Ana e padukshme e fajit

Frank

S/A
Staf në FV.AL
Nje pyetje nga fundi salles.
Po ne bregdet ku femrat jane pothuajse te “zhveshura” ,per syrin e nje mashkulli sidomos, çfare duhet bere?

P.s Tek tema e veshjeve vetem ca forma te mbuluara duken dhe une sa here hy aty vesh çizmet mos rreshqas nga jarget.
 

DeliriumMind

Disconnect to Riconnect 💫
Nje pyetje nga fundi salles.
Po ne bregdet ku femrat jane pothuajse te “zhveshura” ,per syrin e nje mashkulli sidomos, çfare duhet bere?

Aty shifet dhe komentohet negativisht ajo qe shkon me e mbuluar se te gjitha (psh. Musulmanet)

Zgjidhja do te ishte:vec e vec femra dhe meshkuj ?
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Aty shifet dhe komentohet negativisht ajo qe shkon me e mbuluar se te gjitha (psh. Musulmanet)

Zgjidhja do te ishte:vec e vec femra dhe meshkuj ?
Vec e vec shkojme ne banjo, por jo gjithmome

Jemi gjallesa dhe jemi gjallesa tufe, sjemi tek si tigrat
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Koteditesia e ketyre diteve eshte e mbushur, ne TV dhe jo vetem, me tule, cica, bythe, pub, disco, terr, qoshe, droge, pedofil, i cmendur.
Kjo per mua nuk eshte gje tjeter por tendence frikacakesh, ne fakt ne jemi popull frikacak, per te mbuluar realitetin e hidhur me shoshe.

Ne, nga mos guximi, nuk arrijme dote ta pranojme se dhunuesi, ne te shumten e rasteve, madje jo vetem ne vendin tone, eshte njeriu i veshur me kollare, me taksen tone dhe me forcen e pushtetit. Ai eshte mesues, profesor, administrator, polic, shef policie, nepunes, boss, punonjes mireqenie, mjek, inxhinier e jo rralle edhe prokuror e gjyqtar. ?

Eshte e tnerrshme se si ne paguajme dhubuesit me taksen tone dhe pretendojme t'i arsyetojme ne njefar menyre. E ne funde ne çirremi se pse te dhunuarat nuk lajmerohen. Ore a se shihni qe keto dite me e sulmuar del e dhunuara se dhunuesi? :(
 

sofia

Antarë i Respektuar
Nje pyetje nga fundi salles.
Po ne bregdet ku femrat jane pothuajse te “zhveshura” ,per syrin e nje mashkulli sidomos, çfare duhet bere?

P.s Tek tema e veshjeve vetem ca forma te mbuluara duken dhe une sa here hy aty vesh çizmet mos rreshqas nga jarget.
N0, une e thashe mendimin tim: po pati dikush sy perdhunues, me mire te jete i verber!
Nuk e di nqs ju ka ardhur linku i nje peticioni qe te krijohet nje rregjister elektronik me emrat e te gjithe perdhunuesve. Jua ka derguar njeri?
 

Frank

S/A
Staf në FV.AL
N0, une e thashe mendimin tim: po pati dikush sy perdhunues, me mire te jete i verber!
Nuk e di nqs ju ka ardhur linku i nje peticioni qe te krijohet nje rregjister elektronik me emrat e te gjithe perdhunuesve. Ju ka ardhur?
Jo sme vijne linqet mua se kam antivirus me liçense te rregullt.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Po cish do pranonit ju?
Pak farez kosi per te zene qumeshtin?
Ore, ajo e tha qe nuk e pranon qe meshkujt dhe femrat te lahen ne gjire te ndryshme. Jetojme duke mbyllur syte ndaj kaq shume pabarazive, po nuk na nevojitet edhe kjo per te qene me shume te pabarabarte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Ore, ajo e tha qe nuk e pranon qe meshkujt dhe femrat te lahen ne gjire te ndryshme. Jetojme duke mbyllur syte ndaj kaq shume pabarazive, po nuk na nevojitet edhe kjo per te qene me shume te pabarabarte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nuk ka barazi ne bote dhe nuk ka perse te kete, pabarezia te con barazi se jemi te gjithe te pabarabarte.

Nuk jemi numra ku une e ti jemi te barabarte.

Ti je ti e une jam une, sjemi te barabarte, jemi qenie, ti ze nje vend te caktuar une ze nje vend te caktuar, boshllekun qe e ze ti une nuk mund ta ze une. Edhe e kunderta.


Tani sa per temen cdo vend ka normat e veta, e normat jane rregulla mbi nje familje, mbi nje fis, mbi nje kulture te caktuar. Nuk mund te presim nga njerezit ne kabul te vishen e te sillen si mund te sillet dikush ne metropolet e perendimit. Metropolet mund ti perbuzin nje vend si kabuli por nuk mund te nenshtrojne normat e tyre ndaj nje vendi tjeter e nuk mund te kerkojn qe ne nje vend si kabuli te kete barazi midis gjinive sic mund te kete ne paris, londer apo nyc. Normat ndryshojne me kohen, dhe ndryshojne pak nga pak, sa me shpejt ndryshojne aq me e madhe eshte kundereagimi dhe aq me e madhe eshte perplasja midis feministeve, atyre qe duan te ruajn normat, meshkujve koke vogel, dhe midis familjes.

Nuk mund te mos mendosh qe nuk do kete perplasje brenda ne familje nese e bija apo i biri i ne nje familje ne kabul neser vishet si me qene me mes to londres, parisit apo nyc. Rruges do e perdhunonin me sy, ndoshta naten me veper, familjet e tjera do i perdhunonin me pergojim. Bukuria per tu pare eshte dhe si vishet njera nuk eshte nje justifikim per per ta prekur ate por njekohesisht nuk mund te mos presesh miresjellje nga nje hiena kur gjahu e tundon ate.


Ti mund te thuash qe spo flasim per kabulin dhe perendimin. E vertet por ne keto 30 vite ka nje ndrydhim stermadhor midis te emes dhe te bijes, midis gjyshes e mbeses.

Nje grup femrash ne Shqiperi vishen dhe e tejkalojn normern e metropoleve perendimore, dhe po ne te njejten tavoline mund te jete ulur e ema apo gjyshja qe nga e veshura mund te duket sikur te jete e nje bote 300 vite ne te kaluaren. Edhe televizonet atje e acarojne me keq punen me pervesitetet e tyre ne media. Nuk shfaqin nje gje familjare pervec se perversitete.

Normal qe do perdhunojn me sy. E normal qe do dali nje qe do perdhunoj me veper. Faji nuk eshte i saj por njokohesisht nje femer duhet te marre parasysh cfare lloj lloj njerezish ka ne kete bote.


Prandaj ne emrigrim ke perplasje kulturash ku emigrantet nuk kane pare femra si ne vend te vete. E ne shqiperi ke perplasje normash ku njeres i del bytha e te emes kycet lol

Nuk mund te presesh te njejtin rezultat cga cdo individ po ti lesh nje cope torte te mire perpara. Diabeticet/gayt e shmangin. Disa ngopen me sy se kane bakllava nga gruaja ne shtepi
E disa nuk perdorin as pirun, e shqyejn me duar e goj :D
 

Marla

Fixer!
Nje pyetje nga fundi salles.
Po ne bregdet ku femrat jane pothuajse te “zhveshura” ,per syrin e nje mashkulli sidomos, çfare duhet bere?

P.s Tek tema e veshjeve vetem ca forma te mbuluara duken dhe une sa here hy aty vesh çizmet mos rreshqas nga jarget.

Dolem komplet ne teme tjeter tani lool

Ath njeriu vishet sipas vendit dhe rrethanave ku ndodhet

qe do te thote ne plazh normal qe do vishesh me rroba plazhi, ama nuk mund te vishesh me bikini kur del ne rruge per te shkuar ne shkolle ose ne pune.

Edhe per temen e veshjes mire qe u shprehe qe qenke manjak qe mos postoj me foto te mijat atje. Nuk jam imazh qe mund te abuzohet pa miratimin tim :p

me kapishe nashti? lool
 

Frank

S/A
Staf në FV.AL
Dolem komplet ne teme tjeter tani lool

Ath njeriu vishet sipas vendit dhe rrethanave ku ndodhet

qe do te thote ne plazh normal qe do vishesh me rroba plazhi, ama nuk mund te vishesh me bikini kur del ne rruge per te shkuar ne shkolle ose ne pune

me kapishe nashti? lool
Ahhh Ku dole atje ku desha.??
Perdhunuesi, perversi apo ku di une si Mund te quhet, edhe me hekur te jesh e veshur do e gjeje menyren???
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Ju ka ndodh ndonjehere te dilni ne rruge, ne hesapin tuaj, mberthy deri ne gryke dhe papritmas ti bjere borise noi kafshe aty afer dhe t’ju therras emra. E pra, se ka fajin veshja, e ka fajin kafsha qe esht rrit ne pyll!
 

Marla

Fixer!
Ju ka ndodh ndonjehere te dilni ne rruge, ne hesapin tuaj, mberthy deri ne gryke dhe papritmas ti bjere borise noi kafshe aty afer dhe t’ju therras emra. E pra, se ka fajin veshja, e ka fajin kafsha qe esht rrit ne pyll!


po me ka ndodh edhe qe nga gjimnazi qe duhet te dal me bluza te gjata e te gjera per tu mbuluar ne menyre qe te evitoj ngacmimet seksuale.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Si e ka ajo emrin Emily ratjawoski?

Qet foto provokative, thote e drejta ime, dhe pastaj thot mos me gjyko nga paraqitja. Jam me shume se trupi im?

Si me te gjykojm tjeter kur je e mbuluar me nje fije pe :D

E te akuzojne per seksist perv etj ,:D
 
Top