20 fakte, pse Partia Demokratike është kundër listave të hapura dhe ndryshimit të sistemit

Nga Kreshnik Spahiu


Ndodh dhe kështu, që një kauzë 7 vjeçare të shembet me 7 fjali dhe për 7 minuta.
- PD kundër votës emigrantve,
- PD kundër votimit elektronik,
- PD kundër depolitizimit komisioneve,
- PD kundër lustave të hapura,
- PD kundër lëvizjeve të reja,
- PD kundër uljes pragut 5%
- PD kundër ndryshimit sistemit elektoral
Me pak fjalë Partia Demokratike dëshiron të hyje 100% me kushtet e zgjedhjeve të 2013, 2017 dhe 2019.
Me të drejtë lind pyetja pse bojkotoi zgjedhjet në 2019? Përgjigje mos prisni kurrë se ajo nuk është Parti Demokratike. Thjesht ka vjedhur një emër dhe e mban peng 30 vjet. A e dini që Partia Demokratike nuk ka fituar asnjë palë zgjedhje me këtë model elektoral? A e dini që Partia Demokratike fitoret historike i ka pas me modelin tjetër mazhoritar të deputetve në zona dhe ku populli votonte drejtpërdrejt deputetët dhe jo listat e kryetarit.
A e dini sa vota ka marr Partia Demokratike me sistemin e hapur dhe sa me të mbyllur? 1.200.000 vota me sistemin e hapur 450.000 vota me sistemin e mbyllur.
Çdo lexues do pyes: Pse atëherë PD ka frikë ta ndryshoj sistemin? - sepse Partia Demokratike nuk është ajo e 30 apo 15 vite më parë, ku aderonin familjet dhe intelektualët shqiptar.
Tashmë PD është biznes i dy familjeve dhe që i rrin tek dera, qindra ish të punsuar që ëndërrojnë të rikthehen në postet që kanë pasur nē dogana, polici, tatime, bashki, ministrira etj, - sepse ndryshimi i sistemit e nxjerr në pah dobësitë dhe mangësitë e figurave që kanë larguar, - sepse ndryshimi sistemit rrezikon që Luli Bashës t’ja marrin kreun e partisë, - sepse me lista të hapura deputet votohet kë do populli dhe jo kë do Luli, - sepse me lista të hapura nuk u merr dot nga 1 milion euro kandidatve për deputet që ti vendos në krye të listave, - sepse me lista të hapura populli voton më shumë Jozefina Topallin se Lulzim Bashën, më shumë Dash Shehun sesa Klevis Balliun, më shumë Grida Dumëm sesa Gaz Bardhin...... dhe kështu bie hierarkia e partisë. - sepse me lista të hapura nuk bën dot pazar me kryetarët e partive të koalicionit - sepse me ndryshim sistemi nuk bën dot koalicion me Monika Kryemadhin - sepse me heqien e koalicioneve PD s’ka shpresë edhë për 30 vjet të dal parti e parë. - sepse me një sistem të ri fiton një parti me struktura të forta dhe jo të shkatrruara si kjo OJQ-ja e Lulit - sepse me sistemin e ri duhe vota nga emigrantët dhe Partia Demokratike ka zero struktura në diasporë - sepse emigrantën nuk e voton askush Monikëm apo kthimin e Berishës - sepse 500.000 emigrant jugor në Greqi nuk votojnë atë që i ndryshoj kombësitë nga shqiptare në greke, - sepse me votën elektronike nuk ankohet dot pas humbjes që mi vodhën votat. Për të gjitha këto arsye Partia Demokratike është dhe do mbetet kundër ndryshimit sistemit dhe kundër listave të hapura. Lulzim Basha ka filluar Teatrin që do e fundos atë dhe partinë e tij. Ka hapur garën fasadë dhe 5000 demokrat do aplikojnë për deputet. Ky do jetë fundi i partisë së tij sepse ai mund kandidoj vetëm 70 veta në pozicione fituese nga 5000 që kanë aplikuar. Me këtë logjikë 4930 do i bëhen armiq se nuk do i kandidoj. Duke pas parasysh inatin e shqiptarve të gjithë do jenë në fushatë për ta fundos sepse, në fund Luli do dal me listat që aprovon Sali Berisha dhe që parimisht do jenë të njëjtët emra që kishte në 2017 dhe që Berisha i dha besën që nëse e djegin mandatin ai do i garantoj futjen sërish nē listat e 2021. Duroni se koha do të prodhoj sërish ermrat e palaçove dhe çarjen fatale të opozitës në prag zgjedhjes. Fundja të gjithë “rrojmë për me tregue” Ata s’kanë objektiv të ndryshojnë dhe populli ti votoj si burra më të mirë. Thjesht duan me prit kohën kur populli do lodhet me Ramën dhe këta të përfitojnë nga vota anti-Rama duke mos lejuar krijimin e asnjë partie të re opozitare që ti rivalizoj. Për t’ja arritur këtij synimi, për ata s’ka rëndësi koha sepse kanë kursyer boll lek. S’kanë rëndësi vitet që kalojnë. Halli i demokratve, s’është halli tyre!
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Nga Kreshnik Spahiu


Ndodh dhe kështu, që një kauzë 7 vjeçare të shembet me 7 fjali dhe për 7 minuta.
- PD kundër votës emigrantve,
- PD kundër votimit elektronik,
- PD kundër depolitizimit komisioneve,
- PD kundër lustave të hapura,
- PD kundër lëvizjeve të reja,
- PD kundër uljes pragut 5%
- PD kundër ndryshimit sistemit elektoral
Me pak fjalë Partia Demokratike dëshiron të hyje 100% me kushtet e zgjedhjeve të 2013, 2017 dhe 2019.
Me të drejtë lind pyetja pse bojkotoi zgjedhjet në 2019? Përgjigje mos prisni kurrë se ajo nuk është Parti Demokratike. Thjesht ka vjedhur një emër dhe e mban peng 30 vjet. A e dini që Partia Demokratike nuk ka fituar asnjë palë zgjedhje me këtë model elektoral? A e dini që Partia Demokratike fitoret historike i ka pas me modelin tjetër mazhoritar të deputetve në zona dhe ku populli votonte drejtpërdrejt deputetët dhe jo listat e kryetarit.
A e dini sa vota ka marr Partia Demokratike me sistemin e hapur dhe sa me të mbyllur? 1.200.000 vota me sistemin e hapur 450.000 vota me sistemin e mbyllur.
Çdo lexues do pyes: Pse atëherë PD ka frikë ta ndryshoj sistemin? - sepse Partia Demokratike nuk është ajo e 30 apo 15 vite më parë, ku aderonin familjet dhe intelektualët shqiptar.
Tashmë PD është biznes i dy familjeve dhe që i rrin tek dera, qindra ish të punsuar që ëndërrojnë të rikthehen në postet që kanë pasur nē dogana, polici, tatime, bashki, ministrira etj, - sepse ndryshimi i sistemit e nxjerr në pah dobësitë dhe mangësitë e figurave që kanë larguar, - sepse ndryshimi sistemit rrezikon që Luli Bashës t’ja marrin kreun e partisë, - sepse me lista të hapura deputet votohet kë do populli dhe jo kë do Luli, - sepse me lista të hapura nuk u merr dot nga 1 milion euro kandidatve për deputet që ti vendos në krye të listave, - sepse me lista të hapura populli voton më shumë Jozefina Topallin se Lulzim Bashën, më shumë Dash Shehun sesa Klevis Balliun, më shumë Grida Dumëm sesa Gaz Bardhin...... dhe kështu bie hierarkia e partisë. - sepse me lista të hapura nuk bën dot pazar me kryetarët e partive të koalicionit - sepse me ndryshim sistemi nuk bën dot koalicion me Monika Kryemadhin - sepse me heqien e koalicioneve PD s’ka shpresë edhë për 30 vjet të dal parti e parë. - sepse me një sistem të ri fiton një parti me struktura të forta dhe jo të shkatrruara si kjo OJQ-ja e Lulit - sepse me sistemin e ri duhe vota nga emigrantët dhe Partia Demokratike ka zero struktura në diasporë - sepse emigrantën nuk e voton askush Monikëm apo kthimin e Berishës - sepse 500.000 emigrant jugor në Greqi nuk votojnë atë që i ndryshoj kombësitë nga shqiptare në greke, - sepse me votën elektronike nuk ankohet dot pas humbjes që mi vodhën votat. Për të gjitha këto arsye Partia Demokratike është dhe do mbetet kundër ndryshimit sistemit dhe kundër listave të hapura. Lulzim Basha ka filluar Teatrin që do e fundos atë dhe partinë e tij. Ka hapur garën fasadë dhe 5000 demokrat do aplikojnë për deputet. Ky do jetë fundi i partisë së tij sepse ai mund kandidoj vetëm 70 veta në pozicione fituese nga 5000 që kanë aplikuar. Me këtë logjikë 4930 do i bëhen armiq se nuk do i kandidoj. Duke pas parasysh inatin e shqiptarve të gjithë do jenë në fushatë për ta fundos sepse, në fund Luli do dal me listat që aprovon Sali Berisha dhe që parimisht do jenë të njëjtët emra që kishte në 2017 dhe që Berisha i dha besën që nëse e djegin mandatin ai do i garantoj futjen sërish nē listat e 2021. Duroni se koha do të prodhoj sërish ermrat e palaçove dhe çarjen fatale të opozitës në prag zgjedhjes. Fundja të gjithë “rrojmë për me tregue” Ata s’kanë objektiv të ndryshojnë dhe populli ti votoj si burra më të mirë. Thjesht duan me prit kohën kur populli do lodhet me Ramën dhe këta të përfitojnë nga vota anti-Rama duke mos lejuar krijimin e asnjë partie të re opozitare që ti rivalizoj. Për t’ja arritur këtij synimi, për ata s’ka rëndësi koha sepse kanë kursyer boll lek. S’kanë rëndësi vitet që kalojnë. Halli i demokratve, s’është halli tyre!
Do jetë paradoksi më i madh nqs Shqiptarët votojnë noj herë këtë kualicion...

Por fjala paradoks në Shqipëri është krejt e zakonshme....
 

Baboon

FALEMINDERIT!
I shkriu Rama koalicionet parazgjedhore te pakten.
Po sinqerisht pse (e lëmë faktin që ai zullapi ? po livadhis pikërisht prej ketij fakti) ka njeri që kokën nuk e ka për të nda veshët (i lëmë militantët dhe interesaxhijt) që të votojë këtë bashkim të çuditshëm?
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Mendoj qe ne antaret shqiptar te mos komentojm me per momentin. Dua te presim hienat shqipfolese te Vangjel Dules, me analizat e tyre te mprehta - sinonim per fjalen 'helm' - qe gjithmon perfundojn me dicka te llojit "ky vend ka marre fund".
 
Mendoj qe ne antaret shqiptar te mos komentojm me per momentin. Dua te presim hienat shqipfolese te Vangjel Dules, me analizat e tyre te mprehta - sinonim per fjalen 'helm' - qe gjithmon perfundojn me dicka te llojit "ky vend ka marre fund".
Jane ne kontradite me veten sot nga njera ane i ka zene diarreja nga ana tjeter konstipacioni mendor :p
 
Po sinqerisht pse (e lëmë faktin që ai zullapi ? po livadhis pikërisht prej ketij fakti) ka njeri që kokën nuk e ka për të nda veshët (i lëmë militantët dhe interesaxhijt) që të votojë këtë bashkim të çuditshëm?
Kush tha qe po i le?

Prit se ai sa ka fillu te luaj shah lol
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Darius mire qe njifemi se thesin ke koka une :p
Jo me Jo, por dallimi mes nje shoqerie te qyteteruar dhe nje shoqerie te prapambetur eshte pikerisht, te diskutosh me seriozitet ca palaçalleqe te sharlatanit nga Spahi u be Kreshnik.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
@Marla ...e te mendosh ne kohen qe ishim ne çader perballe kryeministrise, me vinte rrotull, qurravitej, vetem e vetem ti jipte doren SB.
Aqsa, mu kthye, e me tha: po lere sahanlepiresin te afrohet se ai i tille eshte, e di qe do ta perdori shtrengimin e dores, por i tille eshte... ?
 
@Marla ...e te mendosh ne kohen qe ishim ne çader perballe kryeministrise, me vinte rrotull, qurravitej, vetem e vetem ti jipte doren SB.
Aqsa, mu kthye, e me tha: po lere sahanlepiresin te afrohet se ai i tille eshte, e di qe do ta perdori shtrengimin e dores, por i tille eshte... ?

Nuk e njof dhe seshte ideja ime per te diskutuar per Kreshnikun. I kam ndjekur levizjet politike te tij qe me Aleancen Kuq e Zi por skam ndonje opinion te sakte mbi te pavarsisht se e ndjek ne FB dhe ka disa analiza te tij qe me pelqejne.

Ne fakt qellimi ishte diskutimi mbi kodin zgjedhor marveshjen pse po shkelet apo prapaskenat e tjera politike. Pse jo dhe ndonje parashikim si do shkoje me tutje.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Nuk e njof dhe seshte ideja ime per te diskutuar per Kreshnikun. I kam ndjekur levizjet politike te tij qe me Aleancen Kuq e Zi por skam ndonje opinion te sakte mbi te pavarsisht se e ndjek ne FB dhe ka disa analiza te tij qe me pelqejne.

Ne fakt qellimi ishte diskutimi mbi kodin zgjedhor marveshjen pse po shkelet apo prapaskenat e tjera politike. Pse jo dhe ndonje parashikim si do shkoje me tutje.
Diskutim te mbare.
 

Baboon

FALEMINDERIT!
lool shume provokator je ti katnaro lol
Uee ça thotë kjo me ai me M16 ne selimi me letër zmeril (në formë tubi) për ti bo ner ????

Kur do e kuptojnë të huajt që ne jena rrit me krip e barot lool

Që luftën e kena our business e megjithatë nuk kemi sulmu kerkend (përveç nj tj ???) kshu der kur ta kuptojne tubin aty do e kenë....

Katnari i her ka zdryp në Selanik po si mret amo, (masi kisha bo cicin all-over the kasturup airport in Kopenhagen) kom pi whisky edhe kom hor sufllaqe gjithë grekt më dojshin ????
 

jana80

Super Moderator
Jalla ....
Ky popull sdo boj hajr noj here..
Sala me ppsh
Luli me ...
Tjtri me...
Ne fund duam te na urdherojne e kanalizojne e keq ndihemi por mire na ben..e shume e duam se na zbuten kallot po qe se nuk na vene freret nder dhembe e shalen ne kurriz e te na perdorin si ushtar ne nje fushe shahu sa per te treguar kush eshte mbreti e "mbreteresha" qe ne kete loje nuk duhet mbrojtur por duhet te rrezohesh ne shikimin e pare ndryshe te rrezojne pa pike meshire e pa te drejte loje te dyte... ne fund mbreti leviz i lire e i plotfuqishem .
 
Redaktimi i fundit:
Top