A jemi tolerant ne forum....

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Po jemi , vetem ne raste kur disa bejn sikur jan me te zjutit bejn sikur jan te mir dhe kuptohen qe e kan me te futme atehere ska tolerance .Madje madje pse duhet te ket tolerance kur mendimi im esht kundra mendimit te nje tjetri e sulmoj dhe .
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Disa edhe jane disa edhe nuk jane! Ka raste kur edhe nje person i vetem here eshte, here nuk eshte, por varet edhe nga tjetri qe ke perballe. Nese do flisnim per te tjeret e kam te veshtire te them pasi nepermjet germave shpesh keqkuptohesh dhe shakaja mund te meret si ironi apo sulm,e nese flas per veten do thoja: Si une nuk ka...lol(pjesa fundit ishte shaka)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Forumi jone zakonishte karakterizohet me tolerance te tipit klanor. Tha shefi, urdheroi prapavija balte edhe duhet te baltosim, por po tha qetesi edhe duhet heshtur. :viola:

Ajo qe me ben pershtypje eshte se edhe kur ka shkelje te drejtave te anetareve, madje ketu nuk kan qene te rralla rastet nuk kemi nje reagim normal human te qytetarise. Nese dikush e ka kuptuar heshtjen tolerance kjo per mua perben qyqarllek. Pra ne tolerance ndahet e zeza nga e bardha dhe kam pershtypjen se ketu jane barazuar shpesh keto. Ketu ke raste kur njerezit jane diskriminuar pozitivisht (kjo per ata qe e kuptojne diskriminimin pozitiv) dhe zakonisht keta te diskriminuarit pozitivisht jane mjaft tolerant.


Thjesht per te mos thene se nuk ka tolerance munde te kisha thene se ketu zakonishte flitet me ndrydhje opinionesh. :kapele
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Jeta ne virtualitet,,esht si ditet e javes per c´do njerin,,nese un jam e hena,,dhe nje x antar sot kujdeset per mua dhe per knaqsin time,,te marten do te kujdeset per nje tjeter antar,,dhe ndoshta mua nuk do me pelqente fare,,ketu jemi ne virtualitet,,meremi vesh me shkronja,,por mbetet hapsir per ta interpretuar ne mynyra te ndryshme,,dhe pastaj lindin keqkuptime te vogla mes dy antaresh,,dhe ndikoj me kalimen e kohes tek te gjith te tjeret,,dhe kshtu nje dit behet forumi lemsh,,ne c´do tem fillojn te perzihen copeza ironike qe fillojn te zmadhohen dhe te ndikojn tek te gjith,,sepse ne forum te gjith jetojm si ne nje liber,,dhe jemi si shkronjat e Alfabetit,,dhe pa njera tjetren,,nuk behet forumi !

un e kam then edhe nje her,,dhe po e perseris prap,,ne forum duhet te vin njerezit per te ber punen e vet,,dhe jo per te gjykuar apo komentuar punen time apo te ati tjetrit,,sepse ajo sesht pun e tyre! nese ste pelqen ajo qe shkruaj un,,shkruj ti dicka me te bukur,,por mos u lidh me mua dhe me ate qe kam then un apo tjetri,,sepse keshtu lidhemi te gjith ne nje zinxhir keqkuptimesh qe pastaj esht i distinuar te rritet!
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Derisa jemi ne nje forum,cdokush shprehet si do,por ama jo te gjithe kuptohemi sic duam...Ndonjehere keqkuptimet qe ndodhin me shkronja shkojne pertej nje etike apo nje edukate te caktuar...Nese behet fjale per debate konstruktive,ku diskutohet me miresjellje pa kaluar ne banalizime 2 lekshe,cdo kush do i lexonte me kenaqesi edhe do merrte pjese ne to...Zakonisht kohet e fundit,disa tema ose nen tema po shtrohen ne rangun personal,merren teper kembengulese...Nese eshte ceshtja per diskutim cdo njeri i pjekur eshte i gatshem,por mos harrojme se kur nisesh te diskutosh respekto mendimin e tjetrit...Te respektosh mendimin e tjetrit,sdo te thot te biesh dakord me ate qe ka thene,por te lejosh te thot nje mendim te tij,mund ta kundershtosh apo mundesh shume bukur te paraqesesh ate qe ty te duket e drejte...

Nese keta komplekse bashkebisedimi do shfaqeshin vetem nga femrat,do gjeja nje justifikim te bindshem(momente te keqija,kompleksiteti i vete femrave etj etj),por kur shoh keta shfaqjet dhe nga meshkujt sdi cte them...Te jesh tolerant,sot me shume merret per dobesi,dicka qe tjetri e ka qejf te te ule...Une kohet e fundit po e ve ne forum kete gje,nese smund tja mbyllesh tjetrin gojen me fakte bindese me argumente,pa prekur personalitetin apo dinjitetin e saj/tij se kuptoj pse gjerat duhet te kene banalizime...Dhe pjesa me e bukur qendron se justifikohet ai/ajo qe banalizoje,dhe quhet i padrejte ai qe toleroi apo ne disa raste nuk toleroi hic...

Ne forum te gjithe hyjme ama per te kaluar kohen,hyjme dhe per te mesuar dicka,hyjme dhe per kontakt me shqipen(ne qe sjetojme ne Shqiperi),dhe perplasja e ideve dhe mendime normal qe do jete,por sa ka gjera te drejteperdrejta,ose njerez te drejteperdrejte?...Pak aspak,atehere kur dikush lepihet,ose e thene pak me troc dikush qe niset te krijoje nje mendim per ty nga shok/shoqe,e jo duke thene mendimin e tij ne lidhje me ty ca tolerance duhet pasur??...Njeriu dhe pse ne virtualitet,respektin per veten dhe ndaj tjereve duhet ta kete,por kjo sdo te thot te moskunderpergjigjesh,ndaj kujt e meriton...
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: A jemi tolerant ne forum....

mu nuk me ba vaki naj here por shikoj nje fakt te thjeshte personat qe jane me shume te angazhuar ne forum u duket sikur e kane privatizuar llogarit po tu shkelesh ne kallo ketyre ........ te marrin ne qafe me gjithe farefis ahaha
 

MasteR

I'm offline
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Duhet te jemi....
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Mua me bezdis fakti qe disa persona,,mundohen te te bejn krimb e thumb etj etj,,dhe sa her qe e provojn ju del komplet e kunderta,,pajtohen per momentin dhe neser kur te shohin prap harrojn,,dhe e provojn te ulin dhe te ofendojn serisht,,sepse duan tu tregojn te tjerve qe un jam i zgjuar,,pikrisht ata i shoh si fansat e mi me besnik,,:syze: si kam par kurr si kundershtar te fundit,,sepse te them te verteten jo qe jam mendjemadh,,por sepse keshtu esht e verteta,,nuk ja kam friken asgjeje dhe askujt,,sepse shoh qart me sy,,dhe me Zemer!
 
Redaktimi i fundit:

Elushe

Vogëlushe
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Jemi si jo, eshte tejet e lehte te tregohesh tolerante ne forum.... :)
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

un sjam aspak :p
 

AjSi

...
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Po mua sme pelqejne gjysma e me shume e anetareve ktu po sdo shkoj tju hidhem ne fyt se kam mendime te ndryshme nga to,skam as nerva pz ... si perfundim une jam tolerante :D

p.s. si skeni pertu me shkrujt gjith kto romane..
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: A jemi tolerant ne forum....

Nese kerkon te te tolerojne mos harro qe duhet tja nisesh nga vetja, nese kerkon qe te te kuptojne bazohu duke u nis nga vetja ti kuptosh dhe ti te tjeret
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

I lexov pak a shume te gjithe mendimet........Me pelqeu ai imi LOL (e thash per te mos humbur ju tolerancen :p)...mire e keni nga pak te gjithe jo keq.

Por dua te shtoj mesa kam kuptuar pak nga forumi...me shume se mungesa e tolerances ne si njerez me gjak te nxehte ballkanik kemi munges thjeshtesie, modestie dhe duhet patjeter te kemi fjalen e fundit....pra te jemi mbi mendimin dhe opinionin e tjetrit....Ketu ka vleresime personash por qe egoja ua ndalon ta shprehin.....Ketu kemi antipatit dhe simpatit tona por duke qe i fshehim, i kamuflojm sepse nuk tolerojm dot qe dikush te jet me i mire ose me i keq se ne :p.........
....mendoj se me shume se tolerance ne nje forum duhet te ket komunikim distancior......dhe jo distiguor......pra te jemi dhe jo te dukemi :D
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: A jemi tolerant ne forum....

do te shtoja dhe dicka,,nese dikush me keqkupton mua personalisht dicka,,perpara se te shkruaj nje opinion te mir apo te keq ne lidhje me mua sado pak,,,me mir esht qe ta shtroj diku nje pytje si ne kte tem pershembull,,dhe ti sqarojm gjerat,,se ti mund te me keqkuptosh nje fjale,,dhe pastaj te shkruash dy rreshta ironik per mua,,e un pastaj nje faqe,,e ti pastaj 3,,e kshtu me rradh,, kur te frymzohesh aq shume sa te humbesh kohen tende dhe te guxosh tja detikosh dy rreshta ironik dikujt,,,mere guximin dhe hajde shtroje thelbin e gjerave qe nuk i kupton,,,ose te duken te demshme,,ose etj etj ,,kush do qe te jet konstruktiv?? te shtroj pyetje konkrete dhe jo me kunja dhe me pyka,,psh nuk i pelqen dicka nga une dhe do te shkruj dicka pa tjeter,,te vi te thot zotri pse mendon ti se esht keshtu,,sepse un mendoj se esht keshtu,,sepse ashtu si mendon ti un mendoj se esht e demshme dhe gabim,,dhe ja dhe argumentat per kte,,pra pse te tjeret nuk jan konstruktiv dhe te hapur?? pse nuk jan por preferojn vetem te duken,,??
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Po mua sme pelqejne gjysma e me shume e anetareve ktu po sdo shkoj tju hidhem ne fyt se kam mendime te ndryshme nga to,skam as nerva pz ... si perfundim une jam tolerante :D

p.s. si skeni pertu me shkrujt gjith kto romane..

Edhe une mendoj si ty...as mua sme pelqen shumica ktu por gjithsesi kjo s'me jep te drejten te filloj dhe te ofendoj te tjeret apo te marr mundimin dhe te analizoj njerezit, jo ti je kshu jo ti je ashtu. Gjithashtu per mendimin tim nqfse njerezit kane dicka pozitive dhe qe i ben njerezit te ndihen mire, le ti thone fjalet e mira. Sa per fjalet e negative dhe qe e bejne dike te ndihet keq, besoj se kemi plot njerez ne jeten tone reale qe na i nxijne jeten dhe besoj se eshte e tepert te marrim mendime negative edhe ne forum. Nuk e di per ju, por mua me pelqen qe gjithmone ti shof njerezit te ndihen mire dhe tu thuash nje fjale te mire nqfse ke dicka per te thene. Ne te kundert eshte me mire te heshtesh dhe ti mbash per vete mendimet negative.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Kam pershtypjen se disa ketej kan ngaterruar mes Tolerances, pranimit dhe reagimit qytetar. Nga diskutimet qe u bene ketu kuptova se toleranca vertete eshte nje virtyt pozitiv por gjithsesi kam pershtypjen se duhet ta kuptojme se mbi te egzistojn edhe virtyte tjera Reagimi qytetar dhe pranimi. Nga kjo munde te thuhet se njeriu munde te jete tolerant po nuk munde te pranoj, pra reagon ne menyre qytetare. Pra ne nje fare menyre ne munde te jemi tolerant [ e durojme nje dukuri, gjest, nje anomali etj etj (dhe kete lloj tolerance e ke te perhapur shume ne forum)] dhe vetem nje pjese e vogel reagojne dhe nuk munde ta pranojme dicka qe te te behet pjese e tyre [dhe ne forumin tone sipas disave kjo eshte pjesa e cmendur e forumit]. Pra ne kete aspekt une jam tolerant derisa sa jam pjese e forumit dhe i lejoje kalimthi edhe padrejtesite (ngase padrejtesi kemi edhe ne jeten tone), por reagimet qe beje dhe mospranimi qe beje nuk do te thote megalomani, por nje reagim thjesht qytetar qe do e bente cdokush qe analizon ceshtjet pak me thelle.

E kuptoj se forumi ndoshta per dike eshte ceshtje zbavitese, duke patur parasysh se ka edhe nenforumet e lojrave, por kam pershtypjen se ka edhe ceshtje serioze qe diskutohen (normale per ata qe duan te diskutojne) dhe ajo qe me bene pershtypje eshte tendenca e heshtjes (ndoshta gabimi me i madhe gjenetik i shqiptareve). Pra ne mes heshtjes duam te dukemi, te plotesojme imazhin e nje kinse tolerance. Seq kam pershtypjen se edhe ne jeten e perditshme jemi te tille dhe kjo verehet kudo ngase ndryshe nuk do i pranonim gjerat qe ndodhin me ne dhe reth nesh duke na krijuar nje stil jete kermillezimi.

Nese eshte keshtu del se reagimi dhe pranimi eshte virtyt me i larte se sa toleranca. Pra gjithnje duke u bazuar ne kete rezulton se toleranca nuk eshte asgje tjeter pos nje shkalle me perparimtare se sa diskriminimi
yikes.gif
!!!!. Heshte dhe toleroje qe te mos diskriminohem apo te mos diskriminohem me pak. Ne kete menyre kam pershtymjen se humbet personaliteti dhe pavaresia personale e njeriu. Njerezit edhe rrojne ne kete menyre dhe kete e kuptoj une por disa njerez edhe duhet ta kuptojne se ka njerez qe nuk munde te rrojne pa personalitetin e tyre dhe pa pavaresin personale (te dy keto te fundit lexoni ne aspektin pozitiv).
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Sigurisht qe jemi tolerante, as me shume edhe as me pak se sa eshte nje Shqiptar ne jeten e perditshme.Mund te perpiqemi shume por nuk mund te dalim dot nga vetja, kurre.
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Pyetja eshte vetem per forumin? Sepse varet nga njeriu. Une psh aq tolerante sac jam jashte forumit, jam dhe brenda forumit. Disa persona, disa fjale, disa veprime edhe tolerohen, disa jo. Nuk shikoj ndonje ndryshim midis tolerances se perditshme me ate te forumit.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Forum tolerant jemi..:)
Ceshtja shtrohet qe pas bisedimesh e replikash dhe kur futet ideja e konvertimeve te ideve ,cbehet?!
Shpesh behet " sherr",por sherr per mire ama ,besoj qe nga cdo zierje debati mendimi dhe pse nganjehere rendohen frazologjit per te mbrojtur iden,apo mendimin del nje revulucion debati pozitiv ne fund,mjafton mos te vritemi ahhahaha gjate debatit me fjalor te rend e te papranueshem.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

mjafton mos te vritemi ahhahaha gjate debatit me fjalor te rend e te papranueshem.
e sa her jemi vra ahuuuu po ne jemi popull se jemi mesu te luftojm po asnjher te dorzohemi hahaha
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Spo i shtoje me shume shyqyr qe me paska shpetu ky mendim :p

Kam pershtypjen se disa ketej kan ngaterruar mes Tolerances, pranimit dhe reagimit qytetar. Nga diskutimet qe u bene ketu kuptova se
toleranca vertete eshte nje virtyt pozitiv por gjithsesi kam pershtypjen se duhet ta kuptojme se mbi te egzistojn edhe virtyte tjera Reagimi qytetar dhe pranimi. Nga kjo munde te thuhet se njeriu munde te jete tolerant po nuk munde te pranoj, pra reagon ne menyre qytetare. Pra ne nje fare menyre ne munde te jemi tolerant [ e durojme nje dukuri, gjest, nje anomali etj etj (dhe kete lloj tolerance e ke te perhapur shume ne forum)] dhe vetem nje pjese e vogel reagojne dhe nuk munde ta pranojme dicka qe te te behet pjese e tyre [dhe ne forumin tone sipas disave kjo eshte pjesa e cmendur e forumit]. Pra ne kete aspekt une jam tolerant derisa sa jam pjese e forumit dhe i lejoje kalimthi edhe padrejtesite (ngase padrejtesi kemi edhe ne jeten tone), por reagimet qe beje dhe mospranimi qe beje nuk do te thote megalomani, por nje reagim thjesht qytetar qe do e bente cdokush qe analizon ceshtjet pak me thelle.

E kuptoj se forumi ndoshta per dike eshte ceshtje zbavitese, duke patur parasysh se ka edhe nenforumet e lojrave, por kam pershtypjen se ka edhe ceshtje serioze qe diskutohen (normale per ata qe duan te diskutojne) dhe ajo qe me bene pershtypje eshte tendenca e heshtjes (ndoshta gabimi me i madhe gjenetik i shqiptareve). Pra ne mes heshtjes duam te dukemi, te plotesojme imazhin e nje kinse tolerance. Seq kam pershtypjen se edhe ne jeten e perditshme jemi te tille dhe kjo verehet kudo ngase ndryshe nuk do i pranonim gjerat qe ndodhin me ne dhe reth nesh duke na krijuar nje stil jete kermillezimi.

Nese eshte keshtu del se reagimi dhe pranimi eshte virtyt me i larte se sa toleranca. Pra gjithnje duke u bazuar ne kete rezulton setoleranca nuk eshte asgje tjeter pos nje shkalle me perparimtare se sa diskriminimi!!!!. Heshte dhe toleroje qe te mos diskriminohem apo te mos diskriminohem me pak. Ne kete menyre kam pershtymjen se humbet personaliteti dhe pavaresia personale e njeriu. Njerezit edhe rrojne ne kete menyre dhe kete e kuptoj une por disa njerez edhe duhet ta kuptojne se ka njerez qe nuk munde te rrojne pa personalitetin e tyre dhe pa pavaresin personale (te dy keto te fundit lexoni ne aspektin pozitiv).
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

Toleranca eshte per njerez qe kane nje zemer te madhe. E lidh sh me faktin e pranimit ne menyre te miresjellshme iden/mendimin/veprimin e tjetrit, pa inate dhe tone te tensjonuara. Te quhesh tolerant pervec zemres duhet dhe te keshe nje kulture dhe mendje te hapur. Pra te jesh i afte te kuptosh dhe te arsyetosh mbi x apo y dukuri/mendim/bindje dhe te dish nqs duhet te heshtesh, ta kalosh lehtshem apo te flasesh. Mbi te gjitha toleranca lidhet me deshiren e mire te idividit per te gjetur nje gjuhe komunikimi dhe mirekuptimi. Ah, nqs hesht sepse ke frike te perballesh me dicka, apo sepse nuk don te behesh i urryeshem, (kur brenda mezi pret te reagosh), kjo pastaj nuk eshte tolerance, por thjesht paaftesia per te vepruar mund te te jape emrin tolerant.

A jam une tolerante dhe a konsideroj veten te tille? Them se po!;)
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Nuk jam fare tolerante e ndonjehere i fus hundet aty ku sduhet,e me pas pse zihem me te tjeret.(gabimi,im)
Toleranc nuk do te thote te pajtohesh me mendimin e cdo anetari ne forum,ose te hapesh rruge kur dikush tjeter te fyen.
Toleranc eshte kur pranon mendimin e dikujt tjeter e nqs eshte ne kundershtim me mendimin tend por pa kaluar ne ofendim.
Ne fakt ne bejme te kunderten.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Drejt me thene ketu kam ardh te argetohem keshtuqe si rrjedhoje kur hyn ne bashkebisedim duhet edhe toleruar, por edhe tolerance me mase se te shtyp turma pastaj. :D

Edhe jam edhe s'jam por shumicen e kohes mendoj qe jam paksa. :D
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: A jemi tolerant ne forum....

I lexov pak a shume te gjithe mendimet........Me pelqeu ai imi LOL (e thash per te mos humbur ju tolerancen :p)...mire e keni nga pak te gjithe jo keq.

Por dua te shtoj mesa kam kuptuar pak nga forumi...me shume se mungesa e tolerances ne si njerez me gjak te nxehte ballkanik kemi munges thjeshtesie, modestie dhe duhet patjeter te kemi fjalen e fundit....pra te jemi mbi mendimin dhe opinionin e tjetrit....Ketu ka vleresime personash por qe egoja ua ndalon ta shprehin.....Ketu kemi antipatit dhe simpatit tona por duke qe i fshehim, i kamuflojm sepse nuk tolerojm dot qe dikush te jet me i mire ose me i keq se ne :p.........
....mendoj se me shume se tolerance ne nje forum duhet te ket komunikim distancior......dhe jo distiguor......pra te jemi dhe jo te dukemi :D
Ehhh mi bella......:(
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Kush mendon se s'ka tolerance le te guxoje te ngreje doren, se fundja ne demokraci jemi. :p
 
Top