5 arsyet psikologjike pse njerëzit nuk dobësohen

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
-640-0-5f08383115257.jpg

Ndodh që dikush bën shumë palestër, mban edhe dietë të rreptë, nuk ka asnjë problem shëndetësor dhe prapë nuk arrin të dobësohet! Si shpjegohet kjo? Pesë pengesat psikologjike që mund të çojnë në mungesë rezultati të dëshiruar janë këto:

-640-0-5f0837c486703.jpg

Të qenit mbipeshë është e dobishme

Po, është e dobishme, sepse ne mund t'i lidhim problemet tona me mbipeshën:

Nuk ka gjetur ende njeriun e duhur?

Puna e ëndërruar është akoma larg?

Synimet e paarritshme të jetës?

Është shumë e përshtatshme të fajësohet mbipesha për problemet tona sepse nëse nuk do të kishte probleme, do të ishte e qartë se arsyet e problemeve tona janë brenda nesh. Sigurisht, askush nuk dëshiron të zhgënjehet me veten e vet dhe kjo është pikërisht arsyeja pse pesha jonë nuk zvogëlohet, edhe nëse rregullisht shkojmë në palestër. Nënndërgjegjja jonë nuk e le të ndodhë.

-640-0-5f0837c425e5f.jpg

Është një justifikim i shkëlqyeshëm për përtacinë tonë

Të gjithë neve na pëlqen t'i ndërpresim gjërat deri ditën tjetër, muajin ose vitin. Njerëzit që janë mbipeshë u pëlqen të shtyjnë planet e tyre deri në jetën tjetër...Është një justifikim i shkëlqyeshëm: "Dua të mësoj të kërcej, por nuk mundem sepse mbipesha. Kur të bie nga pesha, atëherë do të filloj stërvitjen çdo ditë dhe do të bëhem ylli i të gjitha kohërave! Por, deri më tani, nuk kam nevojë të stërvitem kaq shumë. Kështu që unë vetëm do të vrapoj pak në mbrëmje dhe do të shkoj në shtrat me një mendje paqësore.

Është një mënyrë për të tërhequr dashuri dhe vëmendje

Kush nuk do që të urrejë? Ka kaq shumë njerëz rreth nesh që duan të na ngushëllojnë, u vjen keq për ne, duan të kujdesen për ne dhe ne ndjehemi si qendra e universit. Një dietë e rreptë dhe një trainer i ashpër janë arsye të mrekullueshme për një stil tjetër jete. Atëherë pse ta humbisni atë?

-640-0-5f0837c55b40e.jpg

Është një mënyrë për të shpëtuar nga mendimet dhe emocionet e padëshiruara

A keni vërejtur ndonjëherë që njerëzit nën stres hanë shumë, edhe nëse janë në dietë? Ndodh sepse ato janë të paaftë për të perceptuar emocionet e tyre të vërteta, veçanërisht nëse janë mësuar t'i fshehin ato që nga fëmijëria. Kjo është arsyeja pse një ndjenjë ankthi ndonjëherë perceptohet si një sens tjetër: uria, për shembull. Si rezultat, në vend që të shkojmë tek një psikoterapist, i cili mund të na mësojë përballjen me emocionet, njerëzit shkojnë tek frigoriferi dhe kjo çon në mungesë rezultatesh.

Është një mënyrë për të mos zgjidhur problemin e vetëvlerësimit

Vetëvlerësimi është një tjetër pengesë psikologjike për të humbur peshë. Nëse një person i ulur para teje i pëlqen të përsërisë fjalë të tilla si: "Vithet e mia të bukura", "Faqet e mëdha janë stili im", ky tip në mënyrë të pandërgjegjshme zgjedh të qëndrojë ashtu siç është. I njëjti pohim funksionon me mendime trashëgimie. "Nëna ime ishte mbipeshë dhe kështu jam unë". Epo, nëse doni të vazhdoni stilin e mbipeshës së familjes, është zgjedhja juaj, dhe nuk ka nevojë të torturoni veten me stërvitje dhe dieta. Megjithatë, shkencëtarët pohojnë se mbipesha gjenetike nuk është e pashmangshme.

//classlifestyle
 

Attachments

 • -640-0-5f08383115257.jpg
  -640-0-5f08383115257.jpg
  55.5 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f0837c486703.jpg
  -640-0-5f0837c486703.jpg
  23.7 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f0837c425e5f.jpg
  -640-0-5f0837c425e5f.jpg
  46.1 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f0837c55b40e.jpg
  -640-0-5f0837c55b40e.jpg
  46.2 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f08383115257.jpg
  -640-0-5f08383115257.jpg
  55.5 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f0837c486703.jpg
  -640-0-5f0837c486703.jpg
  23.7 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f0837c425e5f.jpg
  -640-0-5f0837c425e5f.jpg
  46.1 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f0837c55b40e.jpg
  -640-0-5f0837c55b40e.jpg
  46.2 KB · Shikime: 0

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
PErvec ketyre,degjova nje dite nje mjek qe thoshte,ka nje problem me insulinen, tek shume nga individet qe jane mbi pesh.
Dicka bllokohet ne nje cikel aty.
Dhe per evidentimin e kesaj pike, duhet patjeter te kryhen analiza nga nje dietolog.
Me pas merr dieten qe i pershtatet organizmit tend,nje diet pothuajse tersisht proteinike.
Me pas trupi fillon normalizimin dhe renjen ne pesh.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Gjitha semundjet mvaren vetem nga organizmi dhe qelizat e trupit te cdo individi..

un njoh shum njerz se jan mbi 100 e ca kile dhe nuk vuajn nga diabeti .tensioni apo ndonje semundje tjeter..thjesht ju dhembin gjunjet se pesha madhe kaq?. Tani kto 20vitet e fundit jan ba mix cdo lloj semundje ..asnje nuk eshte etnikisht e paster si nje lloj semundje .po 10tjera ju kacavjerren..?‍♀️
 

Hope

◕‿◕
Gjitha semundjet mvaren vetem nga organizmi dhe qelizat e trupit te cdo individi..

un njoh shum njerz se jan mbi 100 e ca kile dhe nuk vuajn nga diabeti .tensioni apo ndonje semundje tjeter..thjesht ju dhembin gjunjet se pesha madhe kaq?. Tani kto 20vitet e fundit jan ba mix cdo lloj semundje ..asnje nuk eshte etnikisht e paster si nje lloj semundje .po 10tjera ju kacavjerren..?‍♀️
Si qenkan keta 100+ qe nuk vuajne nga asgje? Nqs nuk duket ende asnje shenje semundje sdo te thot qe si kane apo qe trupi spo degradohet nga mbipesha...
 

Hope

◕‿◕
PErvec ketyre,degjova nje dite nje mjek qe thoshte,ka nje problem me insulinen, tek shume nga individet qe jane mbi pesh.
Dicka bllokohet ne nje cikel aty.
Dhe per evidentimin e kesaj pike, duhet patjeter te kryhen analiza nga nje dietolog.
Me pas merr dieten qe i pershtatet organizmit tend,nje diet pothuajse tersisht proteinike.
Me pas trupi fillon normalizimin dhe renjen ne pesh.
Nje diete komplet proteike nuk eshte e shendetcme per trupin, sepse ne sjemi te krijuar te ham vetem proteina.
Celsi jetes eshte sasia e te evitosh tere sheqernat e rafinuara sic dhe ushqimet e gatcme qe kane plot indyrna e bukat e brumrat pa sasi.
 
Top