A është turp të jesh homoseksual??

Status
E mbyllur për postime të tjera.

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Mentaliteti shqiptar nuk pranon ne shoqerine tij homosekusalet dhe gjithashtu esht nje turp per shoqerin ton dhe nse do e kishe mentalitetin aq shiptare sa mendon nuk besoj se do me tregoje te mirat e shoqeris homosekuale ne shoqerin ton ... Me mir me te vdes ne nje mentalitet te ndryshur dhe te hekurt sesa te pranoj shoqerin e homosexualve dhe te mbehstes kte lloj pislliku GLOOM TE THEM DICKA NUK te ka rastis te kesh dno nje te afert ndo nje mikun tend homosexual dhe as nuk ta uroj kurr ne bot kte por nse do te kish rastis nje i till atere do ta shifia dhe mendimin tend sa i mir do ishte nesje se e kemi zgjat shum kte tem ................

P.s ....... spres duartrokitje asi like sepse ato qe i them si them per kto gjera por i them se ashtu e mendoj , ty nse po te pelqen jepi nje super like :D

---------- Post added at 20:47 ---------- Previous post was at 20:45 ----------

Roli i njeriut esht ky GLOOM Mashkull Femer jo mashukll me mashukll nesje spo zgjatem me po e mbyll me kaq kte diskutim .....

Mos fol pa ditur gjerat...As mos u ngut ne perfundime,se mentaliteti shqiptar jo se nuk i prano por ka paragjykime,sepse ky mentalitet eshte pra qe sot po dalin homot,spo fshihen,apo ka homo vec jashte shqiperise??Ne Shqiperi ka paragjykim ate thuaj por jo mentalitet te keq...Gjeja tjeter pse te thash mos u ngut,kam ne shoqeri homo meshkuj dhe ne shkolle 2 cifte lesbike,si sme infektuan po habitem,pasi kane virus apo jo??Jane njerez krejt normale,shohin terezine e tyre,nuk na cenojne kane terezine e tyre,madje jane nxenese shume te mira dhe skane asnje anomali..Se ca bejne ne dhomen e tyre te gjumit sme intereson eshte pjese e privatesise se tyre,intimitet quhet ndrysh do u quante MARREDHENIE PUBLIKE....
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Mos fol pa ditur gjerat...As mos u ngut ne perfundime,se mentaliteti shqiptar jo se nuk i prano por ka paragjykime,sepse ky mentalitet eshte pra qe sot po dalin homot,spo fshihen,apo ka homo vec jashte shqiperise??Ne Shqiperi ka paragjykim ate thuaj por jo mentalitet te keq...Gjeja tjeter pse te thash mos u ngut,kam ne shoqeri homo meshkuj dhe ne shkolle 2 cifte lesbike,si sme infektuan po habitem,pasi kane virus apo jo??Jane njerez krejt normale,shohin terezine e tyre,nuk na cenojne kane terezine e tyre,madje jane nxenese shume te mira dhe skane asnje anomali..Se ca bejne ne dhomen e tyre te gjumit sme intereson eshte pjese e privatesise se tyre,intimitet quhet ndrysh do u quante MARREDHENIE PUBLIKE....

Gloom po zgjatemi kot antari i nderuar richy ka ber nje pyetje si do reagojn dy homo kur femia i birsuar i tyre do i pyesi kush nga ju qenka mami im se spo shof asnje qe te me duket si mami atere cpergjigje do i jepkan ktij femije duke i then shiko se ne jemi homo dhe ti ke vetem dy baballar por qe per ty nje do behet dhe ``mami`` booo se di cmendim do i jepje ksaj gloom

---------- Post added at 21:05 ---------- Previous post was at 21:03 ----------

Fiksoje dhe nje her mentaliteti jon nuk e pranon kte gje homosekualizmin nuk e pranon leje menjen paragjykimet nse e di mir dhe enjef mir mentalitetin e shqiperis atere doe dish qe mentaliteti jon nuk i pranon ktolloj speciesh pastaj nse do qe te thuash esht kshu se them une atere esht tjeter gje kjo sepse une jetoj perdit ne shqiperi dhe sdi te kem degjuar deri me sot qe i pranojem ne homot ne per vende ku une shkoj skam degjuar nje gje te till

P.S..... Perjashto ktu tv sepse tv e ben per qellimet e veta per te rrit audiencen rreth tyre ..........
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Gloom po zgjatemi kot antari i nderuar richy ka ber nje pyetje si do reagojn dy homo kur femia i birsuar i tyre do i pyesi kush nga ju qenka mami im se spo shof asnje qe te me duket si mami atere cpergjigje do i jepkan ktij femije duke i then shiko se ne jemi homo dhe ti ke vetem dy baballar por qe per ty nje do behet dhe ``mami`` booo se di cmendim do i jepje ksaj gloom

I ike muhabetit tend per tek ricky,ska gje ja ti pergjigjem edhe asaj pyetje...Ju kur jeni rrit ca ju kane thene kur keni lind??Ju kane thene te verteten se keni lind nga nje marredhenie seksuale?Ju kane thene se keni dale nga oraganet gjenitale te femres??A sju kane thene edhe juve ju kemi gjet ne lkra,trendafil??Kaq e veshtire qenka te besh nje bisede me nje femije e ti shpjegosh gjerat ne menyrene tij??Deri kur te arrijne ne nje moshe paksa te pjekur dhe ti kuptoje gjerat vete...Pastaj gjeja tjeter une sdi sa keni pase kontakte me cifte homo,por edhe pse kane nje sex te dy,njeri nga keta ''supozohet'' te jete mashkulli ose femra,qe dmth,njeri sado pak sillet me embel me bute se tjetri...Kjo gje do benete edhe dallimet,pa llogarit qe homot sot veshen edhe mbahen si femra apo jo??Apo do dilni me organe ti tegoni femijes shife se ne i kemi te dy njesoj??Gjerat kane zgjidhje Rendex,mjafton te gjesh rrugen e duhur dhe te kesh deshire...
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

I ike muhabetit tend per tek ricky,ska gje ja ti pergjigjem edhe asaj pyetje...Ju kur jeni rrit ca ju kane thene kur keni lind??Ju kane thene te verteten se keni lind nga nje marredhenie seksuale?Ju kane thene se keni dale nga oraganet gjenitale te femres??A sju kane thene edhe juve ju kemi gjet ne lkra,trendafil??Kaq e veshtire qenka te besh nje bisede me nje femije e ti shpjegosh gjerat ne menyrene tij??Deri kur te arrijne ne nje moshe paksa te pjekur dhe ti kuptoje gjerat vete...Pastaj gjeja tjeter une sdi sa keni pase kontakte me cifte homo,por edhe pse kane nje sex te dy,njeri nga keta ''supozohet'' te jete mashkulli ose femra,qe dmth,njeri sado pak sillet me embel me bute se tjetri...Kjo gje do benete edhe dallimet,pa llogarit qe homot sot veshen edhe mbahen si femra apo jo??Apo do dilni me organe ti tegoni femijes shife se ne i kemi te dy njesoj??Gjerat kane zgjidhje Rendex,mjafton te gjesh rrugen e duhur dhe te kesh deshire...

Shikoje mir se ta kam dhen dhe pergjigjen time gjithsesi .....
Me vjen keq qe po te them por sjam aspak dakort me mendimin tend plus qe pergjigja jote le shum per te deshiruar sepse ne syt e mir en mendjen time smund ta imagjinoj dot nje femij te rritur nga dy homosexual pasi femia rritet ngaviti ne vit sa do sa do do arrij ne moshn 5-6 vejcare mos harro se kuptojn shum femijet gloom sidomos femijet e sotem qe kan nje zvhillim me te mir sesa ne vet kur kemi qenfemij dhe i kuptojen gjerat shum me shpejt nga ci kemi kuptuar ne sepse ne aq horixont kemi pas gloom ndersa sot gjenden ne nje horizonte shum me te hapur sesa ai joni ne fmijrin ton , mos ma moho kte gje sepse fmija nga nje her kupton me mir nga ce mendon ti dhe une nejse ta kam poe them perseri jemi zgjat shum me kte tem :)
 

ricky_ch

******
Titulli: Pe: A është turp të jesh homoseksual??

I ike muhabetit tend per tek ricky,ska gje ja ti pergjigjem edhe asaj pyetje...Ju kur jeni rrit ca ju kane thene kur keni lind??Ju kane thene te verteten se keni lind nga nje marredhenie seksuale?Ju kane thene se keni dale nga oraganet gjenitale te femres??A sju kane thene edhe juve ju kemi gjet ne lkra,trendafil??Kaq e veshtire qenka te besh nje bisede me nje femije e ti shpjegosh gjerat ne menyrene tij??Deri kur te arrijne ne nje moshe paksa te pjekur dhe ti kuptoje gjerat vete...Pastaj gjeja tjeter une sdi sa keni pase kontakte me cifte homo,por edhe pse kane nje sex te dy,njeri nga keta ''supozohet'' te jete mashkulli ose femra,qe dmth,njeri sado pak sillet me embel me bute se tjetri...Kjo gje do benete edhe dallimet,pa llogarit qe homot sot veshen edhe mbahen si femra apo jo??Apo do dilni me organe ti tegoni femijes shife se ne i kemi te dy njesoj??Gjerat kane zgjidhje Rendex,mjafton te gjesh rrugen e duhur dhe te kesh deshire...


...dhe një ditë kungulli doli mbi ujë!
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Atehere kur qenka te zgjuar femijet edhe kane horizont ku qendron problemi??A do e kuptojne apo jo??Meqe po thua kane horizonte pa llogarit qe edukata seksuale eshte fut qe ne klasat e para te shkollave,dhe femija eshte i pregatitur,me ka ndodh te shkoj per nje praktike ne nje shkolle me femije 5 vjecare dhe po mesonin per trupin e njeriut...Atehere nuk paskemi problem me,pasi femijet kuptojne...

---------- Post added at 20:23 ---------- Previous post was at 20:22 ----------Kur te dale mbi uje e ka marr femija ne shpine:)...

---------- Post added at 20:23 ---------- Previous post was at 20:23 ----------Mjafton mos te jemi ne rrejtin e paragjykimit sic DUAM ne jo sic DO secili te ndertoje jeten...

Kur thuhet edukata sexuale thuhet qe filtet per mashkull femer gloom jo pe rhomot me thuaj nje shkoll te vetme qe paska futur ne shkoll sexin e njete dmth te shpjegoj se si behet sexi mashkull me mashkull pfffffffff aman mos dil shum nga vetia jote ji em origjinale gloom te lutem askush dhe asnje shkoll nuk e ka fut kte eduakt sexuale duke shpjeguar sexin e homove kshuqe femija ne klas te par sic the ti meson sexin mashkull femer ok ..
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Kur thuhet edukata sexuale thuhet qe filtet per mashkull femer gloom jo pe rhomot me thuaj nje shkoll te vetme qe paska futur ne shkoll sexin e njete dmth te shpjegoj se si behet sexi mashkull me mashkull pfffffffff aman mos dil shum nga vetia jote ji em origjinale gloom te lutem askush dhe asnje shkoll nuk e ka fut kte eduakt sexuale duke shpjeguar sexin e homove kshuqe femija ne klas te par sic the ti meson sexin mashkull femer ok ..

Rendex edukata seksuale nga studimi i trupit fillon edhe me pas kalon ne faza te tjera se sdo marrin femijen e ti tregoje shife ca bejne keta dy meshkuj apo femra...Por dua te them qe femija eshte i njohur me disa gjera edhe prinderit jane me te lehtesuar ne kete ane pasi femijet i marrin njohurite nga shkolla e nuk shkojne ne shtepi me shume pyetje...Sot po arrini te gjeni justifikime nga me te dnryshmet per shume gjera e nuk gjehen thua valle justifikime per nje femije??Qe fundi i fundit me vone do e kuptoje vete si eshte situata por derisa te arrije ne nje moshe te rritur gjehet zgjidhja...
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Rendex edukata seksuale nga studimi i trupit fillon edhe me pas kalon ne faza te tjera se sdo marrin femijen e ti tregoje shife ca bejne keta dy meshkuj apo femra...Por dua te them qe femija eshte i njohur me disa gjera edhe prinderit jane me te lehtesuar ne kete ane pasi femijet i marrin njohurite nga shkolla e nuk shkojne ne shtepi me shume pyetje...Sot po arrini te gjeni justifikime nga me te dnryshmet per shume gjera e nuk gjehen thua valle justifikime per nje femije??Qe fundi i fundit me vone do e kuptoje vete si eshte situata por derisa te arrije ne nje moshe te rritur gjehet zgjidhja...

Me luejte mec GLOOM e di shum mir qe fillon studimi trupit dhe kalon ne cdo faz,, GLOOM sa do i njohur te jet femija per edukaten sexuale esht i njohur per ate te sexit mashkull femer o Gloom jo te asja mashkull me mashukll mos harro se vit mbas viti eduakat hyn ne tema me te thella,, nuke di por kam degjuar qe ne angli ka klasa ekstra kur gjat mesimit sexual merren dhe dy qe praktikojen mesimin dmth ashtu te xhveshur sic jan kjo ndodh tek moshat 13-14-15 ne mos u gabofsha dhe ne kto emsime kemi nje mashkull nje femer gloom me kte njihet fmija me kte mesohet .. tani em thuaj si mund ti marrsh dy burra e tju thuash ktyre nxensve shiko se sot do praktikojem mesimin e sexit te homosexualve e mbyll me kaq GLOOM perpiqu te jesh nje cik vetia gloom mos dil shum nga ai horizont qe te rrethon per sa i perket ksaj teme kaofsh mir dhe diskutim te kencem :D
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Me luejte mec GLOOM e di shum mir qe fillon studimi trupit dhe kalon ne cdo faz,, GLOOM sa do i njohur te jet femija per edukaten sexuale esht i njohur per ate te sexit mashkull femer o Gloom jo te asja mashkull me mashukll mos harro se vit mbas viti eduakat hyn ne tema me te thella,, nuke di por kam degjuar qe ne angli ka klasa ekstra kur gjat mesimit sexual merren dhe dy qe praktikojen mesimin dmth ashtu te xhveshur sic jan kjo ndodh tek moshat 13-14-15 ne mos u gabofsha dhe ne kto emsime kemi nje mashkull nje femer gloom me kte njihet fmija me kte mesohet .. tani em thuaj si mund ti marrsh dy burra e tju thuash ktyre nxensve shiko se sot do praktikojem mesimin e sexit te homosexualve e mbyll me kaq GLOOM perpiqu te jesh nje cik vetia gloom mos dil shum nga ai horizont qe te rrethon per sa i perket ksaj teme kaofsh mir dhe diskutim te kencem :D

Kam 12 vjet ne Angli dhe tani nga ti po e marr vesh se ekzistojne klasa te tilla me ore ekstra me keta qe thua ti,paskam qene duke vdek injorante(ta dija shkoja kot per kuriozitet:D)...Rendex kur jep replike ne nje debat prit edhe pergjigjen e tjetrit pasi eshte mungese edukate qe te flasesh e mos te lesh tjetrin te flase por ti japesh pergjigje te tipit klm,bej ate bej kete...Gjithsesi flm...Une po te jap pergjigjen time...Ne klasa futet edukata seksuale por mos harro se ne keta literatura qe i jepet femijeve per te studjuar(pasi ti qenke ne dijei te mesimeve ne Angli duhet ta dish edhe kete apo jo:D)...I jepet edhe mesime ku cilesohen anomalite e ndryshme natyrore qe shfaqen sic eshte mungea e prodhimit te testeronit ne meshkuj ose evogjenit tek femrat..Mungesa e ketyre homoneve percakton edhe anomalite...Besoj se keta do ti dish,pasi te dish aq gjera te thella per klasat extra kjo eshte minimalja:D...Pra ajo qe dua te them eshte se femijet jane koshiente qe ne raste ndodhin qe gjate zhvillimit te trupit te njeriut te rriten dhe te zhvillohen anomali ne prodhimin e ketyre homoneve,keshtu qe femija ehste i pregatitur deri diku per keta gjera...
 

sensuu

sweet
Titulli: A është turp të jesh homoseksual??

per aq kohe sa jane ne punen e tyre.......sme intereson
 

ricky_ch

******
Titulli: Pe: Titulli: Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Po e sigurte...Ricky,ka dite qe behet kjo bisede,secili sjell faktet e veta..Une nisem nga mesimet qe na kane dhene,ne lidhje me testeronin dhe evogjenin,dhe anomalite qe shkaktojne ne homoseksualizem qe eshte nje mutacion i krijuar,plus nisem nga pervoja e perditshme duke pasur kontakt me keta njerez sic e thash edhe me lart qe i kam ne shoqeri...Dhe deri me sot si kam pare gje te gabuar atyre ne menyren e te sjellurit madje e theksova edhe me lart jane nxenes shembullore,se ca bejne ne intimitetin e tyre sme intereson..Mua me intereson qe mua sme cenojne,por sillen si njerez normale...Tani te vazhdojme me kete teme sdo ja nxjerrim ndonjehere fundin..Por duke dashur te perjahtoj shkence,gjykime,paragjykime,e duke perjashtuar besime fetare apo bindje apo ku di une,une po kapem me shume,tek njohja qe kam me ta..Dhe them me plot goje qe nuk eshte virus as ngjitese,pasi kam kontakt plot 5 vjet e gjysem e kur sme kane ngjit deri me sot ''virusin'' etyre se besoj se do ta bejne me vone...Duke pasur faktet ose perditshmerine time keta njerez,skam pse i denoj as gjykoj derisa jam shume ok me ta dhe ato me mua...

Të pyeta mbi atë që unë thashë!

Ti jep si zakonisht përgjigje pamarrëparasysh a e ke kuptuar a jo!
Kurse mua si zakonisht më intereson biseda ime, dhe normal që pres
një përgjgigje për atë çfarë kam thënë, ose edhe pyetje nëse s'e ke kuptuar!

Unë thash "..dhe një ditë kungulli doli mbi ujë!",
në fakt e thash të kundërtën e asaj që thuhet
"kungulli nuk shkon gjithmonë mbi ujë!",
për atë se fëmiun e rrenë por një ditë rrenat marrin fund,
e kupton?
Edhe mua më kanë thëne " jo më ka sjellë lejleku, jo kjo
jo ajo,
", por një ditë e kam kuptuar të vërtetën.
Gjithashtu, duhet pasur parasysh se fëmijët nuk janë
aq naive edhepse janë të vegjël, janë aq të aftë
të dallojnë gruan nga një burrë.
Mandej, vetë fakti se të bombardojnë me pyetje, dëshmon
se ata shohin diçka me sytë e tyre, po të mos ishte ashtu, ata
nuk do t'i shtronin edhe pyetjet. Nuk duhet të kujtojmë se
se ata janë budallenjë dhe mund t'i tregojë çfarë të duam.

Pamarrëparasysh, një ditë vie kur rrenat më nuk shiten (ecin)
dhe atëherë duhet llogaritur me reaksionin (pasojat) që do t'i
sjellë jeta e re për ta!
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

s'eshte turp , por eshte KRIM.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: A është turp të jesh homoseksual??

Pse nuk ke hetero me keta probleme qe preke ti??Thelloju icik...

Per hetero eshte e ditur. Dhe nqfs nje heteroseksual ben nje krim, nuk gjykohet nga preferenca e tij seksuale psh: Nje hetero beri x krimin . Ndersa tek homot ndodhe e kunderta, bile eshte vertetuar, qe e kam cekur edhe me heret, se kane prirje per vrasje dhe krime, 15 here me shume se heterot. Tani te thellohesh, nuk e di sa ke kapacitet truri. Por me aq sa e pash deri me tani, foli zenes, foli stenes, ashtu ty.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Të pyeta mbi atë që unë thashë!

Ti jep si zakonisht përgjigje pamarrëparasysh a e ke kuptuar a jo!
Kurse mua si zakonisht më intereson biseda ime, dhe normal që pres
një përgjgigje për atë çfarë kam thënë, ose edhe pyetje nëse s'e ke kuptuar!

Unë thash "..dhe një ditë kungulli doli mbi ujë!",
në fakt e thash të kundërtën e asaj që thuhet
"kungulli nuk shkon gjithmonë mbi ujë!",
për atë se fëmiun e rrenë por një ditë rrenat marrin fund,
e kupton?
Edhe mua më kanë thëne " jo më ka sjellë lejleku, jo kjo
jo ajo,
", por një ditë e kam kuptuar të vërtetën.
Gjithashtu, duhet pasur parasysh se fëmijët nuk janë
aq naive edhepse janë të vegjël, janë aq të aftë
të dallojnë gruan nga një burrë.
Mandej, vetë fakti se të bombardojnë me pyetje, dëshmon
se ata shohin diçka me sytë e tyre, po të mos ishte ashtu, ata
nuk do t'i shtronin edhe pyetjet. Nuk duhet të kujtojmë se
se ata janë budallenjë dhe mund t'i tregojë çfarë të duam.

Pamarrëparasysh, një ditë vie kur rrenat më nuk shiten (ecin)
dhe atëherë duhet llogaritur me reaksionin (pasojat) që do t'i
sjellë jeta e re për ta!

Ricky,edhe une te dhash pergjigjen pak me lart se si do i kene gjerat pasi njohurite fillojne qe ne moshe te vogel(sdua te jem ripetitive),per testeronin edhe evogjenin si zhvillohet ca lind,ca anomalish sjell etj etj,..Ndersa per ndryshimet qe thua ti femer-mashkull,femija i kupton dakord me ty jam,por sic i kemi kuptuar ne qe skemi dal nga trendafili apo lakra do i kuptojne edhe ato..Menyrat e gjerat gjehen,njeriu po gjen justifikime nga me te ndryshmet per shume gjera...

---------- Post added at 21:47 ---------- Previous post was at 21:46 ----------

Per hetero eshte e ditur. Dhe nqfs nje heteroseksual ben nje krim, nuk gjykohet nga preferenca e tij seksuale psh: Nje hetero beri x krimin . Ndersa tek homot ndodhe e kunderta, bile eshte vertetuar, qe e kam cekur edhe me heret, se kane prirje per vrasje dhe krime, 15 here me shume se heterot. Tani te thellohesh, nuk e di sa ke kapacitet truri. Por me aq sa e pash deri me tani, foli zenes, foli stenes, ashtu ty.


Per hetero eshte e ditur. Dhe nqfs nje heteroseksual ben nje krim, nuk gjykohet nga preferenca e tij seksuale kete the ti??Po ato qe jane meshkuj hetero pedofil??Nuk eshte krim ky??Apo per ca gjykohet ai??Se eshte hetero??
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: A është turp të jesh homoseksual??

Tani mos dil tek pedofilia, askush nuk ishte duke folur per ta. Flisnim per 15 here me shume qe kane prirje per vrasje, gje qe edhe ka ndodhe dhe po ndodhe, perderisa ti i quan njerez normal, shembullore etj etj...!
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Flitet??Statistika?Anketa??Une dola tek pedofilet per te lene te kuptuar qe ligji eshte nje i barabarte per te gjithe,e nuk gjykohen ne baze te seksualitetit,homo,hetero,femer,mashkull a ca do te jene por te baze te krimit...Njerez te keqij ka si homo si hetero,e keqja nukpercaktohet nga seksi por nga njeriu..une te sollat rastet e mia ty te dukesh qesharake,ok shume bukur,une rastet e tua si marr per qesharake,por i marr si nje mundesi info...Pasi sme duket vetja me i zgjuar se tjeret sa te me duken qesharake gjerat qe te serviren sic ben ti...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: A është turp të jesh homoseksual??

Po mire, ti solle si shembull nga jeta jote, se jane shembullore, te sjellshem etj etj.. Per cfare i more shembull ata ?
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Thjesht per te treguar se une kam kontakt me ta dhe si gjykoj per intimitetin e tyre,per te treguar se nuk jane ashtu sic i beni,pa perjashtu se ka njerez te tille sic i the edhe ti...Por si hetero si homo,kur duan te jene te keqij jane,kur bejne krime bejne...Une ti dhash si shembuj per te treguar se cila ishte bindja ime ndaj tyre bindje e cila nuk eshte se nje dite nuk mund te ndryshoje..Une as jam pro tyre as kunder tyre,une jam pro vete jetetses edhe stilit qe do secili pa prek te drejtat e mia..Secili ben cdo,jep llogari per hesap te vet..kjo eshte e gjithe idea...Pasi sme hyn as me del gje nga xhepi si ti shaj si ti lavderoj por derisa jane fakte qe jam perdite me ta ja vlen ta them,qe si ke degjuar e njoft ti per homo kriminele,ja tek i kam une homot ne shoqeri dhe jane ndrysh nga cfare tregon ti...Jane njerez normale,e smund te gjykohen nga gjerat qe bejne ne dhomen e tyre te gjumit...
 
Redaktimi i fundit:

con_uk

Anëtar i Nderuar
Titulli: A është turp të jesh homoseksual??

Ore nuk eshte turp te gjykehen nga ne me keto citime qe nuk kane fund???? GlOOM po lufton me mullite e eres!! ....sepse sa do edhe une kame 12vjet ketu dhe akoma nuk preferoj te jete e drejte nje gje e tille por nuk me intereson sepse tjetri eshte 'gay' apo jo abolutisht ..............nqs turp ta mbaje nuk jemi ne ato qe do vendosim te drejten e tyre......une e solla nje teme gaysh para ca kohesh ne forum qe valvitnin flamurin shqiptar....edhe nuk e kuptuan (shumica) qendrimin qe kisha pa permendur emra ...........
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: A është turp të jesh homoseksual??

per te treguar se nuk jane ashtu sic i ben

Ne nuk i beme homo, vet jane bere. Ne nuk ua mveshim ato cilesi, ato sjellje, vet i kane.

Une as jam pro tyre as kunder tyre

Ne asnje moment s'ke qene kunder deri me tani, gjithnje PRO tyre.

ne jam pro vete jetetses edhe stilit qe do secili pa prek te drejtat e mia.

Po te drejtat e birit tend neser ? Do jesh perseri PRO jeteses dhe stilit qe deshirojne ata ?

Secili ben cdo

Ne kete bote ka rregulla/ligje. Cdo gje qe eshte ne kundershtim me ligjet e natyres, duhet ndeshkuar, ketu bejne pjese edhe kta "normalet".
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: A është turp të jesh homoseksual??

Ne nuk i beme homo, vet jane bere. Ne nuk ua mveshim ato cilesi, ato sjellje, vet i kane.Ne asnje moment s'ke qene kunder deri me tani, gjithnje PRO tyre.Po te drejtat e birit tend neser ? Do jesh perseri PRO jeteses dhe stilit qe deshirojne ata ?Ne kete bote ka rregulla/ligje. Cdo gje qe eshte ne kundershtim me ligjet e natyres, duhet ndeshkuar, ketu bejne pjese edhe kta "normalet".

Edhe sikur te beheshin vete ti cdo ti gjykosh??Kush je ti??Askushi...Ti thua per rregulla ok shume bukur,ty po te ndalon njeri te zbatosh rregullat e tua??Jo..Atehere edhe ato duan rregullat e tyre,kush qenka kjo jete qe paska rregulla te njejta per te gjithe??Jeten secili e nderton sic do,sic i pershtatet,i zbaton si zbaton rregullat jane gjera qe varet tek ai...Mua sme interesojne se ca bejne,puna e tyre,te bejne cte dojne ne momentin qe do me cenojne mua atehere po qe do i kundervihem,por jeta e tyre i perket atyre ashtu sic nuk dua dikush te hyje ne jeten time,apo te me gjykoje per gjerat e mia...

---------- Post added at 22:28 ---------- Previous post was at 22:25 ----------

Ore nuk eshte turp te gjykehen nga ne me keto citime qe nuk kane fund???? GlOOM po lufton me mullite e eres!! ....sepse sa do edhe une kame 12vjet ketu dhe akoma nuk preferoj te jete e drejte nje gje e tille por nuk me intereson sepse tjetri eshte 'gay' apo jo abolutisht ..............nqs turp ta mbaje nuk jemi ne ato qe do vendosim te drejten e tyre......une e solla nje teme gaysh para ca kohesh ne forum qe valvitnin flamurin shqiptar....edhe nuk e kuptuan (shumica) qendrimin qe kisha pa permendur emra ...........

Nuk eshte ceshtje deshire apo pelqimi,po themi sa i durojme ne keta njerez pa i drejtuar gishtin qe jane homo??Ti vete po e thua qe ste intereson se ca jane,as mua sm einteresojne puna e tyre,sdua tja di hic,nqs me mua shoqja eshte shume e rregullt,me ofron miqesine eshte krejt normal normave te nje shoqerie te paster pse duhet ta refuzoj se eshte lesbike??Se ben sex me nje femer tjeter??Une e vleresoj nje njeri nga ajo qe perfaqeson jo nga jeta intime qe ben...
 

con_uk

Anëtar i Nderuar
Titulli: A është turp të jesh homoseksual??

Edhe sikur te beheshin vete ti cdo ti gjykosh??Kush je ti??Askushi...Ti thua per rregulla ok shume bukur,ty po te ndalon njeri te zbatosh rregullat e tua??Jo..Atehere edhe ato duan rregullat e tyre,kush qenka kjo jete qe paska rregulla te njejta per te gjithe??Jeten secili e nderton sic do,sic i pershtatet,i zbaton si zbaton rregullat jane gjera qe varet tek ai...Mua sme interesojne se ca bejne,puna e tyre,te bejne cte dojne ne momentin qe do me cenojne mua atehere po qe do i kundervihem,por jeta e tyre i perket atyre ashtu sic nuk dua dikush te hyje ne jeten time,apo te me gjykoje per gjerat e mia...

---------- Post added at 22:28 ---------- Previous post was at 22:25 ----------Nuk eshte ceshtje deshire apo pelqimi,po themi sa i durojme ne keta njerez pa i drejtuar gishtin qe jane homo??Ti vete po e thua qe ste intereson se ca jane,as mua sm einteresojne puna e tyre,sdua tja di hic,nqs me mua shoqja eshte shume e rregullt,me ofron miqesine eshte krejt normal normave te nje shoqerie te paster pse duhet ta refuzoj se eshte lesbike??Se ben sex me nje femer tjeter??Une e vleresoj nje njeri nga ajo qe perfaqeson jo nga jeta intime qe ben...

quote 1 Merre me shtruar se po kerkon shume:pLOL eshte kush eshte po jep opinioni e tij sa do i padrejte mund jete nuk mund ta gjykojme askend (dont even think to quote this:p)


Q2 durimi ska te sosur por ne qe jemi ne nje ambient liberal nuk duhet te acarohemi me dicka qe nuk na pelqen ..........nuk eshte vetem jeta intime e tyre qe i ''besdis'' njerzit e tille qe nuk i pranojne ne shoqeri por levizjet,gjestet edhe pretendimet qe kane oh e ben per rracisem (coz im black:p) .......
 

marina20

Antar Aktiv
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

tani si ka ardh koha seshte as gje me turp po te drejten turp eshte po flas per shqiptart ne pergjithesi se per te huajit sju ben pershtypje kjo gje eshte pjese e jetes normale te tyre po per kush ka emer shqiptar turp sdi si mund ta kuptojne jeten keto njerz:(
 

LoSsT

VIP
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

VIROLOGJI – KAPITULLI SHTATث
PJESA E DYTث

HISTORIA E SثMUNDJES

VIRUSI I PAMJAFTUESHMثRISث IMUNE TEK NJERIU DHE SIDA

Ka të ngjarë që virusi i VIH të jetë shfaqur për herë të parë në njerëz në Afrikë në vitet 1930 ose 1940 si rezultat i infektimit nga virusi simian i pamjaftueshmërisë immune (VSI) nga shimpazetë. Meqënëse ka disa grupe të VIH-1 (shif pjesën 6), është e mundshme që njeriu të jetë infektuar nga VSI në më shumë se një rast. Sëmundja u përhap në Karibean por ajo u shfaq vetëm në popullacionet homoseksuale në Amerikë që tërhoqi vëmëndjen e publikut.
Në vitin 1981, grupe të rasteve të sarkomës Kaposi's (figura 3B) u raportuan tek pacientët në San Francisko dhe New York. Ky ishtë një shpërthim jo i zakontë në Shtetet e Bashkuara, pasi sarkoma Kaposi's ishte një sëmundje e rrallë që ndodhte në burra me moshë të madhe me orgjinë prej Izraelit apo Mesdheut; megjithkëtë këto grumbuj rastesh të pacientëve ishin të gjithë nga homoseksualë meshkuj të rinj dhe sëmundja ishte më agresive. Sëmundje të tjera të lidhura më ndrydhjen e imunitetit gjithashtu ishin parë në këtë popullacion të njëjtë; sidomos theksojmë se kishte shfaqje të Pneumocystis pneumonia (e cila është një infeksion oportunistik) dhe lymfadenopati (e shpërndarë, e padiferenuar lymfoma jo-Hodgkins).

Pneumonia nga Pneumocystis, që shkaktohet nga kërpudhat parazitë (Pneumocystis carini - tani është riemëruar Pneumocystis jiroveci, Figura 3A), është gjithashtu një sëmundje e rrallë në Shtetet e Bashkuara. Gjatë periudhës midis viteve 1967 dhe 1978, kanë ndodhur në Los Anxhelos vetëm 5 raste të kësaj sëmundjeje; megjithkëtë vetëm në vitin 1981 janë vrejtur pesë raste në të njëjtën zonë. Në këtë rast ka qënë e kundërta pasi të gjithë pacientët ishin të rinj homoseksualë. Numuri i partnerëve seks prej këtyre pacientëve duket se është më i rëndësishëm në atë që sëmundja ishte veçanërisht prevalente midis individëve të përzier dhe partnerë të këtyre individëve.

Nuk u panë raste të limfomave të shpërndara dhe të padiferencuara lymfoma jo-Hodgkins, në popullatën e të rinjve meshkuj të moshës (20 - 39 vjeç) të zonës së San Fraciskos në periudhën midis 1977-1980. Megjithkëtë nga Marsi i vitit 1981 – Janar të vitit 1982, brënda 10 muajve u shfaqën 4 raste jo të zakonshme të cilët ishin po nga popullacioni i meshkujve homoseksualë.

Përktheu: Profesor Kristaq BثRXHOLI

Virolog - Fakulteti i Mjekësisë Veterinare

Departamenti Lëndëve Paraklinike
Tiranë ALBANIA

Me pak fjale jane te panumerta semundjet qe i shtohen barres se rende te kesaj semundje, e cila sipas mendimit tim gjithnje, nuk eshte as e lindur, as e trasheguar, por si tendence "moderne" e shfrenuar e dy shekujve te fundit per te kapercyer kufinjte e gjendjes natyrale te c`do individi drejt anormalitetit..!!
 

LoSsT

VIP
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Homoseksualiteti. A lind njeriu i tillë apo shndërrohet?!

Homoseksualiteti dhe lezbianizmi kanë qenë të pagëzuar si "stile alternative të jetë", "preferencë personale", "ndryshim natyror", etj, në Perëndimin e sotëm.
Dikur homoseksualizmi ishte konsideruar si sëmundje nga Shoqata e Psikiatrëve, tani është hequr nga lista dhe është zëvendësuar me fjalën homofobi.
Argumentet në favor të tolerancës ndaj homoseksualëve bazohen në pohimin se sjelljet homoseksuale janë të bazuara biologjikisht dhe nuk është e njohur sa duhet në shoqëri.

1. Kundërshtimi i mëhershëm ndaj homoseksualëve bazohej në argumentin se sjellja e tillë është jonatyrore.
Sodomia nuk mund të prodhojë fëmijë gjë që është edhe pasoja kryesore e marrëdhënieve seksuale.
"Nëna natyrë" nuk na ka krijuar në atë mënyrë, bile nuk i kanë gjetur sjelljet e ashtuquajtura homoseksuale as në botën shtazore.
Ata kanë gjetur se disa meshkuj, nga disa lloje të peshqve ekzotikë në bregun japonez, imitojnë sjelljet e femrave të llojit, ashtu që të parandalojnë meshkujt tjerë që të mbarësojnë femrat e tyre, si dhe disa flutura të rralla nga ishujt e bregut afrikan ku meshkujt shfaqin sjellje femërore gjatë sezonit të mbarësimit, etj.
Sidoqoftë, nëse marrim botën shtazore për të arsyetuar sjelljet njerëzore, atëherë mund të themi se ekziston një lloj merimange në Amerikën Jugore, ku femra është shumë më e madhe se mashkulli.
Kur mbarësimi kryhet, femra e hanë mashkullin e vetë mbarësues.

2. Gjatë viteve të 80-ta është pohuar se një gjendër në bazamentin e trurit që është më e vogël te femrat, ndërsa më e madhe te meshkujt, është zbuluar se është më e vogël te homoseksualët.
Sido që të jetë, kjo dëshmi, që shihet e mjaftueshme për një laik, menjëherë është përgënjeshtruar nga shkencëtarët.
E dhëna është marrë nga prerja tërthore e trurit të njerëzve të vdekur ku prirja e tyre seksuale u është identifikuar para se të vdesin.
Si pasojë, madhësia e zvogëluar te homoseksualët mund të jetë rezultuat i praktikës e jo shkak i saj.
Prandaj, ata mund të jenë të lindur me gjëndra normale e pastaj mund t'u është zvogëluar për shkak të natyrës së shmangur të jetesës së tyre.

3. Gjenetika e kohës së fundit është bërë si bazë e zakontë për argumentin prohomoseksual.
Më 1993, Dr.Dean Hamer, hulumtues në Institutin Kombëtar për Kancer, ka pohuar se ka zbuluar "dëshminë e parë konkrete se gjenet homoseksuale vërtetë egzistojnë."
Orientimi homoseksual supozohet se transmetohet te meshkujt nga nëna në kromozomin X.
Zbulimet e Hamerit, të botuara në revistën prestigjioze "Science", transformuan karrierën e tij të zymtë të një shkencëtari qeveritar në një personalitet dinamik të mediave, sa që shkroi edhe memoaret e tij.
Ai dha dëshmi shkencore në Gjykatën Supreme të Kolorados me çka i vuri themelet e vendimit fitues, duke goditur rëndë propozimin anti-homoseksual.
Sido që të jetë, studimi i përsëritur i tij në Universitetin e Ontarios Perëndimore dështoi që të zbulojë çfarëdo lidhje mes kromozomit X dhe orientimit seksual.1
ثshtë zbuluar gjithashtu se në studimet e Hamerit mungonte kontrolli grupor; parim themelor i kërkimit shkencor.
Madje, në qershor të vitit 1994, në "Chicago Tribune", është raportuar se një asistente hulumtuese në laboratorin e Hamerit, që punonte në hartimin e gjeneve në studimet homoseksuale, pretendonte se ai raportonte të dhënat në mënyrë selektive.
Ajo me fjalë të tjera është larguar nga studimet e saj të postdoktoraturës si bursiste në laboratorin e Hamerit.
Por hulumtimet nga Instituti Kombëtar për Shëndetësi vërtetuan pohimet e saj duke i dhënë pozitë tjetër në një laborator tjetër.
Edhe pse Dr.Hameri ishte i druajtur për seksualitetin e tij në memoaret e tij, më vonë ka pranuar se edhe vetë ishte homoseksual.2

5. Pasojat nga AIDS-i janë dëshmi e mjaftueshme se homoseksualiteti është gjë e ligë dhe e rrezikshme për shoqërinë.
Përhapja e heshme e AIDS-it ishte përqëndruar në bashkësinë homoseksuale.
Më vonë është përhapur edhe në bashkësinë heteroseksuale, përmes transfuzioneve të gjakut dhe përdorimit të drogave intravenoze dhe te të ashtuquajturit biseksualë.
Dhe vazhdon me të madhe në mesin e heteroseksualëve të shthurur.
 
Redaktimi i fundit:

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Dr MArion, neuroshkenctare ne McMaster university ne Montreal ka bere studime te trurit te homoseksualeve, heteroseskualeve dhe femrave. Ajo ka verejtur se shumica e homoseksualeve jane "Lefthanded" Ajo gjithashtu ka verejtur se corups collosum ne homoseskualet dhe lesbians ka qene me i madh se ne heteroseskual. Dr Marion gjithashut ka bere studime psikologjike ne homoseskual dhe ka konkluduar se Homoseskualet jane me shume kreativ se heteroseskualet, por,me pak kreativ se femrat. DMTH ata gjenden ne kategori te vecante. Kush atje eshte lefthanded, shansat jane se ai ose ajo jane homo....
Nje material tjeter thote: Sipas disa bindjeve te ndryshme duket qe homoseksualiteti vendoset nga genet dhe eshte i trashigueshem ne ca raste.Ky vizion eshte kohet e fundit shume i njohur.Mund te kete dhe arsye te tjera si psh ne prodhimin e hormoneve dhe ne strukturen celebrale.Perkrah spjegimeve biologjike ka dhe ato psikologjike.

Ne vitit 50 beri hyrjen « teoria e sedukcionit » :behesh homoseksual sepse si i ri ishe i detyruar te ishe ne kontakt nga nje homoseksual.Tani nuk merret kjo teori me seriozisht,Sigmund Freud fliste per nje »crregullim ne zhvillimin oeidipal si dhe nje fiksim ne fazen anale ».Psykoanalitiket vazhdojne te fajesojne zhvillimin e parakoheshem te femijes per »perversitete homoseksuale ».Psykologe te tjere bejne linkun me menyren e edukimit ose strukturen e crregullt familjare(psh nje nene dominante ose mbrojtje e tepert e femijes).Asnje nga teorite e mesiperme nuk ka material te mjaftueshem per te bere pergjithesime.

Nje projekt shkencor per kete ceshtje ishte te gjehej nese ekziston nje gen "homoseksual". Perfundimisht nje gen i tille nuk ekziston. Ka raste kur gabimet gjenetike shkaktojne mosbalancime te hormove femerore dhe mashkullore ne trup. Psh lind mashkull por ke me shume hormone femerore. Ky eshte nje gabim gjenetik por ne kete rast viktima nuk shpreh simpati seksuale per asnje seks. Perqindja e njerezve te tille eshte nen 1%. Projektimi i homoseksualeve te pakten ne Amerike eshte 10%. Edhe sikur 1% i njerezve me te tilla gabime gjenetike te ishte homoseksual, 9% tjeter eshte thjesht preference. Me fjale te tjera, ashtu te thote truri dhe ashtu ben. Per ta perfunduar, nuk ka asnje diference biologjike ne trurin e nje njeriu normal nja nje homoseksual...
Nqs deshironi te lexoni dicka me vlere dhe nqs dini anglisht bashkengjitur eshte linku per nje artikull te botuar ne Boston Globe Magazine qe i hedh nje shikim studimeve me te fundit shkencore qe gjithnje e me shume po tregojne qe te jesh gay nuk as zgjedhje e as semundje por dicka e lindur. Ja linku:

http://www.boston.com/news/globe/mag...es_people_gay/

...Fakte ka nga me ndryshmet,une ju solla fakte sic mendojne disa,por sic mendojne dhe disa te tjere,mua sme intereson shume se jane lind,jane bere,apo si ka ndodh...Fakti eshte qe ne skemi pse i gjykojme nqs ka dicka qe eshte ndrysh nga ne(e kam fjalen ne marredheniet seksuale pasi ne tjereta jane njesoj is ne)...Te vazhdojme keshtu nuk mbaron ne pafundise kjo gje,dikush bie dicka,dikush tjeter dicka tjeter...Per mua secili te beje cte doje,mendime gjera,si imponoj kujt,as qe kam ndonjehre ate mendim,une them ate qe di ose kam informacion,e verteta si qendron smund ta dije askush,asi edhe vete shkencetaret sdine te jene akoma ne nje mendje....Une u lodha me kete teme,por sido qofshin per mua jeten e tyre kane ,e sme interesojne hic se cfare bejne...
 
Redaktimi i fundit:

Orjeta Alb

Antar Aktiv
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

joo thjesht esht zgjedhja a atre ,, e di vete CA BEN, thjesht ty ska cte duhet jeta e tj
thjesht i resp kaq askend nuk paragjykoj kurrr
 

sensuu

sweet
Titulli: A është turp të jesh homoseksual??

eshte gje perverse po ta llogarisesh mire.....
 

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: A është turp të jesh homoseksual??

Tema u pastrua ju lutem mos kaloni me ne ekzagjerime... Faleminderit...
 
Redaktimi i fundit:
Status
E mbyllur për postime të tjera.
Top