2 probleme matematikore.

Humbesi

Anëtar i ri
Problemi 1.
Ne vitin 1887, mosha e nje qytetari ishte aq sa shume e numrave te vitit te tij te lindjes.
Cfare moshe kishte ky qytetar ne vitin 1887?

Problemi 2.
Takohen dy shkenctare.
Shkenctari A pyet shkenctarin B; sa femije keni?
Shkenctari B:Kam tre femije.
Shkenctari A: Cfare moshe kane ata?
Shkenctari B: Hemm, nese do shumezosh moshen e tyre.. prodhimi eshte 36. Nese i mbledh.. del nje numer.
Shkenctari A oasi mendohet i pergjigjet, me falni por kam shume pak te dhena per te dhene pergjigjien e sakte.
Shkenctari B; Ah, ja po te ndihmoj.... djali i madh eshte bjond sepse i ka ngjare te jemes.
Menjehere pastaj shkenctari A gjen pergjigjien e sakte..
Cfare moshe i ka perkatesisht femijet shkenctari B? Ka ndonje shkenctar ketu ? :p

Se pari, ai ose ajo qe gjen pergjigjien e sakte te njerit nga dy problemet, une do e propozoj si moderator tek nenforumi i "Shkenca Ekzakte" :D
Se dyte, nese nuk kuptoni ndonje gje.. shkruani.

Falemindeeerit!
 
Redaktimi i fundit:

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: 2 probleme matematikore.

Problemi 1.
Ne vitin 1887, mosha e nje qytetari ishte aq sa shume e numrave te vitit te tij te lindjes.
Cfare moshe kishte ky qytetar ne vitin 1887?

Problemi 2.
Takohen dy shkenctare.
Shkenctari A pyet shkenctarin B; sa femije keni?
Shkenctari B:Kam tre femije.
Shkenctari A: Cfare moshe kane ata?
Shkenctari B: Hemm, nese do shumezosh moshen e tyre.. prodhimi eshte 36. Nese i mbledh.. del nje numer.
Shkenctari A oasi mendohet i pergjigjet, me falni por kam shume pak te dhena per te dhene pergjigjien e sakte.
Shkenctari B; Ah, ja po te ndihmoj.... djali i madh eshte bjond sepse i ka ngjare te jemes.
Menjehere pastaj shkenctari A gjen pergjigjien e sakte..
Cfare moshe i ka perkatesisht femijet shkenctari B? Ka ndonje shkenctar ketu ? :p

Se pari, ai ose ajo qe gjen pergjigjien e sakte te njerit nga dy problemet, une do e propozoj si moderator tek nenforumi i "Shkenca Ekzakte" :D
Se dyte, nese nuk kuptoni ndonje gje.. shkruani.

Falemindeeerit!

Te paren e gjeta , kurse per te dyten nuk po lodhem se s'jam shkenctar.

Ai robi ne 1887 ka qen 16 vjeç , pra lindur ne 1870 , dhe pret ti vij ditlindja ne 1887 ,per te mbushur 17 vjeç.
 

albo'rhyme

iLLyrian CarTeL..
Titulli: 2 probleme matematikore.

mendoj 1+8+8+7 = 24 .. pasi qe e ke shenu tnjejtin vit prap .. 24 vjeq .. ne vitin 1887..
 
Redaktimi i fundit:

Humbesi

Anëtar i ri
Titulli: 2 probleme matematikore.

Te paren e gjeta , kurse per te dyten nuk po lodhem se s'jam shkenctar.

Ai robi ne 1887 ka qen 16 vjeç , pra lindur ne 1870 , dhe pret ti vij ditlindja ne 1887 ,per te mbushur 17 vjeç.

Jo, kjo nuk eshte pergjigjia e sakte... dhe nuk eshte aq e thjeshte. 1887-1870=17 jo 16. Nuk ka vend per hamendesime... duhet te gjesh nje menyre me specifike dhe pergjigjia del teper e sakte.

mendoj 1+8+8+7 = 24 .. pasi qe e ke shenu tnjejtin vit prap .. 24 vjeq .. ne vitin 1887..

Nqs ka qene 24 vjec ne vitin 1887 atehere i takon qe ai te kete lindur ne vitin 1863 dhe 1+8+6+3 nuk bejne 24. Edhe pergjigjia jote eshte jo e sakte.

P.S: mund te beni prova, dhe mund ta gjeni.. kjo i bie te jete hamendesim. Une kerkoj te perdorni nje menyre analitike.. duke bere ca llogari.

Suksese.. :D
 
Titulli: 2 probleme matematikore.

1000+100x+10y+z=viti i lindjes ose 1xyz
1+x+y+z=mosha ne vitin 1887 ose 1000+800+80+7
1+x+y+z=1887-vitin e lindjes=
1+x+y+z=1000+800+80+7-(1000+100x+10y+z)=
1+x+y+z=887-100x-10y-z
101x+11y+2z=886
x ka 2 mundesi ose te jete 7 ose 8. po te jete 7 atehere maksimumi i moshes se tij do te ishte 26 vjec sepse 1+7+9+9=26 por 1799+26=1825kjo nuk eshte e mundur=> x=8
18yz=mosha e djalit
101*8+11y+2z=886
11y+2z=78
y+z duhet te jene nr te plote te dy me te vegjel se 9. por y duhet me i vogel se 7. keshtu po te bejme disa prova del qe y=6 dhe z=6
viti i lindjes eshte 1866
prova. 1+8+6+6=21 eshte mosha 1866+21=1887
 

Humbesi

Anëtar i ri
Titulli: 2 probleme matematikore.

1000+100x+10y+z=viti i lindjes ose 1xyz
1+x+y+z=mosha ne vitin 1887 ose 1000+800+80+7
1+x+y+z=1887-vitin e lindjes=
1+x+y+z=1000+800+80+7-(1000+100x+10y+z)=
1+x+y+z=887-100x-10y-z
101x+11y+2z=886
x ka 2 mundesi ose te jete 7 ose 8. po te jete 7 atehere maksimumi i moshes se tij do te ishte 26 vjec sepse 1+7+9+9=26 por 1799+26=1825kjo nuk eshte e mundur=> x=8
18yz=mosha e djalit
101*8+11y+2z=886
11y+2z=78
y+z duhet te jene nr te plote te dy me te vegjel se 9. por y duhet me i vogel se 7. keshtu po te bejme disa prova del qe y=6 dhe z=6
viti i lindjes eshte 1866
prova. 1+8+6+6=21 eshte mosha 1866+21=1887


Kjo eshte pergjigjia e sakte!! Sinqerisht bravo!
Tani, perpiqu per problemin e dyte... dhe nese vazhdon aktivizohesh ne forum.. do te propozoj si moderator tek ky nenforum ashtu sic e kam thene edhe ne fllim te temes. ;)
 

Bardhii

Antarë
Titulli: 2 probleme matematikore.

Problemi i 2.Femija i madh kishte 4 vjet kurse dy te vegjlit ishin bineq kishin nga 3 vjet.
4x3x3=36
 

Bardhii

Antarë
Titulli: 2 probleme matematikore.

Ka edhe nje zgjidhje.Moshat jane 9djali i madh dhe nga 2 vjeq 2 femijet e vegjel(binjaket).
9x2x2-36:kercim:
 
Titulli: 2 probleme matematikore.

o bardhi kshu ka shume zgjidhje:
4x3x3=36
9x2x2=36
18x2x1=36
9x4x1=36
36x1x1=36
6x2x3=36
6x6x1=36
tani problemi eshte qe duke ditur qe ai eshte bjond dmth i ngjan mamase te gjesh moshen e sakte. mbase ka te beje me gjenet me adn e gjera te tilla
 

Bardhii

Antarë
Titulli: 2 probleme matematikore.

JO per mendimin tim nuk ka lidhje me ADN ose me GJENET,sepse ka detyra te ngjashme qe nuk thot i ka ngjar mamas ,por thot luan futbollin,ka sy jeshil.Per mendimin tim kjo mund te jet per te ta ber me dije qe i madhi nuk esht binjak.Por per te qene me i sakt duhet ta jap edhe nje te dhene,numrin qe fitohet gjat mbledhjes ose diqka te ngjashme.Edhe ti paske gjetur me shum zgjidhje perveq kesaj te fundit (6x6x1=36)sepse aty thot me i madhi i ka ngjar mamas,nuk mund te jet njeri brej binjakeve.
Pershendetje.
 
Top