A e dini se cili është gabimi që bëjnë gjithë femrat në moshë madhore…?

dangerous

* * *
Realiteti ynë është i mbushur me ideale të rreme që po ndikojnë përherë e më fuqishëm në shoqërinë tonë. Për fat të keq, ne sot shohim mjaft femra që në kushtet e një presioni mjaft të lartë shoqëror, përpiqen të bëjnë çdo lloj gjëje për të qenë tërheqëse në sytë e meshkujve. Përdorin make up shpesh herë në mënyrë të ekzagjeruar, shkojnë në palestër, bëjnë operacione plastike etj. jo për t’u ndjerë mirë, por për t’u pëlqyer nga meshkujt.

Është pikërisht kështu. Shikoni rreth e qark, hapini dhe lexojini lajmet nëpër portale apo televizione. Thuajse të gjitha femrat që janë figura publike në vendin tonë apo jashtë Shqipërisë, i janë nënshtruar kirurgjisë plastike për të shitur me pamje dhe jo me art. Sot arti është zëvendësuar nga kirurgjia plastike dhe nuk shijohet si një arritje e individit që “po shet” një vepër artistike, por si një arritje e kirurgut që ka siguruar forma të bukura për të kënaqur sytë e meshkujve që do të shfletojnë revistën, apo që do të klikojnë një videoklip muzikor jo për këngën, por për trupin e këngëtares.

Sot femrat gjithmonë e më tepër nuk po vlerësojnë veten, sepse nëse do e bënin një gjë të tillë, nuk do të arrinin të bënin gjëra të tilla për të tjerët. Do ta kuptonin se janë mrekullia e tetë në këtë botë dhe se bota nuk bën dot pa to.

Ato janë forca që rregullojnë jetën dhe mbarë botën. E imagjinoni dot se si do të ishte gjithçka pa femrat? Një kaos i vërtetë, por shumica e femrave nuk i gjykojnë gjërat kaq thellë. Ato e vendosin vlerën e tyre në sytë e një mashkulli.

Nuk ka asgjë të keqe të dukesh bukur. Është bukur të dukesh bukur dhe kjo gjë tregon kulturë për individin që e mban veten. Mirëpo bukuria qëndron tek mbajtja e vetes për të kënaqur veten, jo për të kënaqur të tjerët. Një femër që do të bënte gjithçka për t’u dukur bukur, sepse kështu do të ndihej më mirë, do ta shihte se sa vetëvlerësim dhe forcë do të fitonte.

Nëse edhe ti e ndjen veten se përfshihesh në këtë grup, unë të ftoj të shohësh pak më thellë dhe të kuptosh se bukuria nuk është e vendosur në pamjen e jashtme, por në atë të brendshme. Shpirti i pastër qëndron mbi çdo pamje të bukur të fytyrës apo trupit. Bëj kujdes dhe sigurohu të gjesh kohën e duhur për të reflektuar për veten. Vendose veten në vendin e parë. Duaje veten!

/ FB., /
 

dangerous

* * *
.
.
mrekullia e tetë në këtë botë dhe se bota nuk bën dot pa to.

E moret vesh - morem thuani.


PS., ndoshta mundë ta shvendosni te temat e stil jete.
 

Kitty1

Antar Aktiv
Realiteti ynë është i mbushur me ideale të rreme që po ndikojnë përherë e më fuqishëm në shoqërinë tonë. Për fat të keq, ne sot shohim mjaft femra që në kushtet e një presioni mjaft të lartë shoqëror, përpiqen të bëjnë çdo lloj gjëje për të qenë tërheqëse në sytë e meshkujve. Përdorin make up shpesh herë në mënyrë të ekzagjeruar, shkojnë në palestër, bëjnë operacione plastike etj. jo për t’u ndjerë mirë, por për t’u pëlqyer nga meshkujt.

Është pikërisht kështu. Shikoni rreth e qark, hapini dhe lexojini lajmet nëpër portale apo televizione. Thuajse të gjitha femrat që janë figura publike në vendin tonë apo jashtë Shqipërisë, i janë nënshtruar kirurgjisë plastike për të shitur me pamje dhe jo me art. Sot arti është zëvendësuar nga kirurgjia plastike dhe nuk shijohet si një arritje e individit që “po shet” një vepër artistike, por si një arritje e kirurgut që ka siguruar forma të bukura për të kënaqur sytë e meshkujve që do të shfletojnë revistën, apo që do të klikojnë një videoklip muzikor jo për këngën, por për trupin e këngëtares.

Sot femrat gjithmonë e më tepër nuk po vlerësojnë veten, sepse nëse do e bënin një gjë të tillë, nuk do të arrinin të bënin gjëra të tilla për të tjerët. Do ta kuptonin se janë mrekullia e tetë në këtë botë dhe se bota nuk bën dot pa to.

Ato janë forca që rregullojnë jetën dhe mbarë botën. E imagjinoni dot se si do të ishte gjithçka pa femrat? Një kaos i vërtetë, por shumica e femrave nuk i gjykojnë gjërat kaq thellë. Ato e vendosin vlerën e tyre në sytë e një mashkulli.

Nuk ka asgjë të keqe të dukesh bukur. Është bukur të dukesh bukur dhe kjo gjë tregon kulturë për individin që e mban veten. Mirëpo bukuria qëndron tek mbajtja e vetes për të kënaqur veten, jo për të kënaqur të tjerët. Një femër që do të bënte gjithçka për t’u dukur bukur, sepse kështu do të ndihej më mirë, do ta shihte se sa vetëvlerësim dhe forcë do të fitonte.

Nëse edhe ti e ndjen veten se përfshihesh në këtë grup, unë të ftoj të shohësh pak më thellë dhe të kuptosh se bukuria nuk është e vendosur në pamjen e jashtme, por në atë të brendshme. Shpirti i pastër qëndron mbi çdo pamje të bukur të fytyrës apo trupit. Bëj kujdes dhe sigurohu të gjesh kohën e duhur për të reflektuar për veten. Vendose veten në vendin e parë. Duaje veten!

/ FB., /
Une sjam fare dakort! Sot femrat e duan me shume veten kujdesen me shume prandaj jane te lira te kryejne cfaredolloj kirurgjie apo ndryshimi sepse duan te ndihen mire me veten! Asnje mashkull ska fuqi per ta ndryshuar nje femer nese ajo nuk do vete!!!

Po, bukuria eshte e brendshme por nese do te besh ndryshime dhe jashte ska asgje e keqe madje me mire sepse rrit vebesimin. Ceshte ky paragjykim?!
 

Delirium

No description ...
Une sjam fare dakort! Sot femrat e duan me shume veten kujdesen me shume prandaj jane te lira te kryejne cfaredolloj kirurgjie apo ndryshimi sepse duan te ndihen mire me veten! Asnje mashkull ska fuqi per ta ndryshuar nje femer nese ajo nuk do vete!!!

Po, bukuria eshte e brendshme por nese do te besh ndryshime dhe jashte ska asgje e keqe madje me mire sepse rrit vebesimin. Ceshte ky paragjykim?!

Thelle thelle , autori ka dashur te thote qe : nese je obeze , hundën e shtrembër, kembet po ashtu , floket si ferra , xhuxhe , ske te dashur me lek , do mbetesh si viktime , do tallen gjitha shoqet me ty ?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Eh sikur te ishe jeta Televizion dhe porDHale ;)
 

Kitty1

Antar Aktiv
Thelle thelle , autori ka dashur te thote qe : nese je obeze , hundën e shtrembër, kembet po ashtu , floket si ferra , xhuxhe , ske te dashur me lek , do mbetesh si viktime , do tallen gjitha shoqet me ty ?
Ska lidhje fare ska pse te te tallin per gjera qe ti mund ti rregullosh (hiq te dashurin me leke se nese ai seshte njeri tamam ske ce do)
 

Delirium

No description ...
Ska lidhje fare ska pse te te tallin per gjera qe ti mund ti rregullosh (hiq te dashurin me leke se nese ai seshte njeri tamam ske ce do)

Eshte si eshte ai , dreka , darka , pushime , iphone , veshjet ti siguron , por ti mjafton te fryhesh ku duhet , zgjat floket , takat , edhe mbaroi filmi , u kry misioni , po per te arritur ketu te duhet , shume pune , shume palestër, shume silikon ?
 

Kitty1

Antar Aktiv
Eshte si eshte ai , dreka , darka , pushime , iphone , veshjet ti siguron , por ti mjafton te fryhesh ku duhet , zgjat floket , takat , edhe mbaroi filmi , u kry misioni , po per te arritur ketu te duhet , shume pune , shume palestër, shume silikon ?
Ske pse behesh paragjykues sic ka femra qe pelqejne leket ka cuna qe pelqejne b** kkshu qe njesoj jane
 

Delirium

No description ...
Ske pse behesh paragjykues sic ka femra qe pelqejne leket ka cuna qe pelqejne b** kkshu qe njesoj jane

E kam me fenomenin, cfare ndodh realisht ne vendet e varfra përfshire dhe Shqiperine ,brezi i tanishem i femrave po behen skllave te materializimit , nese jeton ne ndonje mal mbase se sheh dot , po te zbresësh ne x qytet e sheh si funksionon , pra nese une i bej nje kompliment nje femre po qe jam ne kembe mund te marr si përgjigje ofendime nga me te ndryshmet, por nese une jam me x6 e re qe ka dal ne 2020 , asaj i thahet pështyma edhe mendon ndryshe ??

Une sjam aspak paragjykues , e pelqej pornografine po aq sa futbollin , kam shoqe less , pelqej udhëtimet dhe vajzat e thjeshta , nuk pelqej te me thone paragjykues ?
 

Kitty1

Antar Aktiv
E kam me fenomenin, cfare ndodh realisht ne vendet e varfra përfshire dhe Shqiperine ,brezi i tanishem i femrave po behen skllave te materializimit , nese jeton ne ndonje mal mbase se sheh dot , po te zbresësh ne x qytet e sheh si funksionon , pra nese une i bej nje kompliment nje femre po qe jam ne kembe mund te marr si përgjigje ofendime nga me te ndryshmet, por nese une jam me x6 e re qe ka dal ne 2020 , asaj i thahet pështyma edhe mendon ndryshe ??

Une sjam aspak paragjykues , e pelqej pornografine po aq sa futbollin , kam shoqe less , pelqej udhëtimet dhe vajzat e thjeshta , nuk pelqej te me thone paragjykues ?
ska lidhje nuk mund ti perfshish te gjitha ne nje vend, dhe ne kembe te jesh nese do tregohesh i sjellshem do marresh pergjigjje jo ofendues po i the ti shpirti, rrushi etj nrml do marresh prgj qe meriton!
 

Delirium

No description ...
ska lidhje nuk mund ti perfshish te gjitha ne nje vend, dhe ne kembe te jesh nese do tregohesh i sjellshem do marresh pergjigjje jo ofendues po i the ti shpirti, rrushi etj nrml do marresh prgj qe meriton!

Ja pra si e perfshive dhe ti veten tek ajo kategori , pse ne perendim komplimenti te kthehet me flm dhe buzeqeshje pra ??
 

Baboon

FALEMINDERIT!
I gjo s'po kuptoj unë titulli temës : a e dini se cili është gabimi që bëjnë gjithë femrat në moshë madhore...
Tashi femrat në përgjithësi apo femrat në moshë?!

Nejse për këdo osht free world who the fk am I to say right or wrong!

Por njeriu sa më shpejt të ndihet rehat me veten mo mire osht, por jo se ja kërko koha apo dikush... Sepse nuk ecën dot me hapin e kohës kur vje puna ke fiziku it's a lost battle before you start it.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Ne fakt une ka vite qe kam braktis dhe tualetin.
Drejtesisht e kam braktis sepse une e dashuroj veten ne formen me origjinale timen. :))
ndihem super.
Kjo s`do thote te mos kujdes veten ne hollesi,por mendoj qe dhe kjo pjese ka nevoje per perkujdesje te shendetshme dhe origjinale.
jo llangosje,opercione dhe gjera te fuskosura ,si puna e ajrit te ndotur.
 

Desa

Felix - Culpa
Besoj se si ‘gabim’ meren veprat dhe ndërhyrjet ekstreme.
Pastaj, femra duhet të duket bukur në sytë e mashkullit, përveç vetes si fillim. Do ekskludoja palestrën, sepse femrat me muskulaturë ekstreme, besoj janë të pakta.
 

Mogli

Be good or be good at it
Besoj se si ‘gabim’ meren veprat dhe ndërhyrjet ekstreme.
Pastaj, femra duhet të duket bukur në sytë e mashkullit, përveç vetes si fillim. Do ekskludoja palestrën, sepse femrat me muskulaturë ekstreme, besoj janë të pakta.
Me ca kam pa une ktu ti je mire shume me muskulaturat ??????
 
Top