????? ???????? ?? ????

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Shume serio, cdo fjal e dyte "a je musliman" "mslimanet", dhe gjera tjera, qe sdo I permend ketu, sepse sdua te haj mufka, por Ama Ja me detyrojne lool
Te pyesin ty a je musliman?
Nqs je thuaj po, nqs nuk je thuaj jo. Nqs nuk do me u pergjigj thuj : s' du me ta thene! ?
 

Vajza

NocturnalMoron
Staf në FV.AL
Te pyesin ty a je musliman?
Nqs je thuaj po, nqs nuk je thuaj jo. Nqs nuk do me u pergjigj thuj : s' du me ta thene! ?
E kam hasur keto kohe shpesh nga shume anetare, por secili ne kopen e vet them une ?
 
E tani sipas llogjikes tende e disa ketu, e tha nje Muslim dhe hoppa hajde gjithe muslimet jane ashtu.

Sdua te cenoj asnje besim sepse feja jone nuk na lejon, por Ama do ishte mire sic postoni kunder muslimaneve, ne ate cka nje Muslim thot, duhet te jeni barabart te postonit dhe kunder krishtereve & katolike ne ate cfar thone dhe veprojne :)
Nuk pergjithesova aspak.
Ne postimin e pare ju drejtova Kapexhiut e te tjereve si ai(nuk thashe te gjithe, rilexo postimin)
Ndersa ne te dytin thashe qe kemi Kapexhi edhe ketu dhe ju referova nje postimi(as ketu nuk fola per te gjithe-rilexo postimin).

Ndersa per ate qe thashe se te tema e profetit ne diskutimet shoqerore askush nuk u tall, ndersa te kjo teme plasen batutat e te qeshurat, dhe ky eshte fakt sic e sheh edhe vete.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Nuk pergjithesova aspak.
Ne postimin e pare ju drejtova Kapexhiut e te tjereve si ai(nuk thashe te gjithe, rilexo postimin)
Ndersa ne te dytin thashe qe kemi Kapexhi edhe ketu dhe ju referova nje postimi(as ketu nuk fola per te gjithe-rilexo postimin).

Ndersa per ate qe thashe se te tema e profetit ne diskutimet shoqerore askush nuk u tall, ndersa te kjo teme plasen batutat w te qeshurat, dhe ky eshte fakt sic e sheh edhe vete.
Behu realist ama..shiko titullin se solli endrra?a nuk do ishte me mir te citohet Fjala bujarit se ..vras me pen?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Kam edhe une 1 batute:
X: A je musliman? E denon vrasjen? A vret muslimani?
Y: Po, jam. E denoj.Nuk vret. Po ti a je musliman? A vret muslimani?
X: Nuk ka rendesi ca jam une! ?
 
Te krishteret distancohen haptas per cdo vrasje qe behet ne emer te fese .. kane mesuar jo se jane te kulluar .
per ca ku ishte mi?! Ne komunizem pervec klerikve nuk eshte duk kush mi. M'ceftas kane bere ato rite edhe kaq.
A the kane interes Nano dhe Kapexhiu?!
Te thadh se tek asnjeri nuk shoh te kene interes ne ditet e sotme. Nqs per ty kane, okay. mendimi jot.
Pikerisht pra une kam mendimin dhe llogjiken .. ti vetem mendimin .
Jane me te thella se nje Interviste ne tv .. por sesht as ky problemi .
Problemi eshte qe ska asgje te sakte ne ate vend .. as artiste .. as politikane e as besimtare ..dhe kjo eshte e keqja.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Asnje musliman nuk tallet me prejgamber te asnje feje..Perkundrazi e kemi obligim ti duam dhe ti respektojm veprat e tyre..
E kush tallet pra?
 

Frank

An eye for an eye!
Shume serio, cdo fjal e dyte "a je musliman" "mslimanet", dhe gjera tjera, qe sdo I permend ketu, sepse sdua te haj mufka, por Ama Ja me detyrojne lool
Une i perkas nje sekti mysliman dhe kurre nuk permend besime te te tjereve Sepse e di qe per disa persona besimi ashtu sikurse politika jane te brumosura ne shpirtin e tyre dhe llogjika ktu nuk ben pune.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Jo jo ka then vras shprehimisht .

Kete pjesen tjeter sdi cke pare enderr
.ndaj as po e kuptoj.
Permbaju temes tani jo dikur .
Ne gjith shofim endrra..ama kur tha do e vras edin ..po me pen ama..ishte brilante.pra ksaj i referohesh vrasje ti.
 
Ne gjith shofim endrra..ama kur tha do e vras edin ..po me pen ama..ishte brilante.pra ksaj i referohesh vrasje ti.
Jo pra tha vras e jo me pen .. se ai nje laps do perdorte .. por tjeter gje ka tema dhe se fundmi ska shume rebdesi besimi ke perfaqson .. por ftyra e tij prej perfituesi nga komunist i flakt qe do mohonte nenen e tij .. tani u be trim
.
Po ti sje ketej dhe sje rrit ketej e ske si flet.
 

Frank

An eye for an eye!
Une jam e qarte si funksionojne ata Frank. Thjesht me vjen keq kur lexoj ketu ne forum apo nder shqiptar ne median sociale sesi mundohen te paraqisin muslimanet si jo paqesor apo qe duan dhe mbrojne vrasjen. Kaq! Kjo me zhgenjen paksa, por... this is life!
Pse mendon se do mbushesh mendjen dikujt qe ka te veten?!
Ne emer te kujt besim vriteshin njerez ne kohen e kryqezatave?
Po sot ne emer te cilit besim nje person vesh nje jelek bombe dhe vret njerez?

Mendimi im, njerezit jane perdorur dhe perdoren edhe sot duke ju prekur pikat e tyre te dobeta, per sa kohe nuk arrijme te dallojme kte sdo mund te dalim kurre ne nje perfundim llogjik dhe te sakte.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Te krishteret distancohen haptas per cdo vrasje qe behet ne emer te fese .. kane mesuar jo se jane te kulluar .

Pikerisht pra une kam mendimin dhe llogjiken .. ti vetem mendimin .
Jane me te thella se nje Interviste ne tv .. por sesht as ky problemi .
Problemi eshte qe ska asgje te sakte ne ate vend .. as artiste .. as politikane e as besimtare ..dhe kjo eshte e keqja.
Po muslimanet nuk e benkan?!anuk jane distancu?
Cdo komunitet e ka bere. Cdo institucion eshte distancu!

Moj vajze nuk gjykohet nga 1 apo 10 persona. Kur vrau ai serbi muslimanet ne xhami ne Zelande neper komente lexoje tulifarsoj gjetash: E duartrokisnin, ca thonin duhen kthy kryqezatat e shume e shume. POR, ajo qe na dallon ne muslimanve eshte kjo: Ne KURRE nuk shajme fene e krishtere dhe KURRE nuk themi Krishterimi Vret, apo te krishteret vrasin. Dhe Kurre media nuk thote " Hebraizmi radikal, krishterimi radikal edhe pse ata kane kryqin ne qafe! Asnje mefia nuk thote Jehovaizmi vret edhe pse 100 ra vete vetvriten ne emer te saj.
Edhe keto qe sapo thash nuk jane mendim as llogjike por FAKTE te zeza mbi te bardhe! ;)

Dhe une si muslimane Kurren e kurres nuk kam ardhur ketu ne forum e t'i drejtoj gishtin askujt kur 1 me kryq vret. As te ul ata qe mbrojne krishterimin. Une pastor Akilin e degjoj me endje dhe them nqs duan me njoft krishterimin te degjojne ate. As nuk merzitem qe njerezit komunist dikur jane kthyer te krishter sot. Madje, le te kete sa me shume. Se 1 qe njeh Zot padyshim do shperndaje te miren. Pra nuk kam akuzuar e as nuk do e bej ndonjehere! Falenderoj Zotin qe m'ka dhene mundesine t'i studioj te dyja fete. Te njoh Biblen dhe Kuranin. Por mbi te gjitha, te kem aq vlere sa t'mos prek mikun apo mikeshrn e krishtere pse 1 bashke-fetar i saj ka leju djallin ta drejtoje ne vend te Zotit


Dhe me kaq une e mbylla! Diskutim te mbare! Paqja e Zotit qofte mbi ju!
?‍♀️
 
E tani sipas llogjikes tende e disa ketu, e tha nje Muslim dhe hoppa hajde gjithe muslimet jane ashtu.

Sdua te cenoj asnje besim sepse feja jone nuk na lejon, por Ama do ishte mire sic postoni kunder muslimaneve, ne ate cka nje Muslim thot, duhet te jeni barabart te postonit dhe kunder krishtereve & katolike ne ate cfar thone dhe veprojne :)
Te kerkoj ndjese sepse kete pjesen e dyte te postimit tend nuk e paskam vene re mbreme.
Se çfare mendoj une per fene e krishtere eshte ketu ne forum prej vitesh dhe te siguroj qe postimet e mia mbi fene e krishtere jane shume me agresive(keta te vjetrit e dine mire por edhe postimet ketu jane, mund te shihen nga kushdo)sidoqofte te mos zgjatem shume po te them vetem qe Vatikani eshte nje nga te zezat me te medha te mbare njerezit ne mos e keqja e te gjitha te keqiave dhe institucionet e saja jane te mbushura plot me adhurues te djallit.
Thene kjo me lart te krishteret nuk me kane kundershtuar asnjehere faktet dhe te verteten, as i kane kthyer debatet mbi fene ne sulme personale.
Nese besimtaret myslimane me kerkojne qe mos te them se abdeslami qe vrau 130 veta ne Paris nuk ishte mysliman atehere kete nuk e them dot sepse ai e shume te tjere qe kane bere e bejne sulme terroriste kane qene dhe jane muslimane.
Une jam perpjekur ne kete forum te mos i fyej kurre besimtaret myslimane, dhe ne fakt as i kam fyer e as ofenduar.
E di shume mire qe forca te erreta, politike apo ekonomike qofshin, mundohen te shfrytezojne ndasite fetare te njerezve.
Une jam ai qe ka thene se amerika e sulmoi Irakun per nafte, jam po ai qe them se lufta ne Siri eshte lufte gjeopolitike, jam po ai qe ka thene ne kete forum qe rrezimi i kullave binjake eshte ideuar dhe organizuar nga vete amerikanet.
Por....duhet pranuar ama qe keto forca te erreta qe komandojne boten sot gjejne toke pjellore ne fene islame dhe furnizohen jo vetem me pretekste por edhe me njerez per te arritur qellimet e tyre.
Çfare dua te them?
Qe me shume mundesi lufta ne Siri dhe shteti islamik jane perkrahur e financuar nga amerikanet , ruset, bankieret, ose kushdo qofte por eshte edhe e vertete ama qe salah abdeslami me shoke deshen vete e vrane 130 te pafajshem ne Paris, qe Almir Daci dhe Lavdrim Muhaxhiri deshen vete dhe shkuan ne Siri, qe te gjithe ata njerez qe sot gjenden ne kampet kurde ne Siri deshen vete dhe vajten ne emer te besimit te tyre, nuk i detyroi askush perndryshe do me conin edhe mua, ose ate, ose ate tjerin ose dike tjeter ne vend te tyre.
Thashe qe Franca i trajton te gjitha fete njelloj dhe kjo eshte e vertete.
Tjeter gje nese me pelqen mua apo jo por Franca nuk ben dallim mes feve, nuk i persekuton myslimanet(e ka bere ama shekullin e kaluar por jo ne ditet e sotme sepse ne France ka pasur dhe ka myslimane ne poste qeveritare, madje edhe ministra).
Kur behet fjale per debate fetare mundohem gjithmone te mos jap opinione personale por te interpretoj realitetin sipas fakteve.
Aq me pak ta kaloj debatin ne personal sic bejne shume ketu sepse ta kalosh debatin me personal do te thote te mos kesh argumenta dhe te devijosh nga debati.

Te kerkoj ndjese nese u zgjata kaq shume por e ndjeva te te them mendimin tim ne lidhje pohimin tend se nuk mbaj te njejtin qendrim me fene e krishtere, madje njelloj e mbaj me te gjitha fete.
Mund edhe te ta beja rrafsh sic bej me te tjeret kur devijojne nga debati dhe nga faktet ose japin opinione personale ose me keq akoma kalojne ne provokime per te me ulur ne te njejtin nivel te tyre por mendoj se ti meriton repliken time?

Fundjave te kendshme?
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Marrim me mend, kur nje figure e tille rreshqet dhe thote shprehje te tilla (qofte edhe nga nxitimi), cfare pret nga njerezit e thjeshte. Mesa kam biseduar keto dite te gjithe dalin kunder karikaturave te sharli ebdo, alias kunder te drejtes se shprehjes, duke u mbrojtur me terma teologjike. Ne c`dite te hallit jemi dhe duam te shkojme ne evrope, por ne dyert e saj do mbetemi gjate nese nuk nderrojme mendje.
 
Top