A jemi tolerant ne forum....

*romeo*

Anëtar i Respektuar
Duke mar shkas nje debat qe pata ne forum dua te dije se sa jemi tolerant te degjojm te flasim per cdo gje e te debatojm pa ofendime e ne fund te mbetemi shoke.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Ne shumicen e rasteve mendoj se jemi tolerante ndaj mendimeve te kunderta. Ka raste kur ca anetare ne raste te rralla nuk mund t'pajtohen me mendimet e kunderta, dhe kjo jep rezultate negative ne fund, duke kaluar ne chit-chat, ofendime, dalje nga tema etj.
 

Snow Hristina

Anëtar i Nderuar
Pe: Titulli: A jemi tolerant ne forum....

asnje nga gishtat tone nuk eshte njesoj keshtu dhe njerzit sdo te thote se skemi te njejta mendime duhet te zihemi :D
 

*romeo*

Anëtar i Respektuar
Pe: Titulli: A jemi tolerant ne forum....

asnje nga gishtat tone nuk eshte njesoj keshtu dhe njerzit sdo te thote se skemi te njejta mendime duhet te zihemi :D
shume e veretete kjo qe thua disave u jep doren dhe te rrembejne krahun:)
 

Snow Hristina

Anëtar i Nderuar
Pe: Titulli: A jemi tolerant ne forum....

mos lejo kurre tjetrin te te mar krahun se te vjedh oren :p
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Pe: A jemi tolerant ne forum....

.....intoleranca ne mendimet e tjetrit shprehet ne violence verbale...qe ndoshta eshte me e rende se sa ajo fizike...shprehje agresiviteti per mendimin e kundert....kjo ndodh per shume arsye...egoja e njeriut per te pasur gjithmon te drejte....por ne pak raste munde te perkthehet edhe ne injoranc...sepse kur njeriu nuk eshte i zoti e argumentoje...ose ka pak njohuri ne ceshtjen ne fjale...i bie shkurte....duke manifestuar ofensivitetin , dhe agresivitetin ne ballafaqim me ate qe mendon ndryshe...kjo nuk eshte aspak inteligjente....natyrishte secili ka idet e veta dhe duhet ti mbroje ato...por asnjehere me fjale ofenduese..dhe ne rastin kur perballesh me nje auditorium qe ka mendime te kunderta nga ty....ne kete rast eshte veprim i zgjuar, te terhiqesh duke e interpretuar ceshtjen ne mynyre te moderuar ...sepse vetem keshtu...nuk do te krijosh keqkuptime ,ose ballafaqime jo te kendeshme per ty....por une udhehiqem nga parimi....repekto gjithmone mendimin e tjetrit edhe kur je i bindur qe nuk ka te drejte....por edhe bindjes time i ruaj nje fare dyshimi, dhe perpiqenm te analizoj ne mendje mendimin e tjetrit....sepse askush nuke ka te drejten ne dore....kur dikush e kundershton...........
......po ketu besoj se jemi shume tolerant me njeri-tjetrin:):konfuz:
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Sbesoj se je njeriu i duhur te hapesh kete teme me ate qe the mbreme .... :) tolerancen e gjen kur sjellja jote nuk cenon personalitetin e asnjerit kur sjellja jote eshte PO E NJEJTA me ater qe do kishe jashte ..... Sado qe eshte nje bote virtuale mos harroni se jemi pasqyra e vetes tone....jemi ata qe jemi ne real ata qe do deshem te ishim apo dhe te mos ishim ...... Kush nuk i permbahet sadopak rregullave te shoqerise eshte me ligj matematikor qe behet nje trup i huaj per kete shoqeri virtuale jo se do e detyroje nje stafist por vet do mbledhe rrobat e vet dhe do shkoje atje ku perket....Kane erdhur njerez e njerez po ashtu si iken bene pak ''zhurme'' dhe u larguan te tjeret qe u pershtaten jane ketu mbas shume vitesh......Pra si te sillesh do te te sillen ..... ka njerez qe presin me thike por ka dhe te tjere qe presin me pambuk ...............
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Secili eshte individ me vete dhe kemi mendime relative,rendesi ka qe gjerat ne forum te mos personalizohen por te merren me sportivitet..Duke qene qe tipet dhe karakteret jane te ndryshme,gjithashtu edhe kapaciteti i marrjes se disa gjerave eshte i ndryshem..Forumi ne vetvete per te shpalos ide eshte,kjo do te thot qe do kemi mendime te perbashketa por edhe te kunderta...Ka njerez qe debatojne me ''emocione'',ka te tjere qe ruajne gjakftohtesine....Pata degjuar te thuhet : - gjeja me e mire ti japesh armikut eshte falja,ndersa kundershtarit toleranca....Ne jemi njerez qe kemi nje gjuhe,por mosperputhje mendimesh,mjafton disa debate te vogla qe te krijojne edhe ''humnera''mes njerezve,por rendesi ka mos kalimi i gjerave ne ofendime,gjithsesi mendoj se jemi tolerante,pasi e respektojme njeri-tjetrin(ne aparence),smund te kerkojme me shume,fundi i fundit forum eshte...
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: A jemi tolerant ne forum....

Sbesoj se je njeriu i duhur te hapesh kete teme me ate qe the mbreme .... :) tolerancen e gjen kur sjellja jote nuk cenon personalitetin e asnjerit kur sjellja jote eshte PO E NJEJTA me ater qe do kishe jashte ..... Sado qe eshte nje bote virtuale mos harroni se jemi pasqyra e vetes tone....jemi ata qe jemi ne real ata qe do deshem te ishim apo dhe te mos ishim ...... Kush nuk i permbahet sadopak rregullave te shoqerise eshte me ligj matematikor qe behet nje trup i huaj per kete shoqeri virtuale jo se do e detyroje nje stafist por vet do mbledhe rrobat e vet dhe do shkoje atje ku perket....Kane erdhur njerez e njerez po ashtu si iken bene pak ''zhurme'' dhe u larguan te tjeret qe u pershtaten jane ketu mbas shume vitesh......Pra si te sillesh do te te sillen ..... ka njerez qe presin me thike por ka dhe te tjere qe presin me pambuk ...............

Skam cfare te shtoj
 

MasteR

I'm offline
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Te jesh tolerant ska te beje me mendimet e kunderta por me ironite qe kan disa nga anetaret e forumit kjo nuk eshte tolerance
 

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Po e filloj pak me filozofi :).
Tolerancen mund ta perkufizojme si, aftesine per te pranuar ate qe nuk pajtohemi (refuzojme te pajtohemi), dmth ate qe normalisht duhet ta refuzojme.
Ne sensin moral, toleranca eshte virtuti, i cili na con te pranojme ate qe nuk mund ta pranojme vullnetarisht psh: kur ajo shkon kunder bindjeve te veta (te vetes tone). Eshte gjithashtu, nje virtut, i cili na con te jemi me vigjilent si kunder intolerances ashtu dhe te patolerueshmeve.
Nocioni i tolerances eshte i lidhur me nocionin absolut, te mires dhe te keqes.Tolerancen e ushtrojme kur pranojme se dicka eshte e keqe, por qe te luftojme kete te keqe do te sillte nje te keqe akoma me te madhe.
Duke kaluar tek forumi mund te them qe ka patur debate ndonjehere, por ne pergjithesi toleranca ka ekzistuar tek shume prej anetareve... ne disa raste ka qene dhe injorimi ndaj disa anetareve, te cilet ndonjehere kembengulin ne dicka te gabuar.
Mgjt, toleranca ka kufi, nje limit te caktuar!!!
Po e mbyll me nje shprehje te filozofit anglez, John Locke:
"Mos vazhdoni te luftoni, ate qe nuk mund te ndryshojme" :)
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Me bani me qesh kjo teme, sepse kam degjuar te thuhet qe nje "budalla hodhi nje gure dhe 500 te zgjuar nuk e gjejne"
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Te jesh tolerant ne forum...
Ca dmth te jesh tolerant? Te pranosh te gjitha mendimet, dhe nqs ty ste pelqejne ose ste pershtatet... te pranosh qe ka njerez me mendime dhe sjellje ndryshe nga e jotja.
Lexova diku qe "ironia nuk eshte tolerance".... Ironia, a nuk takoheni me te dhe ne jeten e perditcme? A i thoni njerzeve ironik " pse sje tolerant me mua?" Nqs nuk jeni ne gjendje ti beni ball ironise, atehere mos hyni ne "lojen" e ironise, thjesht injoroheni...rini larg....
Nuk mund ti ndalosh nje njeriu te jete ironik, aq kohe sa ashu eshte tipi tij...Sic nuk mund ti imponosh nje tjetri te shkruaj mendime te ngjashme me te tuat...
E vetmja gje qe mund tju LUSIM ( jo tju imponojme, jo tju kerkojme) eshte te respektoheni, mos perdorni fjalor banal, mos shani.... e mos dilni nga temat.... ( mbase dhe kjo do ishte nje kerkese sepse ne kete menyre tregoni respektin ndaj forumit, qe eshte si eshte na ofron nje vend shqiptar per te gjithe, ku mund te kalojme kohen. Nqs e bejme forumin lemsh...atehere do i ulet dhe vlera...dhe anetaret do largohen).
Mos i gjykoni me njerzit sepse tregohen me te ashper ose me te bute, se ju kan miq ose se sju flasin me goje. Aq kohe sa ju jeni korekt, edhe ne punen tuaj, atehere pretendoni te keni te njejtin trajtim....

Debate bejme te gjithe, se per kete pune eshte forumi...as ka mundesi te biem dakord ne gjithcka...por as qe te fillojme te shahemi me njeri-tjetrin sikur kemi per te ndare tokat e babajt dhe te gjyshit.

Filloni tolerancen nga vetja juaj, dhe me pas kerkojeni tek te tjeret. ( e kjo gje vlen dhe per jeten reale, jo vetem ne virtualitet ku fundja)
 

alberto

Waiting for...
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Eshte e natyrshme qe jo te gjithe te jene te nje mendimi. Edhe nese ndonjeri te jep nje mendim dhe nuk sjell argumente per ate cka ka thene, duhet te gjesh nje menyre per ti replikuar dhe te i sqarosh problemin ne menyre edukative. Dhe nese te dy palet qe jane involvuar sjellin argumente kush me te sakta e kush me pak te sakta atehere duhet qe te mos imponohet mendimi juaj tek tjetri.
Ne forum ne pergjithesi ka tolerance, meqenese nganjehere ca individe sillen me "brutal" dhe mundohen me cdo kusht te fitojne debatin. Kjo nuk eshte aspak e hijshme e sjellshme nga ana e tyre.
Ju ftoj per me shume tolerance.
 

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Me bani me qesh kjo teme, sepse kam degjuar te thuhet qe nje "budalla hodhi nje gure dhe 500 te zgjuar nuk e gjejne"

Nise nga vetja tolerancen, je shembulli ideal i tolerances qesharake :)
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Te jesh tolerant ska te beje me mendimet e kunderta por me ironite qe kan disa nga anetaret e forumit kjo nuk eshte tolerance

i bashkohem mendimit ti ktij antari jan disa kaokrra qe ju pelqen shum ironia dhe e ven ne pune vend e pa vend se me ate qe njofin si me ate qe se njofin me kte nuk dua te heq veten si me te mir nga kta tipa thjesht doja te shtoja se tjetri te jep ate pergjigje dmth ashtu sic i flet ashtu ta kthen sa do mosepranofsin disa tipa ktu te 'shkathet' kjo esht realia mos e prit tjetrin me ironi kur sdi gje per te une jam tolarent nga nje her jam tolarent me shum se ç'duhet por kur e shof qe tjetri fillon po prap me ate te tijn smund ta toleroj u be nje koh e gjat qe ferkuentoj virtualitetin dhe sa me shum te tolereosh aq me keq esht per kte te tejni te bindur, ok esht normale qe askush sesht i nje mendimi dhe askush nuk pret qe ti bashkohet mendimit tim apo tendint kj gje dihet tashme por duhet men pak menjan ironia sepse fundja nuk esht se fiton ndo nje gje nga kjo ironi e shumut vecse mer ate pergjigje qe meriton asgje me shum :)
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: A jemi tolerant ne forum....

ℒℴ⋁ℇ;280165 said:
Nise nga vetja tolerancen, je shembulli ideal i tolerances qesharake :)

Ne kesilloj rastesh, veprimi me i mire eshte, heshtja, sepse ajo ka me shume se nje mije fjale brenda.....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: A jemi tolerant ne forum....

sipas teje ke quan tolerance ti

ne rradhe te pare ti je dhe pjestar i stafit ne forum
dhe vazhdon te me dergosh mp kercenime per largim nga forumi,ti bashke me shoke te tjere,Ego0style dergon mp me ofendusee mos e pershendet Gloom se eshte e dashura te njejtat ben dhe ti,sipash jush kjo eshte toleranca juaj ne forum ose sic thuhet ne boten e virtualitetit...klb kalomaja se burra nuk mund tu them se ju jeni nga ato burra qe jeni pa rrrrr nga poshte....
Kur ti flasesh Cyber,drejtoju atij po mos me perfshi dhe mua,e para kjo...E dyta emri GLOOM eshte imi dhe derisa ma permend emrin mu drejto mua nqs ke ndonje gje per te thene,mos me perfshi ne gjerat e tjera,(punet ejuaja ca keni copa u befshi)Cyber eshte person me vete,une me vete,tjetri me vete e me rradhe,sjemi ne kooperative ketu....Nga menyra e sjelljes tende po tregon si je e kush je,skam ndermend ti hyj analizove ''mosherore'',per te lene te kuptosh disa gjera,ata i kap kapaciteti jot nqs mund ti them kapacitet...Mos mendo se me cfare the do me prishesh imazhin virtual,une sjetoj per reputacion apo imazh virtual,gje qe sdo e thoja per ty...Toleranca ka nje kufi me duket ti po e arrin,gjithsesi sjam mesuar te ofendoj njeri,shkrimet e tua te fyejne ty vete ,pa thene asnje fjale une...Gjithsesi ske fajin ti,do te te thoja nje dicka tjeter por....Me mire e leme me kaq,pasi kemi ''tolerance''....
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Ne shqiptaret e kemi gjakun e nxet, ose me mire thene te perveluar....
Nqs eshte dicka qe sna pelqen, direkt marim flake dhe hidhemi ne lufte.... por pastaj viktimizohemi...PSE SKA TOLERANCE?
Atehere, nqs dicka nuk na pelqen...pse mos e shajme tjetrin ti tregojme se kush eshte me i forte?!

Toleranca duhet te jete nga ana e te gjitheve, jemi te gjithe ndryshe, me mendime dhe sjellje ndryshe, me fjalor ndryshe...
Mos u kapni tek ironia... ironia eshte pjes e jetes.... Ju dite per dite nuk perballeni me njerez ironik? Atyre ca i thoni?
Nqs nuk jeni ne gjendje te jepni nje pergjigje inteligjente ironise, shume thjesht mund ta injoroni...pse duhet te hyni ne nje loje per te cilet nuk jeni te pergatitur?!
Ka njerez provokues, ka njerez ironik, ka njerez te qete, ka njerez nevrik, ka njerez me ose pa edukate...ka lloj lloj njerzish...Secili shoqerohet me ate qe i pershtatet dhe i ben kenaqsi, e njejta gje eshte dhe ne forum. Nqs shifni qe nuk pershtateni me nje anetar, mos i rini nga pas, thjesht lireni ate ne punen e vete... dhe ju shikoni kohen tuaj te lire, si ta kaloni me bukur mes nesh....

Ska sens te rime te kerkojme fajtor per dicka qe nuk ka faje..... Nuk mund ta quash fajtor tjetrin pse eshte ironik...ashu e ka bere Zoti, ai eshte tipi tij, ashu e ka menyren e te shprehurit....Quaj fajtor dike qe e ka fjalorin banal, per te thjeshtin fakt qe sjam e detyruar te lexoj "perla" ne forum, do te flasi banal...ta bej ne shtepine e vete ose ne privat ( jo ne rruge....se dhe atje me vret veshet)....

Jeni te gjithe te rritur, dhe jam e sigurt qe mund ti zgjidhni gjerat ne nje menyre paqesore.... fundja jemi shqiptar... sjemi armiq.... mos i nxirni armet me rastin e pare...tregohuni me te qete dhe me tolerante...edhe kjo fillon nga juve...

Sic nese pretendoni respekt, duhet ta ofroni njehere...ashu dhe me tolerancen....nqs e deshironi ...duhet ta ofroni...
Mos u beni egoista te thoni " pse duhet te bej une hapin e pare....", ne kete bote gjithcka fitohet!
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Pe: A jemi tolerant ne forum....

....IRONIA, SARKAZMA ...SHAKAJA.....perdorimi i nje gjuhe te nenkuptuar....jane elemente te rendesishem te komunikimit, qe i japin ngjyre komunikimit , duke nxitur memorjen dhe fantazine e seicilit prej nesh...ketu ska asgje te keqe...dhe nuk ka te beje aspak me intolerancen...intoleranca shprehet ne gjuhen vulgare dhe ofensive kunder dikujt , duke cenuar dhe ofenduar personin e tij...me duket se ketu nuk ka patur raste te tilla.....them se nuk duhet te ngaterrojme fjalorin e ngjyrosur me gjuhen vulgare dhe ofensive qe drejtohet kunder dikujt....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Ne shqiptaret e kemi gjakun e nxet, ose me mire thene te perveluar....
Nqs eshte dicka qe sna pelqen, direkt marim flake dhe hidhemi ne lufte.... por pastaj viktimizohemi...PSE SKA TOLERANCE?
Atehere, nqs dicka nuk na pelqen...pse mos e shajme tjetrin ti tregojme se kush eshte me i forte?!

Toleranca duhet te jete nga ana e te gjitheve, jemi te gjithe ndryshe, me mendime dhe sjellje ndryshe, me fjalor ndryshe...
Mos u kapni tek ironia... ironia eshte pjes e jetes.... Ju dite per dite nuk perballeni me njerez ironik? Atyre ca i thoni?
Nqs nuk jeni ne gjendje te jepni nje pergjigje inteligjente ironise, shume thjesht mund ta injoroni...pse duhet te hyni ne nje loje per te cilet nuk jeni te pergatitur?!
Ka njerez provokues, ka njerez ironik, ka njerez te qete, ka njerez nevrik, ka njerez me ose pa edukate...ka lloj lloj njerzish...Secili shoqerohet me ate qe i pershtatet dhe i ben kenaqsi, e njejta gje eshte dhe ne forum. Nqs shifni qe nuk pershtateni me nje anetar, mos i rini nga pas, thjesht lireni ate ne punen e vete... dhe ju shikoni kohen tuaj te lire, si ta kaloni me bukur mes nesh....

Ska sens te rime te kerkojme fajtor per dicka qe nuk ka faje..... Nuk mund ta quash fajtor tjetrin pse eshte ironik...ashu e ka bere Zoti, ai eshte tipi tij, ashu e ka menyren e te shprehurit....Quaj fajtor dike qe e ka fjalorin banal, per te thjeshtin fakt qe sjam e detyruar te lexoj "perla" ne forum, do te flasi banal...ta bej ne shtepine e vete ose ne privat ( jo ne rruge....se dhe atje me vret veshet)....

Jeni te gjithe te rritur, dhe jam e sigurt qe mund ti zgjidhni gjerat ne nje menyre paqesore.... fundja jemi shqiptar... sjemi armiq.... mos i nxirni armet me rastin e pare...tregohuni me te qete dhe me tolerante...edhe kjo fillon nga juve...

Sic nese pretendoni respekt, duhet ta ofroni njehere...ashu dhe me tolerancen....nqs e deshironi ...duhet ta ofroni...
Mos u beni egoista te thoni " pse duhet te bej une hapin e pare....", ne kete bote gjithcka fitohet!
Plotesisht dakord me ty Sweet...I ke thene te gjitha...
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Meqe hy ne forum qe te shtyj kohen dhe te ''zbavitem'', kur shoh qe nga njera ane terhiqen shume
debati skam qejfe ta zgjas sepse skam nerva e kaloj ne dicka tjeter ose e kaloj ne humor :D
O te pakten mundohem te mos krijoj gjera jo te lezetshme sepse jane te kota :)
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: A jemi tolerant ne forum....

Te jesh tolerant ska te beje me mendimet e kunderta por me ironite qe kan disa nga anetaret e forumit kjo nuk eshte tolerance

Aty bej pjese dhe une po jane ironi qe skane as nje pesh te vertete thjesht per te shtuar pak spec ne diskutim asgje me shume dhe as me pak
 

bella

Anëtar i Nderuar
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Toleranc haset ne mendimet qe replikojm here pas here me njeri-tjetrin. pra pranimi ose kundershtimi i mendimit te dialoguesit me argumentime.Nuk duhet te biem pre te egos.
Ketu shpesh shkembimi i batutave duke mos u njohur mire karakteret kthehet ne personale dhe ky eshte gabimi i pare e me pas vjen intoleranca dhe preket sedra e atehere fillojn dhe ofezat....

Ky eshte nje forum virtual ku ne shprehim opinionet tona per tema te ndryshm, perballemi me mendime qe jan komplet ndryshe nga yni, perplasemi me mendimet qe na duken te papranueshme.........e shumta qe mund te bejm eshte te vem ne dukje sesi e mendojm.........Eshte e veshtire te themi ate qe mendojm dhe eshte e lehte te gjykojm :(

Personalisht i urrej polemikat dhe diskutimet sterile,(pelqej me shume batuta dhe shaka te cilat te ngrejn edhe humorin) :puc preferoj te konfrontohem madje edhe te perballem ne mendime me te tjeret. Sigurisht qe nuk kam te drejte apo jam me te drejten apsolute dhe te flas me te tjeret me lejon te zbuloj dhe te njoh edhe pse jo shum here te ndaj te njejtat mendime me ta.Jam kurioze dhe keshtu qe me pelqen te lexoj mendimet e te tjereve, madje mendoj se edhe tek dy persona qe jan shum te ndryshem nga nj-tj mund te kete interesa dhe mendime te perbashkta......Nese nje pyetje "nuk me perket" mundohem te kuptoj arsyet e nese nuk ja dal ok durim :) do te thote qe sdo e vazhdoj me tutje kete debat.


Pse duhet te kalojm caqet e tolerances ne virtual se kuptoj........ e bukura ketu qendron qe ka persona qe e mendojn ndryshe nga ne....................Por perpalsja me mosha te ndryshme ndoshta e ben te veshtire shpesh here komunikimin e gjere.
 
Redaktimi i fundit:

ReNdEx

Interist Forever
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Meqenese jemi perseri tek tema, ajo qe duhet ber thjesht mere me sportivitet cdo gje, edhe pse nga nje here ka momente qe reagojme ne nje menyre qe as vete sna pelqen, duke u nis disi nga nga ajo qe eshte mese normale qe askush nuk ka mendime te njejta me ty dhe askush nuk pret qe ti bashkohet mendimit tim apo te tjetrit. Ne virtualitet ke te besh me çdo gje me perplasje idesh debatesh kunjash ironish e acarrime e ngacmime qe per mendimin tim esht e kote qe keto fjale ti presim direkt me shpate kur na i thone ose drejtohen drejt nesh duhet te kemi paksa dhe ate anen e tolerimit, e bukra e kesaj sic e cilsoj dhe antarja me siper kemi te bejme me shume persona te ndryshem me ide e mendime te ndryshme , duke marr pak shkas nga kjo jo te gjithe e kemi ne thelb ate tolerim. Ndoshta eshte dhe puna e moshes qe jan nga moshat me te ndrsyhme,dhe ndoshta mundet te jete pak si e veshtire ti pershtatemi mosha-moshes ,e para sna le hunda sepse duam gjithmone ti qendrojme atij mendimi qe themi dhe e dyta sna pelqen te na kundershtojne ne dicka por ne virtualitet dhe jo vetem ketu por dhe ne jeten reale hasim me kundershtime idesh, thjesht nuk duhet te mundohemi ta nxisim sa me shume ate debat por te mundohemi sa me shume ta zbusim debatin dhe te mos i hyjme gjerave thell deri sa te kalojme ne ofendime paragjykime e budalleqe. Do doja te ndalesha pak tek MODERATORET e ktij forumi, nuk mendoj se ndonjeri nga ne ka te drejten ti ofendoj me fjal fyese per nje apo dy-tre postime qe na bejne , per mendimin tim ai ka ber ate qe do beje dhe ti po te ishe ne vend te tij, shum mire na e kane sqaruar qe te bejem kujdes me temat te mos ti kthejem ati ne chit-chate por ti permbahemi asaj teme dhe te japim ate mendim lidhur me ate tem qe jemi , eshte tjeter gje pastaj qe neve na pelqen pak ti kthejme temat ne chit-chat duke u nis nga vetja ka disa tema qe i kam kthyer ne chit-chat dhe me jan fshire shume postime qe skan pas lidhje ne ate teme ku kam qene, kjo sdo te thote te dalesh me shpate ne dore direkt kundrejt moderatorit pse i fshiu pse si fshiu fudnja ai per ate pune esht, per te mbajtur rregullin ne forum kushdo qe do ishte nga ne ne te njeten Moderator nje lloj do reagnte do hiqte ato postime qe skan lidhje me temen ; U zgjata pak ne kte pike me qen se ky debat ka nis nga nje antaer me moderatoret e forumit. Shpesh here duhet te respektojme dhe mendimin e te tjerve qe ndoshta ne sdo na pelqej por ai eshte mendimi tij nuk mund tja ndryshosh mendimin vecse te respektosh cdo mendim qe perballesh, situata te tilla nuk jan aspak te kencme me ofendime me fyerje sharje nuk zgjidhet asgje perkundrazi veçse sa i perkeqson gjerat, jo se i shkakton ndonje dem tjetrit po thjesht tregon ato vlera qe mbart ne vetvete mos te thote ose me sakt te mendoj ndonje person qe "he mo se po hyj pak ne forum te tall Koken me antaret qe jan aty" nse hecen me kte mendim ka tall veten ne radh te par pastaj tjetrin por sbesoj se do ja arrij qellimit ndonjeri qe eshte me kte ide mos te harrojme qe sado te hiqemi si tjeter person ne ate cka jemi ne real heret a von vihet ne dukje realiteti jone do biem ndesh me fjalet tona, duhet te jemi tolerant ne shume drejtime nuk duhet asnjehere ti kapim gjerat maj per maj, Mendoj se u zgjata shum :d

Nese kerkon te te tolerojne mos harro qe duhet tja nisesh nga vetja, nese kerkon qe te te kuptojne bazohu duke u nis nga vetja ti kuptosh dhe ti te tjeret :):)
 
Last edited by a moderator:

Lediana

Banned
Re: A jemi tolerant ne forum....

Nganjehere te acarojne nervat po nuk duhesh te biesh preh e ngacmimeve ose provokimeve ne virtualitet duhet te tregohesh tolerante ..jemi ne virtualitet per kalimin e kohes Toleranca duhet ..
 

LoSsT

VIP
Re: A jemi tolerant ne forum....

Disa tolerant... disa ti vrasesh me buk ne goje. lol
 

ZHIGO

Lucky me...
Pe: A jemi tolerant ne forum....

un diçka skuptoj , a jemi njerez , pranojm me koshienc te bojm diçka me vetdije , qoft ky debat , zenk apo çfar dreqin qoft tjeter , fundja si ne jeten e perditshme.( edhe pse kjo cek nje tem tjeter po fundja dhe forumi ketu esht dicka qe kalojm oret , diten , si nje kafe ku vim ulemi dhe kemi tavolinen ton . )toleranca !!!

tani zzina ka fol pak si ajo konga " ne jemi dy shoqe...." dhe te tjeret nga mrapa qe e kan pelqy si koment . por ne thelb ka prek pak realitetin shqiptar jo se ja ka fut kot si koment idealist me shum. cdo njeri ka te drejt te sillet ashtu si esht mesu , shum e thjesht nqs nuk te pelqen mos ja fishkelle ,fare shkurt dhe e thjesht apo jo.

kot , kot po lag iher gishtat ...jo se ka kuptim si post ky i imi , fundja sic esht dhe pytja si pa kuptim .
 
Top