اdo vit 46 milion aborte

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Sipas statistikave te fundit çdo vit ne bote behen rreth 46 milione aborte. çdo dite behen perafersisht 126 mije "heqje femijesh".
keto statistika jane marre nga "ceneter for bioethical reform". vendet e zhvilluara perbejne 78%, ndersa ato ne zhvillim 22%. çdo vit rreth 26 milione gra shfrytezojne te drejten e tyre te aborteve ne vendet qe e lejojne ate, e nederkohe 20 milione te tjera ne vendet ku eshte i ndaluar. ne SHBA ne vitin 2006 ne vit beheshin 1,37 milione aborte ndersa per çdo dite rreth 3 mije e 700. statistikat tregojne se rreth 52 perqind e femrave qe abortojne femijet e tyre jane nen moshen 25 vjeç.
 

alfonci

Veri investigatio
Kjo eshte lufta me e tmerreshme qe per te gjallet eshte e vdekur, per ato qe shohin e padukshme, per ato qe degjojne e padegjuar dhe per njerez qe kane kapacitet perceptimi dhe e kuptojne e pazberthyer.

Kjo eshte masakra me e madhe c'jerezore qe vetem se eshte ne rritje dhe fatkeqesisht nuk eshte kombi kunder kombit, rraca kunder rraces, feja kunder fese, krahina kunder krahines, por eshte nena kunder femijes.

Kjo eshte vertete e dhimbeshme dhe e trishte.
 
Pavarsisht arsyeve te ndryshme qe e bejn nje grua te abortoj ajo prap konsiderohet krim,nuk mund te vrasesh me duart e tua nje femij(pavarsisht se ende nuk ka lindur).
Shkaqet mund te jene nga me te ndyshme por nuk mund ta gjesh zgjidhjen te aborti.
Aborti lejohet vetem ne rastet kur eshte ne rrezik jeta e nenes.
 

EMANUEL_78

hajduti
une jam pro abortit.....dhe e shikoj me se te drejt te jet i lejuar kudo.....pastaj nese e bejne a jo i takon ciftit apo femres ta vendos......edhe pse mud te duket se krim.......une mendoj qe krim eshte te besh nje femij dhe mos te kujdesesh per te.......
 

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Edhe un si parafolsi e mendoj pak a shum ,qe esht akoma me krim ta lindesh e mos te kujdesesh per te duke e len neper rruge apo duke mos i plotesuar kushtet minimale te jeteses .. gjithesesi jam pro dhe kundra abortit ..
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Kush tha qe se lejon abortin?
Me sa di une eshte i lejuar deri ne muajin e 4!
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Ka disa "prinder" qe nuk meritojne te jene prinder!
Me mire te abortoje femra kur mendon qe nuk do t'i pergjigjet femijes, se sa te linde nje krijese dhe ta braktise ne harrese.

Nje cift i huaj qe njoh ka adoptuar dy femije perderisa vete nuk munden te lindin. Femijen e dyte e kishin adoptuar foshnje te vogel, dhe kur e kishin marre dukej zi ne fytyre dhe ishin shqetesuar se mos te kishte ndonje problem shendetsor. Femija kishte qene shume mire, por "nena" e tij nuk e kishte lare qekur kishte lindur dhe dukej zi nga papastertia! Kur e di qe nuk mund te jesh prind me mire aborto para se te rritet fetusi, mos merr nje krijese me qafe kot.

ps.Megjithate nuk jam gjithmone pro abortit...por mbetet zgjidhje e femres dhe ligjet duhet te rrijne larg mitres se femres.
 

era*d

Anëtar i ri
eshte per te ardhur gjynah!
Une jam pro abortit nese eshte vertete i nevojshem (kur psh kuptohet qe femija do lindi i semure, invalid... etj) .... por nga ana tjeter jam kundra pasi shyqyr qe ka dale mundesia te abortohet, edhe asnje nuk merr masa !!
Ne ditet tona jane te shumta mundesite e mbrotjes kunder shtatzanise, ndaj me duket cudi qe ka plot njerez mendje lehte, qe preferojne te bejne abort sesa te kujdesen...

Gjithsesi e quaj krim.... :(
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Cdo te thoshim nese do te kishim cdo vit 46 milion femije te lindur pa prinder apo me prinder mendore te semure, me semundje te ndryshme te pasherueshme, me anen e perdhunimeve, me anen e nenave te vdekura gjate operacionit...

Nuk gjykohet kaq bardh e zi :brrr
 

METi

-=EdoLorEli=-
Thuaje 46 Milion vrasje në vit
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Cdo te thoshim nese do te kishim cdo vit 46 milion femije te lindur pa prinder apo me prinder mendore te semure, me semundje te ndryshme te pasherueshme, me anen e perdhunimeve, me anen e nenave te vdekura gjate operacionit...
e pse duhet te kishim femi te lindur e te abandonuar?
A kta njerez qe kryejne mardhenje sdine te ken kujdes? A nuk kan digjuar per metodat kontraceptive? Ose per pilulen e dites 2?
Pse nuk kan me shume responasibiletet per aktet e tyre?!
Pse duhet te bejne nje femije te pafajshem te vuaj?!
 
Aborti , nje vrasje e paramenduar
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: اdo vit 46 milion aborte

Jam kundra abortit :D
P.S Nje e njohura ime ndihmoi mbesen e saj te abortonte femijen. Kur ajo ishte 3-4 muajshe shtatzan i vdiq djali ne bark :/ :/Beri qe dy vajzat e saja te mbesnin motra pa vlla. Mos lendo nje femij te vogel nese mbete shatzan mbaje ate femij, sado e keqe qofsh femijet jan engjej.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: اdo vit 46 milion aborte

Eh kur mendjent njerzore spermatozohen pa dijen dhe mbrojtjen e duhur!!
Keshtu ndodh vale krimesh e abortesh.
 
Top