• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

اaji i gjelbër për dhëmbë të mirë

Erblinaa

Anëtar i ri

اaji i gjelbër për dhëmbë të mirë
Studime të shumta shkencore pohojnë veprimin e dobishëm të çajit të gjelbër, sidomos kur bëhet fjalë për humbjen e kilogramëve të tepërt, shëndetin e zemrës dhe parandalimin e karcinomave. Mirëpo, një studim i ri ka zbuluar se konsumimi i rregullt i çajit të gjelbër është i dobishëm edhe për shëndetin e dhëmbëve.

Ekspertët kanë analizuar 940 meshkuj dhe kanë vërtetuar se shëndeti i dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve, te meshkujt të cilët kishin pirë çaj të gjelbër ka qenë superior në raport me ata të cilit shumë rrallë kishin pirë çaj.

Supozohet se këtë ndikim pozitiv, çaji e ka falë antioksiduesit të pranishëm në të që quhet katekin.telegrfi
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
اaji i gjelbër ndihmon në ‘shkrirjen’ e dhjamit

اaji i gjelbër është vërtetuar se ndihmon në uljen e peshës trupore, kanë treguar disa studime të fundit.

Qindra persona obezë janë përfshirë në një program të dobësimit me tri orë aktivitet trupor dhe krahas aktivitetit kanë konsumuar edhe lëng shtesë.

Studimi ka zgjatur 12 javë, ndërsa pija ka përmbajtur 625 mg katekin, antioksiduesin kryesor të çajit të gjelbër, si dhe 39 mg kafeinë.

Personat e eksperimentuar janë ndarë në dy grupe, dhe njëri i ka konsumuar të dy pijet, ndërsa grupi tjetër i të studiuarve ka marrë vetëm pije me kafeinë dhe pa katekin.

Grupi që ka konsumuar katekin ka arritur të humbë dy kilogramë të peshës trupore, një më shumë se grupi tjetër.

Për më shumë, katekinet kanë ndihmuar humbjen e indit dhjamor në abdomen dhe kanë ulur nivelin e triglicerideve në gjak.
ikubinfo*
 
Top