A është rastësi

download.jpeg

A është rastësi që kreu i kishës katolike çohet për kurim në Itali, kreu i kishës Ortodokse në Greqi dhe kreu i Komunitetit Musliman në Turqi?

A është rastësi që xhamitë i financon Turqia me botën arabe, kishat ortodokse Greqia e ato Katolike Vatikani?

A është rastësi që Mbreti Zog e shpalli Katolicizmin organizatë të jashtëligjshme sepse refuzoi të shkëputej nga Vatikani e të merrte karakter kombëtar dhe në luftën e dytë botërore Kleri katolik u gjet më pranë me pushtuesin fashist italian?

A është rastësi që Mbreti Zog e ndaloi me ligj ferexhenë e shkretëtirave arabe pasi kishte zënë vendin e xhubletave e veshjeve të moçme e fisnike tradicionale shqiptare?

A është rastësi që Mbreti Zog e ndaloi me ligj faljen me të pasme përpjetë sepse kjo ç'burrërronte burrin shqiptar?

A është rastësi që Shën Kozmai "i nderuar" mallkonte gjuhën shqipe si gjuhë e Satanit se Perëndia kuptonte veç greqisht dhe sot e kësaj dite kërkohet me çmos greqizimi i jugut shqiptar me anë të fesë ortodokse?

A është rastësi që Perandoria Osmane lëshonte fermanë kundra gjuhës shqipe e andartët greke masakronin e helmonin në mësuesit e parë e të vetëm të shqipes, në një kohë ku çdo gjuhë e huaj mësohej lirisht në Shqipëri?

A është rastësi që Vatikani fsheh kilometra me libra ndaj gjuhës shqipe e sot nuk njeh akoma Pavarësinë e Kosovës?

A është rastësi që Zoti të kupton ose në latinisht, ose arabisht, ose turqisht ose greqisht, por veç në shqip jo?

A është rastësi që shqiptarët janë i vetmi popull ku paganizmi ka ende gjurmë të gjalla në kulturë, në rite e festa si dita e verës dhe njëkohësisht dallohemi për tolerancën fetare?

A është rastësi që sa më i varfër një popull, aq më % të lartë besimtarësh ai ka?

A është rastësi që sa më i indoktrinuar një njeri, aq më pak tolerant ai shndërrohet?

A është rastësi që të gjitha besimet fetare kanë një festë që përkon me ekuinokset e solstikët diellorë dhe paganizmi në qendër kishte diellin?

A është rastësi që të gjithas besimet fetare kanë punuar parendur, në mënyrë të bashkërenduar për ta tjetërsuar shqiptarin, gjuhën, kombit, ritet, emrat, zakonet e tij?

Shumë rastësi përbëjnë një fenomen, shumë fenomene një fakt dhe fakti përbën një të vërtetë të madhe !!!

Burimi: Marr ne Fb Artan Fuga
 
Ore njeri nuk sillet gjithcka rreth teje... kupto qe sje aagje ne kete bote .. asge as une as ti ..

4min pasi postova une rreth Fuges, postove ti ne lidhje me veprat e tij, shkollimin etj
Ti mund ta mohosh, madje nuk me intereson edhe nese e ben kete, por postimi yt ishte ne lidhje me postimin tim qe thash duhet te lexoje me shume Ardiani.

Sdq, te jesh i drejtperdrejt, eshte cilesi e rralle, te keshilloj ta posedosh, te largon nga munafiklleku
 
po ti vesh re politikanet tani kur hyn marrin postin na ngopin zembren me premtime e me nder nje m*t bejn , mbushin xhepin e populli hesht. Eshte i pafuqishem perball tyre .Fundja kushdo meriton ate Qe voton per kte nuk ndjej me keqardhje.

Nje shkrimtar iken e braktis vendin per nje jete sa me te mire dhe vajton gjithe jeten madje kerkon qe eshtrat te ja cojn ne atdhe ..jam dakort .

nje doktorr Mbaron studimet shkelqyeshem e merr rruget sepse nuk ka pune ..nuk ka te ardhme . Pse valle nuk mund te jetoj e ta ushtroj profesionîn e tij ne vend. Po shko i Sherben botes .

iken ajka, iken artistet, ikin ata qe mund ti japin doren tij vendi . Si pret te ngrem koke ?
nuk e kemi me tfutme e dashuur jo po me d’Hélène zemra ta them se guri Rend pesho ne vend te vêt per ne si Shqiptare me kto qe shohim e degjojme nuk po ka me vlere .
te siguroj Qe kte te fundit e them me shume keq’ardhje ..
Shume e vertete kjo qe thua, shume gjera jane zhvlersuar, duke filluar nga institucionet, personalitetet e drejtuesit karagjoz qe na drejtojne e deri tek perditshmeria, e gjerat me minimale
Duket sikur ketu asgje ska vlere. Dhe shpwsh e dikutojme edhe mes miqsh, qe keshtu ndodh gjirhandej apo vetem ne Shqiperi?
Ndersa per pjesen e pare me siper, po mendoja per faktin qe ne mbahemi si poppull me te kaluar te larget, e ku sna dalin rrenjet deri ne antikitet, por kemi kaq pak fakte e prov qe vijne sot
Aq sa jemi katandisur ne nje shqiperi 28 mije kilometra. Nje popull i shpwrndare ne disa shtete. Prandaj thashe e kemi gjenetike kete mos berjen dhe mos drejtimin e duhur apo koha e ka diktuar historine tone?🤔
 
4min pasi postova une rreth Fuges, postove ti ne lidhje me veprat e tij, shkollimin etj
Ti mund ta mohosh, madje nuk me intereson edhe nese e ben kete, por postimi yt ishte ne lidhje me postimin tim qe thash duhet te lexoje me shume Ardiani.

Sdq, te jesh i drejtperdrejt, eshte cilesi e rralle, te keshilloj ta posedosh, te largon nga munafiklleku
Imagjino cfare sprovash na jep Zoti ...duhet te merrem dhe me kete podtimin tend.
Gjithsesi po ti jap dy sec ty sonte .
Nese merr te drejten ri thuash dikujt si eshte apo cka mendon .. apo cfare qellimi ka pas ne tru .. ti sje asgje tjeter , vetem viktime e vetes .. dhe aspak tolerant .
Nuk kam pse te shpjegohem per dicka qe eshte e drejta ime te ppstoj ku te dua e cfare te dua .
Tani akuzo dhe @WxP Se e vuri temen Kastile per te te acaruar ty se e dinte se do te provokoja ty .. kupton situaten sa rende eshte truri i shkrete.
Vazhdo tani
 
Imagjino cfare sprovash na jep Zoti ...duhet te merrem dhe me kete podtimin tend.
Gjithsesi po ti jap dy sec ty sonte .
Nese merr te drejten ri thuash dikujt si eshte apo cka mendon .. apo cfare qellimi ka pas ne tru .. ti sje asgje tjeter , vetem viktime e vetes .. dhe aspak tolerant .
Nuk kam pse te shpjegohem per dicka qe eshte e drejta ime te ppstoj ku te dua exakt te dua .
Tani akuzo dhe @WxP Se e vuri temen Kastile per te te acaruar ty se e dinte se do te provokoja ty .. kupton situaten sa rende eshte truri i shkrete.
Vazhdo tani

Edhe e drejte e imja te shprehi mendimin tim, dhe nuk shprehem pa patur nje arsye, tcilen edhe e thash me lart. Sa per tvazhduar, do vazhdoj, por me vjen keq qe ta nxjerr ne pah hipokrizine qe e ben.

Shendet !
 
Fuga u be ca kohe qe ja fut kot ne fakt, por mendoj se Pleqeria nuk eshte e lehte. Preferoj te kujtoj shkrimet e tij te para disa viteve. :)

Ka perzier Historine me Fene (duke bere fajtore te dyten, per politiken e fuqive qe kane qeverisur vendin tone) dhe ky eshte gabimi kryesor i llogjikes se pyetjeve te tij! Faji nuk qendron as tek Katolicizmi as Ortodoksia e as Islami.
 
Edhe e drejte e imja te shprehi mendimin tim, dhe nuk shprehem pa patur nje arsye, tcilen edhe e thash me lart. Sa per tvazhduar, do vazhdoj, por me vjen keq qe ta nxjerr ne pah hipokrizine qe e ben.

Shendet !
Mos te vijne keq fare per dicka qe ty ste ben problem dhe e njohke .. i bije qe sesht hipokrizi.
Sesht mendim i joti eshte aludim.. i cili skish fare as te bente me temen
 
Top