21 dhjetor 2012 !

CoNNecT

Administrator
Duke u bazuar mbi kalendarin e Maya-ve, epoka aktuale e Floririt (e pesta), do te mbaroje ne 21/12/2012. Kater epokat e perpareshme (e Ujit, e Ajrit, e Zjarrit dhe e Tokes) paskan perfunduar duke shkaktuar ndryshime te medhaja ambientale.
Sipas shume kerkuesish, kataklizmat qe karakterizojne fundin e epokave Maya u shkaktuan nga nje ndryshim drejtimi te fushes magnetite te Tokes, si rrjedhoje e spostimit te boshtit te planetit.

Faktikisht, Toka here pas here paska ndryshime ne perkuljen e boshtit ne krahasim me planin oval te sistemit diellor. Si pasoje e kesaj provokohen skenare apokaliptike, qe jane pershkruar nga studiuesi i Historise Immanuel Velikvosky ne librin e tij “Earth in Upheaval”.
“... Nje termet do te degjohet ne te gjithe Boten. Ajri e Uji do te levizin me vazhdueshmeri si per inerci, Toka do te pershkohet nga Uragane e deterat do te mbulojne kontinentet… Temperatura do te behet shume e larte e shkembinjte do te lengezohen, vullkanet do te behen aktive, llava do te eci e do te mbuloje carjet e tokes te krijuara nga thatesira, duke mbuluar keshtu hapesira te medha. Neper fusha do te dalin male qe do te vazhdojne te zgjaten duke ia kaluar atyre ekzistuese e duke shkaktuar ndryshime te panumerueshme.
Liqenet do te ulen dhe pak e nga pak do te zbrazen, lumenjte do te ndryshojne rrugen e rrjedhjes, nje pjese e madhe e fushave bashke me njerezit qe jetojne ne to do te mbulohen nga deterat. Pyjet do digjen nga zjarret e pemet do te hiqen nga toka nga stuhite e uraganet… Deti, i braktisur nga ujerat do te kthehet ne shkretetire. Nqs spostimi i boshtit do te shoqerohet me nje ndryshim ne shpejtesine e rrotullimit, ujerat e oqeaneve do te spostohen nga equatori neper pole duke ndryshuar keshtu edhe vendodhjen e tokes nga nje pol ne tjetrin.
Spostimi i boshtit do ndryshoje klimen ne cdo vend…
Ne rast te nje spostimi te shpejte te boshtit tokesor, shume lloje kafshesh ne toke e ne det do te shkaterrohen e qyteterimi, nqs do te ekzistoje akoma, do te jete ne stadin me primitiv”.
Hipoteza e Velikovskyt, ka te beje me fundin e jetes ne planetin Toke. Per personat qe s’kane dijeni mbi Fiziken, mund te duket si e tepert thote historiani, duke shtuar qe ne univers ngjarje te tilla jane te perditshme. Absurditeti eshte qe te gjitha keto merren si natyrore. Ajo qe s’eshte natyrore eshte besimi qe keto ngjarje jane te pamundura.
Velikovsky perfundon arsyetimin e tij duke thene qe profetesia e perfundimit te epokes se peste vjen nga nje llogaritje e kthimit te fushes magnetike tokesore, e parashikuar per ne 2012.

Keshtu dhe disa studiues americane mendojne se qyteterimi Maya u shkaterrua per shkaqe natyrore, si ajo e ngritjes se temperatures se tokes. E sipas tyre keto fenomene jane ciklike.
Edhe se jo drejt per drejt, kjo profeti, eshte vleresuar nga dosjeja e paraqitur nga Pentagoni ne 2003 sipas te cilit ne 2020 parashikohen katastrofa kolosale qe do te prishin gjendjen e tanishme te planetit nga ngritja e temperatures.

Sipas disa studimeve te sotme, gjithcka le ne besimin qe toka ciklikisht ka nje lloj rifillimi nga zeroja te gjithckaje, duke nisur nje epoke te re. Shume studiues mendoje se jemi afer kesaj ndodhije.

Sidoqofte, si perfundim mund te them qe, profetesite mbi fundin e njerezimit jane te panumerueshme: ka nga ata qe parashikojne shekndija e zjarr nga qielli, apo nga ata qe parashikojne termete e katastrofa natyrore, te tjere perplasjen e nje meteoriti, dikush tjeter flet per luftra nukleare te cilave raca njerezore nuk do t’i mbijetoje ose te pakten do te shpetojne vetem disa qe e kane merituar mbijetesen, “te rizgjuarit”.
 

CoNNecT

Administrator
Qyteterimi Maya beri arritje shkencore te rendesishme…
Per te numeruar vitet, perdorte yjet e planetet: “Numerimi i madh”, bazohej ne levizjet e planetit Venus. Ata e ndane kohen ne nje seri ciklesh qe fillonin me lindjen e Venusit. Cdo cikel zgjaste 1 milion e 872000 dite. Cikli qe po jetojme tani ka filluar ne 13 gusht te vitit 3114 para lindjes se Krishtit e do te mbaroje ne 21 dhjetor te 2012 pas Krishtit. Maya-t ishin shume te sigurte mbi ciklin aktual edhe ishin te bindur qe ishte cikli i fundit. Kur bota te kete kompletuar kete cikel, thonin, do te mbaroje nepermjet permbytjeve te medha, termeteve e zjarreve: nje skenar shume i ngjashem me profetesite e Testamentit te Ri.

...Ne syte tane cdo dite ka luftra (mendoni qe kemi arritur deri ne piken sa te luftojme per te arritur paqen!),.. vullkanet duken sikur jane zgjuar pas shume e shume kohe gjumi, termetet e ngritja e nivelit te detit levizin edhe zemren e njerezve. Shohim me vazhdueshmeri shira e tufane qe duket sikur pastrojne dicka te ndotur... Kurse Toka mer cdo dite racionin e saj te ndotjes, me mbeturitat e skartimet industriale. Po shkaterrojme harmonine natyrore.

Qe klima ka ndryshuar e dime te gjithe, edhe se shpesh bejme sikur nuk ka ndodhur asgje.
Temperatura po rritet e nuk shqetesohemi edhe aq shume, e kjo rritje shkakton shira te keqija me pasoja tufanesh, vorbulla ajri, termete e keshtu me rradhe...

Ne shume Fe ka profetesi qe jane te mendimit qe jemi duke jetuar nje periudhe disi te veshtire, qe ka te beje me kalimin e njerezimit drejt nje epoke te re... Maya-t, dicka qe kemi njohur qe ne 1500 me sundimin spanjoll, e kane parashikuar te gjithe kete, sepse cdo gje eshte e shkruajtur. Duke bere nje studim shkencor e fetar mbi funksionimin e universit kane arritur te lexojne ne ligjet e palevizshme te kozmosit duke zbuluar keshtu efektet dhe shkaqet.

Cilat jane efektet qe ne i shkaktojme Tokes, galaktikes, kozmosit, me sjelljen tone e cilat jane efektet e levizjes se planeteve mbi sjelljen tone? Ajo qe nuk kuptojme eshte se si nga nje kalendar mund te zbulohet e gjithe kjo?
Atehere le te shpjegojme per nje moment se cfare dmth kalendari per Maya-t.
Kalendari keshtu si e njohim ne sot, keshtu sic na ka ardhur, eshte domozdoshmerisht arritja e nje lloj tipi culture e shekullit te pare p.l.K., ndermjet viteve 50 e 100 para Krishtit. E pothuajse me siguri sipas eksperteve, nuk kane qen Maya-t ata qe e kane krijuar por Tolteket, nje popull qe vinte nga Veriu edhe se nuk dihet me saktesi se nga, e mbase kishin njohur edhe qyteterime te tjere!
Ky kalendar eshte shume i sakte, i bere nga prifterinj qe ishin edhe astronome, filozofe e shkencetare, sa qe eklipsi diellor i 11 gushtit te vitit 1999 u shfaq vetem me 33 sekonda me vonese ndaj kohes se parashikuar nga Maya-t, parashikim i bere rreth 3000 vjet p.l.K.Kalendari Maya perbehet nga 9 elemente kryesore: Dita qe quhet Kin, qe emeronte edhe Diellin dhe priftin diellor, dmth dicka te afert, te nxehte e qe jep jete. Cdo dite ka nje emer te ri e prandaj ka disa Kin. Pastaj jane Uinalet, muajt: jane te perbere nga 20 dite plus nje muaj shtese i perbere nga 5 dite per te arritur ne 365. nuk i shtonin nje dite nje muaji sic bejme ne cdo 4 vjet, nuk ekzistonte viti bizestil pra. Pastaj ishte Tun qe ka te beje me vitin e perbere nga 365 dite, ndersa katun qe ka te beje me 20 tun, pastaj kemi baktun, karaktun qe shumezohen gjithmone me 20, kinciltun e deri sa arrinin tek autun. Me pas shtonin disa modifikime te vogla, ne menyre per te pasur nje kohe precize mbi stinet dhe oraret, keshtu qe viti te llogaritej me saktesi.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Uroj te dale ky parashikim se me keto ritme bota as 2012-en s'do e kape...

O burra te bejme qejf se nje gjysem jete kemi :)
 

bora dr

100%shqiptare
se harrova,rreth kesaj teorie kam degjuar se njeriu do te njihet me nje horizont te 4 qe mendohet se jan ufot!
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
me ne fund erdhi dita e bekuar :D
 

njoni

llahtaria vete
Ne fakt asnjehere me pare nuk eshte dhene nje parashikim i sakte per dicka qe mund te ndodhe ne planet. Pra 21 dhjetori i 2012 do te jete nje dite qe do pritet nga mbare bota si DOOMSDAY (dita gjykimit). Fiset indiane e parashikojne kete eveniment si nje ylber paqeje qe do kaloje ne toke edhe dashuria dhe lumturia do mbizoteroje ne toke. Shum te tjere e paraqesin kete eveniment si nje dite te tmerrshme per njerzimin, por e verteta e sigurte nuk do merret vesh pervecse ne diten 21 dhjetor 2012.. deri atehere PRESIM.
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
kto gjona i kom pa n'tv ne ni program ne rai due veq sdi spo i besoj ose noshta nuk du mi besu se kjo data osht teper afer ...jetoj ma rahat kto vite qe "m'paskan" mbet pa menu per ksi katastrofash..
 

alfonci

Veri investigatio
me ne fund erdhi dita e bekuar :D

dita e bekuar?!!! LOL sa kom qesh

njerz bani qef se cdo dite e humbur do te jete nje deshtim dhe afrim i asaj qe mendojme me pak se cdo gje, vdekja.
 

Ghost

Anëtar i Nderuar
Ajo qe vje nga i Madhi Allah nga un eshte e mirpritur dmth mirsevjen :D
 

sec_l

NJERI I THJESHT
Si besj fort ketyne gjonave po pat per te ardh bujrum :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Qka t'vjen prej Zotit eshte e mire se ardhur :D
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Si te jete shkruar!!! (mbase ate dite do zbresi Jezusi per ata qe po e presin :p Se ketej behet miting dite per dite me shenja "do vi jezusi, do vi jezusi", mbase ate dite do vi dhe do i marri me vete)
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
kto gjona i kom pa n'tv ne ni program ne rai due veq sdi spo i besoj ose noshta nuk du mi besu se kjo data osht teper afer ...jetoj ma rahat kto vite qe "m'paskan" mbet pa menu per ksi katastrofash..

I ke pare tek voyager :D...te bukura keto gjerat...mua me pelqejne :D.

do blej nje bilete te jep ne rrjesht te pare :D
 

Pse_

Antarë
Nuk e di si ua lejojn ndergjegjja njerzve te mirren me shpifje disa nga ta e bejne kete tere jeten....Mos u merrni me pune qe nuk iu perkasin se veq veten qa e lodhni se ju per kete gje nuk mund te vendosni gje jeni shkenctar, gjeneral, inxhinier apo qkado qoft... jo more burra sa ja nisem na shiptart mi ndreq punt tash sa u pavarsum kaq shpejt mu e bo kijamet jo :p heheh kadal OUR TIME IS NOW :p ait met mira
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
C'eshte kjo moooooooooooo.Po pse mo 20 vj do vdes une as qe se lu topi une do jetoj ju vdisni nese doni.
 

fatos

Antarë i ri
gjithcka eshte e mundur, sic e dijme te gjithe cdo fillim ka edhe mbarim, pra nese kjo gje duhet te ndodhe atehere do ndodhe dhe askush nuk do mund ta ndal, mbani mend shtazet parahistorik, si p.sh dinosauruset, jane zhduk edhe ata
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
ja tju tregoj 1 videoklip i Nibiru kshu e kan quajtur babilonezet..

Meteorite Asteroid Impact On Earth Doomsday 2012

[ame=http://it.youtube.com/watch?v=elKG4yJi_aU]YouTube - Meteorite Asteroid Impact On Earth Doomsday 2012[/ame]
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
e bojm i gjo t'mir mlidhena te gjith tek interneti Konektit ne gusht para dhjetorit 2012 .... cuna goca dhe i fusim i orgj te papame me qe kena me vdek sdo humasim gjo
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Connect mos kopjo shprehjet e italianit sepse kur thote :Behet lufte per te arritur paqen e ka per "luften e Kosoves".Po,duhet bere ndonjehere lufte per te arritur paqen kur qeveri ose persona te caktuar kane arritur psikopatine e plote e fillojne te demtojne ne mase te tjeret.Keta lloj qeverish gangstere,ose parlamentesh ose personash qe vendosin ne kundershtim me te drejtat elemntare njerezore kuptohet qe duhet shtypur koka me te njeten lloj koke nga te tjeret qe kane ate fuq.
 
Top