Aerobia në ujë ndihmon gjatë shtatzanisë

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Shumë femra, edhe ato të cilat ëndërrojnë për të bërë fëmijë, kanë frikë nga lindja. Të dhëmb shumë, nuk I dihet kurrë se sa mund të zgjasë dhe nëse do të ketë komplikacione. Dicka që do të clironte dhimbjet e lindjes (sigurisht pa dëmtuar bebin) do të ishte ëndrra e cdo femre shtatzanë. Sot do t’ju tregojmë dicka që mund t’ju ndihmojë. Shkenctarët brazilianë kanë zbuluar se aerobia e ujit gjatë shtatzanisë ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të lindjes si dhe në përshpejtimin e saj.
aerobineuj.jpg
Shkenctarët nga universiteti I Campinas kryen një studim ku u ekzaminuan 71 femra. Gjysma e tyre bënë 50 minuta ushtrime në pishinë, tre herë në javë.​
Aerobia në ujë dhe noti konsiderohen si fitnesi më I përshtatshëm gjatë periudhës së shtatzanisë. Uji heq presionin nga shpina, kycet dhe ligamentet dhe jep presion optimal në muskujt e femrës shtatzanë dhe sistemin kardiovaskular. Përvec këtyre, ushtrimet në pishinë ndihmojnë në largimin e stresit dhe ju mësojnë se si të merrni frymë ritmikisht.Beauty
 

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Shume e vertet kjo qe ke postua. une n nje dokumentar qe kam pare ne lodhje me temen qe ti ke postuar tregoje pervecse kesaj qe aerobie ne uj ben shuem mire si per nene deh per femijen etj...tregoj se nje pjese e femave lindjen e benin ne uje, ne nje vaske et mbushur em uje a dicka te tille. Kjo lloj lidje ishet shuem here me e mire sesa ne nje spital.pasi ndikonte shuem mie tek femija.

gjithashtu tregoj se femijet qe pese muja , em pak a me shume liheshin te notonin vet ne uj dhe qe en lidje ua mesonin sesi et qendonin ne uj. bo dicka e tille se se mbaj emnd shuem mire.
gjithsesi post inteesant.
 

El'Mejor

Daja
Po seksi ne uje ndihmon ne shtatzanine ?? Se diku kam lexuar edhe une qe femra relazohet shume ne natyre besoj se edhe sex do i bente mire ??apo jo ??
 

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
nese mund te pergjigjem pyetjes tende: a ndihmon seksi ne uj sdi. por mudn te them se sesi brenda ne uj nuk eshet mire per femren[mesa kam degjuar ne nje dokumentar deh nga te tjeret] pasi brenda femres gjkete aktiit futet yj dhe kjo nuk ishet e mire per femren. ndikonte keq.

kaq mudn et them
per me teper nese je i interesuar kerko ne googe
hihiihih

shpresoj te te kem ndihmuar.:cheer::cheer::cheer::cheer::cheer:
 

El'Mejor

Daja
nese mund te pergjigjem pyetjes tende: a ndihmon seksi ne uj sdi. por mudn te them se sesi brenda ne uj nuk eshet mire per femren[mesa kam degjuar ne nje dokumentar deh nga te tjeret] pasi brenda femres gjkete aktiit futet yj dhe kjo nuk ishet e mire per femren. ndikonte keq.

kaq mudn et them
per me teper nese je i interesuar kerko ne googe
hihiihih

shpresoj te te kem ndihmuar.:cheer::cheer::cheer::cheer::cheer:
Fole gabim ska asnje te keqe seksi ne uje nuk demton asnjerin shumica e bejne ne det e jo me ne vaske etj.. Ti me thua ka probleme ,E ke lexuar gabim ;)
 

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Fole gabim ska asnje te keqe seksi ne uje nuk demton asnjerin shumica e bejne ne det e jo me ne vaske etj.. Ti me thua ka probleme ,E ke lexuar gabim ;)

ahahahah. ok un ashtu e kam te degjuar. gjithsesi meqense se di ta:gjujpeshk:am tamma e terheq ate qe thash.:fantazem
 

El'Mejor

Daja
ahahahah. ok un ashtu e kam te degjuar. gjithsesi meqense se di ta:gjujpeshk:am tamma e terheq ate qe thash.:fantazem
Degjo dike me pervoje beni seks ne uje se ndihomen ..!!
 
Top