Afer 1 milion njerez ne Kishen e Lacit

Lauri

Anunnak
Dita e Shna Ndout, mijëra besimtarë në pelegrinazhin e Laçit

Mijëra besimtarë të besimeve të ndryshme kanë marrë pjesë në pelegrinazhin e përvitshëm në kishën e Shën Ndout në Laç, mbrëmjen e 12-qershorit dhe gjatë ditës së sotme për të kremtuar festën e Shna Ndout.

Një pjesë e madhe e besimtarëve e kanë kaluar natën në këtë vend të shenjtë, duke pritur ditën e 13-qershorit, për t’u lutur për të gjetur shpëtim, ndihmë prej Shënjtit, ndihmë prej Zotit. Me qirinj në duar dhe lutje të ndryshme besimtarët kane përshkruar në këmbë rrugën nga qyteti i Laçit drejt malit ku ndodhet kisha.

Sot është 13 Qershori dhe kjo datë lidhet me një objekt dhe kult fetar që sensibilizon shpirtrat njerëzorë. ثshtë një vend pelegrinazhi në kishën e Laçit, që quhet Kisha e Shna Nout (shën Andonit, Antonios),sipas dialekteve.

Me mijëra njerëz nga të gjitha qytetet e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë e vendeve të tjera, si dhe shqiptarëve në emigrim, vijnë të marrin pjesë në këtë pelegrinazh, duke shpresuar se ndezja e një qiriri, lutja në shpellën e shenjtit, rrotullimi tre herë rreth kishës, apo fjetja një natë pranë saj, do t’u përcjellë një copëz të shenjtërisë.

Madje disa prej tyre marrin me vete edhe një grusht dhe, ose gurë të vegjël nga pjesa e jashtme e shpellës.
/koha jone

 
Titulli: Afer 1 milion njerez ne Kishen e Lacit

Dikur na diskriminonin e nk.na lejonin te shkonim atje.

E mbaj mend isha femij kur na ndjekte Policia qê te mos shkonim atje e sot me ja dit Zotit e atij vendi te bekuar me prova shkojn lirshem e jo vetem Katoliket.

Eee Shenjti Ndue ndihmoj nevojtaret e çdo lloj feje qê vin me bindje tek ti .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Afer 1 milion njerez ne Kishen e Lacit

Hahahahahahahahaha

E more Laur, vetem Laurin ne kete forum tash e 10 vite keni rastin per ta pare se si ia ben qejfin vetit :D


Staffi, a lejohet me rregulloren e forumit t'ja ndryshojme emrin titullit nga origjinali/burimi nga miret ? :D

Po perse o Laur ben gjeste te femijeve :D ?

Nejse, titulli origjinal nga kohajone.com eshte:

Dita e Shna Ndout, mijëra besimtarë në pelegrinazhin e Laçit
KohaJone.com – Dita e Shna Ndout, mijera besimtare ne pelegrinazhin e Lacit


Laurit ato mijera i jane bere miliona, nejse agjerueshem eshte e ka nxan ramazani :lol:


p.s.

Mos ja bo qefin vetit shum se ta demton seriozisht shendetin lool
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Afer 1 milion njerez ne Kishen e Lacit

Titullin origjinal te artikullit e ke poshte ne fillim te temes. Afer 1 milion njerez ne Kishen e Lacit e thote gazetarja ne fund te videos.
Shko e ha nje cop mish se te bejne syte xixa xixa nga uria.

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Afer 1 milion njerez ne Kishen e Lacit

Kalo ne youTube se i ke per cdo vit milionet. Ose shko me mire e shihi me syte e ty te verber

Mbi nje milion veta tek kisha e Shna Ndout ne Lac

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Afer 1 milion njerez ne Kishen e Lacit

Je i papare fare :D

Vazhdo beja qejfin vetit. Titullin e ndryshove ti, tja bejsh qejfin vetit. Loverit si hyn ne pune kjo, por u pa edhe njehere dolloveri yt dhe mashtrimet qe mundohesh ti bejsh, duke ndryshuar titujt origjinal :D

Ajde agjerim te pranuar lool
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Afer 1 milion njerez ne Kishen e Lacit

Dikur na diskriminonin e nk.na lejonin te shkonim atje.

E mbaj mend isha femij kur na ndjekte Policia qê te mos shkonim atje e sot me ja dit Zotit e atij vendi te bekuar me prova shkojn lirshem e jo vetem Katoliket.

Eee Shenjti Ndue ndihmoj nevojtaret e çdo lloj feje qê vin me bindje tek ti .

Mbaj mend dangerous ne kete date te vitit 1984 isha vetem 4 vjec dhe ikem naten me mamin ishin edhe ca njerez te tjere por nga frika vetem thuhej me gjysem zeri te ndihmofte .. nuk prezentohej e nuk flitej ... dhe si femije mistrece pyta mamin ku ishim .me tha jemi ne nje shtepi ku i don te gjithe! E kujta eshte qe spaska shtepi vetem copa guri ...?? Pse ketu jasht do flem? Kam frik... dhe si vetem nje mami di me tha : frike ketu jo xhan mos ki fare shiko lart sayje te bukura degjo lumin czhurme te embel ben shiko ate bebin aty sa urte qe rri ... ne fakt mbaj mend pak por di qe edhe ate nate si pothuaj cdo nate kur putha mamin para se te fle mami me aq mjeshteri si gjithmone me ka bere te bej provim koshiences perpara se te fle me tha .. ke zemruar njeri mendoje pak dhe dua ta besh shoqe .. te kan zemruar njeri mendoje pak, dua ta falesh...pastaj me tha fli e qete e te ndihmofte.. sdo e largoj ate imazh nga mendja si nje fotografi e vjeter e zgjimin ne agim per tu larguar qe mos te na shikonte njeri..normalisht nga ane e malit ku nje rruge aq e vogel ndante gjelberimin me aq shume lule hene anash.. ..
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Afer 1 milion njerez ne Kishen e Lacit

Sa sh, eshte bukur se ikin dhe jo katolike :)

Dhe pse i pjese ikin per muhabet sidoqofte te jene te gjithe mire kjo k a rendesi.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Afer 1 milion njerez ne Kishen e Lacit

Hahahahahahahahaha

E more Laur, vetem Laurin ne kete forum tash e 10 vite keni rastin per ta pare se si ia ben qejfin vetit :D


Staffi, a lejohet me rregulloren e forumit t'ja ndryshojme emrin titullit nga origjinali/burimi nga miret ? :D

Po perse o Laur ben gjeste te femijeve :D ?

Nejse, titulli origjinal nga kohajone.com eshte:

Dita e Shna Ndout, mijëra besimtarë në pelegrinazhin e Laçit
KohaJone.com – Dita e Shna Ndout, mijera besimtare ne pelegrinazhin e Lacit


Laurit ato mijera i jane bere miliona, nejse agjerueshem eshte e ka nxan ramazani :lol:


p.s.

Mos ja bo qefin vetit shum se ta demton seriozisht shendetin lool

Sa detajist qe je aman. Nuk ben ndonje ndryshim te madh nga mijera ne 1 milion. Po te ish nga mijera ne 100 mije hajde de po e benim problem. ;)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Afer 1 milion njerez ne Kishen e Lacit

Kujdes se erdhi lauri..! Problemin e kishit te tema apo tek numrat?

Ne momentin kur eshte prezent gazetari thote jane me mijra pelegrin qe shkojne e vijne. Pastaj beni llogarite gjate gjithe dites qe behen qindramije, dhe per dy dite kapin shifren 1 milion. Ju kane mesuar matematik ne shkolle apk jo.

Temen jua solla katolikeve qe e besojne tmerrsiht kete dite qe ishte pikerisht 13 qershori, dhe ta gezojne besimtaret.

Shifrat jane per talebanet dhe muzhajdinet qe duke bere dy llogari, mund te them se duhet te kene shkuar me shume mysliman ne kishen e Lacit se sa gjinden neper xhamia per ramazan.
Vetem 10% katolik ka e gjithe shqiperia, hiqi dhe 10% afersisht te katolikeve qe jetojne jashte shtetit. Hiqi edhe ate % qe nuk shkon tek kisha.Kush e perben ate 1 milionshin Lol
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Afer 1 milion njerez ne Kishen e Lacit

muzhajdinet

Mua ne shkolle matematike s'me kane mesuar, por sic duket ty SHQIP nuk tpaskan mesuar si mua :D
 

sensuu

sweet
Titulli: Afer 1 milion njerez ne Kishen e Lacit

zot jepu atyre qe skane :p
 
Top