A është rastësi

download.jpeg

A është rastësi që kreu i kishës katolike çohet për kurim në Itali, kreu i kishës Ortodokse në Greqi dhe kreu i Komunitetit Musliman në Turqi?

A është rastësi që xhamitë i financon Turqia me botën arabe, kishat ortodokse Greqia e ato Katolike Vatikani?

A është rastësi që Mbreti Zog e shpalli Katolicizmin organizatë të jashtëligjshme sepse refuzoi të shkëputej nga Vatikani e të merrte karakter kombëtar dhe në luftën e dytë botërore Kleri katolik u gjet më pranë me pushtuesin fashist italian?

A është rastësi që Mbreti Zog e ndaloi me ligj ferexhenë e shkretëtirave arabe pasi kishte zënë vendin e xhubletave e veshjeve të moçme e fisnike tradicionale shqiptare?

A është rastësi që Mbreti Zog e ndaloi me ligj faljen me të pasme përpjetë sepse kjo ç'burrërronte burrin shqiptar?

A është rastësi që Shën Kozmai "i nderuar" mallkonte gjuhën shqipe si gjuhë e Satanit se Perëndia kuptonte veç greqisht dhe sot e kësaj dite kërkohet me çmos greqizimi i jugut shqiptar me anë të fesë ortodokse?

A është rastësi që Perandoria Osmane lëshonte fermanë kundra gjuhës shqipe e andartët greke masakronin e helmonin në mësuesit e parë e të vetëm të shqipes, në një kohë ku çdo gjuhë e huaj mësohej lirisht në Shqipëri?

A është rastësi që Vatikani fsheh kilometra me libra ndaj gjuhës shqipe e sot nuk njeh akoma Pavarësinë e Kosovës?

A është rastësi që Zoti të kupton ose në latinisht, ose arabisht, ose turqisht ose greqisht, por veç në shqip jo?

A është rastësi që shqiptarët janë i vetmi popull ku paganizmi ka ende gjurmë të gjalla në kulturë, në rite e festa si dita e verës dhe njëkohësisht dallohemi për tolerancën fetare?

A është rastësi që sa më i varfër një popull, aq më % të lartë besimtarësh ai ka?

A është rastësi që sa më i indoktrinuar një njeri, aq më pak tolerant ai shndërrohet?

A është rastësi që të gjitha besimet fetare kanë një festë që përkon me ekuinokset e solstikët diellorë dhe paganizmi në qendër kishte diellin?

A është rastësi që të gjithas besimet fetare kanë punuar parendur, në mënyrë të bashkërenduar për ta tjetërsuar shqiptarin, gjuhën, kombit, ritet, emrat, zakonet e tij?

Shumë rastësi përbëjnë një fenomen, shumë fenomene një fakt dhe fakti përbën një të vërtetë të madhe !!!

Burimi: Marr ne Fb Artan Fuga
 
50 vjet komunizem .. edhe ato sna sollen ndonje rritje ekonomike .. kjo ska te bej me besimin.
Varferia ka te bej me ate cka nisi Zogu dhe nuk arriti ta coj deri ne fund .. kur nuk di te besh shtet mos prit te te njohi kush .
Kaq.
 
A është rastësi që xhamitë i financon Turqia me botën arabe, kishat ortodokse Greqia e ato Katolike Vatikani?

Pse valle, mos do qe te jete e kunderta?


Askush s'pret nje xhami te ndertohet nga komuniteti apo nje shtet i krishtere bie fjala dhe anasjelltas.

Autori ka nevoje t'lexoje me shume, se ju paskan pshtjell kabllat.
 
Shumë rastësi përbëjnë një fenomen, shumë fenomene një fakt dhe fakti përbën një të vërtetë të madhe !!!

Dhe e verteta e madhe eshte qe asgje sndodh rastesisht si dhe Fuga ka p*erdh prej kohesh nga trute sidomos ne akademine e shkencave te Gjinushit.
 
Këndvështrim i bukur. Përzgjedhje taktike e formulimit të një të vërtete të madhe në formë pyetjesh, ku është përmbledhur një histori mileniumore.
Besimin e kemi të gjithë brenda, sikush sipas nevojës që ndjen. Dhe nuk ka asgjë të keqe këtu. Por, problemet lindin atëherë kur individë, organizata apo edhe shtete, përdorin fenë për interesa personale apo kolektive. Këto dy gjëra duhet dalluar e jo futur në një thes. Mendimi im ky.
 
Pse valle, mos do qe te jete e kunderta?


Askush s'pret nje xhami te ndertohet nga komuniteti apo nje shtet i krishtere bie fjala dhe anasjelltas.

Autori ka nevoje t'lexoje me shume, se ju paskan pshtjell kabllat.
Fiks, eshte gjeja me normale. Kam pershtypjen se Fuga ka dashe te thote te verteten duke kapur veshin e majte me doren e djathte.
Nejse historia e treguar prej tij, nuk eshte tamam histori, por trillim
 
Shqiperia kjo ka qen e veshtire te behet . E kam then saher peshku qelbet nga truri.
asnjehere nuk kemi pat dikush te na drejtoje normale Qe e shkuara e ardhmja jon ngel thjeshte rastesi.
 
Shkolla nuk t'ben njeri, thone tek ne, kot poston kush eshte Fuga, nuk pat nevoje me u lodhe enderr e dashur, postim koti pra :D
Ja psh budallalleku tjeter i Fuges:

A është rastësi që Zoti të kupton ose në latinisht, ose arabisht, ose turqisht ose greqisht, por veç në shqip jo?

Ketij i dhemb ezani ne arabisht, namazi ku ne disa momente duhet vetem arabisht por, e futi edhe latinishten per te mos thene ja vetem muslimanet i permendi lool

Po Zoti kupton cdo gjuhe, se ti o Fugoo, meqe qenke aq i shkolluar, e din se Zoti kupton cdo gjuhe, e din qe lutjet e cekura 14 shekuj me radhe anembane botes thuhen arabisht, dhe me e rendesishmja, qe ska ndryshuar asnje shkronje.

Edhe Paracetamolli nuk eshte shqip, por ti ne barnatore e kerkon si paracetamoll. Fjalet orgjinale duhet thene ashtu sic jane. Kenget e huaja i meson ashtu sic jane ne gjuhe te huaj, sepse ashtu tingellon cdo gje me mire ne gjuhen e vet.

Namazi duhet te falet me leximin e sureve perkatese qe jane origjinal ne gjuhen arabe. Ajo cfare mund ta bejsh ne namaz shqip, eshte lutja, por Fuga nuk e permend :D
 
Fiks, eshte gjeja me normale. Kam pershtypjen se Fuga ka dashe te thote te verteten duke kapur veshin e majte me doren e djathte.
Nejse historia e treguar prej tij, nuk eshte tamam histori, por trillim
Ka bere lojra fjalesh. Dhe budallikun me te madh e ka thene ne ato rreshtat e fundit. Qe kur rastesia perbeka fenomen apo fenomenet fakte vetem ai e di.

Si dhe une do e kapja ne kendveshtrim tjeter pse duhet te kurohen tek doktoret kreret e besimeve fetare? Nuk i sheron Zoti?
 
@Desa Jetojme ne vende ku besimet jane te lira te ushtrohen.. nga zekti me i vogel ne Himalaja deri dek budizmi apo besimet monotoiste.. dhe ne asnje vend te zhvilluar te perendimit skam pare qe ndikon kjo ne renjin apo ngritjen ekonomike.
PSE?
Sepse shteti funksionon i ka nen kontroll
Perkundrazi .. sa me i pasur shteti aq me shume humbin njerezit besimin apo nevojen Spiritual.
Kjo eshte me statistika e vertetuar.
 
Shqiperia kjo ka qen e veshtire te behet . E kam then saher peshku qelbet nga truri.
asnjehere nuk kemi pat dikush te na drejtoje normale Qe e shkuara e ardhmja jon ngel thjeshte rastesi.
Si shpjegohet kjo? Qe jemi tradhtaret e veted, sepse cdo drejtues qe kemi pasur ska pasur ndonjeheer qellim interesin e shqiptarit. Rastesi eshte edhe kjo apo e kemi gjenetike😂
 
Ka bere lojra fjalesh. Dhe budallikun me te madh e ka thene ne ato rreshtat e fundit. Qe kur rastesia perbeka fenomen apo fenomenet fakte vetem ai e di.

Si dhe une do e kapja ne kendveshtrim tjeter pse duhet te kurohen tek doktoret kreret e besimeve fetare? Nuk i sheron Zoti?
Duhet pyetur Fuga mos gjen edhe ndonje rastesi ketu😛
 
Shkolla nuk t'ben njeri, thone tek ne, kot poston kush eshte Fuga, nuk pat nevoje me u lodhe enderr e dashur, postim koti pra :D


Ketij i dhemb ezani ne arabisht, namazi ku ne disa momente duhet vetem arabisht por, e futi edhe latinishten per te mos thene ja vetem muslimanet i permendi lool

Po Zoti kupton cdo gjuhe, se ti o Fugoo, meqe qenke aq i shkolluar, e din se Zoti kupton cdo gjuhe, e din qe lutjet e cekura 14 shekuj me radhe anembane botes thuhen arabisht, dhe me e rendesishmja, qe ska ndryshuar asnje shkronje.

Edhe Paracetamolli nuk eshte shqip, por ti ne barnatore e kerkon si paracetamoll. Fjalet orgjinale duhet thene ashtu sic jane. Kenget e huaja i meson ashtu sic jane ne gjuhe te huaj, sepse ashtu tingellon cdo gje me mire ne gjuhen e vet.

Namazi duhet te falet me leximin e sureve perkatese qe jane origjinal ne gjuhen arabe. Ajo cfare mund ta bejsh ne namaz shqip, eshte lutja, por Fuga nuk e permend :D
Jo te ben xhamija ne fakt lol
 
@Endrra e vërtetë kjo që thua më lartë. S’kam si ta kundërshtoj. Postimi im kishte qëllimin te besimi/feja si nevojë e njerëzimit dhe si mjet që shfryzëzohet për qëllime të caktuara. Sepse mu duk se autori i kishte ngatërruar këto dy gjëra.
🤗
 
@Endrra e vërtetë kjo që thua më lartë. S’kam si ta kundërshtoj. Postimi im kishte qëllimin te besimi/feja si nevojë e njerëzimit dhe si mjet që shfryzëzohet për qëllime të caktuara.
🤗
Fete e dashur jane ne krize per vete .. sepse njerezit dyshojne ne njerezit qe i perfaqesojne ato .. si hoxhallaret apo priftat.
Sic po shohim .. kur gabon dhe nje njeri i lexuar dhe i shkolluar.. imagjino cpritet nga ekstremet.
 
Nuk jane fete ne krize por njerezimi dhe dukurite qe lindin si pasoje e ligesise mungeses se dashurise tolerances, urrejtjes xhelozise grykesise etjes per pushtet para etj etj.

Nese njerezit do besonin tek e mira e fese cfare perfaqson besimi ne Zot do ishin me te mire per veten e tyre familjet e tyre dhe shoqerine ku jetojne.
 
Xhamia mka bo ky qe jam sot. Dhe ti merresh me mua, sepse te dhemb cdo e vertet :D Mos pelcit tlutem lol
Besoj se me permende ti mua .. nese xhamija te ka ber keshtu .. uroj qe te vazhdosh te besh dhe me shume perparime .. ke rruge te gjate .
Spo te provokoj me se as se bera e as eshte nata sonte
 
Nuk jane fete ne krize por njerezimi dhe dukurite qe lindin si pasoje e keqdasheskse urrejtjes xhelozise grykesise etjes per pushtet para etj etj.

Nese njerezit do besonin tek e mira e fese cfare perfaqson besimi ne Zot do ishin me te mire per veten e tyre familjet e tyre dhe shoqerine ku jetojne.

Fete jane ne krize, eshte nje thenje qe cdohere e thone jo-fetaret, mu ata qe nuk jane as me sheher as me barileve, themi ne kendej lol
 
Si shpjegohet kjo? Qe jemi tradhtaret e veted, sepse cdo drejtues qe kemi pasur ska pasur ndonjeheer qellim interesin e shqiptarit. Rastesi eshte edhe kjo apo e kemi gjenetike😂

po ti vesh re politikanet tani kur hyn marrin postin na ngopin zembren me premtime e me nder nje m*t bejn , mbushin xhepin e populli hesht. Eshte i pafuqishem perball tyre .Fundja kushdo meriton ate Qe voton per kte nuk ndjej me keqardhje.

Nje shkrimtar iken e braktis vendin per nje jete sa me te mire dhe vajton gjithe jeten madje kerkon qe eshtrat te ja cojn ne atdhe ..jam dakort .

nje doktorr Mbaron studimet shkelqyeshem e merr rruget sepse nuk ka pune ..nuk ka te ardhme . Pse valle nuk mund te jetoj e ta ushtroj profesionîn e tij ne vend. Po shko i Sherben botes .

iken ajka, iken artistet, ikin ata qe mund ti japin doren tij vendi . Si pret te ngrem koke ?
nuk e kemi me tfutme e dashuur jo po me d zemra ta them se guri Rend pesho ne vend te vêt per ne si Shqiptare me kto qe shohim e degjojme nuk po ka me vlere .
te siguroj Qe kte te fundit e them me shume keq’ardhje ..

a thua te jen te gjitha rastesi ?
 
Redaktimi i fundit:
Fete e dashur jane ne krize per vete .. sepse njerezit dyshojne ne njerezit qe i perfaqesojne ato .. si hoxhallaret apo priftat.
Sic po shohim .. kur gabon dhe nje njeri i lexuar dhe i shkolluar.. imagjino cpritet nga ekstremet.
Dikur e kisha një përshkrim të bukur për këtë - Virus Truri. Të bën mirë si pjesë e florës normale të trupit por dhe të sëmur po lejove të të përpijë të gjithin. S’të gjendet ilaç pastaj.
 
Nuk jane fete ne krize por njerezimi dhe dukurite qe lindin si pasoje e ligesise urrejtjes xhelozise grykesise etjes per pushtet para etj etj.

Nese njerezit do besonin tek e mira e fese cfare perfaqson besimi ne Zot do ishin me te mire per veten e tyre familjet e tyre dhe shoqerine ku jetojne.
Pikerisht njerezit qe duan te perhapin fjalen e Zotit .. gabojne .. ather te tjeret me me pak njohuri humbin dhe ate pak besim qe kishin.
 
Besoj se me permende ti mua .. nese xhamija te ka ber keshtu .. uroj qe te vazhdosh te besh dhe me shume perparime .. ke rruge te gjate .
Spo te provokoj me se as se bera e as eshte nata sonte

Une flas direkt enderr, kur kam per te te thene dicka, te them direkt, te citoj, ta permend emrin, nuk jam si ti qe fshihesh. Postimin rreth fuges nga wikipedia e kishe me mua, mos ma luaj rolin e aktores se hollywoodit tlutem, se rruge e gjate eshte ajo per ty.
 
Pikerisht njerezit qe duan te perhapin fjalen e Zotit .. gabojne .. ather te tjeret me me pak njohuri humbin dhe ate pak besim qe kishin.
Kush permendi njerezit qe duan te perhapin fjalen e Zotit?

Te lutem mos mi tjeterso cfare shkruaj. :)
 
Une flas direkt enderr, kur kam per te te thene dicka, te them direkt, te citoj, ta permend emrin, nuk jam si ti qe fshihesh. Postimin rreth fuges nga wikipedia e kishe me mua, mos ma luaj rolin e aktores se hollywoodit tlutem, se rruge e gjate eshte ajo per ty.
Ore njeri nuk sillet gjithcka rreth teje... kupto qe sje aagje ne kete bote .. asge as une as ti ..
 
Top