A jemi ne popull injorant?

Nuk ka popull injorant, ka njerez injorante ne Gjermani, Usa, Kazakistan, Indi, Ishujt Tonga etj, etj sic ka edhe ne Shqiperi.

Popujt si njesi ne vetvete jane pothuasje te gjithe njelloj, edhe pse me tradita e kultura te ndryshme bartin dhe transmetojne ne breza vetem dituri dhe pjekuri.
 
Nuk ka popull injorant, ka njerez injorante ne Gjermani, Usa, Kazakistan, Indi, Ishujt Tonga etj, etj sic ka edhe ne Shqiperi.

Popujt si njesi ne vetvete jane pothuasje te gjithe njelloj, edhe pse me tradita e kultura te ndryshme bartin dhe transmetojne ne breza vetem dituri dhe pjekuri.
Populli jane njerezit!
Ndaj dhe une shpreh 500 vjet pushtimin turk
Hy pak me thelle
 
Zhytu pak me shume edhe ti?

Kur them njerezit nuk do te thote te gjithe.
Nuk mohoj aspak ndikimin negativ te pushtimit turk por nuk na beri turku injorante sepse...NUK JEMI!
Nese nuk do ishim, nuk do jemi ketu ku jemi sot.
Injranca ne kte vend, eshte tablo e perditeshme
 
Nuk eshte injoranca qe na ka sjelle ne kete dite ku jemi sot, perkundrazi eshte inteligjenca per....te mesuar shpejt dhe pervetesuar te keqen me kollaj se te miren.
Pra jo se nuk dime por sepse nuk duam, qe eshte me keq akoma?
Dmth kemi deshire qe te jemi keq por jo se nuk e dime se cfare eshte e mira!!!!
Nuk di si ti pergjigjem ksaj!????
Rreth 60% e te rinjve kane nje diplome fakultei.
Por nje 10% eshte i/e afte per fushen qe ka studjuar
Si mund mos ta quash nje popull injorant kur eshte akoma anafalbet.
Si mund mos ta quash te tille kur shkon e vjen si dele?
Si mundesh te mos ta quash ku ka me mijera njerez qe vrasin vetem per Salen, Ramen dhe qershia mbi torte, qe dua te dal tek turku, per Elvis Nacin?!
 
Dmth kemi deshire qe te jemi keq por jo se nuk e dime se cfare eshte e mira!!!!
Nuk di si ti pergjigjem ksaj!????
Rreth 60% e te rinjve kane nje diplome fakultei.
Por nje 10% eshte i/e afte per fushen qe ka studjuar
Si mund mos ta quash nje popull injorant kur eshte akoma anafalbet.
Si mund mos ta quash te tille kur shkon e vjen si dele?
Si mundesh te mos ta quash ku ka me mijera njerez qe vrasin vetem per Salen, Ramen dhe qershia mbi torte, qe dua te dal tek turku, per Elvis Nacin?!
Je shume siperfaqesor ne arsyetimin tend e mbi te gjitha duket qe ke nje urrejtje patologjike per turkun (pak a shume mbi turkun e mendoj si ty me dallimin e vetem qe nuk i bej shkaktaret kryesore te gjendjes ku jemi, ka kaluar me shume se nje shekull qe turqit kane ikur).
Sa per inteligjencen dhe injorancen po ta perseris-
Cdo popull ka % e vet te injoranteve.
Po te marr nje shembull konkret-
Ne fv ke shume , po shume antare ama qe jo vetem jane te dipllomuar e qe flasin nga 3 a me shume gjuhe te huaja por qe jane edhe te sukses'shem ne ate qe bejne.
Ti paragjykon dhe paragjykimi nuk eshte kurre keshillues i mire!
 
Je shume siperfaqesor ne arsyetimin tend e mbi te gjitha duket qe ke nje urrejtje patologjike per turkun (pak a shume mbi turkun e mendoj si ty me dallimin e vetem qe nuk i bej shkaktaret kryesore te gjendjes ku jemi, ka kaluar me shume se nje shekull qe turqit kane ikur).
Sa per inteligjencen dhe injorancen po ta perseris-
Cdo popull ka % e vet te injoranteve.
Po te marr nje shembull konkret-
Ne fv ke shume , po shume antare ama qe jo vetem jane te dipllomuar e qe flasin nga 3 a me shume gjuhe te huaja por qe jane edhe te sukses'shem ne ate qe bejne.
Ti paragjykon dhe paragjykimi nuk eshte kurre keshillues i mire!
E para!
Nuk ka ikur turku. Eshte akoma ketu.
E dyta!
Cfare quan me injornce? Nese di tre apo 4 gjuhe te huaja do te thote se nuk je i tille?
Ndoshta jo anafalbet por jo injornat
Nuk jam siperfaqsor por kam deshire te lexoj mendime te ndyshme se une nuk jam mesia ti di te gjitha
 
E para!
Nuk ka ikur turku. Eshte akoma ketu.
E dyta!
Cfare quan me injornce? Nese di tre apo 4 gjuhe te huaja do te thote se nuk je i tille?
Ndoshta jo anafalbet por jo injornat
Nuk jam siperfaqsor por kam deshire te lexoj mendime te ndyshme se une nuk jam mesia ti di te gjitha
Po mor Aleks po, eshte e vertete qe ke qejf te lexosh mendime te ndryshme....vetem ti lexosh ama....kaq...por duhet edhe ti pranosh?
Sa per ate qe kush di shume gjuhe nuk do te thote automatikisht qe nuk eshte injorant edhe mund te bie dakord por kjo eshte shume relative sepse me te njejten llogjike une mund te them qe ti je djale i lexuar dhe kjo duket, por a te ben kjo ty automatikisht inteligjent??
Mendimi im personal, por shume personal ama, ti ke bagazh njohurish por ke nje problem me pranimin e mendimit ndryshe, o eshte sic thua ti ose nuk eshte fare?
Je shume i mire per "zhurmues" ne debate televizive?
Dhe mbi te gjitha je siperfaqesor, po shume ama, kjo thene me dashamiresi.
Kerkoj ndjese qe dola pak jashte teme por sa te shkoj ti fus nje buke e gjys pastaj do rikthehem te debatojme?

Skena eshte per ty
 
Nqs duam t'a shohim veten në syrin kritik që të përmirësojmë të metat, ok. Ti themi vetës që jemi injorant që të shërbejë pozitivisht.
Po kto tema që temë nuk janë, nuk ja vlen të bëhem injorant për hirë ??
Po jemi pra! Verteto te kunderten
 
Po mor Aleks po, eshte e vertete qe ke qejf te lexosh mendime te ndryshme....vetem ti lexosh ama....kaq...por duhet edhe ti pranosh?
Sa per ate qe kush di shume gjuhe nuk do te thote automatikisht qe nuk eshte injorant edhe mund te bie dakord por kjo eshte shume relative sepse me te njejten llogjike une mund te them qe ti je djale i lexuar dhe kjo duket, por a te ben kjo ty automatikisht inteligjent??
Mendimi im personal, por shume personal ama, ti ke bagazh njohurish por ke nje problem me pranimin e mendimit ndryshe, o eshte sic thua ti ose nuk eshte fare?
Je shume i mire per "zhurmues" ne debate televizive?
Dhe mbi te gjitha je siperfaqesor, po shume ama, kjo thene me dashamiresi.
Kerkoj ndjese qe dola pak jashte teme por sa te shkoj ti fus nje buke e gjys pastaj do rikthehem te debatojme?

Skena eshte per ty
Dole aty ku doja. Une jo se nuk e respektoj mendimin e tjetrit, perkundrazi, shume madje por jam i lire te shpreh menidmin tim. Persa i perket personave qe dine shume "gjhuhe ", kte nuk e bejne por te fyejn. Dhe se kam fjalen vetem per ketu dhe kjo, quhet injorance
Por ky eshte vetem nje rast nga mijera te tjera qe ka shoqeria jone
 
Nga mendimi qe ti jep.
Por ne fakt, ske si ta besh pasi kjo qe them eshte fakt.
E theksoj qe ky eshte mendimi im
Nje kontradikte ne dy paragrafe
fakt dhe mendim , ndaje mendjen
Mendimi im eshte se ne jemi nje shoqeri (dhe pse nuk me pelqen te pergjithesoj ) qe nuk dime te marrim mbi veten pergjegjesite tona , por per cdo faj tonin pelqejme te justifkohemi ,duke gjetur 1001 fajtor , pervec vetes.
Pjesa e pushtimit Osman , nuk ka qene fenomen qe i ndodhi vetem Shqiperise , por nje pjese te madhe te shteteve te ndryshem.
Preferencat vetiake nuk mund te identifikojne nje popull mbi inteligjencen apo jo inteligjencen
Elvis Naci nuk eshte zgjedhur te jete perfaqesues i askujt , pervec vetes se tij.
 
Cfare do te thote ! Njeri që nuk ka marrë asnjë lloj arsimi, njeri i pashkollë, i paditur.
. Ai që e njeh diçka në mënyrë fare të cekët ose shumë të kufizuar; ai që nuk i kupton fare gjërat ose i kupton keq ato; njeri i pagdhendur që nuk di të sillet në jetë. Injorant i madh. Injorant në politikë (në letërsi, në muzikë, në art).
Ne ne kte drejtim kemi pasur nje problem shume te madh. Fakultetet u hapen si qebaptore!
Njerez qe kane marre doktoraturen duke vjedhur nga Google! Dhe qe sot jane petagog.?????
Pra cfare eshte injoranca?!
Hajt se Tirana eshte pak, po them pak se mund ta zgjedhesh "ambjetin " tend.
Tani mendoni pak per rrethet apo fshatrat, zonat e thella......etj etj.
 
Injorant do tä thotë i paditur, dmth. i pashkolluar.
Nuk jemi të pashkolluar, përkundrazi shkolla është e detyrueshme me ligj, dhe shqiptarët si popull janë të aftë dhe përparojnë kur u krijohen kushtet.

Me sa kuptoj, pyetja është pse jemi më të prapambetur se fqinjët ose evropianët e tjerë.
Arsyeja është politike dhe historike Shqipëria është luftuar nga Evropa dhe bota për të paktën 1000 vitet e fundit.
 
Nje kontradikte ne dy paragrafe
fakt dhe mendim , ndaje mendjen
Mendimi im eshte se ne jemi nje shoqeri (dhe pse nuk me pelqen te pergjithesoj ) qe nuk dime te marrim mbi veten pergjegjesite tona , por per cdo faj tonin pelqejme te justifkohemi ,duke gjetur 1001 fajtor , pervec vetes.
Pjesa e pushtimit Osman , nuk ka qene fenomen qe i ndodhi vetem Shqiperise , por nje pjese te madhe te shteteve te ndryshem.
Preferencat vetiake nuk mund te identifikojne nje popull mbi inteligjencen apo jo inteligjencen
Elvis Naci nuk eshte zgjedhur te jete perfaqesues i askujt , pervec vetes se tij.
Vendet e tjera dolen nga turku. Ti je akoma.
Dhe ska pasur asnje vend kaq lepires sa ne ndaj turkut. Sa per Elvisin, duket sa intiligjent jemi.
Mjafton te lexosh komentet me faqet qe ka.
Dhe kte ta ka lene ai turku
 
Injorant do tä thotë i paditur, dmth. i pashkolluar.
Nuk jemi të pashkolluar, përkundrazi shkolla është e detyrueshme me ligj, dhe shqiptarët si popull janë të aftë dhe përparojnë kur u krijohen kushtet.

Me sa kuptoj, pyetja është pse jemi më të prapambetur se fqinjët ose evropianët e tjerë.
Arsyeja është politike dhe historike Shqipëria është luftuar nga Evropa dhe bota për të paktën 1000 vitet e fundit.
Europa, para luftes se pare e te dyte, solli qyteterimin. Si ishte ai Grek prsh
 
Une personalisht do kthehesha shekuj me pas
500 vjet te pushtuar nga turku ku rrenjosi injorancen.
Mendoj se sot e kesaj dite jemi akoma aty
Nuk jam dakort me ju i nderuar! Nuk jam dakord se Shqiptaret jane nje popull "injorant"! Shqiptaret i kane dhene botes Udheqes siç ishin Skenderbeu, Ataturku, Mehmet Aliu e sa te tjere ne nivel Ministrash e drejtuesish. Shqiptaret i kane dhene botes luftetare e revolucionar te "paepur". Lufterat e tyre permbledhtazi jane ne: luftera çlirimtare ne Kosove; Bosnje; Maqedoni Sanxhak; ne luftene e Çana-Kalase; Greqi(arvanitasit me Marko Boçarin ne krye); ne Levizjen Gribaldiste Itali(Arbereshet); Me mbretin Franko ne Spanje; Egjipt e Siri etj etj. Shqiptaret i kane dhene botes Nene Terezen dhe 7 Pape ne Vatikan. Shqiptaret i i kane dhene dhe po i japin Artiste artit nderkombetar te tipit, Jim Belushi,Dua Lipa, Rita Ora, Inva Mula, Saimir Pirgu, Ermonela Jaho, Bebe Rexha, Eliza Dushku etj etj. A jane Shqiptaret Injorante?! Une dyshoj per kte...
 
Top