اfarë jane kallot?

braziljania

Anëtar i Nderuar
Kallot jane pjese te trasha, te forta, lekure te vdekur. Ato formohen per te mbrojtur vete lekuren apo pjese te brendeshme te trupit nga ferkimet dhe demtimet.

Kallot mund te jene me ngjyre gri apo si te verdhe, mund te jene me pak te ndjeshme se lekura rreth tyre dhe duken si xhunga. Kallot ne duar dhe kembe tek nje person ektiv fizikisht jane gje normale. Kallot jane problematike kur zmadhohen aq shume sa shkaktojne dhimbje.

* Kallot zakonisht formohen ne duar dhe kembe, megjithate mund te formohen kudo qe ka presion ne lekure si psh ne gjunje apo brryla.
o Kallot ne duar zakonisht formohen tek baza e gishtave. Normalisht nuk jane te dhimbshme dhe mund te jene te nevojshme. NJe marangoz , psh. mund te formoje kallo ne duar te cilat e mbrojne nga gervishtjet dhe prerjet gjate punes. Nje lojtar tenisi mund te formoje kallo ne duar nga presioni dhe ferkimi i raketes.
o Ne kembe kallot formohen ne thunder ne baze dhe poshte gishtit te madh.
* Kallot mudn te formohen tek pjesa ku gishtat e kembes ferkohen me njeritjetrin. Keto kallo mund te jene te buta apo te forta nga brenda.

اfarë i shkakton kallot?
Kallot formohen nga nje periudhe e gjate e ferkimit apo presionit ne nje zone te lekures. Ky presion shkakton vdekjen e qelizave te lekures dhe formohn nje siperfaqje te forte mbrojtese. Kallot nuk shkaktohen nga virus dhe nuk jane ngjitese.

Mbajta ose shtrengimi i nje objekti per nje kohe te gjate ne dore shkakton kallo, psh çekici apo ndonje vegel tjeter pune si dhe tek sportistet psh raketa e tenisit.

Kallot ne kembe zakonisht shkaktohen nga shtrengimi i kepuceve ne keto raste:

* Kepucet e ngushta shtrengojne kembet.
* Kepucet me taka shtrengojne pjesen e para te kemebes.
* Kepucet e lira mund te lejojne kemben te rreshqase dhe te ferkohet pas kepuces.
* Kepucet me sholle te holle mund te krijojne presion tek shputa e kembes.
* Veshja e kepuceve apo sandaleve pa corape mund te krijoje ferkim te kembes.
* Kemba mund te ferkohet pas qepjeve te lekures brenda ne kepuce apo ndonje forme ne kepuce.
* Corapet qe nuk ju bejne tamam mund te krijojne presion psh kur corapja paloset.
* Ecja zbathur krijon kallo gjithashtu.

Kallot mund te formohen edhe mbi deformime ose formime anormale te muskujve dhe kockave. Ecja anormale mund te formoje kallo.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: اfarë jane kallot?

Cilat jane simptomat?

Pamja e callove eshte zakonisht gri ose e verdhe eshte e forte e thate dhe e trashe. Mund te jete me oak e ndjeshme se lekura rreth saj dhe mund te jete zi xhunge e vogel. Megjithese kallot nuk jane te dhimbshme ato mund te shkaktojne dhimbjegjate ecjes dhe veshtiresojne veshjen e kepuceve. Presioni shterengimi ose shtrydhja e kallove shkakton dhimbje.

Si kurohen kallot?

Ne qofte se keni diabet , probleme me qarkullimin e gjakur ne kembe, probleme me nervat ose ndonje semundje tjeter qe shkakton problemem me qarkullimin e gjakut apo mpirje, flisni me mjekun para se te tentoni kurimin e kallove.

Kallon nuk kane nevoje per trajtim , trajtimi behet vetem po te keni dhimbje. Ne qofte se keni dhimbje ne fillim perpiquni te evitoni situaten qe ju shkakton presion mbi kallo dhe lejoni lekuren qe te sherohet. Kjo behet duke veshur kepuce qe ju bejne taman dhe duke veshur sfungjere apo masa te tjera mrojtese per te zbutur fekimim apo shtrengimin.

Kallot mund te zbuten dhe lekura e vdekur mund te hiqet me ndihmen e acidit salicilik.

Mjeku mund te perdore nje thike te vogel per te prere kallon. Vete ju mund te ulni madhesine e kallos duke futur kembet ne uje te ngrohte dhe duke e ferkuar me nje gur te ashper. Asnjehere mos e prini kallon vete sidomos kur vuani nga diabeti apo nga semundje qe shkaktojne probleme me qarkullimin dhe shkaktojne mpirje. Ne disa raste per te hequr kallot eshte e nevojshme nderhyrja kirurgjike./shendetionline
 
Top