• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

AKEP nxjerr të parregullta paketat 28 ditore të Vodafone dhe Telekom Albania

Milanisti

Larguar ✌👋
Vodafone1-600x360.jpg

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike e Postare (AKEP) urdhëroi dy nga tre operatorët e tregut të komunikimeve celulare të heqin dorë nga tarifimet katërjavore për klientët me parapagesë, pas dy vitesh e gjysmë debatesh. AKEP, institucioni që mbikëqyr tregun e komunikacioneve, e mori vendimin në mbledhjen e bordit më 24 Prill 2018.

Sipas vendimit, tre operatorët e tregut, Vodafone, Telekom dhe Albtelekom, duket se shkelën një rregullore të Autoritetit ku flitet në mënyrë eksplicite për “tarifim mujor kalendarik”, ndërkohë që kompanitë u mbrojtën me argumentin se është liria e tyre të përcaktojnë rregullat e faturimit. Për rrjedhojë, AKEP urdhëroi dy nga tre kompanitë, Telekom Albania dhe Vodafone, që të rikthehen te tarifimi mujor i shërbimeve të komunikimit. Të dy kompanitë kanë afat deri më 1 qershor për të vepruar. Operatori tjetër, Albtelekom, riktheu në fund të marsit vullnetarisht tarifimin 30 ditor.


Brenda një periudhe tetëditore mes 15 marsit dhe 21 marsit 2016, tre operatorët e tregut të telefonisë celulare ulën kohëzgjatjen e paketave të komunikimit me parapagesë nga 30 në 28 ditë. Kjo bëri që viti kalendarik me 12 muaj të faturohej në 13 periudha dhe që për rrjedhojë, klientët pësuan një rritje të kostos vjetore të këtyre shërbimeve me rreth 6.5%.

Autoriteti i Konkurrencës e hetoi çështjen gjatë vitit 2017 bashkë me një rritje tjetër paralele të tarifave të paketave me parapagesë të kryer në mars-prill 2017. AK nuk vërtetoi sjellje të koordinuar të operatorëve në treg, gjë që mund të shoqërohej me gjoba për kompanitë, por argumentoi se ndryshimi thuajse në unison i tarifave më 2016 dhe 2017 mund të jetë si rrjedhojë e sjelljes së pavarur të operatorëve që imitojnë njëri-tjetrin, por jo domosdoshmërisht bien dakord me njëri-tjetrin për këto ndryshime. Gjithsesi, pavarësisht se nuk gjeti shkelje, AK i rekomandoi AKEP si enti rregullator i tregut të telekomunikacioneve ta shqyrtojë problemin. AKEP u përball me presion të shtuar në mars të këtij viti kur disa deputetë i kërkuan llogari se çfarë po bëhej me tarifat katërjavore. Në mars 2018, Bordi i AKEP vendosi hapjen e procedurës së hetimit administrativ, i cili përfshiu analizimin e situatës dhe pyetjen e operatorëve.

Në përgjigjet e tyre, operatorët u ankuan se kanë pasur rritje të kostos së telefonatave ndërkombëtare dalëse jashtë BE-së si dhe argumentuan se legjislacioni në fuqi i jep atyre të drejtë të përcaktojnë kohëzgjatjet e tarifimit si dhe çmimet si të duan, me kushtin që të kenë informuar paraprakisht klientët për ndryshimet. Operatorët theksuan gjithashtu se tarifimi katërjavor është një praktikë që është përhapur në shumë vende të botës nga kompani të ndryshme celulare.

AKEP argumentoi se një rregullore e saj për kontratën tip të komunikimeve elektronike e miratuar në vitin 2013, saknsionon se tarifimi duhet të jetë mujor dhe jo 28 ditor.

“Në kreun VI të të emërtuar “اmimet, faturimi dhe pagesa e shërbimeve” Pika 5.2 sanksionon si element edhe “Vlerën e gjithë shërbimeve të përdorura gjatë periudhës së faturuar. Periudha e faturimit zgjat nga dita e parë deri te dita e fundit e muajit kalendarik,” shkruhet në argumentimin e vendimit të AKEP.

Për rrjedhojë, operatorët që kanë kryer faturim 28 ditor u gjetën në shkelje të rregullores “Për termat e përgjithshme të kontratës”.

Për këtë arsye, AKEP urdhëroi operatorët të rikthehen te paketat 30 ditore. Pavarësisht se të tre operatorët u gjetën në shkelje, vendimi nuk mbart penalizime për operatorët dhe nuk parashikon kompensim për mbifaturimin e kryer përmes paketave katërjavore që nga viti 2016.
Reporter.al
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
AKEP si rregullator humbi besueshmerine qe ne momentin, kur te tre kompanite u bene bashke dhe nxorren jashte loje te vetmen kompani shqiptare.
Mesa duket loja tani po luhet per te detyruar ALBtelecom te perfundoj si PLUS.
 
Top