A mund te falet tradhtia ?

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
A mund të falet tradhtia? Si mund të gjesh lumturi në martesën tënde duke kaluar një provë të tillë?
40C912D4-B991-43F2-933D-59B821924661.jpeg
A mund ta falni bashkëshortin, pa harruar atë që bëri, veçanërisht kur bëhet fjalë për tradhti? Por a kemi falur vërtet kur nuk mund të harrojmë? Si mund të gjesh lumturi në martesën tënde duke kaluar një provë të tillë?

Luisa dhe Paolo janë në qendër të këtij tensioni torturues dhe jetojnë një vuajtje që të dy e përshkruajnë si të patolerueshme, dhe nuk dinë si të dalin prej saj. Në fakt, Paolo (por mund të ishte edhe Luisa) kishte një lidhje jashtëmartesore që gruaja e tij sapo ka zbuluar. Ata e analizuan këtë episod së bashku, e kuptuan më mirë zinxhirin vdekjeprurës për çiftin e tyre dhe vendosën të marrin përsëri drejtimin, secili për pjesën e tij. Kërkuan falje, por tani vijnë kundër kujtimeve të veprës që pësuan, që u ringjall zemërimin dhe i pengon ata të shkojnë më tej dhe të rifillojnë me qetësi angazhimin e tyre në martesë.

Falja një balsam i dobishëm për dhimbjet e shkaktuara dhe ato të marra

Çfarë do të thotë të falësh? A do të thotë të harrosh me dashje tradhtinë, plagën dhe hidhërimin që shkaktoi ofendimin? Zemërimi është një reagim i duhur, por shpesh degjeneron me një dëshirë për hakmarrje dhe shkatërrim. Ndonjëherë plaga është ende e gjallë tek ne dhe viktima e konsideron atë një padrejtësi të vërtetë: “Nuk e meritoja”. Ai/Ajo që e shkaktoi këtë vepër është borxhli ndaj atij që u ofendua. Falje nuk do të thotë të anulosh plagën e shkaktuar nga kjo vepër, por do të thotë të anulosh borxhin e tij.

Për të qenë në gjendje të falni ju duhet një trajnim që kërkon përkushtim dhe këmbëngulje. Sa i përket plagës, do të duhet gjithmonë kohë që dhimbja të zbehet, por vraga do të mbetet përgjithmonë: Edhe Jezu Krishti do të mbajë stigmat e pabesive tona për gjithë përjetësinë. Sidoqoftë, Ai na ka falur të gjitha borxhet tona në mënyrë që ne të mund të dëshmojmë vetëm për dashurinë e Tij, deri në fund, duke dëshmuar se nuk ka provë më të madhe të dashurisë sesa t’i japësh të gjithë dashurinë e mundshme të pabesit.

Sherimi kerkon kohe .

Kur të vijë koha për të falur, mund të ndodhë që një episod të mund të rindezë dhimbjen tonë dhe ta prishë këtë rrugë pajtimi me gjysmën tjetër tonën. Këto shpesh janë ngjarje, të tilla si takime, imazhe, biseda, të cilat i rikthejnë bashkëshortët në të kaluarën, në momentin e episodit të mosmarrëveshjes. Por nëse i kujtojmë këto mendime negative, rrezikojmë t’i kthejmë ato në statuja të kripës dhe për të ndërtuar një të ardhme paqësore është e rëndësishme që të mos vonojmë shumë duke parë prapa.

Nëse Luisa e ka të vështirë t’i hedhë poshtë këto mendime, do të jetë e nevojshme që ajo t’i drejtohet profesionistëve kompetentë dhe Paolo do të duhet të pranojë që kjo punë shëruese do të marrë pak kohë.

Burimi altelea.org
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Tradhetine ne fakt po ta shikosh ne nje kendveshtrim tjeter eshte finalizimi i nje lindjes te nje dashurie te re. Pse? kur nje person tradheton kjo tregon se dashuria midis ketij personi (vajze ose djale) dhe partnerit/partneres aktual ka kohe qe ka vdekur. Tradhetia eshte akti qe perfundon lidhjen mes tyre dhe lindjen e dashurise se re midis ketij personit dhe parnerit te ri.
 

Desa

Felix - Culpa
Nuk besoj se mund të falet. Mbase mund ta pranosh të jetosh me të.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Falet kur je objektiv dhe analizon shkaqet qe cuan ne nje gje te tille. Asgje nuk ndodh pa nje arsye
Nese gjejme gabimet tona ne lidhjen qe kemi, i marrim persiper ato dhe vendosim ti permisojme , tradhetia falet dhe ecet para.
Fundja andaj jemi njerezor e jo hyjnor, se gabojme
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Ncuk. Jetohet me të pasi e ke pranuar. Nuk falet 😂😘
Ceshtje interpretimi
E fal pa ecen para
Nuk e fal e qit per bythe jashte lool
Qe te jetosh me dicka duhet ta pranosh , justifikosh, krompromis , falje etj
 

Desa

Felix - Culpa
Ceshtje interpretimi
E fal pa ecen para
Nuk e fal e qit per bythe jashte lool
Qe te jetosh me dicka duhet ta pranosh , justifikosh, krompromis , falje etj
E fal, ja mba bycën për muajt e dimrit dhe ja kthen dyfish. Kështu të barabartë ecën përpara.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
E fal, ja mba bycën për muajt e dimrit dhe ja kthen dyfish. Kështu të barabartë ecën përpara.
Nahhh tradhetia per hakmarrje eshte me e demshme per secilin.
Personalisht se shoh si opsion , e bej nese e ndjej e jo per barazim gjinor
 

Desa

Felix - Culpa
Nahhh tradhetia per hakmarrje eshte me e demshme per secilin.
Personalisht se shoh si opsion , e bej nese e ndjej e jo per barazim gjinor
Më se e vërtetë.
Në fakt nuk do quhej tradhëti e hakmarrje, sepse do ishte kusht për të ecur para. Nëse do donte ti falej tradhëtia. Nga që kjo është e pamundur i bie që, merre bycën e penisin me vete dhe nga sytë-këmbët.
Këtë e them e bazuar në principe individuale. Nëse si femër i jep të gjitha dhe pala tjetër zgjedh tradhëtinë në vend ndarjes, s’kam çfar të fal. Kapitull i përfunduar.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Më se e vërtetë.
Në fakt nuk do quhej tradhëti e hakmarrje, sepse do ishte kusht për të ecur para. Nëse do donte ti falej tradhëtia. Nga që kjo është e pamundur i bie që, merre bycën e penisin me vete dhe nga sytë-këmbët.
Këtë e them e bazuar në principe individuale. Nëse si femër i jep të gjitha dhe pala tjetër zgjedh tradhëtinë në vend ndarjes, s’kam çfar të fal. Kapitull i përfunduar.
Per aq kohe sa justifikojme cdo veprim a mosveprim tonin, mos behemi paragjykues per palen tjeter.
Mgjth cdo zgjedhje eshte individuale dhe aspak e diskutueshme
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Më se e vërtetë.
Në fakt nuk do quhej tradhëti e hakmarrje, sepse do ishte kusht për të ecur para. Nëse do donte ti falej tradhëtia. Nga që kjo është e pamundur i bie që, merre bycën e penisin me vete dhe nga sytë-këmbët.
Këtë e them e bazuar në principe individuale. Nëse si femër i jep të gjitha dhe pala tjetër zgjedh tradhëtinë në vend ndarjes, s’kam çfar të fal. Kapitull i përfunduar.
🤣🤣 Mu kujtua një rast, një vjehrre që ja kërkonte nuses së djalit dashnorin neper fjoka, ndoshta mendonte se ja ka fsheh penisin vetëm 😂😂😂😂
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Kjo vertet esht shum personale...
Mendimi im : duhet me fal veten i/e tadhtuar i/a
Por une jom pak bardh e zi...
Duhet me vesh lekuren e tjetr it/es
te shofesh qe bota osh me ngjyra...
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Kollaj me fol ne ajer pa e provu xhanem!

Ka plot qe kane falur e kane ec perpara. ka qe kane fal prej hallin e kane vuajtur gjithe jeten. Ashtu sic ke dhe te tjere qe gabuan rende, ama nxorren 1 mesim te mire dhe ju perkushtuan marteses per ta permiresuar.
Fundja sic ka dhe nga ata qe nuk falin dhe ndahen! Nuk priten me thike.

Une do reagoja ne varesi te rrethanave. Zoti mos e dhente gjthss! Si thone te vjeterit: Mos e therrisnin te ligen apo te keqen.
 
Top