• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

4 histori qe sherbejne si mesim per jeten

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul


1 - Pas disa muajve ne fakultetin e mjekesise, profesori na jep nje pyetesor. Duke qene nje nxenes i mire i pergjigjem te gjitha pyetjeve me perjashtim te njeres::"Si e ka emrin pastruesja e shkolles?:::.Dorezova pyetesorin duke e lene pyetjen e fundit pa pergjigje.Ne fund te mesimit nje nxenes e pyet profesorin nese pyetja e fundit do te kishte piket e saj ne venien e notes."Eshte e qarte - pergjigjet profesori-Ne karrieren tuaj do te takoni shume njerez.Te gjithe ata pa dallime , kane shkallen e tyre te rendesise".
"Ata meritojne vemendjen tuaj qofte edhe me nje buzeqeshje ose pershendetje."" .
Nuk e harrova kurre kete mesim dhe mesova se pastruesja e kishte emrin Marjana.

2 - Ne nje nate shiu, nje gruaje me ngjyre i prishet makina. Ishte nje stuhi e tmerrshme. Komplet e lagur fillon tu beje me shenje makinave qe kalonin. Nje i ri, i bardhe, sikur nuk i njihte konfliktet raciale aq te ashpra ne Ameriken e viteve '60, ndaloi per ta ndihmuar. Pas nje jave trokiten ne deren e djalit. Atij i kishin dhuruar nje TV te madh me ngjyra. Ne dhurate ishte nje shenim: "Faleminderit qe me ndihmuat ate nate. Shiu me kishte lagur deri ne palce kur u shfaqet ju. Fale jush arrita ne kohe tek im shoq qe ishte terbuar nga nervat dhe nese nuk do vija ne kohe do te largohej bashke me femijet. Zoti te bekofte qe me ndihmove!

3 - Kohe me pare kur nje akullore kushtonte shume pak, nje djale 10 vjecar hyn ne nje bar dhe ulet ne tavoline. Nje kamariere i sjell nje gote uje. "Sa kushton nje akullore me cokollate? E pyet djali kamarieren qe ne ate kohe kishte shume kliente. E bezdisur i pergjigjet::"35 leke!"-i thote ashper.
Djali numeron leket dhe i tha :: "Atehere me sill nje te thjeshte."
Kamarierja i sjell akulloren dhe llogarine. Djali kur mbaron akulloren shkon tek arka te paguaje dhe del jashte. Kur kamarierja shkon te tavolina e tij per ta fshire, FILLON TE QAJE!...Shikon se djali i vogel kishte lene 15 lek ne nje cep te pjates bakshish. Djali kishte marre akullore te thjeshte vetem e vetem per ti lene asaj bakshish. Kishte menduar se ndoshta ai bakshish i vogel do te mund ta gezonte paksa!

4 - Ne kohet antike nje mbret vendos nje gur shume te madh ne mes te rruges. U fsheh per te pare se kush do e merrte mundimin ta hiqte prej andej. Disa tregtare dhe te pasur kaluan andej dhe nuk e moren mundimin ta leviznin. I kaluan anash. Disa madje protestuan kunder mbretit qe nuk i mbante rruget te pastra. Pas pak vjen nje fshatar me nje ngarkese teper te madhe ne kurriz. E uli ngarkesen ne ane te rruges dhe filloi te levizte gurin. Pas shume lodhjeje ne fund arrin ta levize gurin nga rruga. Kthehet per ta marre ngarkesen e tij kur shikon se aty ku me pare ishte guri i madh, kishte nje cante dhe nje pusulle. Canta kishte flori dhe ne pusulle thuhej se ishte per njeriun qe do ta levizte gurin. Fshatari mesoi ate qe shume pak prej nesh e kuptojne :"Te gjitha pengesat jane nje mundesi per tu permiresuar."

MIZIONER.ORG
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: 4 histori qe sherbejne si mesim per jeten

Eshte e rendesishme te kemi nje shpirt qe stimulon veprime dhe mendime pozitive ndaj te tjerve!
 

sensuu

sweet
Titulli: 4 histori qe sherbejne si mesim per jeten

Keto jane mesime shume te vyera...sa keq qe kjo bote eshte bere kaq materialiste,dhe nuk njeh vlerat njerezore.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 4 histori qe sherbejne si mesim per jeten

4 histori te shenderruara ne nje;

Ajo qe ka rendesi ne jete eshte 1 - dhe 1 ka te beje me aromen njeri (ne kuptimin e njeriut nese ka patur nojhere kuptim)

Te tjerat te gjitha jane 0.

Po pate 1 dhe i shtove nje 0 behen 10. Po e shtove dhe nje behen 100 e pastaj 1000, 10000, e tehy e tehy

Po se pate 1, shto zero sa te duash :hi:
 
Top