Ana e padukshme e fajit

Tip

Antarë i Respektuar
Kam idene me aq sa e njoh une anetarin ne fjale ne kete forum @Barnaba eshte historian serioz jo pervers mbi te gjitha. Por sic thote populli me mire syri se nami Lol

Shyqyr qe sja di me tej historikun thuj! :p
pyt @MaYaDa pyt se ajo e njef mir...

Leje ca shkru ktu ai si cun i mir me kultur, po ta dish mendimin e tij te vertet rreth ksaj teme i ve block direkte pehvehzid :p
 

sofia

Antarë i Respektuar
lool lool loollool
Nuk ka barazi ne bote dhe nuk ka perse te kete, pabarezia te con barazi se jemi te gjithe te pabarabarte.

Nuk jemi numra ku une e ti jemi te barabarte.


Ti je ti e une jam une, sjemi te barabarte, jemi qenie, ti ze nje vend te caktuar une ze nje vend te caktuar, boshllekun qe e ze ti une nuk mund ta ze une. Edhe e kunderta.

Tani sa per temen cdo vend ka normat e veta, e normat jane rregulla mbi nje familje, mbi nje fis, mbi nje kulture te caktuar. Nuk mund te presim nga njerezit ne kabul te vishen e te sillen si mund te sillet dikush ne metropolet e perendimit. Metropolet mund ti perbuzin nje vend si kabuli por nuk mund te nenshtrojne normat e tyre ndaj nje vendi tjeter e nuk mund te kerkojn qe ne nje vend si kabuli te kete barazi midis gjinive sic mund te kete ne paris, londer apo nyc. Normat ndryshojne me kohen, dhe ndryshojne pak nga pak, sa me shpejt ndryshojne aq me e madhe eshte kundereagimi dhe aq me e madhe eshte perplasja midis feministeve, atyre qe duan te ruajn normat, meshkujve koke vogel, dhe midis familjes.

Nuk mund te mos mendosh qe nuk do kete perplasje brenda ne familje nese e bija apo i biri i ne nje familje ne kabul neser vishet si me qene me mes to londres, parisit apo nyc. Rruges do e perdhunonin me sy, ndoshta naten me veper, familjet e tjera do i perdhunonin me pergojim. Bukuria per tu pare eshte dhe si vishet njera nuk eshte nje justifikim per per ta prekur ate por njekohesisht nuk mund te mos presesh miresjellje nga nje hiena kur gjahu e tundon ate.


Ti mund te thuash qe spo flasim per kabulin dhe perendimin. E vertet por ne keto 30 vite ka nje ndrydhim stermadhor midis te emes dhe te bijes, midis gjyshes e mbeses.

Nje grup femrash ne Shqiperi vishen dhe e tejkalojn normern e metropoleve perendimore, dhe po ne te njejten tavoline mund te jete ulur e ema apo gjyshja qe nga e veshura mund te duket sikur te jete e nje bote 300 vite ne te kaluaren. Edhe televizonet atje e acarojne me keq punen me pervesitetet e tyre ne media. Nuk shfaqin nje gje familjare pervec se perversitete.

Normal qe do perdhunojn me sy. E normal qe do dali nje qe do perdhunoj me veper. Faji nuk eshte i saj por njokohesisht nje femer duhet te marre parasysh cfare lloj lloj njerezish ka ne kete bote.


Prandaj ne emrigrim ke perplasje kulturash ku emigrantet nuk kane pare femra si ne vend te vete. E ne shqiperi ke perplasje normash ku njeres i del bytha e te emes kycet lol

Nuk mund te presesh te njejtin rezultat cga cdo individ po ti lesh nje cope torte te mire perpara. Diabeticet/gayt e shmangin. Disa ngopen me sy se kane bakllava nga gruaja ne shtepi
E disa nuk perdorin as pirun, e shqyejn me duar e goj :D
e
Me duket se ti nuk e kupton se cfare eshte pabarazia. Jo i dashuri im, ne nuk jemi numra dhe as ndryshore, por si meshkujt dhe femrat ne tabelen e klasifikimit te gjallesave jane nje gjini e lloj i perbashket: homo sapiensis. Dikur paraardhesit tane kane jetuar ne familje matriarkale ku roli i gruas ishte vendimtar, me vone ne familje patriarkale ku roli i mashkullit eshte vendimtar e tani supozohet se jemi ne nje familje "demokratike" ku ndarja e vendimeve "behet" ne menyre te barabarte.
Qe une jam vetvetja e di, edhe qe ti je zoteria juaj e di, po ligji ne na sheh si te barabarte. Ashtu duhet te na shohe edhe gjykatesi, pavaresisht sa te ndryshem jemi ne menyren e jeteses. Ashtu sic duhet te na shohin edhe prinderit, por kur rreth nesh pabarazia lind qe te prinderit qaj hallin presidentit.
Per televizionet : Ne cilin vit jeton: 2000? Veshja nuk eshte perversitet(veprimet e nje perversi perbejne perversitet) sidomos ne televizone ku konkurrojne me njeri tjetrin me cilesi. Te te thoja se te pakta jane edhe emisonet qe nuk jane te pershtatshme per te gjithe familjen. Ti meqe i quan perversitete ne dore e ke pultin ta ndryshosh stacionin ose ta fikesh fare tv sepse ka shume funksionalitete.
Nuk e kuptoj perseri se ne cilin vend jeton ti qe paska aq shume femra qe nuk i pershtaten jeteses dhe vishen duke tejkaluar normen edhe te vendeve perendimore. Njehere cfare quan norme ti? Sa i gjate eshte fundi, bluzja, fustani, minifundi e te gjitha me radhe? Per masen trupore mund te permendesh "norme" per te cilesuar mesataren e pergjithshme mes tyre, po midis rrobash jo. Nuk te lejon as industria. I vetmi nocion qe i perafrohet eshte nocioni "mode", po moda nuk eshte norme. Leri femrat te vishen sic duan, po mbroje nqs sheh dike qe eabuzon ne rruge sepse jane bere eksperimente sociale qe njerezit kaloojne dhe nuk bejne asgje vecse shohin.
Komenti mbi embelsirat eshte banal i dashur. Atij qe e ka detyruar nje femer me dhune te kryeje marredhenie seksuale iu thafte gjuha dhe i ngecte jeta ne fyt!
Te jap nje keshille: Mos komento jeten e nje femre, nqs nuk je femer! Ate qe shikon ti jashte" normes" neser do te jete nje prind dhe ndoshta mund t'i pershtatet normes qe ti percakton neser-pasneser. Nje femije/adoleshent lere te shijoje jeten dhe mos i ngul veshtrimin tend keqedashes sepse derisa ecen krah per krah me nenen, eshte dikush qe i del ne krah dhe e mbron dhe e lejon per me teper. Cfare kujdestarie ke ti ne kete pjese?
Dhe mos fol me per veshjet se padashur po i hedh fajin viktimes qe u vesh. Tha mire @The-Cook ne repliken e tij :
Veshja e nje Femre sado provokuse te jet zdo thot qe esht dyqan I hapur secili mund te hy e te dali sipas qefit.
Ki pak respekt per femren te lutem! Respekti nuk tregohet vetem ne 8 Mars! Dhe une i dorezoj fleten e gjyqit te ndarjes gjykates se Apelit!loolloolloollool
 

sofia

Antarë i Respektuar
Ia edhe neser e behen 3 dite
Si muhabeti i teatrit ?
Te lutem tani! Qenieve qe perdhunohen i kushon gjithe jeten ky kujtim! U be nami nqs disa dite nuk i lejojme te marrin fryme te qete perdhunuesit? Meritojne me shume...
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Te lutem tani! Qenieve qe perdhunohen i kushon gjithe jeten ky kujtim! U be nami nqs disa dite nuk i lejojme te marrin fryme te qete perdhunuesit? Meritojne me shume...
Sikur thashe mos e beni mos flasim e diskujtojme
Thashe ca do ndodhe

Para ca kohesh ishte e abuzuar edhe njera nga i ati qe nxori top channel sherbimin,por asnje sdoli ne proteste.

Nganjehere ca gjera sikur jane ne mode ?
 

sofia

Antarë i Respektuar
Sikur thashe mos e beni mos flasim e diskujtojme
Thashe ca do ndodhe

Para ca kohesh ishte e abuzuar edhe njera nga i ati qe nxori top channel sherbimin,por asnje sdoli ne proteste.

Nganjehere ca gjera sikur jane ne mode ?
Me vjen keq sepse nuk i ndjek shume lajmet keto kohe, madje edhe kete rast e kam lexuar perciptasi. Po ndonjehere tejmbushet kupa me abuzime dhe nqs e ke vene re histori te tilla po transmetohen ose po tregohen keto kohe kudo. Mjafton nje rast dhe bum! Prandaj, edhe dolen ne protesta.
Ti nuk the asnje nga keto, po nga keto protesta dhe peticioni qe eshte ngritur synohet edhe trembja e perdhunuesve per te mos kryer me veprime ileale. Nuk mund te te them se vala e protestave per Floyd nuk ndikoi edhe ne Shqiperi, po kupa here pas here derdhet!
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Me vjen keq sepse nuk i ndjek shume lajmet keto kohe, madje edhe kete rast e kam lexuar perciptasi. Po ndonjehere tejmbushet kupa me abuzime dhe nqs e ke vene re histori te tilla po transmetohen ose po tregohen keto kohe kudo. Mjafton nje rast dhe bum! Prandaj, edhe dolen ne protesta.
Ti nuk the asnje nga keto, po nga keto protesta dhe peticioni qe eshte ngritur synohet edhe trembja e perdhunuesve per te mos kryer me veprime ileale. Nuk mund te te them se vala e protestave per Floyd nuk ndikoi edhe ne Shqiperi, po kupa here pas here derdhet!
???
Gjithsesi me pelqen optimizmi yt :)
 

jana80

Super Moderator
Nuk kam lexuar per ngjarjen pervec ca shkrimeve ketu, as temen se lexova te gjithen se me lodhi shkrimtari, por pashe mire fotot e demostrueseve...
Nuk me kujtohen emrat e 4 hungarezeve qe benin parade nudo kundra dhunes mbi femrat... rezultati sipas istat ne hungari 1 ne 5 femra eshte e dhunuar ...pra asgje nuk ndryshoj.
Ajo qe me beri pershtypje ishte qe nese hungarezet zgjodhen te ishin pothuajse nudo, apo gjysem nudo keto te tonat kane zgjedhur shkrime ...shkrime qe jane aq banale, aq te pafinese dhe te pafeminilitet e me keto shkrime kerkojne ti shohin si femra..te jene te vleresuara..
Dikush do mendoje provokime ..apo force ne keto demostruese por sjan asgje me shume se publicitet mishi vulgar..
uroj te jete nje insiative adoleshente e jo nga ndonje organizate perfituese.
Gjithesesi une jam femer por shkrime te tilla sme perfaqesojne e nese do isha e dhunuar do ndihesha e ofenduar nga keto fjali..
Perdhunuesit me siguri zgjedhin kofsh me te njoma e me te fshehura se ato...dua te them sjan te denja as per nje perdhunues lere me per te dhunuarat!!!
 

sofia

Antarë i Respektuar
Nuk kam lexuar per ngjarjen pervec ca shkrimeve ketu, as temen se lexova te gjithen se me lodhi shkrimtari, por pashe mire fotot e demostrueseve...
Nuk me kujtohen emrat e 4 hungarezeve qe benin parade nudo kundra dhunes mbi femrat... rezultati sipas istat ne hungari 1 ne 5 femra eshte e dhunuar ...pra asgje nuk ndryshoj.
Ajo qe me beri pershtypje ishte qe nese hungarezet zgjodhen te ishin pothuajse nudo, apo gjysem nudo keto te tonat kane zgjedhur shkrime ...shkrime qe jane aq banale, aq te pafinese dhe te pafeminilitet e me keto shkrime kerkojne ti shohin si femra..te jene te vleresuara..
Dikush do mendoje provokime ..apo force ne keto demostruese por sjan asgje me shume se publicitet mishi vulgar..
uroj te jete nje insiative adoleshente e jo nga ndonje organizate perfituese.
Gjithesesi une jam femer por shkrime te tilla sme perfaqesojne e nese do isha e dhunuar do ndihesha e ofenduar nga keto fjali..
Perdhunuesit me siguri zgjedhin kofsh me te njoma e me te fshehura se ato...dua te them sjan te denja as per nje perdhunues lere me per te dhunuarat!!!
Keto jane vetem 2 vajza(dhe 2 nga gjithe protestuesit jane shume pak per te vleresuar), po une kam pershtypjen se tregonin qe jane afta per t'i ndaluar fenomenin e perdhunimin ndaj tyre. Po vertet ishte e papershtatshme! Edhe dicka: kjo proteste lindi idene e rregjistrit elektronik per perdhunuesit, keshtu qe nqs miratohet ne kuvend (nqs nuk i del ndonjerit prej tyre akuza e perdhunimit nqs kane perdhunuar) dhe dekretohet nga presidenti do te sjelle permbajtje.
 

jana80

Super Moderator
Keto jane vetem 2 vajza(dhe 2 nga gjithe protestuesit jane shume pak per te vleresuar), po une kam pershtypjen se tregonin qe jane afta per t'i ndaluar fenomenin e perdhunimin ndaj tyre. Po vertet ishte e papershtatshme! Edhe dicka: kjo proteste lindi idene e rregjistrit elektronik per perdhunuesit, keshtu qe nqs miratohet ne kuvend (nqs nuk i del ndonjerit prej tyre akuza e perdhunimit nqs kane perdhunuar) dhe dekretohet nga presidenti do te sjelle permbajtje.
Une mendoj qe ca sjellje jashte normales jane "semundje", e si te tilla duhen trajtuar...
Ne vend te bejne mitingje le te bejne fakte ... te denuncuarit te denohen... por kjo nuk ndodh gjithmone , e meqense nuk ke siguri ne shtet le te bejne protesta sa te duan e te cdo lloj forme prap do kete raste ...
Si nuk u pa nje proteste kur dhunueset e denuncuar ecin rrugeve te lire?!
I vetmi denim qe di qe vertet me ka cuditur eshte ne ligjin e te burgosurve ( di qe njerez te tille ne burg i bejne te vuajne shume vete te burgosurit )
Ps. Rregjistri elektronik per dhunuesit ??? Nga vete emertimi me ben mishin pucerr...
Duhen ligje, gjykate, shtet !
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
lool lool loollool
e
Me duket se ti nuk e kupton se cfare eshte pabarazia. Jo i dashuri im, ne nuk jemi numra dhe as ndryshore, por si meshkujt dhe femrat ne tabelen e klasifikimit te gjallesave jane nje gjini e lloj i perbashket: homo sapiensis. Dikur paraardhesit tane kane jetuar ne familje matriarkale ku roli i gruas ishte vendimtar, me vone ne familje patriarkale ku roli i mashkullit eshte vendimtar e tani supozohet se jemi ne nje familje "demokratike" ku ndarja e vendimeve "behet" ne menyre te barabarte.
Qe une jam vetvetja e di, edhe qe ti je zoteria juaj e di, po ligji ne na sheh si te barabarte. Ashtu duhet te na shohe edhe gjykatesi, pavaresisht sa te ndryshem jemi ne menyren e jeteses. Ashtu sic duhet te na shohin edhe prinderit, por kur rreth nesh pabarazia lind qe te prinderit qaj hallin presidentit.
Per televizionet : Ne cilin vit jeton: 2000? Veshja nuk eshte perversitet(veprimet e nje perversi perbejne perversitet) sidomos ne televizone ku konkurrojne me njeri tjetrin me cilesi. Te te thoja se te pakta jane edhe emisonet qe nuk jane te pershtatshme per te gjithe familjen. Ti meqe i quan perversitete ne dore e ke pultin ta ndryshosh stacionin ose ta fikesh fare tv sepse ka shume funksionalitete.
Nuk e kuptoj perseri se ne cilin vend jeton ti qe paska aq shume femra qe nuk i pershtaten jeteses dhe vishen duke tejkaluar normen edhe te vendeve perendimore. Njehere cfare quan norme ti? Sa i gjate eshte fundi, bluzja, fustani, minifundi e te gjitha me radhe? Per masen trupore mund te permendesh "norme" per te cilesuar mesataren e pergjithshme mes tyre, po midis rrobash jo. Nuk te lejon as industria. I vetmi nocion qe i perafrohet eshte nocioni "mode", po moda nuk eshte norme. Leri femrat te vishen sic duan, po mbroje nqs sheh dike qe eabuzon ne rruge sepse jane bere eksperimente sociale qe njerezit kaloojne dhe nuk bejne asgje vecse shohin.
Komenti mbi embelsirat eshte banal i dashur. Atij qe e ka detyruar nje femer me dhune te kryeje marredhenie seksuale iu thafte gjuha dhe i ngecte jeta ne fyt!
Te jap nje keshille: Mos komento jeten e nje femre, nqs nuk je femer! Ate qe shikon ti jashte" normes" neser do te jete nje prind dhe ndoshta mund t'i pershtatet normes qe ti percakton neser-pasneser. Nje femije/adoleshent lere te shijoje jeten dhe mos i ngul veshtrimin tend keqedashes sepse derisa ecen krah per krah me nenen, eshte dikush qe i del ne krah dhe e mbron dhe e lejon per me teper. Cfare kujdestarie ke ti ne kete pjese?
Dhe mos fol me per veshjet se padashur po i hedh fajin viktimes qe u vesh. Tha mire @The-Cook ne repliken e tij : Ki pak respekt per femren te lutem! Respekti nuk tregohet vetem ne 8 Mars! Dhe une i dorezoj fleten e gjyqit te ndarjes gjykates se Apelit!loolloolloollool
E mire ne meshkujt do dalim nga kjo tema meqe nuk jemi femra te komentojm mbi jeten e nje femre.
Cdo kush ka te drejt te komentoj e cdokush ka te drejt te injoroj.

Edhe kjo puna e mediave eshte njesoj, nuk eshte ceshtje ndryshimit te stacionit. Puna e mediave te informoj popullin, te edukoj. Asgje me shume e asgje me pak....jo te perhapi perversitet. Nuk eshte se jane kanale me pages e faji i tyre qe i blen ti a une. Prandaj ka rregulla ne media, prandaj ka norma, por shqiperi hesapi. Gjejn, bejne.

Ajo puna e embelsires sado banal te jete eshte nje fakt. Se edhe puna e dyqanit eshte njesoj. Vjen hajduti pa u ndjer lol

Eksperiemtet sociale jane pa pike domethenie sepse ato nxjerin nje rezultat te gabuar, sepse individi e ha demin dhe nxjerin indivin hero ose frikacak. Dhe mbas ketyre exsperimentesh jeta vazhdon po njesoj. Per te bere ndryshim duhet te ndryshosh shoqerine dhe ta mesosh per te mbrojtur nje individ nga nje tjeter e si fillim duhet te kesh ligje te rrepta. E ligjet e rrepta nuk shkojne dhe aq kollaj me mendje hapesine e kohes sotme apo me mangesine e veshjeve.


Ligji si sheh te gjithe te barabarte. Kush ka me shume ndikim ka me shume te drejta. Kush ka me shume pare ka me shume te drejte. Etj
Edhe ne familje, pse jeton ne demokraci nuk nenkupton nje njeri nje vote. Kur te punosh e te fusesh lek ne shtepi ndoshta prinderit do te lejojn te votosh. Ska democraci ne familje, ne familje ke babe ke edhe nene. Vlera e votes vares sipas pozites njerit ndaj tjetrit, dhe ata prinder mund te pyesin mendimin e vajzes apo te djalit a mund mos ta pyesin ate. Edhe ne kohera ky kryefamiljarja ishte gruaja, edhe kur ishte burri si bija dhe si i biri ndiqninin udhezimet e prinderve. Sot eshte bote tjeter, nuk je ne demokraci por ne lajthitshmeri. Ku e bija, i biri apo edhe prinderit duan privatesine e vete e qejfin e vete. Pa norma ska familje e ska shoqeri. Normat i krijon shoqeria. Batic zbatic edhe rreptesia e normave. Vale vale

Edhe sikur te marrin 100 femij ti rrisin ne nje ishull pa takuar njeri tjeter, ata kane per te krijuar cdo gje qe ka perjetuar njeriu pergjate historise nga ana sociale. Sepse jemi qenie sociale.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Ia cf mendon nje pedofil dhe nje perdhunues.

-Ohhh mossss ka njerez qe dalin ne protesteeeee,tani sdo e bej meeee
Ah fak
Vetem kjo protesta sme duhej.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Me vjen keq sepse nuk i ndjek shume lajmet keto kohe, madje edhe kete rast e kam lexuar perciptasi. Po ndonjehere tejmbushet kupa me abuzime dhe nqs e ke vene re histori te tilla po transmetohen ose po tregohen keto kohe kudo. Mjafton nje rast dhe bum! Prandaj, edhe dolen ne protesta.
Ti nuk the asnje nga keto, po nga keto protesta dhe peticioni qe eshte ngritur synohet edhe trembja e perdhunuesve per te mos kryer me veprime ileale. Nuk mund te te them se vala e protestave per Floyd nuk ndikoi edhe ne Shqiperi, po kupa here pas here derdhet!
Perdhunuesit kane per te perdhunuar. Num trembet perdhubuesi nga protesta e nga peticione. Viktima ka plot.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Une mendoj qe nje perdhunues ka crregullime te qarta psikollogjike,pra nese dikush eshte si dyshuar,apo kryen veprime tilla,ligji duhet veproje mbi te,sic vepron mbi dike tjeter,kur kryen nje veper penale.
Ketu mbyllet muhabeti,sepse ne nuk mund te protestojme ne forme kaq te shthurur se sic thote jana,pervec se ulim vleren etike te femres,fyejme dhe djemt dhe bijt tane.
Nje perdhunues eshte nje karakter i semure,dhe ndaj nje njeriu te tille s`ka shume sens protesta, ose futet ne burg ose reablitim.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Perdhunuesit kane per te perdhunuar. Num trembet perdhubuesi nga protesta e nga peticione. Viktima ka plot.
Atehere po te tregoj nje rast perdhunimi qe u perhap me shpejt se gjatesia e drites ne gjithe Shqiperine. Nje ish-profesor i imi kishte perdhunuar vajza ne shkollen ku jepte mesim dhe pikerisht kur emri i tij u be publik, doli sheshit nje ngjarje tjeter: Avokati i tij kerkoi ndihme per ndryshimin e deshmise sepse pati frike nga trajtimi i emrit te tij ne shoqeri. Te te dali emri publikisht si perdhunues eshte dicka teper e madhe: nuk merr dikush ne pune dike qe eshte perdhunues, askush nuk i afrohet sikur te jete virus me permasa gjigante, askush nuk i jep te drejte.Mos te harrojme qe nqs behesh perdhunues i nje vajze dhe perseri nuk ke ndryshuar qendrim, perseri do te perfshihesh ne raste perdhunimi. Kjo eshte menyra e duhur per te denuar kedo qe bredh i lire: me statusin e perdhunuesit.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Edhe prinderit duhet ti mbajnd afer femijet e te flasin hapur me ta. :)
Ti je i cuditshem. Familja duhet te kete demokraci ne vetvete, qe edhe femijet te ndihen mire me vetbesim dhe te barabarte. Vetem keshtu nuk do te kene droje femijet te flasin me prinderit. Po nqs prindi eshte perdhunues, si mund te flase me femijen? Ashtu sic tha @Marla familja eshte gjeneze e te gjitha ngjarjeve. Duke qene se nuk ka formule per t'iu shmangur abuzimit kur je me i dobet se gjahtari, le te mesojme me te vegjlit qe te jesh perdhunues nuk eshte fenomen qe mrekullon dhe pershpejton boten, po fenomen qe bie keto te kuunderta! Te pakten te kemi nje brez qe te mos i vuaje abuzimet.
 

Marla

Quo Vadis!
Shyqyr qe sja di me tej historikun thuj! :p
pyt @MaYaDa pyt se ajo e njef mir...

Leje ca shkru ktu ai si cun i mir me kultur, po ta dish mendimin e tij te vertet rreth ksaj teme i ve block direkte pehvehzid :p

@Barnaba edhe ne momentin qe u pastrua imazhi jot prej perversi ne forumin virtual vjen ky @Tip dhe ngre akuza te forta rreth integritetit tend. :p lool
Gjithesesi ai zgjodhi tipin e femres A. Dmth eshte i pa rrezikshem per shoqerine forumore, si dhe larg kesaj teme qe flet per perllunime lool

A.
woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg


p.s.
Integritet = (emer) sic percaktohet nga fjalori, eshte cilesia e te qenit i ndershem ose me parime te forta morale. Njerezit me integritet njihen pergjithesisht si te besueshem, te ndershem dhe te mire.
 

sofia

Antarë i Respektuar
@Barnaba edhe ne momentin qe u pastrua imazhi jot prej perversi ne forumin virtual vjen ky @Tip dhe ngre akuza te forta rreth integritetit tend. :p lool
Gjithesesi ai zgjodhi tipin e femres A. Dmth eshte i pa rrezikshem per shoqerine forumore, si dhe larg kesaj teme qe flet per perllunime lool

A.
woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg


p.s.
Integritet = (emer) sic percaktohet nga fjalori, eshte cilesia e te qenit i ndershem ose me parime te forta morale. Njerezit me integritet njihen pergjithesisht si te besueshem, te ndershem dhe te mire.
prape ti me keto fotot? pupupupupupupupupu
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
@sofia mendoj qe forma e diskutimit qe sjell ti e disa antare tjere ketu ka dy degzime,qe ne fakt ngjajne si te njejta por nuk kane gje te perbashket.
Degzimi i pare eshte kur nje mashkull qe perdhunon me dhune nje femer,ketu kemi rastin klasik abuziv qe duhet te nderhyj ligji dhe te mbrohet viktima.
Ndersa degzimi i dyte eshte se si shoqeria ne tersi shikon sjelljen dhe si vlerson nje femer,ketu problemet jane te lidhura ngusht me sintomat e ptriarkalizmit te shoqerise.
Ketu ka vend per protesta,per mbeshtetje sociale dhe mbi te gjitha ndergjegjsim.
Pse?
Sepse femra tashme ne 2020,duhet te jete e pavarur sa ekonomikisht po aq dhe fizikisht ne sjellje dhe veshje.
dhe pika e pare per te ecur para nje shoqeri duhet te shkolloj,edukoj femren,me pas shoqeria e rritur nga ajo vete ndryshon dalengadale.
Eshte nje sintom e lige ,e keqe dhe abuzive kur nje femer kercenohet qe do humb vendin e punes nese s`ben seks me shefin.
Ketu jane derivatet qe calojne ne shoqerine tone,per keto arsye do kuptoja protesten e shume te nje rrangu dhe natyre tille.
Ama te prostestosh per nje perdhunues abuziv qe shpesh here vrasin dhe viktimat dhe aq me teper ne nje gjuhe shume vulgare sme thote gje.
Perdhunues tille futen direkt ne burg dhe mbaron historia aty.
por `PErdhunuesi`i rrezikshem i shoqerise dhe qe duhet te ndjeje frike,eshte ai me makine te shtrejt tullac e 150 kg,mosha e baballarve tane qe shkon duke flirtuar e genjyer femra 15-16 vjece per te plotesuar preversitetin e ti patollogjik seksual.
Ose ai qe ka nje post drejtues dhe detyron personelin femer,te heq breket ne zyre se ndryshe iku puna.
Ketu ka vend per shume e shume diskutim,por duhet serviret drejt .
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Atehere po te tregoj nje rast perdhunimi qe u perhap me shpejt se gjatesia e drites ne gjithe Shqiperine. Nje ish-profesor i imi kishte perdhunuar vajza ne shkollen ku jepte mesim dhe pikerisht kur emri i tij u be publik, doli sheshit nje ngjarje tjeter: Avokati i tij kerkoi ndihme per ndryshimin e deshmise sepse pati frike nga trajtimi i emrit te tij ne shoqeri. Te te dali emri publikisht si perdhunues eshte dicka teper e madhe: nuk merr dikush ne pune dike qe eshte perdhunues, askush nuk i afrohet sikur te jete virus me permasa gjigante, askush nuk i jep te drejte.Mos te harrojme qe nqs behesh perdhunues i nje vajze dhe perseri nuk ke ndryshuar qendrim, perseri do te perfshihesh ne raste perdhunimi. Kjo eshte menyra e duhur per te denuar kedo qe bredh i lire: me statusin e perdhunuesit.
Nese nje perdhunues ben vitet e burgut atehere ty si mendje hapur a nuk mendon se ai e vuajti krimin qe beri dhe ska perse te vazhdoj te vuaj ende?

Ku ndryshon krimi i ketij ne krahasim me dike qe u fut ne burg per arsye se goditi dike me thike dhe e la me pasoja te renda? Perse ky mos te marri po ate status dhe te vuaj edhe mbas lirise?


Ose dikush qe u fut ne burg pse ngiste makiken shpejt e la dike te paralizuar? A duhet te vuajn edhe keta me keto statuse mbas kryerjes burgut?


Diskriminim lol


Ne te treja rastet viktmat vuajne....
 

sofia

Antarë i Respektuar
Nese nje perdhunues ben vitet e burgut atehere ty si mendje hapur a nuk mendon se ai e vuajti krimin qe beri dhe ska perse te vazhdoj te vuaj ende?

Ku ndryshon krimi i ketij ne krahasim me dike qe u fut ne burg per arsye se goditi dike me thike dhe e la me pasoja te renda? Perse ky mos te marri po ate status dhe te vuaj edhe mbas lirise?


Ose dikush qe u fut ne burg pse ngiste makiken shpejt e la dike te paralizuar? A duhet te vuajn edhe keta me keto statuse mbas kryerjes burgut?


Diskriminim lol


Ne te treja rastet viktmat vuajne....
Mendon se burgu lehteson mekatin e kryer? Viktimat do te vuajne, po ne te treja rastet nuk do te kemi me viktima te reja. E ka nje rrezik ky dhe e di cili eshte: Vetvrasja e perdhunuesit/kriminelit nga presioni qe i ushtron shoqeria.
 
Redaktimi i fundit:

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Mendon se burgu lehteson mekatin e kryer? Viktimat do te vuajne, po ne te treja rastet nuk do te kemi me viktima te reja. E ka nje rrezik ky dhe e di cili eshte: Vetvrasja e perdhunuesit nga presioni qe i ushtron shoqnia.
Pervdisa e lehteson
Per disa jo
Po te tre mund te vetevrihen?
Ne te treja rastet viktimat vuajne.

Dhe perse shoqeria te kete presion vetem ndaj nje perdhunuesi, e jo dy te tjereve?
Mendon se nje i paralizuar apo nje qe eshte lene me pasoja mos valle keta jane me te pavleshem nga nje qe eshte perdhunuar, apo krimi ndaj tyre nuk eshte aq i rende?


Dhe a do te mendomim ne se denimi i tyre eshte i mjaftueshem po te ishim ne viktima?
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Ti je i cuditshem. Familja duhet te kete demokraci ne vetvete, qe edhe femijet te ndihen mire me vetbesim dhe te barabarte. Vetem keshtu nuk do te kene droje femijet te flasin me prinderit. Po nqs prindi eshte perdhunues, si mund te flase me femijen? Ashtu sic tha @Marla familja eshte gjeneze e te gjitha ngjarjeve. Duke qene se nuk ka formule per t'iu shmangur abuzimit kur je me i dobet se gjahtari, le te mesojme me te vegjlit qe te jesh perdhunues nuk eshte fenomen qe mrekullon dhe pershpejton boten, po fenomen qe bie keto te kuunderta! Te pakten te kemi nje brez qe te mos i vuaje abuzimet.
Nje femij e nje prind mund te kene marredhenie te mira e mund te flasin hapur me njeri tjetrin pavaresisht cfare etikimi mund te vesh ti, demokratik, socialist, mbreteri, diktator, oligarki, republik, meritokraci etj
 
Top