????? ???????? ?? ????

Është ironi e hidhur që një karikaturist shqiptar justifikon vrasjen për arsye të artit, justifikon vrasjen makabre të mësuesit francez, fatwan për Selman Ruzhdije, varjet e poetëve, piktorëve, aktorëve, masakrën e punonjësve të gazetës Charlie Hebdo etj.
Pse nuk vrave në kohën e Enverit o trim, se kur je kaq i pamëshirshëm në pleqëri kushedi sa i çartur duhet të kesh qenë në rininë tënde.
Ti je një kokërr...
Një legen që të ka mbetur vetëm fundi i gjuhës nga lëpirjet!
Artisti i vetëm shqiptar që ka mbajtur fjalim në inagurimin e memorialit më të pakuptimtë në botë, atë të viktimave të grushtit të shtetit në Stamboll kujtuar tek kodrat e liqenit të Tiranës në Arnautistan.
Po si nuk u kujtove për një memorial për artistët e vrarë, gazetarët e burgosur nga Erdogan, ata të tjerët të larguar nga atdheu prej frikës së persekutimit me në krye Nobelistin Orhan Pamuk...
Si nuk u kujtove si besimtar fanatik që qenke për një memorial për 27 kapidanët e Gjergj Kastriotit që u zunë rob në betejën e Ohrit dhe që u ropën të.gjallë mes Stambollit dhe nuk pranuan të ndryshojnë fenë e të parëve...
Është raca më e keqe raca e antishqiptarëve por fatmirësisht është racë në zhdukje....FB_IMG_1604177678075.jpg
 
Te nesermen e mbremjes kur tha-"te vras", e drodhi dhe tha qe e vret me karikature!
Nderkohe qe ate nate u shpreh qarte qe te vret nese i prek profetin.

Nese Islami eshte fe e paqes Kapexhiu e shume te tjere nuk jane myslimane.
Nese Kapexhiu e shume te tjere jane myslimane atehere Islami nuk eshte fe e paqes.
O eshte njera ose tjetra, rruge te mesme nuk ka.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Kush i ka shkrujt ato fjalet me siper per Kapexhiun?

Ne fakt une e ndoqa debatin. Ai qe ne fillim kur tha te vras ja beri: Po c'a ti them Mucit une?! Ama Eni i mori fjalen e filloi duke bere analisten e gazetaren sic e ka zakon. ?

Mua Kapexhiu per kaq e kaq vite ne cdo dalje te tij ne televizion me ka percjell vetem pasion, pozitivitet dhe vlera. Jeten e tij ne komunizem s'ja kam haberin as nuk e di a eshte praktikant apo jo.
 
E ke ne youtube.. nuk eshte gje e censuruar .. pikerisht ne komunizem e ka kaluar si mos me mire . Sduhet shume te besh krahasimin .. jo cdo gje positive per Show eshte dhe e paster .
 
Kemi Kapexhi edhe ketu ne forum.
Parmbreme i uruan Frances ca bomba me te vdekur duke thene -mire ti behet!
Ate nate pyetjes sime nese jane myslimane apo jo nuk ju pergjigjen por sot e pranuan qe jane myslimane.....paqesore natyrisht!
 
Une kete vej re .. qe fene e perfaqsojne interesaxhi si puna e ketij .. qe dalin trina pas shiut .
Kush beson me zemer te paster as nuk perzihet ketu .
Por ky ka besu fort dhe ne vijen e Partise
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
E ke ne youtube.. nuk eshte gje e censuruar .. pikerisht ne komunizem e ka kaluar si mos me mire . Sduhet shume te besh krahasimin .. jo cdo gje positive per Show eshte dhe e paster .
E kam pare thashe! Nuk e mohova ca tha ama pasi e tha ja beri: "po c'ti them une Mucit". Pastaj se ca ka pas ne zemer a me verte apo jo e di vec ai.
 
E kam pare thashe! Nuk e mohova ca tha ama pasi e tha ja beri po c'ti them une Nanos. Pastaj se ca ka pas ne zemer a me verte apo jo e di vec ai.
Po sesht me i mire se nano ai ..nje brum jane .. secili mbron interesat e veta per momentin .
Thjesht na mbyten njerezit e shitur dhe injorante.
 
Eshte shume interesant fakti qe kur u hap tema per profetin te DISKUTIMET SHOQERORE askush nuk e talli menderen edhe pse ajo teme u hap aty pikerisht qe te ndodhnin te tilla gjera.

Ndersa sonte te kjo teme bejne batuta pa kripe komplet jashte teme ose pyesin per ndeshje boksi.


Perfundimet nxirrini vete?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Kemi Kapexhi edhe ketu ne forum.
Parmbreme i uruan Frances ca bomba me te vdekur duke thene -mire ti behet!
Ate nate pyetjes sime nese jane myslimane apo jo nuk ju pergjigjen por sot e pranuan qe jane myslimane.....paqesore natyrisht!
Nuk e di ke ke pyt por kam 12 vjet ne kete forum dhe nje kenge kendon ti. Sa heeereee ka patur ndonje 1 vrasje qe ndodh neper bote kete koment qe ke bere ketu e ke aq tipik saqe me eshte fiksuar.

Po ta mendosh thelle e mira do ishte qe asnje musliman t'mos pergjigjej fare! Fundja kur s'ke vra vete s'ke pse jep llogari. Edhe kujt iher?!
Atyre qe e dine te verteten por mezi presin ta shtremberojne!

Tani une kam 1 pyethe per ty: Di qe ke pranu dikur se je musliman vete. Ti a je vrases?!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Po sesht me i mire se nano ai ..nje brum jane .. secili mbron interesat e veta per momentin .
Thjesht na mbyten njerezit e shitur dhe injorante.
Po jo mi ca interesi ka Kapexhiu apo Mustafa Nano? Nano eshte nje ateist ekstremist i cili fyhet kur shef gra mudlimane me shami! ? Pra e ka ndjesi te brendshme, ate ndjen ate thote.
As Kapexhiu s'ka interesa. Ai foli sh mire. Tha dhe une bej karikatura tha por jo te turpshme. Edhe une tha do e vizatoj profetin nqs bota arabe e vizaton. Pra njeh nje hierarki.
Kjo puna e te vrares se Mucit(duke ditur qe jane miq e njihen) eshte thjesht kapje kot pas 1 fjalie edhe me shtuar zjarrin.
 
Ti e di shume mire ke pyeta dhe direkt pas postimit tim e citove dhe permiresove imazhin, por kjo ka pak rendesi.
Tek te dy postimet e mia siper nuk ka asnje shtremberim.
KA FAKTE!
Do me pelqente qe kur me citoni te me thoni-ketu e ke gabim, po genjen ose me pergenjeshtroni.

Nuk i futem fare debatit personal me ty.
Nuk ka rendesi cfare jam.
Rendesi ka nese ajo qe them me lart eshte e vertete apo genjeshter!
 
Po jo mi ca interesi ka Kapexhiu apo Mustafa Nano? Nano eshte nje ateist ekstremist i cili fyhet kur shef gra mudlimane me shami! ? Pra e ka ndjesi te brendshme, ate ndjen ate thote.
As Kapexhiu s'ka interesa. Ai foli sh mire. Tha dhe une bej karikatura tha por jo te turpshme. Edhe une tha do e vizatoj profetin nqs bota arabe e vizaton. Pra njeh nje hierarki.
Kjo puna e te vrares se Mucit(duke ditur qe jane miq e njihen) eshte thjesht kapje kot pas 1 fjalie edhe me shtuar zjarrin.
Muhabet Kafje kjo o Soli .. nuk ka as seriozitet as etike si artist.
Por thjesht ku ishte 40 vjet ai trimi ?
Po rri o Soli ka interes se paguhet dhe mire .
Athere hante se ishte komunist e tani ha se eshte " besimtar" i shumices .. he te keqen .
Kur nuk di cka ne zemer ske si di dhe a ka a jo interes.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ti e di shume mire ke pyeta dhe direkt pas postimit tim e citove dhe permiresove imazhin, por kjo ka pak rendesi.
Tek te dy postimet e mia siper nuk ka asnje shtremberim.
KA FAKTE!
Do me pelqente qe kur me citoni te me thoni-ketu e ke gabim, po genjen ose me pergenjeshtroni.

Nuk i futem fare debatit personal me ty.
Nuk ka rendesi cfare jam.
Rendesi ka nese ajo qe them me lart eshte e vertete apo genjeshter!
Eshte Genjeshter!
Ai po ate nate i tha: 1-po ca ti them Mucit une dhe 2, kur i dhane fjalen per here te fundit dhe e pyeti per punen e vrasjrs ja beri: e vras me lapsin me karikature.
Sa i perket fese: Islam=paqe! Me kaq kuptohet filozofia e fese time dhe tende bashke!

E dyta; Ti Lev( dhe per Zotin ta them pa te keq) e njeh Islamin shume mire, njeh dhe muslimanet, njeh dhe vetveten. Keto reagimet e tua ketu jo nuk denojne vrasjet, jo islami eshte kshu jo ashtu jane shume fallco per dike qe t'ka lexu me vite.
Ti ben nje gabim te madh: Pergjithesimin! Ti mund te kesh xy problem me dike, mund te kete ndodh qe xy te qenka pergjigj se mire e kane be qe kane vra(ta zeme ose te eshte duk ty ashtu) ama nuk folet ne emer shumes.

S'e di jo Me habit e gjithe kjo riperseritje e riperseritje e vazhdurshme. Ama ne kaq vite jete debatesh nuk ka ndodh ndonjehere te mos kem thene haptas se vrasja eshte krim dhe duhet denuar!


p.s. T'kam replikuar nga tema tjeter thjesht se ashtu e mendova aty. S'kam pse rregulloj gje kur as nuk prish. Mos hamendeso rreth qellimeve tjetrit pa ditur.
 
Eshte Genjeshter!
Ai po ate nate i tha: 1-po ca ti them Mucit une dhe 2, kur i dhane fjalen per here te fundit dhe e pyeti per punen e vrasjrs ja beri: e vras me lapsin me karikature.
Sa i perket fese: Islam=paqe! Me kaq kuptohet filozofia e fese time dhe tende bashke!

E dyta; Ti Lev( dhe per Zotin ta them pa te keq) e njeh Islamin shume mire, njeh dhe muslimanet, njeh dhe vetveten. Keto reagimet e tua ketu jo nuk denojne vrasjet, jo islami eshte kshu jo ashtu jane shume fallco per dike qe t'ka lexu me vite.
Ti ben nje gabim te madh: Pergjithesimin! Ti mund te kesh xy problem me dike, mund te kete ndodh qe xy te qenka pergjigj se mire e kane be qe kane vra(ta zeme ose te eshte duk ty ashtu) ama nuk folet ne emer shumes.

S'e di jo Me habit e gjithe kjo riperseritje e riperseritje e vazhdurshme. Ama ne kaq vite jete debatesh nuk ka ndodh ndonjehere te mos kem thene haptas se vrasja eshte krim dhe duhet denuar!


p.s. T'kam replikuar nga tema tjeter thjesht se ashtu e mendova aty. S'kam pse rregulloj gje kur as nuk prish. Mos hamendeso rreth qellimeve tjetrit pa ditur.
Mire
 

Frank

An eye for an eye!
Mos debatoni me mllef por mbi realitetin.
Dhe realiteti eshte qe aktoret qe krijojne keto hamulli jane politikane.
E ndersa njerez te pafajshem vriten neper bote fale gjuhes se ktyre palo "aktoreve" qe mbjellin kaos per arsyet e veta te momentit, hyn perseri ne loje politika.
Deri dje behej "lufte" verbale por jo vetem ne trekendeshin Turqi-Greqi-France ndersa dje Macron i gatshem per ndihma ndaj termetit, Mitzotaqis telefonate miqesore me Erdoan.

E kuptoni sa politike jane nderkohe qe ne kurriz i ha populli i shkrete, e politika dihet se ç'eshte?!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Muhabet Kafje kjo o Soli .. nuk ka as seriozitet as etike si artist.
Por thjesht ku ishte 40 vjet ai trimi ?
Po rri o Soli ka interes se paguhet dhe mire .
Athere hante se ishte komunist e tani ha se eshte " besimtar" i shumices .. he te keqen .
Kur nuk di cka ne zemer ske si di dhe a ka a jo interes.
per ca ku ishte mi?! Ne komunizem pervec klerikve nuk eshte duk kush mi. M'ceftas kane bere ato rite edhe kaq.
A the kane interes Nano dhe Kapexhiu?!
Te thadh se tek asnjeri nuk shoh te kene interes ne ditet e sotme. Nqs per ty kane, okay. mendimi jot.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Mos debatoni me mllef por mbi realitetin.
Dhe realiteti eshte qe aktoret qe krijojne keto hamulli jane politikane.
E ndersa njerez te pafajshem vriten neper bote fale gjuhes se ktyre palo "aktoreve" qe mbjellin kaos per arsyet e veta te momentit, hyn perseri ne loje politika.
Deri dje behej "lufte" verbale por jo vetem ne trekendeshin Turqi-Greqi-France ndersa dje Macron i gatshem per ndihma ndaj termetit, Mitzotaqis telefonate miqesore me Erdoan.

E kuptoni sa politike jane nderkohe qe ne kurriz i ha populli i shkrete, e politika dihet se ç'eshte?!
Ne fakt Makroni sot kishte thene edhe: "E kuptoj revoltimin e Muslimaneve mbi karikaturat!" ???
 

Vajza

NocturnalMoron
Staf në FV.AL
Kemi Kapexhi edhe ketu ne forum.
Parmbreme i uruan Frances ca bomba me te vdekur duke thene -mire ti behet!
Ate nate pyetjes sime nese jane myslimane apo jo nuk ju pergjigjen por sot e pranuan qe jane myslimane.....paqesore natyrisht!
Nuk do e zgjas shume, por sec e keni kapur me mslimanet keto dite, sinqerisht me veshtiroset forumin, pik deshire nuk me mbeti qe te futem mo..
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Ne fakt Makroni sot kishte thene edhe: "E kuptoj revoltimin e Muslimaneve mbi karikaturat!" ???
E thot se ka frik ..dhe nese shpreh keqardhjen per termet..bota shprehi keqardhje per nje objekt pa shpirt! e jo ktu ku ka shum viktima
Ps..shpejt fshine ?
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Eshte e gjitha per perfitime politike, fundja jane te sigurt per veten e tyre ata.
Une jam e qarte si funksionojne ata Frank. Thjesht me vjen keq kur lexoj ketu ne forum apo nder shqiptar ne median sociale sesi mundohen te paraqisin muslimanet si jo paqesor apo qe duan dhe mbrojne vrasjen. Kaq! Kjo me zhgenjen paksa, por... this is life!
 

Vajza

NocturnalMoron
Staf në FV.AL
Mbyll deren kur te dalesh.
Amemo, serio eee?! lool
Shume serio, cdo fjal e dyte "a je musliman" "mslimanet", dhe gjera tjera, qe sdo I permend ketu, sepse sdua te haj mufka, por Ama Ja me detyrojne lool
 
Nuk do e zgjas shume, por sec e keni kapur me mslimanet keto dite, sinqerisht me veshtiroset forumin, pik deshire nuk me mbeti qe te futem mo..
Me vjen keq per ty, sinqerisht, pa ironi ,por postimi i atij aty eshte, nese deshiron ta sjell une por jam i sigurt qe e ke lexuar edhe ti.
Nese po me kerkon te mos postoj kunder myslimaneve bazuar ne ato qe nje mysliman thote me vjen keq por se bej dot
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Nuk do e zgjas shume, por sec e keni kapur me mslimanet keto dite, sinqerisht me veshtiroset forumin, pik deshire nuk me mbeti qe te futem mo..
??
Ja sa te behen 3 dite! Se pastaj do dalin prap nga temat e puthjeve!
Une them se keto tema jane goxha klikuese. ?Une kastile jam fut me pa ca shkrujne ketu! ??

Madje i di permendsh para se me i postu! Jemi bere laj thaj ??
 

Vajza

NocturnalMoron
Staf në FV.AL
Me vjen keq per ty, sinqerisht, pa ironi ,por postimi i atij aty eshte, nese deshiron ta sjell une por jam i sigurt qe e ke lexuar edhe ti.
Nese po me kerkon te mos postoj kunder myslimaneve bazuar ne ato qe nje mysliman thote me vjen keq por se bej dot
E tani sipas llogjikes tende e disa ketu, e tha nje Muslim dhe hoppa hajde gjithe muslimet jane ashtu.

Sdua te cenoj asnje besim sepse feja jone nuk na lejon, por Ama do ishte mire sic postoni kunder muslimaneve, ne ate cka nje Muslim thot, duhet te jeni barabart te postonit dhe kunder krishtereve & katolike ne ate cfar thone dhe veprojne :)
 
Top