A mund te urreni dike, vetem nga fjalet qe thone tjeret dhe nese po ose jo, pse?!

Rania

Antarë i Respektuar
Ka shume njerez te pa afte per te njohur vlerat e dikujt, per te vetmen arsye pse nje person qe kane perzemer e quan personin ne fjale njeri te keq!
Dhe pse mundohesh te tregohesh ai/ajo qe je me pozitivitet, reale, plot miresi, prap njerez te tille nuk ja u ndryshon dot mendjen, pasi i bie fyellit me nje vrime, nepermjet thashethemeve nga njerez intrigant dhe manipulatore!
Une e njoh nje person vete, nuk me duhet te degjoj askend!
E nese ndjej se eshte njeri i mire, askush dhe asgje nuk me ben te ndryshoj mendim, vec menyra si sillet me te gjithe, nisur nga mua sigurisht ☺️

Kush shan eshte?
 

Punk1

Antarë i Respektuar
Ka shume njerez te pa afte per te njohur vlerat e dikujt, per te vetmen arsye pse nje person qe kane perzemer e quan personin ne fjale njeri te keq!
Dhe pse mundohesh te tregohesh ai/ajo qe je me pozitivitet, reale, plot miresi, prap njerez te tille nuk ja u ndryshon dot mendjen, pasi i bie fyellit me nje vrime, nepermjet thashethemeve nga njerez intrigant dhe manipulatore!
Une e njoh nje person vete, nuk me duhet te degjoj askend!
E nese ndjej se eshte njeri i mire, askush dhe asgje nuk me ben te ndryshoj mendim, vec menyra si sillet me te gjithe, nisur nga mua sigurisht ☺️

Kush shan eshte?
Ke shume te drejte?
 

Rania

Antarë i Respektuar
Ndikohem fillimisht nga fjalet qe mund te qarkullojne per dike, por deri ta urrej, jo nuk ndodh.
Pse ndikohesh?!
Do te vinte mire ta bej dikush per ty?!
Vlera me e larte e njeriut : eshte kur vendos veten ne vendin e tjetrit, kur flet dhe vepron!
Pastaj jo me te gjithe jemi njesoj☺️
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Normal qe ndikohem se ai qe flet per te tjeret te ty te njeten gje ben dhe per ty te dikush tjeter. Por urrejtje jo. Thjesht e mbaj larg vetes .
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Ore nga fjalet qe thonte tjeret per te ,nuk ndikohem une,nuk jam ndikuar kurre.
Munde te shtoj nje sy vrojtues ne heshtje ,nese burimi i fjalve vjen nga dikush i besuar i imi,deri aty.
Por kurre sesi te ndryshoj apo gjykoj une dike ,vetem se qarkullohen fjale te ndryshme poshte e larte.
Nje nder pikat e Karakterit te njeriut vertetohet kur ai/ajo nuk ndikohet as nuk lejon ndikimin e te tjerve mbi vetveten e ti.
E sidomos ndaj nje te treti.
 

Punk1

Antarë i Respektuar
Ore nga fjalet qe thonte tjeret per te ,nuk ndikohem une,nuk jam ndikuar kurre.
Munde te shtoj nje sy vrojtues ne heshtje ,nese burimi i fjalve vjen nga dikush i besuar i imi,deri aty.
Por kurre sesi te ndryshoj apo gjykoj une dike ,vetem se qarkullohen fjale te ndryshme poshte e larte.
Nje nder pikat e Karakterit te njeriut vertetohet kur ai/ajo nuk ndikohet as nuk lejon ndikimin e te tjerve mbi vetveten e ti.
E sidomos ndaj nje te treti.
Kush me ka share??
 

jana80

Super Moderator
Ka shume njerez te pa afte per te njohur vlerat e dikujt, per te vetmen arsye pse nje person qe kane perzemer e quan personin ne fjale njeri te keq!
Dhe pse mundohesh te tregohesh ai/ajo qe je me pozitivitet, reale, plot miresi, prap njerez te tille nuk ja u ndryshon dot mendjen, pasi i bie fyellit me nje vrime, nepermjet thashethemeve nga njerez intrigant dhe manipulatore!
Une e njoh nje person vete, nuk me duhet te degjoj askend!
E nese ndjej se eshte njeri i mire, askush dhe asgje nuk me ben te ndryshoj mendim, vec menyra si sillet me te gjithe, nisur nga mua sigurisht ☺️

Kush shan eshte?
Ne radhe te pare asnjehere nuk duhet te mundohesh tju ndryshosh mendjen ose me sakt opinjonin te tjereve,
pastaj sduhet te gjykohen ne sa vrima i bien se me kete i bie te jemi si ata qe na gjykojne..
Nese njerzit flasin ju kam dhene mundesi te flasin e le ta bejne karvani ecen perpara.
Ama nese do me interesonte te me njihte do i jepja pak kohe qe te me njihte... si gjene me te shtrejte qe kemi.
Ne, njerzit, jemi qenje te "komplikuar" ne vazhdim komplikimi gjithnje e me kompleks i justifikuar me evolimin, ndaj edhe une kam nje bindje qe do perfundojme ne raporte njohje-kompromisi ku do vihet nje kufi tolerimi dhe kompletimi ne cdo lloj raporti...
Per te qene me afer realitetit nuk me intereson aspak cmendojne per mua te tjeret, une di nga ana ime qe cdo person pa prova kundra eshte rob zoti e me pas cdo gje e fiton nga respekti dhe presantimi qe i ben vetvetes me veprat,sjelljet, thjeshtesine dhe mbi te gjitha sinqeritetin.
Nuk urrej askend por jam e sigurte dhe eshte mese llogjike qe jo me te gjithe njerzit kam te njejtin pikveshtrim..
Nuk duhet gjykuar, duhet te krijojme nje rreth ku ka energji pozitive biseda te sinqerta dhe te jete e dyaneshme "mireqenja ne ate grup" . .
Mbi te gjitha duhet te mesojme te duam vetveten dhe te kemi besim tek vetvetja vetem atehere sdo ndihet nevoja e opinjonit te te tjereve ...
Ps. Degjoj te gjithe por askush seshte ne gjendje te vleresoj dike per mua kur une akoma nuk jam bere per kujdestar ligjor
 
Redaktimi i fundit:

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Pse ndikohesh?!
Do te vinte mire ta bej dikush per ty?!
Vlera me e larte e njeriut : eshte kur vendos veten ne vendin e tjetrit, kur flet dhe vepron!
Pastaj jo me te gjithe jemi njesoj☺️
Kjo quhet empati por jo gjithkush e njeh apo zbaton.
Mire askujt si vjen , ana gojes fre askush si ve...
Eshte njerezore dhe te duhet te mesohesh me kte fakt :)
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Kjo teme më pëlqen.
Ama unë jam gjithmon në anën e shokut/qes time, dhe sikur të jet gabim.
??
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Jo nuk ndikohem. Mund te kete nje arsye pse personi sillet ndryshe me te tjeret dhe ndryshe me mua, kshu qe se dim kurre the full story. Di ti vleresoj vet njerezit, s'merrem me llafet e botes.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nuk e urrej asnjehere njeriun si krijese sepse eshte e shenjte por urrej cilesite e tij jo te mira. Fjalet e hallkut dhe birat e gardhit asnjehere nuk ndalen. Shpifes do te kene cdo here, dashakeq gjithashtu, njerez te lige qe deshirojne te ndajne apo ta prishin nje miqesi, poashtu. Te vertetohet lajmi eshte nder me kryesoret fillimisht per te mos ardhe puna pastaj tek urrejtja.
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Kshu thua ti @Rania ama atij burrit te martuar qe i kishte vjedhur zemren shoqes tende deshe ti prisje b pa e dit se ca halli mund te kete pas ai qe ishte sjelle ashtu. A nuk ishte paragjykim, urrejtje dhe kanosje me dashje per shkak te detyres ky? :p

Une per vete pa vene doren ne plage nuk kam mendim hiç per dike (per femrat kuptohet) lool
 

Rania

Antarë i Respektuar
Kshu thua ti @Rania ama atij burrit te martuar qe i kishte vjedhur zemren shoqes tende deshe ti prisje b pa e dit se ca halli mund te kete pas ai qe ishte sjelle ashtu. A nuk ishte paragjykim, urrejtje dhe kanosje me dashje per shkak te detyres ky? :p

Une per vete pa vene doren ne plage nuk kam mendim hiç per dike (per femrat kuptohet) lool
Behet fjale per nje mashtrues jo per nje qe nuk e njoh, mos ngaterro recelin me turshi o njeri?
 

Punk1

Antarë i Respektuar
Une kur marr dike inat virtualisht , behem shume i dhunshem?
Fut e bjer .... vët .. e vët ... e vët ... sa me ha krahu virtual?
Po nuk i gjuaj kurre ne koke... vetem nga bycet??
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Behet fjale per nje mashtrues jo per nje qe nuk e njoh, mos ngaterro recelin me turshi o njeri?
Pikerisht pra, ku e njeh ti ate qe e quajte mashtrues?
Thjesht ca te ka treguar shoqja jote, apo jo?
 
Top