• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Alarmi i “Europol”-it: ISIS kërcënon Europën

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL

Shteti Islamik po planifikon të kryejë sulme masive në Europë. Ky është alarmi i ngritur nga drejtori i “Europol”-it, Rob Wainwright. Ai paralajmëroi se, grupi xhihadist ka kapacitetet për të realizuar sulme të rënda në kontinentin e vjetër dhe se, ka krijuar një forcë të re luftimi në stilin e forcave speciale.

Wainwright foli gjatë një konference, që shënoi hapjen e një qendre të re antiterroriste të “Interpol”-it me seli në Hagë. Kjo njësi do të përpiqet të përmirësojë shkëmbimin e informacioneve dhe të identifikojë lidhjet mes terrorizmit dhe fushave të tjera të krimit.

Hapja e qendrës koincidoi me raportin e ri të “Europol”-it për Shtetin Islamik. Në të thuhet se, sulmet e Parisit dhe rrëzimi i avionit rus në Egjipt në muajin tetor sugjerojnë një ndryshim të strategjisë së ISIS-it drejt zgjerimit të shënjestrave të tij në rang global.

“ISIS po përgatitet për më shumë sulme terroriste si ato të Mumbait, që do të kryhen në shtetet anëtare të BE-së dhe veçanërisht në Francë”, thuhet në raporortin e titulluar “Ndryshime në mënyrën e operimit të sulmeve terroriste të Shtetit Islamik”.

“Interpol”-i thekson se, në shënjestër të sulmeve do të jenë të ashtuquajturit “objektiva të lehta”, për shkak të impaktit që gjenerojnë.

Raporti sugjeron gjithashtu se, refugjatët që largohen nga Siria dhe vende të tjera në drejtim të Europës mund të jenë të prirur për rekrutim. “ثshtë e vërtetë, ka raportime se qendrat për strehimin e refugjatëve po vihen në shënjestër të rekrutuesve të Shtetit Islamik”, thuhet më tej.

Raporti i “Europol”-it pohon gjithashtu se, në Ballkan dhe në disa vende të BE-së mund të ketë celula për trajnimin e terroristëve.

Sipas Wainwright, më shumë se 5 mijë shtetas europianë janë radikalizuar në territoret e kontrolluara nga ISIS dhe se, shumë prej tyre janë kthyer në shtëpi.

/ Top Channel
 
Top