9 shenjat e hershme të atakut kardiak, si ta kuptoni një muaj para se të ndodhë

Lauraa

Antar Aktiv
9 shenjat e hershme të atakut kardiak, si ta kuptoni një muaj para se të ndodhë

lips.jpg

Një në katër persona mund të vuajë nga sëmundjet e zemrës dhe numri i të prekurve nga këto të fundit sa vjen e rritet. Shumica prej nesh njohin përciptazi shenjat paraljamëruese të atakut kardiak, por megjithatë, ka disa simptoma nga të cilat mund të vuani një muaj para se të riskoheni nga një goditje në zemër.

Këtu janë 9 shenjat që një person mund të ketë një sulm në zemër në një të ardhme të afërt.

Shtrëngimet në kraharor
Kjo lloj dhimbjeje ose sikleti është përshkruar shpesh si presion, shtypës mbi kraharor. Kjo gjë zgjat zakonisht më shumë se disa minuta dhe mund të ndodhë disa herë në një ditë.

Dhimbje koke, apo dhimbje dhëmbi – Dhimbjet nga një atak në zemër mund të përhapen lehtë në nofulla, kokë, apo edhe prapa koke. Nuk është e pazakontë për njerëzit të raportojnë dhimbje dhëmbi apo dhimbje koke kur përjetojnë një sulm në zemër.
Gulçim – Gulçimi një tjetër shenjë e zakonshme e një sulmi në zemër. Kjo mund të ndodhë para një sulmi në zemër ose gjatë. Ajo gjithashtu mund të shfaqet pa dhimbje gjoksi. Kur zemra merr pak gjak, kjo do të thotë se mushkritë tuaja nuk janë në gjendje të thithin oksigjenin e duhur. Janë dy sisteme të lidhura me njëra-tjetrën dhe pa funksionimin normal të zemrës do të kemi probleme dhe në frymëmarrje.
Të përziera- Ndjesitë e përzierjes apo të vjellës janë shenja më pak të zakonshme të një sulmi në zemër. Megjithatë, këto simptoma lidhen mësë shumti me gratë sesa me burrat
Të vjella – Nëse villni pa asnjë arsye të dukshme, kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese e një sulmi në zemër
Marrje mendsh dhe djersë të ftohta
Qrkullimi i ngadalshëm i gjakut bën që truri mos të marre sasinë e mjaftueshme te gjakut. Ky është një kërcënim I fortë jete. Si rezultat do të keni marrje mendsh dhe djersë të ftohta.

Urthi, djegia e stomakut
Dhimbej krahu – Nuk është e pazakontë që të ndjeni dhimbje në krahun e djathtë. Mos e nënvlerësoni këtë shenjë
Ndjenja e lodhjes
Kur trupi juaj fillon dhe ndihet më i dobët kjo është për shkak se arteriet tuaja sa vinë dhe bëhen më të ngushta duke mos lejuar gjakun të qarkullojë sic duhet. Muskujt tuaj nuk po marrin atë cfarë ju nevojitet dhe ndjeni trupin totalisht të pafuqishëm. Zemra merr më pak gjak nga sa i duhet për funksionim e saj normal. Kjo bën që zemra të fillojë të punojë shumë më fort nga se duhet. Duke ju krijuar kështu lodhje të tepërt edhe kur jeni duke pushuar.

Kini kujdes njoftoni menjëherë doktorin tuaj pasi po jeni drejt një ataku.

Për fat të keq, sulmet e zemrës konsiderohen mësë shumti problem I burrave. Megjithatë vlen të thuhet se nëse një grua pëson një atak kardiak ka gjasa 95% të ndërrojë jetë, Ndryshe nga menshkujt, me të cilët shpesh herë ataku kardiak nuk rezulton të jetë fatal.

burimi.paagroup
 
Top