20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Hajduti;

Ndegjo, emocionet nuk them se jane te keqija por perdorimi i tyre ne vendin e gabuar munde te japi perceptime te gabuara. Jeta eshte me shume se sa emocion. Ti Enverin shaje tere diten dhe mos u ndal por tjetri ka mendimin tjeter nga ti dhe kujtoje se ti nuk munde ta fyesh duke e quajtur nostalgjik vetem pse po mendon ndryshe nga ti.

Pra ti nese fillon ta quash te tille (madje ne nje shkrim me poshte edhe ke kercenuar duke thene se njerezit duhet te kene kujdes cfare po shkruajne) kujtoje se ne njefare mase po bene nje veprim te ngjashem me Enverin. A nuk ishte AY qe luftonte mendimin ndryshe??

Pra ti ndajme gjerat sepse ndoshta jo te gjithe kan pasur fatin te vuajne sa ty. Shteti, si organizimi i mirefillt, ndaj teje dhe ndaj atyre qe vuajten ne ate sistem ka nje obligim ligjor dhe moral te beje nje demshperblim si satisfaksion moral, por njerezit e zakonshem e aq me pak ne nje virtualitet nuk kane asnje obligim ndaj teje e as ndaj meje. Ne te kunderten do zevendesohej nje diktature me nje diktature tjeter.

Kaq di une!

Perse me dukesh si turist ti mu ?!


Mjaft ore me lojra fjalesh se nuk i thuhet vlere antivleres dhe njeri kafshes.
Ai ishte kafshe dhe si i tille meriton te kujtohet. Ska vrasje, persekutim e dhunim personalitetesh qe nuk eshte bere pa firmen, miratimin ne mos dhe hartimin e detajuar te Enverit. Ora me e zeze per Shqiperine kur u vu ne krye te saj ai pervers, paranojak dhe vrases. Historia nuk behet duke shkruajtur "lloqe" para kompjuterit por behet nga ata qe ju rrop kurrizi e lane kockat neper burgje e kampe. Behet nga ata qe nga pasanike e zoterinj perfunduan ne lemoshtare per ti lene vendin barinjve dhe barbareve qe ju turren pushtetit si te babezitur.

Behet nga ata qe me te vertete u perpoqen me shpirt e zemer per kete vend duke besuar ne nje ideal qe i zhgenjeu dhe pervec vuajtjeve dhe mjerimit nuk i dha asgje me shume. Dhe skishte sesi me ate qe ishte ne krye.

hajduti
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Ndegjo Hajdut,

Ty munde te te dukem edhe si jashtetokesor, por ne asnje vend te botes, ne asnje vend normal te botes, historine nuk e shkruajne as pushteti e as viktima, por e shkruajne njerez pa emocione dhe historian te mirefillt.

Ta thashe edhe me lart se mua patriotizem dhe vuajtje me tregon kot se jam i dobet ne kte drejtim :hi:
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Ndegjo Hajdut,

Ty munde te te dukem edhe si jashtetokesor, por ne asnje vend te botes, ne asnje vend normal te botes, historine nuk e shkruajne as pushteti e as viktima, por e shkruajne njerez pa emocione dhe historian te mirefillt.

Ta thashe edhe me lart se mua patriotizem dhe vuajtje me tregon kot se jam i dobet ne kte drejtim :hi:

Pa retorike: kriminel, vrases serial, sadist, diktator gjakatar, manipulues i vullnetit te masave, uzurpator i sovranitetit popullor, dhunues i skajshem i lirive dhe te drejtave themelore te njeriut, tiran qe mbajti ne skamje ekstreme popullin e vet per 4 dekada, makth privat i shqiptareve sa qe gjalle...


Apo jo ?! Apo ishte patriot ?!


hajduti
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Pa retorike: kriminel, vrases serial, sadist, diktator gjakatar, manipulues i vullnetit te masave, uzurpator i sovranitetit popullor, dhunues i skajshem i lirive dhe te drejtave themelore te njeriut, tiran qe mbajti ne skamje ekstreme popullin e vet per 4 dekada, makth privat i shqiptareve sa qe gjalle...


Apo jo ?! Apo ishte patriot ?!


hajduti

Pse kush tha qe ishte patriot?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Pa retorike: kriminel, vrases serial, sadist, diktator gjakatar, manipulues i vullnetit te masave, uzurpator i sovranitetit popullor, dhunues i skajshem i lirive dhe te drejtave themelore te njeriut, tiran qe mbajti ne skamje ekstreme popullin e vet per 4 dekada, makth privat i shqiptareve sa qe gjalle...

Apo jo ?! Apo ishte patriot ?!
hajduti

Hajdut leri Liket,

Tash ke radhen ti me u pergjigje dhe une kam ca pyetje? Na trego ne nostalgjikeve:


  • Si e shiti Enver Hoxha Kosoven dhe a e pyeti kush Enver Hoxhen per Kosoven?
  • Pse u be Shqiperia Komuniste dhe jo nje vend Kapitalist si Greqia per shembull?
  • Apo Shqiperia dhe gjithe shqiptaret (ishte apo nuk ishte Hoxha ne krye ishin veq se piun te nje loje globale) njashtu siq ishin Rumania, Polonia, Cekosllovakia dhe shume shtete tjera?
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Hajdut leri Liket,

Kerkoj ndjese, gjithsesi, Zana1 nuk besoj dhe sduhet te behet xheloze :)

Mendimin tim do me duhet te ta jap neser, jo pergje por koha per :zzz:

Te pershendes!

hajduti
 

Zana1

Braveheart
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

C'lidhje ka Zana , ne k'te rast ?

Je akoma ne gjume , Hajduti ? Eshte e qarte qe Te ka Lene sistemi I Dulles me pasoja, ke pasur 25 vjet kohe qe ta marresh veten .

Te tere k'to te pa shkolluarit e sistemit te Dulles ... I dekoroi Sali gomari me titullin polic e doktor... Nje pasoje tjeter qe solli prb ne mase.

Ps ... Ne teme : Leri vuatjet personale , sistemi shikohet ne teresi me te Mirat e te keqijat e saj/tij.. Ti nuk je ne gjendje ta pranosh k'te fakt ... E per k'te arsye per Ty ngelet dhe flet Vetem ne emrin tend .

Po presim akoma te na sajosh- se qysh e shiti Dulla , Kosoven !!!!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Si e shiti Enver Hoxha Kosoven dhe a e pyeti kush Enver Hoxhen per Kosoven?

Karl Marks, me 1878, i shkruan Kongresit te Berlinit, si vijon:

“Arnautet (Shqiptaret) jane pjeserisht te krishtere te ritit orthodoks-grek dhe pjeserisht muslimane, duke gjykuar persa i njohim, jane pak te pergatitur per t’u qyteteruar. Primja e tyre grabitqare duhet ta detyroje çdo qeveri fqinje t’i mbaje ata nen trysni te rrepte ushtarake, perderisa perparimi industrial ne vendet fqinje te mos u siguroje pune atyre, si p.sh. druvare dhe uje-mbartes. Kurse gadishullin e quajti “Turqi Europiane”. “Eshte pasuri natyrore e trashigume nga stergjysherit e rraces sllave te Jugut. Rivale te sllaveve jane vetem barbaret arnaute dhe turqit, te cilet prej kohesh quheshin si kundershtaret me te eger te qyteterimit e perparimit; perkundrazi, sllavet jane te vetmit bartes te qyteterimit”.
(Kongresi i Berlinit, 1878, botim i plotë, Curcio, 1934, vëllimi VII)
__________________________________

Pra, ky eshte njeriu, mbi vepren e te cilit Enver Hoxha ngriti shtetin Shqiptar. Me kete, shpjegohet dhe ardhja ne pushtet e Enverit nepermjet Miladin Popovic-it. Me kete shpjegohet dhe demagogjia e 50 vjeteve mbi Kosoven, dhe asnje hap i ndermare nga Hoxha per pjeset qe mbeten jashte kufijve, vecanerisht Kosoven dhe Camerine!

Partia Komuniste e Shqiperise u themelua me porosi direkte te Miladin Popovic dhe Dushan Mugoshes. Edhe Enveri u vendos kryetar i Partis me porosi te ketyre te dyve.

Per Kosoven dhe orjentimin pro Jugosllav te udheheqjes komuniste shqiptare, nuk vendosen fuqite e medha, por bataljonet terroriste te Miladin Popovicit, Dushan Mugoshes dhe Enver Hoxhes. Nuk gjendej shqiptar ne gjithe hapesiren shqipfolese ne 1941, te lidhej ngushtesisht me dy serbe ne nje komplot kunder vendit te tij dhe vecanerisht per ripushtimin e Kosoves.

Ato batalione te shumte te mobilizuara me ndihmen financjare te anglo-amerikaneve, ishin mobilizuar pikerisht per te pushtuar Kosoven.
Masakra e Lumes, masakra e Drenices, masakra e Gjilanit dhe ajo me e njohura masakra e Tivarit u orientuan dhe organizuan deri ne detaje nga Enver Hoxha sebashku me nje cete serbe me nofka shqiptaro-muslimane. Deri diten kur vdiq, Kosova per te ka qene si nje kafshe gjuetie, qe duhej qelluar ne pamje te pare. Kosovaret qe kalonin kufirin per ne shtetin ame arrestoheshin dhe i dorzoheshin serbeve, por edhe kur vendoseshin ne shtetin ame ishin kontigjent raprezaljesh dhe arrestimesh.

1. A ishte komunizmi alternative e vetme e Shqiperise?

2. A ishte Enver Hoxha alternative e vetme e Shqiperise?

3. A vuri Enver Hoxha si primar ne programin e vet idealin komunist apo ate kombetar?

4. Pse pranoi Hoxha te rrembeje pushtetin e Partise Komuniste nga persona me te zote dhe me nacionaliste se ai me ndihmen e keshillat e Jugosllavise anti-Shqiptare ne shekuj?

5. Pse vrau Enver hoxha tere nacionalistet te ketej dhe pertej kufirit me urdher Jugosllav?

6. Pse deboi Enver Hoxha tere keshilltaret Perendimore (Angleze dhe Amerikane) gjate luftes dhe mbajti vetem ata Sovjetike, nderkohe qe e dinte se ky shtet do te kerkonte aleanca te forte per t’i njohur?

Enver Hoxha ka besuar verberisht se e ardhmja e Shqiperi & Kosove ka qene nen protektoratin sllav, aka bllok komunist. Per kete arsye ai sebashku me partizanet jugosllave eleminoi cdo element patriot te Kosoves dhe Shqiperise qe pengonte kete bashkim "idealesh". Kosova ju la Serbise deri sa te sqarohej pjesa tjeter e popullit Shqiptar qe po ashtu do te integrohej ne Jugosllavi ne 1947. Enver Hoxha bashkoi doganat dhe njesoi lekun me dinarin.

Paradhenia e Kosoves tek Serbia qe pjese e njohur e rruges per ku ishte nisur Enver Hoxha. Me vetedije. Ai e dinte kete qe kur pranoi pushtetin e PK dhe prapesoi marreveshjen e Mukjes.

...ndersa per Zana1:

Maskarait Enver Hoxha i takon vetem merita per vrasjen e qindra mijera intelektualeve Shqiptar, pjeses me te ndritur te popullit tone. I takon merita qe akoma sot jemi kaq te prapambetur si popull, sepse u zhduken me rradhe te gjitha familjet intelektuale te ketij vendi.

E ne fund, i takon dhe MASAKRA E TIVARIT. Qe ti, bashke me hapesen e temes arte dashese, nuk dini ti jepni ndonje "justifikim" kesaj masakre ndaj "vellezerve" Kosovare, me porosi te Miladin Popovicit.

Enver Hoxha eshte Zoti i budallenjve, e per fat te keq ne Shqiperi ka plot budallenj.

E imagjinoni dot sikur budallenj si Enver Hoxha apo idhtaret e tij te jetonin perjete?!

Faleminderit o Zot per vdekjen!


hajduti
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

@Hajdut, kam te njejtin mendim edhe une.
Kemi disa tema ketu ne fv mbi keto qeshtje. Ramiz Alia nuk shkoj ne Kosove qe ta cliroje ate nga gjermanet apo nga serbet, por te spastroje kosovaret antiserb.
Adil Carcani thoshte se: "mire jua beme kosovarve sepse ishin raksionar". Historia reale eshte ndryshe nga fjalimet e Enver Hoxhes ne sallat e kongreseve.

Se Partine komunste shqiptare e themeluan serbet (Popovici..) tashme e mesuam me kohe. Me keta fakte nuk lihet vend dyshimeve qe Enveri kish dicka qe nuk shkon ne tru, persa i perket territoreve dhe popullatave shqiptare jasht kufinjeve.

Ja nje pjese e letres te E Hoxhes derguar A. Koles per sa i perket arvaniteve ne cameri te cilet i quan emigrant ne greqi Lol (mundesuar nga A. Llalla historian)

Enver Hoxha i shkruan Aristidh Kolës më 1983:
Zoti Aristidh Kola, Athinë

Prita me kënaqësi librin “Arvanitët” që patët mirësinë të ma dërgonin nëpërmjet Ambasadës Shqiptare në Athinë, për çka ju falenderoj nga zemra. Arvanitët, të cilëve u kushtohet libri juaj, janë pjesë e popullit shqiptar, që shumë shekuj përpara, në kushte të veçanta historike, u vendosën në tokën greke, ku gjetën mikpritjen vëllazërore të vendasve dhe me kohë u bënë ndërlidhësit e miqësisë midis popullit grek e popullit shqiptar. Në këtë drejtim, libri juaj, përveç vlerave shkencore dhe historike që ka, i shërben thellimit të kësaj miqësie të lashtë midis dy popujve e vendeve tona me interesin e tyre të përbashkët.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Ai qe vrau tere shoket e ti,ai qe ekzekutoj me ftohtesin me te madhe ,tere klasen intelektuale te shendetshme me parime perendimore.
Ai qe shkaterroj shqiperin per gjysem shekulli me rradhe.
Ai qe mbushi burgjet me te presekutuar,ai qe analfabetin e bente klase "intelektuale"
Ai faqeziu i piktures me siper.
 

Marla

Let God & Let Go
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Ju mire beni qe diskutoni por jeni jashte teme bre. JEMI KE ARTI PIKTURA. Hapni 1 teme tjeter tek komunizmi dhe diskutojme.
 
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Ajo fotografia me nxeneset me beri pershtypje! Mbaj mend qe pervec jakes se bardhe mbi perparese vinin e nje shami te kuqe rreth qafes qe simbolizonte flamurin...ky detaj i paska shpetu piktorit si duket!!!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Ju mire beni qe diskutoni por jeni jashte teme bre. JEMI KE ARTI PIKTURA. Hapni 1 teme tjeter tek komunizmi dhe diskutojme.

Spostoje diku tjeter Marla. Histori, diskutime shoqerore, te ndryshme. gjej nje vend tjeter mqs tema merr forme tjeter nga qe niset.

ndryshoj edhe titullin Enver Hoxha gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Karl Marks, me 1878, i shkruan Kongresit te Berlinit, si vijon:

“Arnautet (Shqiptaret) jane pjeserisht te krishtere te ritit orthodoks-grek dhe pjeserisht muslimane, duke gjykuar persa i njohim, jane pak te pergatitur per t’u qyteteruar. Primja e tyre grabitqare duhet ta detyroje çdo qeveri fqinje t’i mbaje ata nen trysni te rrepte ushtarake, perderisa perparimi industrial ne vendet fqinje te mos u siguroje pune atyre, si p.sh. druvare dhe uje-mbartes. Kurse gadishullin e quajti “Turqi Europiane”. “Eshte pasuri natyrore e trashigume nga stergjysherit e rraces sllave te Jugut. Rivale te sllaveve jane vetem barbaret arnaute dhe turqit, te cilet prej kohesh quheshin si kundershtaret me te eger te qyteterimit e perparimit; perkundrazi, sllavet jane te vetmit bartes te qyteterimit”.
(Kongresi i Berlinit, 1878, botim i plotë, Curcio, 1934, vëllimi VII)
__________________________________


hajduti

Hajdut;

Me beri pershtypje vetem ajo pjesa e Marksit se kishte reference. Keto tjerat ishin llafologji shqiptare tuj pi caj e tu ngu kangetaret me sharki e cifteli.

Nigjo Hajdut une asnjehere nuk kam mundur te shes dardha po qe se nuk kam pasur. Pra per te shitur dicka duhet ta kesh o Hajdut. Duhet ta kesh ne pronesi tenden dhe une kujtoje se Shqiperia e as Hoxha nuk e kishin Kosoven ne pronesi. Pra qe te kuptohemi mire e mire.

Se po qe ndryshe, Hoxha pasnka shitur edhe Iliriden, edhe Kosoven Lidore ene Plave e Guci e Ulqin.

Pa he pra! Se po qe ndryshe nuk i ka shitur fare Hoxha, por i paska shitur Ismail Qemali, Ahmet Zogu, Fan Noli etj etj. ;)

Pra une kujtoje se duhet ndare shapi nga sheqeri se atehere i bie se kur fituam ne luften, ne Kosova, ne 1999 e paskemi shitur Presheven, Bujanovcin e Medvegjen, pastaj paskemi shitur pjesen e Malit te zi dhe Maqedonise. Pastaj paskemi shitur edhe nenen Shqiperi ngase per inat te saj nuk u bashkuam me te. Po pra ne munde te bejme cte duam me boten por kshu jemi shitsa neve?!

Ore a nuk ju duket ca megalomani kjo far ceshtje?

Po pse sot nuk bashkohemi pra meq qenka fare e thjeshte kjo pune :fshin::fshin:

O njerez historia, qejfet dhe perrallat jane tre gjera diametralisht te kunderta. :uff:
 

Zana1

Braveheart
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Pallavrat e Hajdutit, nuk Kane shume ndryshim me pallavrat e Allahut.

Meqe ke kaq shume dyshime Hajduti, shko kerko rrenjet qe te sigurohesh se kush je e c'fare je.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Hajduti servir vetem kebabe te skuqura ne turqi dhe berxolla amerikane lol !
 

Lauri

Anunnak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Pavarsisht nga bindjeve politike te djathte te Hajdutit, persa i perket kesaj historie te Enver Hoxhes mbi qeshtjen e Shqiptare ne tersi, me territore dhe popullsi, me duket qe eshte i informuar.

Tashme ajo perjudhe e Enverit ka kohe qe ka kaluar dhe faktet kane dale si kungulli mbi uje. Ai jo vetem Kosoven, por gati gati sa e zhduku komplet Shqiperine me gjithe shqiptar. Por desh fati e u prish Tito me Stalinin dhe politika shqiptare ju ngjesh Moskes.
Sic del nga ky dokumentar i rradhe ne video. Jane 30min por ja vlen se do mesoni mjaft gjera te pa degjuara me pare..

 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Ato foto u sjellen vetem si lloj arti, porse njerezit e moren per zemre kur i menduan veprat e kriminelit E. Hoxha...

Edhe une mendoj ai ishte kriminel, komunist dhe antishqiptar. Pse sditi te ishte i mire sikur Tito qe ishte? Por ishte i natyres se zeze ai.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Hajdut;

Me beri pershtypje vetem ajo pjesa e Marksit se kishte reference. Keto tjerat ishin llafologji shqiptare tuj pi caj e tu ngu kangetaret me sharki e cifteli.

Nigjo Hajdut une asnjehere nuk kam mundur te shes dardha po qe se nuk kam pasur. Pra per te shitur dicka duhet ta kesh o Hajdut. Duhet ta kesh ne pronesi tenden dhe une kujtoje se Shqiperia e as Hoxha nuk e kishin Kosoven ne pronesi. Pra qe te kuptohemi mire e mire.

Se po qe ndryshe, Hoxha pasnka shitur edhe Iliriden, edhe Kosoven Lidore ene Plave e Guci e Ulqin.

Pa he pra! Se po qe ndryshe nuk i ka shitur fare Hoxha, por i paska shitur Ismail Qemali, Ahmet Zogu, Fan Noli etj etj. ;)

Pra une kujtoje se duhet ndare shapi nga sheqeri se atehere i bie se kur fituam ne luften, ne Kosova, ne 1999 e paskemi shitur Presheven, Bujanovcin e Medvegjen, pastaj paskemi shitur pjesen e Malit te zi dhe Maqedonise. Pastaj paskemi shitur edhe nenen Shqiperi ngase per inat te saj nuk u bashkuam me te. Po pra ne munde te bejme cte duam me boten por kshu jemi shitsa neve?!

Ore a nuk ju duket ca megalomani kjo far ceshtje?

Po pse sot nuk bashkohemi pra meq qenka fare e thjeshte kjo pune :fshin::fshin:

O njerez historia, qejfet dhe perrallat jane tre gjera diametralisht te kunderta. :uff:

Po te pergjigjem pa bindje politike:

1. Thuhet qe gjate pushtimit Italian dhe Gjerman, Kosova, si dhe Cameria, i eshte bashkuar Shqiperise. Gjithashtu, mire do beje te lexoja pak historine e Konferences se Bujanit. Te rekomandoj te lexosh pak edhe per Lidhjen e Dyte te Prizrenit.

2. Ti se dike qe dy divizione Shqiptare (20 mije luftetare) luftuan per 6 muaj ne Jugosllavi (Kosove, Diber e Madhe dhe madje deri ne Bosnje) per te cliruar Jugosllavine dhe 600 prej tyre u vrane (sipas vete Enver Hoxhes)

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Dihet faktikisht roli i Popovic ne fshirjen e ceshtjes se Kosoves nga programi i PKSh-se. Gjithashtu, ishin te derguarit Jugosllave (Popovic, Mugosha, Tempo) qe i shtune PKSh-ne te ishte kunder Ballit e Legalitetit pikerisht se keto dy te fundit kerkonin ribashkimin e territoreve etnike Shqiptare. Konferenca e Mukjes ishte lufta e perbashket e PKSh dhe Ballit per nje qellim, por kishte edhe ceshtjen e Kosoves. Pasi jugosllavet u njohen me vendimet, u vra Mustafa Gjinishi (nga vete partizanet) dhe e hengri Ymer Dishnica.

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Popovic, per shkak te aktivitetit te tij anti-kosovar, e gjeti fundin nga dora e nje trimi Kosovar, Haki Taha. Disa nga bashkepuntoret e H. Tahajt u arratisen ne Shqiperi me shprese se do shpetonin, por u rrasen ne burg dhe i derguan mbrapsht. Nderkohe, shiko c'thote Enver Hoxha per vrasjen e Popovic: "Po në mars 1945, jo shumë kohë pas çlirimit të Kosovës, ai u vra në Prishtinë në një atentat të kurdisur nga shërbimi i fshehtë jugosllav, sepse ishte shprehur për të drejtën e popullsisë shqiptare të Kosovës për vetëvendosje."

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Sic duket s'paske degjuar ndonjehere per masakren e Tivarit ku u vrane 1700-4300 burra Kosovare gjate rruges nga Kosova per ne Tivar, neper territorin e Shqiperise.

A je kaq naiv te mendosh qe ky karvan i vdekjes kaloi neper Shqiperi pa dijenin e Enver Hoxhes?

hajduti
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Po te pergjigjem pa bindje politike:

1. Thuhet qe gjate pushtimit Italian dhe Gjerman, Kosova, si dhe Cameria, i eshte bashkuar Shqiperise. Gjithashtu, mire do beje te lexoja pak historine e Konferences se Bujanit. Te rekomandoj te lexosh pak edhe per Lidhjen e Dyte te Prizrenit.

2. Ti se dike qe dy divizione Shqiptare (20 mije luftetare) luftuan per 6 muaj ne Jugosllavi (Kosove, Diber e Madhe dhe madje deri ne Bosnje) per te cliruar Jugosllavine dhe 600 prej tyre u vrane (sipas vete Enver Hoxhes)

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Dihet faktikisht roli i Popovic ne fshirjen e ceshtjes se Kosoves nga programi i PKSh-se. Gjithashtu, ishin te derguarit Jugosllave (Popovic, Mugosha, Tempo) qe i shtune PKSh-ne te ishte kunder Ballit e Legalitetit pikerisht se keto dy te fundit kerkonin ribashkimin e territoreve etnike Shqiptare. Konferenca e Mukjes ishte lufta e perbashket e PKSh dhe Ballit per nje qellim, por kishte edhe ceshtjen e Kosoves. Pasi jugosllavet u njohen me vendimet, u vra Mustafa Gjinishi (nga vete partizanet) dhe e hengri Ymer Dishnica.

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Popovic, per shkak te aktivitetit te tij anti-kosovar, e gjeti fundin nga dora e nje trimi Kosovar, Haki Taha. Disa nga bashkepuntoret e H. Tahajt u arratisen ne Shqiperi me shprese se do shpetonin, por u rrasen ne burg dhe i derguan mbrapsht. Nderkohe, shiko c'thote Enver Hoxha per vrasjen e Popovic: "Po në mars 1945, jo shumë kohë pas çlirimit të Kosovës, ai u vra në Prishtinë në një atentat të kurdisur nga shërbimi i fshehtë jugosllav, sepse ishte shprehur për të drejtën e popullsisë shqiptare të Kosovës për vetëvendosje."

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Sic duket s'paske degjuar ndonjehere per masakren e Tivarit ku u vrane 1700-4300 burra Kosovare gjate rruges nga Kosova per ne Tivar, neper territorin e Shqiperise.

A je kaq naiv te mendosh qe ky karvan i vdekjes kaloi neper Shqiperi pa dijenin e Enver Hoxhes?

hajduti

Po ti mo , kaq naiv je qe mendon se dy divizjone te ushtrise antifashiste nacjonalçlirimtare qe ndoqen gjermant nga mrapa
teksa keta te fundit terhiqeshin , ishin ne gjendje te mbanin Kosoven dhe Dibren e madhe dhe te benin bashkimin kombtar !!!!
Fuqit e medha kan vendosur perhere , siç dhe vendosin edhe sot o hajn , prandaj thirri pak llogjikes .
Sot ke dy shtete shqiptare , Shqiperi dhe Kosove dhe jo vetem qe nuk bashkohen , por nuk ua mban as ta permendin ate muhabet ,
kurse ti ja fut broçkulla forumeve .
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Po te pergjigjem pa bindje politike:

1. Thuhet qe gjate pushtimit Italian dhe Gjerman, Kosova, si dhe Cameria, i eshte bashkuar Shqiperise. Gjithashtu, mire do beje te lexoja pak historine e Konferences se Bujanit. Te rekomandoj te lexosh pak edhe per Lidhjen e Dyte te Prizrenit.

2. Ti se dike qe dy divizione Shqiptare (20 mije luftetare) luftuan per 6 muaj ne Jugosllavi (Kosove, Diber e Madhe dhe madje deri ne Bosnje) per te cliruar Jugosllavine dhe 600 prej tyre u vrane (sipas vete Enver Hoxhes)

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Dihet faktikisht roli i Popovic ne fshirjen e ceshtjes se Kosoves nga programi i PKSh-se. Gjithashtu, ishin te derguarit Jugosllave (Popovic, Mugosha, Tempo) qe i shtune PKSh-ne te ishte kunder Ballit e Legalitetit pikerisht se keto dy te fundit kerkonin ribashkimin e territoreve etnike Shqiptare. Konferenca e Mukjes ishte lufta e perbashket e PKSh dhe Ballit per nje qellim, por kishte edhe ceshtjen e Kosoves. Pasi jugosllavet u njohen me vendimet, u vra Mustafa Gjinishi (nga vete partizanet) dhe e hengri Ymer Dishnica.

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Popovic, per shkak te aktivitetit te tij anti-kosovar, e gjeti fundin nga dora e nje trimi Kosovar, Haki Taha. Disa nga bashkepuntoret e H. Tahajt u arratisen ne Shqiperi me shprese se do shpetonin, por u rrasen ne burg dhe i derguan mbrapsht. Nderkohe, shiko c'thote Enver Hoxha per vrasjen e Popovic: "Po në mars 1945, jo shumë kohë pas çlirimit të Kosovës, ai u vra në Prishtinë në një atentat të kurdisur nga shërbimi i fshehtë jugosllav, sepse ishte shprehur për të drejtën e popullsisë shqiptare të Kosovës për vetëvendosje."

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Sic duket s'paske degjuar ndonjehere per masakren e Tivarit ku u vrane 1700-4300 burra Kosovare gjate rruges nga Kosova per ne Tivar, neper territorin e Shqiperise.

A je kaq naiv te mendosh qe ky karvan i vdekjes kaloi neper Shqiperi pa dijenin e Enver Hoxhes?

hajduti

Shif sa mire ke fillu me i kuptu gjerat. Kthjellu ca, kthjellu

Pra, jo thuhet, por gjate pushtimit Gjerman Kosova ishte vendosur nen qeverisjen e Shqiperise qe ishte e ligjshme per Gjermanet dhe qe i binte se ajo qeveri ishte me Gjermanet. Bile quhej Shqiperi e madhe dhe kishte kufirin mu ne uren e Mitrovices (qe ta dish ti). Bile, bile aq burra u bene ate kohe ne sa u armatosem deri ne dhembe dhe gjuanim ne shenje serbet (mbaje mend mire kete). Pra provonim armet ne ta. A beme mire apo s'beme mire (se realisht kishim vuajtur nga ta) kete e tregon me se miri fundi i luftes. Shume mire deri ketu. Ta kam thene me poshte se t'i analizon situaten e vitit 1941-45 me kushtet e sotme. Po harron se ne ate kohe po te ishte me Gjermanet ishe me bllokun nazist. Ndoshta qejfi yne eshte te themi se ishte i mire per ne por ishte ne konflikt me tere boten. Dhe ne fund e di ti Hajduto se cfare pesuan vete Gjermanet dhe ata qe perkrahnin ata? E di apo se di? Epo nese se di lexo dokumente arkovore sa lexon keso brockulla dhe trimeri virtuale.

Ore Hajduto, mos me trego se cfare ka menduar Miladin Popovici, se nuk ka asnje arsye sepse sot e 1000 vjete ne Serbin do ta kemi armik dhe nuk besoje se kane per te menduar mire per ne. Ceshtja eshte se Shqiperia ate kohe ishte komuniste (fati i zi po eshte histori jona) dhe nuk binte ne sferen e interesit Perendimor por ne sferen e Interesit Ruse dhe Ruset e Serbet kishin enderr daljen ne Durres e Vlore se per Kosoven se rruanin fare. As e llogaritnin sepse ajo nuk ishte pjese e Shqiperise deshe ti apo nuk deshe. Kshu u ndane ne Jalte. Bilem kishte propozime te ndahej 50 me 50.

Po ca lidhje ka Beteja e Tivarit me shitjen e Shqiperise or djal?! Qa lidhje ka?! E shef qe ne nuk jemi asgjekundi. Paramendo kane kaluar afer 70 vite dhe ne akoma nuk kemi nje shifer te sakt te te vrareve. E shef cfare pordhe historirash bejme ne? E shef qe ne vend qe te merremi me raste reale te ngritjes se padive mbi masakra njerezore qe na jane bere ne mirremi qe 25 demokraci me ceshtjen: E shiti apo se shiti nderkohe qe ai Hoxha i shkrete nuk kishte se cfare te shiste?? Munde ta merrte nese do kish fuqine por se pati ama qe ta shiste as qe behej llaf sepse nuk e posedonte. Per me keq, qe ta dish ti dhe ne te gjithe Kosova, fatkeqesisht (duke mos ditur gje per levizjet ne bote ngase ishte 99% analfabet) ishte mbeshtetese e nje armiku qe po e luftonin tere dynjaja :sdi:
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Shif sa mire ke fillu me i kuptu gjerat. Kthjellu ca, kthjellu

Pra, jo thuhet, por gjate pushtimit Gjerman Kosova ishte vendosur nen qeverisjen e Shqiperise qe ishte e ligjshme per Gjermanet dhe qe i binte se ajo qeveri ishte me Gjermanet. Bile quhej Shqiperi e madhe dhe kishte kufirin mu ne uren e Mitrovices (qe ta dish ti). Bile, bile aq burra u bene ate kohe ne sa u armatosem deri ne dhembe dhe gjuanim ne shenje serbet (mbaje mend mire kete). Pra provonim armet ne ta. A beme mire apo s'beme mire (se realisht kishim vuajtur nga ta) kete e tregon me se miri fundi i luftes. Shume mire deri ketu. Ta kam thene me poshte se t'i analizon situaten e vitit 1941-45 me kushtet e sotme. Po harron se ne ate kohe po te ishte me Gjermanet ishe me bllokun nazist. Ndoshta qejfi yne eshte te themi se ishte i mire per ne por ishte ne konflikt me tere boten. Dhe ne fund e di ti Hajduto se cfare pesuan vete Gjermanet dhe ata qe perkrahnin ata? E di apo se di? Epo nese se di lexo dokumente arkovore sa lexon keso brockulla dhe trimeri virtuale.

Ore Hajduto, mos me trego se cfare ka menduar Miladin Popovici, se nuk ka asnje arsye sepse sot e 1000 vjete ne Serbin do ta kemi armik dhe nuk besoje se kane per te menduar mire per ne. Ceshtja eshte se Shqiperia ate kohe ishte komuniste (fati i zi po eshte histori jona) dhe nuk binte ne sferen e interesit Perendimor por ne sferen e Interesit Ruse dhe Ruset e Serbet kishin enderr daljen ne Durres e Vlore se per Kosoven se rruanin fare. As e llogaritnin sepse ajo nuk ishte pjese e Shqiperise deshe ti apo nuk deshe. Kshu u ndane ne Jalte. Bilem kishte propozime te ndahej 50 me 50.

Po ca lidhje ka Beteja e Tivarit me shitjen e Shqiperise or djal?! Qa lidhje ka?! E shef qe ne nuk jemi asgjekundi. Paramendo kane kaluar afer 70 vite dhe ne akoma nuk kemi nje shifer te sakt te te vrareve. E shef cfare pordhe historirash bejme ne? E shef qe ne vend qe te merremi me raste reale te ngritjes se padive mbi masakra njerezore qe na jane bere ne mirremi qe 25 demokraci me ceshtjen: E shiti apo se shiti nderkohe qe ai Hoxha i shkrete nuk kishte se cfare te shiste?? Munde ta merrte nese do kish fuqine por se pati ama qe ta shiste as qe behej llaf sepse nuk e posedonte. Per me keq, qe ta dish ti dhe ne te gjithe Kosova, fatkeqesisht (duke mos ditur gje per levizjet ne bote ngase ishte 99% analfabet) ishte mbeshtetese e nje armiku qe po e luftonin tere dynjaja :sdi:

Une gjerat i kam te qarta, bile shume te qarta. Me akuzon qe une po e rishikoj historine me syze te 2015, por eshte e kunderta. Kthjellu ca, kthjellu

Nese nuk e njeh cdo te thote METAFORE, atehere mesoje se ne kete rast behet fjale per foljen SHITI , (ai shiti ne veten e trete njejes , koha e kryer e thjeshte)

Enver Plehra i shiti shqiptaret e Kosoves kur i tradhetoi ne besimin e tyre ndaj Shqiperise dhe i la ata ne duart e serbeve, te cilet masakruan Eliten Kosovare.

Enver Hoxha ne 1946 mbajti nje fjalim pompoz ku thosh: "Ta kthejme Shqiperine ne Republike te Shtate te Jugosllavise!" Kjo ishte menyra e tij per ti treguar Titos dhe komunisteve jugosllave se ne komunistet shqiptare jemi femije te bindur te baba Titos dhe komunisteve jugosllave, te cilet themeluan Partine Komuniste ne Tirane dhe katapultuan Enver Hoxhen ne krye te kesaj Partie.

Per plot 3 dekada, ai vrau e preu edhe njerezit me te afert te pushtetit te tij, pasi dyshonte se keta ishin bashkepuntore te Titos e Jugosllavise qe punonin per ta asgjesuar ate ne Shqiperi. Enver Hoxha e dinte shume mire qe gjithe bashkepuntoret e tij kishin lidhje me komunistet jugosllave, pasi keta komuniste jugosllave formuan Partine Komuniste ne Shqiperi.

Ishin partizanet komuniste shqiptare dhe Enver Hoxha qe ia dorezuan Kosoven Titos e Jugosllavise. Ishte minimumi qe Enver Hoxha mund te bente per te deshmuar besnikerine e tij ndaj baba Titos dhe komunisteve jugosllave per ndihmen qe ata i dhane Hoxhes dhe komunisteve shqiptare ne vitet 40 ne Shqiperi. Ironia tjeter eshte se te gjithe ata kosovare qe kalonin kufirin shqiptar per te hyre ne Shqiperi gjate kohes se Hoxhes, ose i ktheheshin mbrapsht Jugosllaveve, ose me keq akoma, Enver Hoxha i mbyllte ne kampet e internimit ne zonen e Myzeqese, ku perfundonin te gjithe kundershtaret e tij politike. Edhe njehere, kjo deshmonte friken e rregjimit te Hoxhes, qe kosovaret qe i shpetonin ndjekjes se rregjimit jugosllav, ne syte e rregjimit te Enver Hoxhes ishin "spiune te UDB-se" dhe "njerez te Titos qe kishin arrdhur me mision te rrezonin Pushtetin Popullore". Me pak fjale, te vrisnin Enver Hoxhen.

Shtabi i Aleateve Amerikano-Britanike, hap ndonje liber te shohesh- madje po deshe edhe "Planet Anglo Amerikane te per Shqiperine" te Hoxhes vete, qe atashuar me nacionalistet dhe jo me komunistet. Shtabi Enver Hoxhes ishte ai pro- Stalinist dhe Jugosllav, qe mbante lidhje te vazhdueshme dhe kishte te atashuar keshilltare nga blloku komunist. Hoxha te thote vete qe plasi duke kerkuar keshilltare ruse per barazpeshe me britaniket ne kampin nacionalist, por Stalini e kishte ndare mendjen qe Shqiperia eshte Jugosllavi dhe cdohere ja kalonte keto mesazhe te Hoxhes, Titos.

Konferenca e Jaltes, Medioker Thjesht, u mbajt ne Shkurt 1945. Kjo do te thote se Enver Hoxha me Jugosllavet e kishin vulosur nderkohe bashkimin e tere Ballkanit Verior ne nje nje bllok komunist (si puna Europes se Bashkuar sot). Konferenca e Jaltes legalizoi ate qe shtabi Jugosllav kishte arritur de-facto, asimilimin e Shqiperise dhe Kosoves, dhe asocimin e tyre me Bllokun Komunist Internacionalist.

Ndersa per Greqine nderhyri Churcill duke vene vijen ndarese ne Epir, me qe komunismi atje nuk kishte marre permasat e frikshme te Shqiperise, dhe per arsye te tjera te cilat nuk do i shtjelloj ketu.

Atyre qe kam thene me lart nuk kam cfare t’u shtoj. Kosova mbeti nen Jugosllavine nga deshira e Enver Hoxhes per t’u bere dishepull i bindur I Stalinit. Aq e madhe qe kjo deshire, sa ky nuk mendoi dy here por nenshkroi marreveshjen me Jugosllavine per paritetin e lekut me dinarin, dhe hoqi doganat. Sigurisht, vetem nje ekonomist kupton se si ne nje periudhe disa mujore tregu shqiptar u zbraz nga tere gjerat me vlere, perfshi arin.

Vetem ne kete rast, une mund te them se dashuria e Enver Hoxhes per karriken e tij, e shpetoi Shqiperine pa u bere Republika e Shtate e RSFJ. Lexo librat e Enver Hoxhes, ku te thote vete se si nuk i degjoi specialistet e bankes deri kur qe teper vone, pasi arsyet politike ja kalonin atyre shteterore. Sigurisht ndonje mund te dale te thote qe Enveri nuk qe tradhetar, por thjesht nje medioker I paafte te parashkonte rezultatin e veprimeve te tij. Sic ka thene nje nga ne para ca kohesh ne forum, mediokrit shpeshhere jane armiqte me te keqinj te kombit. Nuk mjafton qe ata masakrojne interesin kombetar ne mungese te plote te vetedijes, por kerkojne edhe vend ne histori dhe respekt (!) Nga dishepull I Stalinit, tek dishepull i Enverit – historia perserit vetveten…

Tani po deshet mbusheni temen me fjale, dhe festoni ditelindjen e diktatorit.


hajduti
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Tani po deshet mbusheni temen me fjale, dhe festoni ditelindjen e diktatorit.

hajduti

Cfare te shkruajme me se i paske dhene vulen historise. Ama lidhur me kete do shkruaje nje instert nga viti 1998 perte deshmuar edhe njehere se sa vrullshem dhe pa argumente i shofin shqipet gjerat dhe ate jo me syze 2015 po me syze te shekullit 6 para eres se re;

'' Nga mesi i vitit 1998 forcat e UاK-se sulmuan nje fshat Hade (afersi Obiliqi ku prodhohet energjia elektrike nga qymyri). Aq shume u egzaltuan shqipja, biles edhe ca historian (paramendo historianet tu u marre me thengjill) saq thane: ''Tash morem termocentralin dhe meq ky termocentral prodhon rryme per tere Serbine dhe gjithe Europen dhe meq Europa do ngelen ne terr nuk ka mundesi tjeter pa na lene te bashkohemi me Shqiperine (qe mos harrojme ne luften e nisem per bashkim me Shqiperine).''

Dhe per ironin e kotesirave shqiptare sot i njejti termocentral nuk arrine te prodhoje rryme as per qytetaret e vet. Mbreme nuk kishim rryme 12 ore :kapele:

Pafshim!
 

Marla

Let God & Let Go
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Une festoj vetem ditelindjen e Sales cme duhet Enveri ai ka vdek sme mban me buke e gjelle lol
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

5 Faqe duke u marr me kete figuren e ketij diktatorit te semur ?! Turp turp
 
Top