A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???


  • Totali i votuesve
    21
  • Poll closed .

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
duke marre parasysh lajmet e fundit mbi vrasjen e njerzve te pafajshem ne Indi dhe ne Nigeri a ka ndryshuar opinioni juaj per kete fe qe ne kohet moderne po jep shume shembuj te turpshem mbi synimet e saj qe ka...qe vetem paqsore nuk po dalin....

ps : Votimi eshte publik
ps 1 : votimi eshte me deshire kuptohet.... te tregojme civilizem ju lutem.....
ps : kur flas per muslimanet kuptohet qe flas per Islamiket e zjarte arabe se Shqiptaret nuk arrijne ma mer mendja deri ne ato pika
 
Redaktimi i fundit:

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Jo, perkundrazi eshte forcuar......qe do te thote, se fanatizmi fetar eshte nje e keqe e madhe e kesaj bote.

Dhe se njollos besimtaret e devotshem dhe paqesor.
 

Sefer Daja

drague
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Pse po pritje ndonje mrekulli ti ?

Opinioni eshte dhe do te mbetet po ai.

Edhe kafsha nuk e vret pjellen e vet.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Jo, perkundrazi eshte forcuar......qe do te thote, se fanatizmi fetar eshte nje e keqe e madhe e kesaj bote.

Dhe se njollos besimtaret e devotshem dhe paqesor.

Bella nga vjen ky fanatizem ?? del vete nga dikush del deri tani koha e ka treguar se nga kush vjen.....
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
duke marre parasysh lajmet e fundit mbi vrasjen e njerzve te pafajshem ne Indi dhe ne Nigeri a ka ndryshuar opinioni juaj per kete fe qe ne kohet moderne po jep shume shembuj te turpshem mbi synimet e saj qe ka...qe vetem paqsore nuk po dalin....

ps : Votimi eshte publik
ps 1 : votimi eshte me deshire kuptohet.... te tregojme civilizem ju lutem.....
ps : kur flas per muslimanet kuptohet qe flas per Islamiket e zjarte arabe se Shqiptaret nuk arrijne ma mer mendja deri ne ato pika

Jo te gjithe arabet mund te jen islamik te zjarte, ashtu siq ateistet e zjarte nuk jan shqipetaret, edhe pse je ti. Mund ta kishe ber pytjen per arabet, jo per muslimanet. Kur flet ne pergjithsi, radhitja e fjaleve ne fjali bashk me interpretimin e tyre, jo pake duhet ndryshojne. Qe dmth, kur jemi tek imazhi, pytjet e tua skan fare nje te tille. Sidoqoft, vazhdojm me temen.

Nje musliman si un, mund te mos ket aspak imazh tek nje ateist si ti. Dhe kjo esht gjeja e fundit qe me preokupon nket jete. Sepse, vet fjala " imazh " esht pjell e karakterit individual, dhe sjelljes te mire ose te keqe qe ke ne raport me te tjeret. Nese nje musliman ne Indi merr ne qaf 100 njerz te pafajshem, mua me shkoj gati gjysma jetes ne Presheve, dhe nuk kam vrar as nje insekt me te vogel, lere me nje gjallese me te madhe, qoft njerzore apo shtazore.
Dhe me ket rast, un duhe te ul koken pse jam muslimane ?
Kjo ska per te ndodhe. Sepse un jam ai qe jam per vete, as per ty e askend tjeter.
Nje shembull konkret, imazhi i shqipetarve karshi botes eshte nen nivelin zero, ateher ajo zero a duhet te jesh ti qe ke hap ket teme ?
Nuk besoj. Sepse ti mund t'i takosh atij grupi te njerzve qe te tjeret mund te marrin shembull per te mire, por neve gjithmone kur dojm ta nençmojm dikend, flasim vetem per anet negative, sepse nuk na intereson aspak pozitiviteti i atij qe nuk e deshirojme.
Imazhi i nje njeri te lige nuk eshte " ligje " , as adet apo zakon i te tjerve qe jetojn per rreth tij, apo i atyre qe i perkasin te njejtit religjion.
Andaj, imazhi i muslimanve per ty mund te jet i barabart me nje grope te madhe plot therra, por ne ato therra nuk do tme gjesh mua. Jo pse jam aq i " paster " , por sepse ka shume krijesa njerzore me te poshtra se un qe sbesoj se do tme vij radha te futem ne ate grope. Nket rast ti mund te jesh nje hap para meje, ose meniher tjetri pas, por kjo pak pun. Me e rendesishmja eshte qe asnjeri nga ne nuk duhet lejoj te behemi pre e imazhit negativ qe te tjeret (ndoshta) qellimisht synojne ta exportojne tek ne ( ne fe apo kombesi ), dhe do t'jemi te fituar gjithmone. Mos ne sy te botes, spaku ne veten tone.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Mendimi im ka qene, eshte dhe do te jete qe Islami ka qene dhe eshte degraduesi dhe gjakpiresi i pameshirshem i SHQIPTARIZMIT.

Per fene ne pergjithesi nuk ka ndryshuar, por me ka dhene edhe nje arsye tjeter qe islami dhe myslimanet jane dashamires te dhunes, urrejtes te perendimit dhe e shohin gjithe boten si te gabuar. Filozofia e tyre eshte ose me ne ose kundra nesh. Nese je me ato je i mrekullueshem, nese jo nuk meriton te jetosh.

Kjo filozofi bie ndesh me ate timen, pasi per mendimin tim te gjithe kane te drejte dhe te gjithe duhet te keni dhe te gezojne lirite e tyre. te gjithe tudhet te jetojne te lire, te gjithe duhet te kene mundesi zgjidhje dhe te pranojme diferencat ndermjet nesh pasi kjo eshte menyra me e frytshme dhe nga e cila mund te perfitojme te gjithe. Une nuk besoj dhe nuk mund te pranoj dominimin e nje ideologjie, praktike, nje ngjyre, flamuri. Jane keto ndryshime karakteri, perqendrimi dhe mendimesh qe na bejne te jemi ashtu sic jemi, te gjithe te VECANTE.
 

Dreamer

Anëtar i ri
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

ps : kur flas per muslimanet kuptohet qe flas per Islamiket e zjarte arabe se Shqiptaret nuk arrijne ma mer mendja deri ne ato pika

اka mendon sikur ta riemëroje temën në "A ka ndryshuar mendimi juaj për arabët"?

Nëse nuk pajtohesh atëherë të hiqet pjesa në të cilën të kam cituar!
 

Lauri

Anunnak
V.I.P
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Une do ti dergoja ne nje ishull dezert, dhe do i lija aty deri sa te hane njeri tjetrin. Kafshe qe i perngjajne njeriut, ja si ka ndrushuar mendimi im.
 
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Lufta e Muhamedit
Kamikazet
nuk jane gjera te reja keto vrasjet qe kane ndodhur
ka pasur edhe me keq se aq
Jo nuk ka ndryshuar
gjerat qe dihen nuk me ndryshojne mendim
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Gjero si keto te paraqitura ne vidjot e meposhtme te felliqin cdo simpati, te neverisin dhe te bejne te dyshosh nese vertete keto jane qenie njerezore apo robote mishi dhe gjaku.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=u4o4-OM1vwY&feature=related]YouTube - Afghan Girls Sprayed With Acid For Attending School[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=QcYykH-V_R8&feature=related]YouTube - Taliban recruits a SIX-YEAR-OLD BOY to be a suicide bomber[/ame]

* Ju lutem te mos i shikoni nese jeni i/e ndjeshem ndaj pamjeve eksplozive.
 

Dreamer

Anëtar i ri
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Mendimi im ka qene, eshte dhe do te jete qe Islami ka qene dhe eshte degraduesi dhe gjakpiresi i pameshirshem i SHQIPTARIZMIT.

Per fene ne pergjithesi nuk ka ndryshuar, por me ka dhene edhe nje arsye tjeter qe islami dhe myslimanet jane dashamires te dhunes, urrejtes te perendimit dhe e shohin gjithe boten si te gabuar.

Nga erdhe në përfundim që Islami qenka dashamirës i dhunës, i urrejtjes e bla, bla, bla....??? Do të ishte mirë kur të flisni për Islamin si referencë të sillni vargjet nga Kur'ani. Ja një shembull konkret se si duhet të zhvillohet një diskutim:

Unë mendoj që krishterimi lejon vrasjen e fëmijëve, pleqëve e të rinjëve sepse në Bibël në Ezekiel 9, 4-6 thuhet: "Zoti i tha: “Kalo përmes qytetit nëpër Jerusalem dhe shënoje një “tau” mbi ballin e atyre njerëzve që ofshajnë dhe dënesin për shkak të të gjitha këtyre turpësive që po bëhen në mes të Jerusalemit.”
Kurse atyre të tjerëve u tha e dëgjova vetë : “Kaloni nëpër qytet e shkoni pas tij dhe goditni: syri juaj të mos ketë dhimbje e mos kini mëshirë: vritni plak e të ri, vajzë, foshnjë e grua, tretuani farën; por ruajuni se vritni ndonjë prej atyre që e kanë shenjën “tau”. Nisjani nga Shenjtërorja ime!” Ia filluan, pra, nga pleqtë që ishin para Tempullit.


Ja kështu pra, na sillni vargje nga Kur'ani dhe pastaj do të ju besojmë kur thuani që Islami është i dhunshëm!


Filozofia e tyre eshte ose me ne ose kundra nesh. Nese je me ato je i mrekullueshem, nese jo nuk meriton te jetosh.

Përsëri ose gabon pa qëllim ose gënjen! Mund të na sjellësh ndonjë varg nga Kur'ani për ta mbështetur këtë pleqni?

Kjo filozofi bie ndesh me ate timen, pasi per mendimin tim te gjithe kane te drejte dhe te gjithe duhet te keni dhe te gezojne lirite e tyre. te gjithe tudhet te jetojne te lire, te gjithe duhet te kene mundesi zgjidhje dhe te pranojme diferencat ndermjet nesh pasi kjo eshte menyra me e frytshme dhe nga e cila mund te perfitojme te gjithe. Une nuk besoj dhe nuk mund te pranoj dominimin e nje ideologjie, praktike, nje ngjyre, flamuri. Jane keto ndryshime karakteri, perqendrimi dhe mendimesh qe na bejne te jemi ashtu sic jemi, te gjithe te VECANTE.

Këtë pjesë kopjoje dhe ia dërgo vetes në email, lexo dhe kënaqu!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Islami eshte fe e paqes se vertete, e assesi paqes se trilluar. Ajo nuk eshte fe e paqes, nga e cila njerezit behen qesharak, nuk eshtë fe e paqes e cila vjedhesit i jep ate qe ka vjedhur. Paqen e vertete drejt muslimaneve e perkrahim me perkrahje te plote. Eshte e vertete se ata na akuzojne se ne muslimanet jemi popull i luftes, se Islami eshte perhapur me shpate dhe se populli islam nuk njeh asgje tjeter pos shpates. Kjo pa dyshim
paraqet trillim dhe shpifje per popullin Islam dhe trillim per fene e shenjte Islamin, sepse shpata nuk hap dot zemren e as mendjen. Ajo ndoshta cliron dhe uzurpon token, mirepo asnjeherë nuk do te hap mendjet dhe zemrat per te besuar… Nuk eshte shpata ajo e cila ben nje gje te tille:gjujpeshk:
Si nje musliman qe jam, e njoh rrugen & qellimin tim, andaj ndihem i qete dhe i pushuar. I pushuar nga dyshimi dhe i i qete nga hutia.:lexim:

Per ata t'cilet nuk din akoma c'eshte Islami:


[ame]http://www.youtube.com/watch?v=Qfhk999ptiw[/ame]
 
Redaktimi i fundit:

Dreamer

Anëtar i ri
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Gjero si keto te paraqitura ne vidjot e meposhtme te felliqin cdo simpati, te neverisin dhe te bejne te dyshosh nese vertete keto jane qenie njerezore apo robote mishi dhe gjaku.

YouTube - Afghan Girls Sprayed With Acid For Attending School

YouTube - Taliban recruits a SIX-YEAR-OLD BOY to be a suicide bomber

* Ju lutem te mos i shikoni nese jeni i/e ndjeshem ndaj pamjeve eksplozive.

Po na i sjell videot që kafshët e quajtura talebanë kanë bërë diku nëpër shkretëtirë, nuk e kam të qartë cili është qëllimi. Kafshët e ndryshme që i keqtrajtojnë femrat ka gjithkund bile edhe në vendin më demokratik në botë! Pa të shohim disa statistika:

85-95% of all domestic violence victims are female
Over 500.00 women are stalked by an intimate partner each year.
5.3 million women are abused each year.
1,232 women are killed each year by an intimate partner.
Domestic violence is the leading cause of injury to women.
Women are more likely to be attacked by someone they know ratler than by a stranger.


Dhuna për fat të keq mbretëron gjithkund, diku më pak e diku më shumë! Të thuash që barra e asaj dhune të shkoj në “shpinë” të Islamit është njëlloj si të thuash që dhuna që tregohet në këtë statistikë buron nga krishterimi. Edhe pse kjo e dyta është e diskutueshme!
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Jo nuk ka ndryshuar perkundrazi si tha edhe Bella me eshte forcuar, se ato terrore i bejn njerzit dhe jo fet... feja Islame na meson per paqe, e jo per dhune, perkundrazi.... ato njerze nga e marrin ate une nuk e di, por sigurt nga ndonje njeri qe interpreton islamin te dhunshem gje qe eshte mekate... dhe gabim... Une krenohem qe jam muslimane dhe qe feja ime eshte Islami... duke u bazuar ne ate qe ka shkruar Cyber spartacus, se per ato terrore qe kane be ne Indi, gje qe mund te jete edhe manipulim nga dikush tjeter ose nga vet India se moti ska qene ne qender te vemendjes, cdo gje eshte e mundshme.... cyber thote se a na ndryshon mendimi per muslimane ose fen islame... ateher keto terrore behen edhe ne shqiperi por ne menyra te ndryshme... Gerdeci cfar ishte apo embelsir ne tepsi, po pallati qe u shemb une nuk e shemba, por sa fatkeqesi tjera qe jane shkaktu nga dora e njeriut... por prap une nuk mendoj se gjithe shqiptaret jane te keqinj, perkundrazi, ka njerz te keqinje, dhe ato mund ti perkasin cdo lloj nacionaliteti, gjinie, apo feje... prandaj mos gjykoni gabimisht vetem siperfaqesoren...
 

Gjermoni

Antar Internacional
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Jo ska ndryshuar jam Musliman dhe jam i nderuar qe jam Musliman dhe per kete falenderoj Allahun xh.sh .
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

hah askam ide prexize per fene myslimane dh epse jam dhe vete i tille un besoj ne zot shpresoj qe ka nje zot lart por fete per muaj jane te gjitha futja kot politike hesapi eshte dhe aty per mua si myslimante katoliket jehovai e kompani jane kotttttttttttttttttttttttt
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

absolutisht jo, feja ska faj per ate qe bojn njerzit...Zot t'keq nuk ka, jon krijesat njerzore qe kan shpirtin e zi dhe perdorin emnin e Tij per t'keq...njoh shum muslim praktikant qe askujt kurr n'jet keq nuk i kan bo e jetojn shum mir me veten e tyne, me njerzit qe i rrethojn dhe me Zotin....njoh katolik shum t'mir (edhe pse u kon nifar kohe kur detyrojshin prsh popujt e amerikes latine me nrru fe me forc e masakra ose kur djegshin grat e shkreta se i akuzojshin per sehire), njoh indu shum t'mir (edhe pse prsh n'Indi kan bo ate qe kan bo, DISA, me vrasje katolik etj etj)...qysh njoh edhe shqipe shum t'mir edhe pse disa po e shesin motren, nonen e tyne neper rruget e Italis...mos osht kjo ne tradit tonen si komb pahiri aa??JO...e njejta gjo per Islamin, mos gjeneralizoni...kur je katil je, munesh mu kon shqipe, katolik, gjermon, muslim, edhe jashtoksor ndaq amo katil mbetesh e si katil vepron..
 
Redaktimi i fundit:

Aum

Anëtar i ri
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

qysh prej 9/11 nuk e di jam shum konfuz , ne njeren anshum musliman i denojn ato akte ne tjeteren an shummm tjer krenohen me ato akte , edhe te them te dreiten shum me mundon fakti qe nuk e di se si te mendoj per islamin .
 
Redaktimi i fundit:

Trendelin

FULL OF PATOS
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Jo nuk ka ndryshuar, edhe nese vazhdohet keshtu, te zorshem e shoh nje ndryshim!
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Skom Arsyje pse me ndryshu :D

JOM MUSLIMAN , edhe SHYQYR PREI ZOTIT QE JOM MUSLIMAN :D
 

Zana1

Braveheart
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

duke marre parasysh lajmet e fundit mbi vrasjen e njerzve te pafajshem ne Indi dhe ne Nigeri a ka ndryshuar opinioni juaj per kete fe qe ne kohet moderne po jep shume shembuj te turpshem mbi synimet e saj qe ka...qe vetem paqsore nuk po dalin....

ps : Votimi eshte publik
ps 1 : votimi eshte me deshire kuptohet.... te tregojme civilizem ju lutem.....
ps : kur flas per muslimanet kuptohet qe flas per Islamiket e zjarte arabe se Shqiptaret nuk arrijne ma mer mendja deri ne ato pika

qe ne k'te rast quhen Terroriste.........

Kam vene re goxha ndryshim te madh ndaj myslimaneve te devotshem k'tu ne forum me ato ne jeten e perditshme, sic duket ka te beje shkollimi ne pergjithesi se s'ka mundesi! k'tu ne pergjithesi si me pas hyre Muhaxhejdinet online...........

Dhe po, gjeste te tilla sjellin prb te tjera .........
 

MasteR

I'm offline
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Nje i pa fe smund te gjykoje nje fe
 

Zana1

Braveheart
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Nje i pa fe smund te gjykoje nje fe

une jam myslimane si fe, por qe besoj totalisht ne natyre :)

dhe qe s'duhet te kesh pashaporte se s'ben te japesh 1 koment ne lidhje me fene apo dicka tjeter........
 

MasteR

I'm offline
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

une jam myslimane si fe, por qe besoj totalisht ne natyre :)

sishte per ty xhan...

p.s mundohu te kuptosh qe natyra eshte krijuar nga Ai i cili eshte 1 i vetem i pa shoq dhe qe krijoji jo vetem natyren por gjithcka
 
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Cyber_Spartacus , ndjehem shume krenar dhe i privilegjuar qe jam prej muslimaneve .
 
Redaktimi i fundit:

KENT

Anëtar i ri
Pe: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

C'far dmth ky sondazh? Me duket se po ngatrroni terrorizmin islamiket my myslimanet e vertet.
Nuk ka llogjike ky sondazh, nga kush ekeni nxjerr? Muslimanet e vertet nuk jane per terrorizem
s'ja lejon KURANI.Apo jeni i ndonje feje tjeter dhe doni te shtini frymen e keqe per Myslimanet.Mos postoni gjera koti ne fv.
Vertet qe terroristet islamike flasin ne emer te fese ne emer te ALLAHUT por shumica MYSLIMANEVE nuk e perkrahin kete pakice
qe po njollosin fene MYSLIMANE. "ALLAHU EKBER"
 

KENT

Anëtar i ri
Pe: Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Bravo MasteR Nje thenie e mencur Bravo
 

ricky_ch

******
Pe: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Kjo është top-tema, nga kohët e arta të FV-së. (2008)
E kanë pasur nga monotonia, se s'kishin tjetër punë...
Rezultati nuk do komment! Nuk është çudi edhe FV t'i shkojë
pas Forumit Shqipëtar, që është duke ndordhur!
 
Redaktimi i fundit:

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Ska lidhje mendimi jon ka ndryshuar apo jo..Jo te gjith jan terrorrist qe i perkasin ksaj feje, jo te gjith do ti quajem terrorriset ...Ku ne te vertet njerez qe kryejen krime te tilla ne emer te ksaj feje thjesht e njollosin ate dhe e perdorin si prektekest duke ber cdo qe ne emer te hallaut ..Jan ekstremist dhe asgje me shum duke kaluar cakun e asaj qe vertet kerkohet nga nje fe...Nuk jam fetar dhe nuk besoj ne asnje fe ..Por besoj ne ate qe naskush nga fet nuk ma do mendja se te udhzon drejt dhunes duke vrar e prer njerez te pafajshem asnje fe nuk ta kerkon kte gje ....
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: A ka ndryshuar mendimi juaj per muslimanet ???

Teme me idiote skisha hasur ne forum :p... haha...
E para pse duhet te kemi nje mendim te pergjithshem kur ne e dime se mendimi eshte sh individualist dhe i ndryshueshem sipas kohes, vendit dhe individit ne fjale.
E dyta pse ne duhet te jemi direkt paragjykues ndaj x apo y feje apo personi?
dhe e treta, nqs e kemi nje mendim xy(cfaredoqofte) pse duhet te ndryshohet???

Ne fakt pasi u habita nga tema si paralelizem i bera nje pyetje vetes: c'mendim ke per te krishteret,ateistet,budistet,etj? dhe a ka ndryshuar ndonjeher mendimi?? ISha komplet blank... booo asnje mendim sme vinte ne koke...


Ska lidhje mendimi jon ka ndryshuar apo jo..Jo te gjith jan terrorrist qe i perkasin ksaj feje, jo te gjith do ti quajem terrorriset ...Ku ne te vertet njerez qe kryejen krime te tilla ne emer te ksaj feje thjesht e njollosin ate dhe e perdorin si prektekest duke ber cdo qe ne emer te hallaut ..Jan ekstremist dhe asgje me shum duke kaluar cakun e asaj qe vertet kerkohet nga nje fe...Nuk jam fetar dhe nuk besoj ne asnje fe ..Por besoj ne ate qe naskush nga fet nuk ma do mendja se te udhzon drejt dhunes duke vrar e prer njerez te pafajshem asnje fe nuk ta kerkon kte gje ....

O Ren, thuhet Allah-ut, mos ja vej ate h-ne para, ose nqs se thua dot, thjesht thuaj ZOt :)... :p
 
Top