija (m/f) dhe do te thote: "Jam gay!" ose persa i perkete fese nga Katolike/Myslymane "Dua te behem ateiste!".

Pra ti po thua qe, sdo e perkrahje dhe qe do vazhdoje ta "keshilloje" te ndryshonte mendje, keshtu? Nuk ke faj (ndoshta), ketu ti mbulon syte feja
dhe e di perse? Sepse ti ketu ecen me faktin qe sipas fese tende, femija duhet te rritet me bindjet qe ti ke, dhe qe domosdosshmerisht do mari
rrugen qe ti do.

Pikerisht ne keto momente, duhet ta perkrahesh femijen tend, jo qe te bej cfare do ti. Por te bej ate qe ndjen se per te eshte me mire (normal qe njeriu gabon, se as prinderit as femijet nuk jane robota, te dyja palet gabojn dhe kjo vazhdon gjate gjithe jetes). Ti si prind, kur femija jot do te kete nevoje duhet te jesh aty.

Mendon se duke i thene femijes tend, "nuk duhet te behesh ateist" ose "mos u bej gay" do te degjonte?
A mund ti thuash dikujt, "shiko mos u bej gay" se sdo te dua me, se nuk ma pranon feja! Mjafton ta mendosh pak qe kur femija jote vine dhe te thote
dicka te tille, e ka vendosur. Pra me kohe dhe thjeshte kur vjen tek ty, ka gjetur kurajon per ta thene, dhe ska bire nene ti nderroj mendje.


Edhe dicka e fundit, ke thene "mos e patshin ate fat", pse moj, a vrau dike femija? Jo. A i ra njeriut ne qaf duke thene jam gay ose do nderroj fe!
Cfare ka ketu per te qene fat i keq? Mendon se kur femija vendos kete sdo jete me si me para? Sdo jete po ai qe ti ke rritur me shume mundime!
E di cili do ishte fati me keq ketu? Qe prinderit e tu, sdo te pranonin me, qe mbasi mer guximin ti thuash sesi ndihesh ti ata do te kthenin krahet
dhe do te largonin prej tyre. Qe nuk mjaftojn te gjithe te tjeret (ata qe paragjykojn dhe te peshtyjn) por shnderrohen edhe keta duke ju bashkuar turmes.

Ja pra, kjo eshte vertet i fat i zi, per te gjithe ata qe marin guximin te bejn nje zgjedhje radikale dhe qe nuk marin perkrahjen nga dy personat me te rendesishem, prinderit!
 
Titulli: 12 këshilla për të rritur fëmijë me besim në vetvete

Po e bej nje shembull (pa u futur thelle ne pjesen private) ndaj po e bej unisex femijen qe mos te jet posacerisht per ty.
Atehere, nqs nje dite do vi femija (m/f) dhe do te thote: "Jam gay!" ose persa i perkete fese nga Katolike/Myslymane "Dua te behem ateiste!".

Pra ti po thua qe, sdo e perkrahje dhe qe do vazhdoje ta "keshilloje" te ndryshonte mendje, keshtu? Nuk ke faj (ndoshta), ketu ti mbulon syte feja
dhe e di perse? Sepse ti ketu ecen me faktin qe sipas fese tende, femija duhet te rritet me bindjet qe ti ke, dhe qe domosdosshmerisht do mari
rrugen qe ti do.

Pikerisht ne keto momente, duhet ta perkrahesh femijen tend, jo qe te bej cfare do ti. Por te bej ate qe ndjen se per te eshte me mire (normal qe njeriu gabon, se as prinderit as femijet nuk jane robota, te dyja palet gabojn dhe kjo vazhdon gjate gjithe jetes). Ti si prind, kur femija jot do te kete nevoje duhet te jesh aty.

Mendon se duke i thene femijes tend, "nuk duhet te behesh ateist" ose "mos u bej gay" do te degjonte?
A mund ti thuash dikujt, "shiko mos u bej gay" se sdo te dua me, se nuk ma pranon feja! Mjafton ta mendosh pak qe kur femija jote vine dhe te thote
dicka te tille, e ka vendosur. Pra me kohe dhe thjeshte kur vjen tek ty, ka gjetur kurajon per ta thene, dhe ska bire nene ti nderroj mendje.


Edhe dicka e fundit, ke thene "mos e patshin ate fat", pse moj, a vrau dike femija? Jo. A i ra njeriut ne qaf duke thene jam gay ose do nderroj fe!
Cfare ka ketu per te qene fat i keq? Mendon se kur femija vendos kete sdo jete me si me para? Sdo jete po ai qe ti ke rritur me shume mundime!
E di cili do ishte fati me keq ketu? Qe prinderit e tu, sdo te pranonin me, qe mbasi mer guximin ti thuash sesi ndihesh ti ata do te kthenin krahet
dhe do te largonin prej tyre. Qe nuk mjaftojn te gjithe te tjeret (ata qe paragjykojn dhe te peshtyjn) por shnderrohen edhe keta duke ju bashkuar turmes.

Ja pra, kjo eshte vertet i fat i zi, per te gjithe ata qe marin guximin te bejn nje zgjedhje radikale dhe qe nuk marin perkrahjen nga dy personat me te rendesishem, prinderit!

Fraza e fundit didi
Ah sikur...
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: 12 këshilla për të rritur fëmijë me besim në vetvete

Po e bej nje shembull (pa u futur thelle ne pjesen private) ndaj po e bej unisex femijen qe mos te jet posacerisht per ty.
Atehere, nqs nje dite do vi femija (m/f) dhe do te thote: "Jam gay!" ose persa i perkete fese nga Katolike/Myslymane "Dua te behem ateiste!".

Pra ti po thua qe, sdo e perkrahje dhe qe do vazhdoje ta "keshilloje" te ndryshonte mendje, keshtu? Nuk ke faj (ndoshta), ketu ti mbulon syte feja
dhe e di perse? Sepse ti ketu ecen me faktin qe sipas fese tende, femija duhet te rritet me bindjet qe ti ke, dhe qe domosdosshmerisht do mari
rrugen qe ti do.

Pikerisht ne keto momente, duhet ta perkrahesh femijen tend, jo qe te bej cfare do ti. Por te bej ate qe ndjen se per te eshte me mire (normal qe njeriu gabon, se as prinderit as femijet nuk jane robota, te dyja palet gabojn dhe kjo vazhdon gjate gjithe jetes). Ti si prind, kur femija jot do te kete nevoje duhet te jesh aty.

Mendon se duke i thene femijes tend, "nuk duhet te behesh ateist" ose "mos u bej gay" do te degjonte?
A mund ti thuash dikujt, "shiko mos u bej gay" se sdo te dua me, se nuk ma pranon feja! Mjafton ta mendosh pak qe kur femija jote vine dhe te thote
dicka te tille, e ka vendosur. Pra me kohe dhe thjeshte kur vjen tek ty, ka gjetur kurajon per ta thene, dhe ska bire nene ti nderroj mendje.


Edhe dicka e fundit, ke thene "mos e patshin ate fat", pse moj, a vrau dike femija? Jo. A i ra njeriut ne qaf duke thene jam gay ose do nderroj fe!
Cfare ka ketu per te qene fat i keq? Mendon se kur femija vendos kete sdo jete me si me para? Sdo jete po ai qe ti ke rritur me shume mundime!
E di cili do ishte fati me keq ketu? Qe prinderit e tu, sdo te pranonin me, qe mbasi mer guximin ti thuash sesi ndihesh ti ata do te kthenin krahet
dhe do te largonin prej tyre. Qe nuk mjaftojn te gjithe te tjeret (ata qe paragjykojn dhe te peshtyjn) por shnderrohen edhe keta duke ju bashkuar turmes.

Ja pra, kjo eshte vertet i fat i zi, per te gjithe ata qe marin guximin te bejn nje zgjedhje radikale dhe qe nuk marin perkrahjen nga dy personat me te rendesishem, prinderit!

Kur ta keme ngene do te te pergjigjem.. ;)
Po dy fjale: A e keshillon femine qe genjeshtra vjedhja jane gje e keqe? A nuk thua mos mu befte femija i veseve te keqia? Dh eper mua homoseksualizmi eshte dicka e keqe dhe lus ZOtin fmia im t'mos e kete ate fat. NQs fmia yt do vrase dike a do ja kthesh shpinen? Jo sigurisht ama do e keshillosh ta lere ate rruge. Njesoj dhe kjo pune Didi :D.
TAni dallimi yne qendron se ti vjedhjen e quan te gabuar ama homo-n jo. Une i quaj gabim te dyja. E para sepse i hy ne hak dikutj tjeter duke i ber dem, e dyta po i hy ne hak vetvetes dhe po shkel ne dicka qe Zoti e ka ndaluar.

Have a nice day tashi :p ou kjo...
 
Top