A`nuk ju duket pak hije e lehte maskiliste kjo foto..?

Xhelozi

Staf në FV.AL
S/M
Ceshte burreria per ty? Se ndoshta ju kam keqkuptuar une kur doni te veconi burra nga burra.

Une i qendroj asaj qe thash
Un te solla muhabetin vet qe tme tregosh se cke dashur te thuash ti me at minifundin e tangat sepse nese nuk e shtjellon mir ka keqkuptime dhe hala spo arrij t kuptoj qa ke dasht me than .
 

TinkyPinky

Be you. Do you. For you. 🌸
Mir e lem ashtu siq thua ti.

gjitha kto se i thua ti i dim gjith..por nese do ndodhte se dhe burrat lindin femij ..ateher do pajtohesha me ty..(aman mos me thuaj per ate burrin se sollen ne forum para disa dite)?‍♀️
E kaluam te anatomia?
Pse mos ta kalojme te astronomia?
Femrat vijn nga venus dhe meshkujt nga marsi ?
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Un te solla muhabetin vet qe tme tregosh se cke dashur te thuash ti me at minifundin e tangat sepse nese nuk e shtjellon mir ka keqkuptime dhe hala spo arrij t kuptoj qa ke dasht me than .

Sipas tradites BURRI esht ai qe ka udheheq familjen historikisht dhe do vazhdoje ta udheheqi deri ne frymen e fundit sepse ai esht shtylla shtepise .
Pse si ben gruja? Epo burri ka forcen qe se ka gruaja . Esht e vertet qe nje familje te funksionoje sic duhet , duhet te ket harmoni midis tyre por disa gjera jan te ndara , disa i takojn gruan disa burrit . Ate cfar mind ta bej burri smund ta bej gruaja dhe anasjelltas . Kshuqe gjerat jan te ndara me perpikmeri


Ajo qe po them une eshte ajo qe po thua ti.

Ne jetojm ne vendet perendimore. Ne jetojm ne kryeqytete, ne jetojm ne nje kohe te njerezimit ku ne kete ane te botes tradita jo vetem ka filluar por eshte zbehur dhe ne disa aspekte cfare ishte me tradite nuk eshte me ose nuk eshte sic ishte dikur. Sot gruaja nuk eshte me ne ate rol sic ishte me pare, eshte me e pavararur, sot burrat shqiptar e te huaj ne perendim bejne gjera qe disa injorant nuk do i konsideronin burra.

Pra cfare thone te kjo tema qe ka burra por ka edhe burra ashtu mund te thone vendet me te prapambetura te botes qe ne te shqiperise dhe vendet e perendimit sjemi burra aspak.
Injoanca e tyre do ishte aq e drejte dhe e sakt dhe me vend sa injoranca juaj.
Pra nese ajo qe thoni ju qendron atehere qendron edhe ajo qe thash une.
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
S/M
Ajo qe po them une eshte ajo qe po thua ti.

Ne jetojm ne vendet perendimore. Ne jetojm ne kryeqytete, ne jetojm ne nje kohe te njerezimit ku ne kete ane te botes tradita jo vetem ka filluar por eshte zbehur dhe ne disa aspekte cfare ishte me tradite nuk eshte me ose nuk eshte sic ishte dikur. Sot gruaja nuk eshte me ne ate rol sic ishte me pare, eshte me e pavararur, sot burrat shqiptar e te huaj ne perendim bejne gjera qe disa injorant nuk do i konsideronin burra.

Pra cfare thone te kjo tema qe ka burra por ka edhe burra ashtu mund te thone vendet me te prapambetura te botes qe ne te shqiperise dhe vendet e perendimit sjemi burra aspak.
Injoanca e tyre do ishte aq e drejte dhe e sakt dhe me vend sa injoranca juaj.
Pra nese ajo qe thoni ju qendron atehere qendron edhe ajo qe thash une.
Nuk di fare se ku jeton ti n lindje apo perendim . Cfar gjerash bejn ato qe thu ti se nuk do i konsideronin burra?
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Nuk di fare se ku jeton ti n lindje apo perendim . Cfar gjerash bejn ato qe thu ti se nuk do i konsideronin burra?

Do ja laje enet, rrobat, hekurosje rrobat gruas, apo te brendshmet gruas? Pazarin, mbaje femijet? Gatuaje?
 

AnaVie

Invisible
Sapo e gjeta ne FB kete foto,tek pash liket e pafund ,komentet su lodha fare,se zakonisht si klikoj kurre.
por s`mu duk shume e qartesuar mire ,per nje model familjar.
Perse ato tre te parat qe thote duhet ti beje burri,si beka dot gruja?!
120778457_1127008187695363_4982491358886499039_n.png
Shum jo pak maskiliste. Nje mashkull ben hall vête deri ne nje fare moshe pastaj behet si i humb pa nje femer te forte (Zonja) gjithe jeten kurse nje femer jeton si burrneshe edhe pa prezencen e nje mashkulli .
Ky ishte versioni beqar ..kurse me femije akoma me e veshtire .
Nje grua e rrit femin edhe pa prezencen e nje mashkulli ne krah
Sa femra ka qe i ka vdek burri apo jan ndare etj? Plot ama ja dalin per bukuri.
imagjinoni bje mashkull i divorcuar etj .
Sipas fotos i bje qe gruaja Eshte ne shpi me la e gatu ahhhhh dhe mesoka.. kurse burri qeka shtylla.
Burrri pa gruan Eshte si shpia Po pa kolllona ndajj mos i béni qejfin vetes kot ju meshkuj .:D
 

TinkyPinky

Be you. Do you. For you. 🌸
Perpara se te iki dua te shtoj dicka...

Mua me kan than gjithmon qe shtylla e familjes eshte femra. Dmth qe cdo gje duhet ta mbaj ne krah femra... femra duhet te di ti boj tgjitha sepse "mashkulli eshte mashkull,aq din dhe aq ben" ( gje me ofensive ska).
Femra eshte ajo qe duhet te mbledhi burrin ( looool)
Femra eshte ajo qe duhet ti nenshtrohet fjales te burrit ( wtf )
Femra eshte ajo qe me dashurine dhe butesin e saj, e bind burrin te kthehet ne shtepi dhe te lej veset e kqija (femrat, alkol apo bixhoz)


Kjo ishte ajo "tradita" shqiptare?
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
S/M
Do ja laje enet, rrobat, hekurosje rrobat gruas, apo te brendshmet gruas? Pazarin, mbaje femijet? Gatuaje?
Kto qe thu ti i ben dhe nje student dhe gjith e dim kte. Pervecse nuk hekuros rroba grash por fakti qe i bo gjo ti apo kushdo qoft nuk dmth qe burrnija te bjen ne tok sipas kohes qe ka ardh sot
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nje grua e rrit femin edhe pa prezencen e nje mashkulli ne krah

E rrite, si nuk e rrite por, si e rrite? Kurre nuk do te jete ne gjendje t'ja mbushe boshllekun e babait. Pra ky argument eshte i dobet, sepse sic e thane edhe te tjeret, detyrat jane te ndara. Ne disa ceshtje Zoti e krijoi burrin me te forte, ne disa tjera gruan. Por nese flasim per direkun e shtepise, trarin e shtepise, hon e don burri e ka pase kete pergjegjesi. Pastaj eshte tjeter muhabet se a kane deshtu a jo disa, e grate e tyre jane tregu burrnesha.
 

Endrra

VIP
V.I.P
Ky eshte perfytyrimi klasik .. dhe pse jo , keshtu duhet te jete .
Por nga pervoja kam pare ( jo ne keto kohe qe smungon asgje ) qe e detyruar te rrisi 6 femije vetem dhe madje te mbaje burrin ne burg Politik.
Te mbaje dhe nderin dhe ftyren .
Pra nese te bije do i besh dhe femra ka rezultuar te jete dhe me resistent e provuar nga fati .
Pra cifti nuk ka vetem detyre mbrojtje te femijeve apo te femres .. por ne rast fatkeqesije dhe femra te jete shtylla tjeter e forte .
Nuk eshte ceshtje konkurrence por si te menaxhohet familja drejt nje jete me te mire .
Nese dikush e kupton rrolin e burrit si pushtet , ska kuptuar asgje nga jeta .
 
Sado qe jam feministe dhe jam pro femres se lire te pavarur te perfshire ne vendomarrje etj mendoj qe ajo foto eshtr fiks organigrama e roleve dhe pergjegjsive te anetareve te nje familje ashtu sic duhet te jete ne menyre qe familja te jetoje ne harmoni.

Kur ky ekuiliber prishet kemi te bejme me zenka sherre alkol dhune ne familje deri ne divorce.
Pra jo vetem qe foto seshte maskiliste por eshte pikerisht nje foto e qarte nje role model sesi duhet te jete nje familje e shendoshe dhe e lumtur

Mgjate ka plot raste kur burri mungon ne ate familje shkak vdekja apo dicorci qe nena merr ate pergjegjesi. Dhe ja del mrekullisht por tjetersohet si karakter. Nga natyra e brishte e embel behet autoritare madje dhe arrogante.
 

Monique

With or Without u
Foto nuk flet nese ndodh kshu por si duhet te jete dhe sigurisht qe ashtu duhet te jete.
Pastaj nese jeta na perball me sfida , eshte tjeter gje.
Por mos ngrini ne piedestal femren ,se keni e baballare qe ia dalin mrekullisht dhe rrisin femije te shkelqyer edhe pse bashkshortja nuk jeton me!
Cdo gje lidhet me karakterin e nje njeriu dhe jo organogramat virtuale!
 

Hope

◕‿◕
Sa bukur flisni ju nga librat "burri duhet te mbaj familjen, te udheheqi, te blla bll bllla blla bla blllaaaa". Ky burri dites sotcme, ka per te bere 100 gjera ne dite sic dhe gruaja.
Receta "ideale" eshte kur te dy bashkepunojne, sepse kot te urdheroj ai nqs ska kush e "zbaton".
Po ashtu te maresh vendime te rendesishme nga te cilat varet jeta/drejtimi nje njeriu (se behet fjala per gruan, femijet a prindrit) s'eshte dicka e lehte. E gjithmon eshte mire te maresh keto vendime me miratimin e gjysmes tjeter, te kesh mbeshtetje e te jesh i sigurt qe spo ben vetem perdorimin e sasise testosteronit qe e ke me teper, dhurate nga Ai lart.

Nejse, mos u zini e mos u grini, se jo te gjithe kerkojne mashkull burra super macho, ndonjehere mjafton e nje lepurush i bute, sic jo te gjithe kerkojne nje femer me karakter te forte qe fjalen e pare qe do thot eshte "jo" :p.
Ka tregu prodhime per te gjitha gustot!
 

Jetmira

V.I.P
Sapo e gjeta ne FB kete foto,tek pash liket e pafund ,komentet su lodha fare,se zakonisht si klikoj kurre.
por s`mu duk shume e qartesuar mire ,per nje model familjar.
Perse ato tre te parat qe thote duhet ti beje burri,si beka dot gruja?!
120778457_1127008187695363_4982491358886499039_n.png
Me then te drejten nje gruaje nuk i shkon te caj drute,te vendos nje llamp apo te mbaj pesha te renda e burri te qendroje kembe mbi kembe.
Shyqyr ktu nuk qenka vjehrra,kunata ????.
 
Sapo e gjeta ne FB kete foto,tek pash liket e pafund ,komentet su lodha fare,se zakonisht si klikoj kurre.
por s`mu duk shume e qartesuar mire ,per nje model familjar.
Perse ato tre te parat qe thote duhet ti beje burri,si beka dot gruja?!
120778457_1127008187695363_4982491358886499039_n.png
Mendon qe forca e gruas eshte e barabarte me ate te burrit?! Se kam fjalen vetem per forcen fizike...

Strange opinioni yt!
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Per mua fare ,madje ai te punoje dhe 12 ore ne dite,sa te kem forumin i rris dhe 10 kalamaj dhe i ushqej
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Mendon qe forca e gruas eshte e barabarte me ate te burrit?! Se kam fjalen vetem per forcen fizike...

Strange opinioni yt!
Kap vetem te fundit.
Femija ; U bindet prinderve.
I do prinderit.
S`me thote asgje,asnjera as tjetra.
PErvec se nje shabllon i rendomt keshillimi ku ne esenc percjell nje tip dhune psikollogjike te fshehur.
Pse femija qenka klyshi vogel qe rrisim?!
Qe duhet te na degjoje dhe te na doj?!
E kjo qenka detyrim?!
 
Kap vetem te fundit.
Femija ; U bindet prinderve.
I do prinderit.
S`me thote asgje,asnjera as tjetra.
PErvec se nje shabllon i rendomt keshillimi ku ne esenc percjell nje tip dhune psikollogjike te fshehur.
Pse femija qenka klyshi vogel qe rrisim?!
Qe duhet te na degjoje dhe te na doj?!
E kjo qenka detyrim?!
Jam kuriuz te te lexoj antitezen e kesaj qe ke shkruar.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Jam kuriuz te te lexoj antitezen e kesaj qe ke shkruar.
po them me nja dy rrjeshta,por i bie te me fusesh ne valle vetem mua. ahahahha
nuk oshttt e drejte. :p
Atehere mendoj qe nje familje mundet te jete e shendetshme vetem kur nuk ka nje sistem rendor dhe urdheror.
Vetem kur njeri tjeterin e shohin si te barabarte dhe te gjithe sebashku perpara.
Vetem kur nje femije e rrisim duke i respektuar cdo fije te karakterit,te prosopikotiten e ti qe nga dita qe vjen ne jete.
Ai eshte nje karakter njerzor qe duhet te rritet si i pavarur, dhe duke e ruajtur qe mbi te te mos vendosim veten tone si timoni urdherues i ti.
Kjo s`do te thote te mos edukojme dhe duam femijen tone,te mos e kujdesim.
Por ama e gjej shume te rendesishme,qe nje prind duhet te kuptoje rrenjesisht dhe thellesisht qe femija i ti nuk eshte prone e ti.
Ai eshte nje individ i vogel qe don perkujdesjen tende per tu rritur dhe dalur ne jete.
Por brenda keti kuadrati mesoji ati te jete nje qenje e pavarur dhe e shendetsheme.
E pika e pare mos e meso te marrin vesh,te kuptojne jeten dhe nejrzit, nga urdheresa strikte,sepse keshtu them une,sepse keshtu duhet.
kaq pak a shume.
Per ta mbyllur,keto jane teza,ose rastet sporadike qe gjenden si sintoma ne shoqerine tone.
jo se jane gjerat bardh e zi,se normalisht ska sens te ishin ashtu.
 
po them me nja dy rrjeshta,por i bie te me fusesh ne valle vetem mua. ahahahha
nuk oshttt e drejte. :p
Atehere mendoj qe nje familje mundet te jete e shendetshme vetem kur nuk ka nje sistem rendor dhe urdheror.
Vetem kur njeri tjeterin e shohin si te barabarte dhe te gjithe sebashku perpara.
Vetem kur nje femije e rrisim duke i respektuar cdo fije te karakterit,te prosopikotiten e ti qe nga dita qe vjen ne jete.
Ai eshte nje karakter njerzor qe duhet te rritet si i pavarur, dhe duke e ruajtur qe mbi te te mos vendosim veten tone si timoni urdherues i ti.
Kjo s`do te thote te mos edukojme dhe duam femijen tone,te mos e kujdesim.
Por ama e gjej shume te rendesishme,qe nje prind duhet te kuptoje rrenjesisht dhe thellesisht qe femija i ti nuk eshte prone e ti.
Ai eshte nje individ i vogel qe don perkujdesjen tende per tu rritur dhe dalur ne jete.
Por brenda keti kuadrati mesoji ati te jete nje qenje e pavarur dhe e shendetsheme.
E pika e pare mos e meso te marrin vesh,te kuptojne jeten dhe nejrzit, nga urdheresa strikte,sepse keshtu them une,sepse keshtu duhet.
kaq pak a shume.
Per ta mbyllur,keto jane teza,ose rastet sporadike qe gjenden si sintoma ne shoqerine tone.
jo se jane gjerat bardh e zi,se normalisht ska sens te ishin ashtu.
Me vjen keq qe ti e sheh ne ate kendveshtrim trajtimin e femijes si kelysh, apo loder! Nje femije ka nevoje per udherrefim nga prindi i tij deri ne momentin qe ai te krijoj identitetin e tije, personalitetin, dhe te arrije pjekurine e duhur per te qene i pavarur...
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Me vjen keq qe ti e sheh ne ate kendveshtrim trajtimin e femijes si kelysh, apo loder! Nje femije ka nevoje per udherrefim nga prindi i tij deri ne momentin qe ai te krijoj identitetin e tije, personalitetin, dhe te arrije pjekurine e duhur per te qene i pavarur...
Nuk jam kundra.
Klyshi ishte figurativisht per prinderit qe permes femijes behen si polic.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Sapo e gjeta ne FB kete foto,tek pash liket e pafund ,komentet su lodha fare,se zakonisht si klikoj kurre.
por s`mu duk shume e qartesuar mire ,per nje model familjar.
Perse ato tre te parat qe thote duhet ti beje burri,si beka dot gruja?!
120778457_1127008187695363_4982491358886499039_n.png

Ore edhe keshtu si kjo ombrella nuk eshte keq me thene te drejten!

Sa i perket familjes time, une e burri im i kemi be pershesh! Lol
Jemi te dy sebashku ne cdo pike mesiper!
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Desha me shtu edhe dicka:

Ne qe i kemi perzi, 2fish na del shpirti vendit po he!
Kshuqe lum ajo gru qe nuk do me qene edhe burre! loolloolloollool
 
Top