A ka ardhur demokracia sot 30 vjet pas rrezimit te bustit te diktatorit?

enver-kr-1.jpg

Mbushen 30-vjet nga rrëzimi i bustit të ish-diktatorit Enver Hoxha.

Më 20 shkurt të vitit 1991 mijëra qytetarë u ngritën për të shembur simbolin e komunizmit, për t’i hapur rrugë pluralizmin politik.

Rrëzimi i shtatores së Hoxhës u nxit nga greva e urisë e ndërmarrë nga disa qindra studentë për t’i hequr universitetit emrin e tij.


20 Shkurti është caktuar si Dita e Kujtesës kombëtare për Martirët dhe Viktimat e regjimit komunist.

Ajo shënoi në fakt edhe fundin e diktaturës në Shqipëri.

Pamjet e atyre ngjarjeve, në sheshin “Skënderbej” bënë xhiron e botës dhe e vunë edhe një herë Shqipërinë në fokus të zhvillimeve ndërkombëtare.

Momenti kur statuja e Enver Hoxhës u rrëzua atë ditë të ftohtë shkurti me dhunë, por edhe që u tërhoq zvarrë njihet si akti simbolik i rrëzimit të diktaturës.

Megjithatë, 30 vjet pas rënies së komunizmit, shumë shqiptarë besojnë se fryma e regjimit të kaluar u trashëgua nga partitë që u krijuan gjatë viteve të demokracisë.

/a.m/NOA.al
 
DEMOKRACIA është fjalë e madhe , tek ne shihet vetëm në ËNDËRR . Mos votoni asnje POLITIKAN që ka marë pjesë ne këto 30 VJET.DUHET TË ZGJOHEMI duke bere analizen e këtyre viteve ?
 
Nuk te besoj! Per nje arsye te vetme, se Shqiperia eshte e jona. Reagimi ndaj kesaj kaste vrastare per kombin, duhet te vije nga qytetaret.
 
Tani une mashtruse jam ne virtualitet por ket here beso. Zakonisht vleresoj situaten dhe kandidatet qe me jane servirur kur kam votuar.
 
Nuk jemi ne 1 diktature monopartiake por jemi ne nje diktature te ish komunisteve dhe bijve te tyre te reformuar ne shume dimensione multipartiake dhe kriminale dhe hajduteske. Dmth popullit i @ihet nena gjithmone por fundja mire ti behet delet kshu duan. 30 vjet e duam shqiperine si gjithe europen dhe lesht e currit nuk patem asnje shans ti afrohemi shkalleve te Brukselit jo me te bejme pjese me dinjitet ne ato insitucione.

Shqiperi te kam dhjere ste kuptova asnjehere!
 
Top