Ana e padukshme e fajit

sofia

Antarë i Respektuar
Pervdisa e lehteson
Per disa jo
Po te tre mund te vetevrihen?
Ne te treja rastet viktimat vuajne.

Dhe perse shoqnia te kete presion vetem ndaj nje perdhunuesi, e jo dy te tjereve?
Mendon se nje i paralizuar apo nje qe eshte lene me pasoja mos valle keta jane me te pavleshem nga nje qe eshte perdhunuar, apo krimi ndaj tyre nuk eshte aq i rende?


Dhe a do teendomim ne se denimi i tyre eshte i mjaftueshem po te ishim ne viktima?
Me fal per ty se e kisha harruar qe ta shtoja kriminel. Denimi per perdhunuesit eshte shume modest , prandaj edhe eshte marre kjo nisme. Nuk mendoj se denimi i krimineleve te krimeve te tjera eshte i mjaftueshem, por ky regjister publik eshte eksperimentuar ne shume vende perendimore per te evituar rastet e pereritura dhe per te parandaluar rastet e reja . le te sherbeje si eksperiment si fillim mbi organet me te larta te shtetit per vendimin qe do te marrin. Nqs ketu eshte gjithcka e vulosur, ne rastet e tjera kerkohen shume me shume prova sepse denimi nuk eshte kaq modest sa per perdhunuesit. Ke te drejten tende te nenshkruash nje peticion te ri per t'ia drejtuar kuvendit!
 

sofia

Antarë i Respektuar
Nje femij e nje prind mund te kene marredhenie te mira e mund te flasin hapur me njeri tjetrin pavaresisht cfare etikimi mund te vesh ti, demokratik, socialist, mbreteri, diktator, oligarki, republik, meritokraci etj
Nuk i vura etikete, por doja te theksoja ate qe ti i dole kundra:
Ska democraci ne familje, ne familje ke babe ke edhe nene. Vlera e votes vares sipas pozites njerit ndaj tjetrit, dhe ata prinder mund te pyesin mendimin e vajzes apo te djalit a mund mos ta pyesin ate.
Pa i dhene liri femijes dhe pa i krijuar kushte qe te hapet, veshtire se do te hapet. Ishe ne kundershti me vetveten ketu.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Nuk i vura etikete, por doja te theksoja ate qe ti i dole kundra:

Pa i dhene liri femijes dhe pa i krijuar kushte qe te hapet, veshtire se do te hapet. Ishe ne kundershti me vetveten ketu.
Se ju nuk kuptoni cfare eshte familja, barazia e demokracia :)
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Me fal per ty se e kisha harruar qe ta shtoja kriminel. Denimi per perdhunuesit eshte shume modest , prandaj edhe eshte marre kjo nisme. Nuk mendoj se denimi i krimineleve te krimeve te tjera eshte i mjaftueshem, por ky regjister publik eshte eksperimentuar ne shume vende perendimore per te evituar rastet e pereritura dhe per te parandaluar rastet e reja . le te sherbeje si eksperiment si fillim mbi organet me te larta te shtetit per vendimin qe do te marrin. Nqs ketu eshte gjithcka e vulosur, ne rastet e tjera kerkohen shume me shume prova sepse denimi nuk eshte kaq modest sa per perdhunuesit. Ke te drejten tende te nenshkruash nje peticion te ri per t'ia drejtuar kuvendit!
Po nese perdhunuesi i hedh ne gjyq per diskriminim e per dem ?


Viktimat jane te lenduar po njesoj
Venia ne list e nje perdhunuesi nuk e ben ate me pak te rrezikshem
Por i shton denimin, dhe ai denimin e ka kryer. Ska perse te vazhdoj denimin jasht burgut.Mund ta denosh me vdekje
Qofte te menjehershme a kshu vdekje me pune krahu lol
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Po nese nje 13 vjecar dhunon nje 12 vjecare a duhet te futet edhe ky ne listen e famshme? Dhe sa kohe duhet te rri aty?


Nese jeni mendjehapu e antidikriminues
Nje liste e tille eshte diskriminuese. Eshte burgim i perjetshem. Dhe ne disa vende kunder kushtetutes
 
Redaktimi i fundit:

Marla

Quo Vadis!
Po nese nje 13 vjecar dhunon nje 12 vjecare a duhet te futet edhe ky ne listen e famshme? Dhe sa kohe duhet te rri aty?


Nese jeni mendjehapu e antidikriminues
Nje liste e tille eshte diskriminuese. Eshte burgim i perjetshem. Dhe ne disa vende kunder kushtetutes


13 vjecari ka bere krim por eshte i mitur. shkon ne riedukim jo ne burg deri sa te mbushe moshen varet sa vite denim merr nga gjykata
 

sofia

Antarë i Respektuar
Po nese nje 13 vjecar dhunon nje 12 vjecare a duhet te futet edhe ky ne listen e famshme? Dhe sa kohe duhet te rri aty?


Nese jeni mendjehapu e antidikriminues
Nje liste e tille eshte diskriminuese. Eshte burgim i perjetshem. Dhe ne disa vende kunder kushtetutes
Po akti i perdhunimit me trego eshte apo jo diskriminues? Cilen nga te drejtat e individit mbron dhe sa 100% te te drejtave te individit shkel? Fjala eshte per perdhunim dhe nuk i jap vetes me shume konfidenca se kam, prandaj per rastin e dhunimit mund te konktaktosh me organizuesti nqs je i interesuar. Ne liste perfshihet cdo rast perdhunimi, po ne fund te fundit fiirma eshte personale, keshtu qe nese per ty perben problem mos e voto. Dhe jane pikerisht vendet perendimore qe e kane aplikuar kete vendim...vendet qe perthithen te parat demokracine.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
13 vjecari ka bere krim por eshte i mitur. shkon ne riedukim jo ne burg deri sa te mbushe moshen varet sa vite denim merr nga gjykata
I mitur i mitur por demin e ben te madh
Per viktimen eshte njesoj
Edhe per familjen e viktimes


Merre pak personale


Nese nje nga keto moshat 10, 15, 19, 30, 60, 90
Do qellonte nje te aferm tend, mendon per ju do bente ndryshim mosha e vrasesit?
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
Se sa arriten ato gocat ne proteste me shkrimet ne kembe, qe gati gati i dhunuan gjithe TV, mediat madje dhe ne vet FV-ja, shifni lajmet. Nga dje kemi disa perdhunues me pak. Kemi nje shef policie perdhunues, ca roje, ca mesues. Me nje proteste tjeter, neser ne Shkoder, do kemi dhe me pak. A do te ndalet dhunimi. Jo! Por munde te kemi me pak dhunues ose me shume dhunues prapa grilave.

Dikush permendi dhe burgun. Seriozisht ndjehem i tronditur. Te mendosh se nje dhunues do dal nga burgu kokelarte eshte me shume se cmenduri. Nese se besoni futuni ne lekuren e tyre dhe analizoni dy minuta: disa vite jete te humbura, po familja, po femijet? Po bashkeshortja? Po???? Eh sa po ka jeta?
E si do e mendonit jeten ju nese femija juaj e kupton se ju jeni dhunues? Cfare rendesie do kishte frymarrja yte edhe sikur asnje dite burg te mos mbanit? Ej paramebdojeni veten tuaj. Nje dhunues para vajzes tende kur ajo e ka kuptuar tashme kete gje. Besoj se ajo ajo dhe as ne nuk do te ndiheshim shume rehat ne mos me keq se vet viktima:unsure:

Njerez lajmeroni cdo dhunim. Mos hezitoni. Lajmi juaj ju jep LIRI.

 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Po akti i perdhunimit me trego eshte apo jo diskriminues? Cilen nga te drejtat e individit mbron dhe sa 100% te te drejtave te individit shkel? Fjala eshte per perdhunim dhe nuk i jap vetes me shume konfidenca se kam, prandaj per rastin e dhunimit mund te konktaktosh me organizuesti nqs je i interesuar. Ne liste perfshihet cdo rast perdhunimi, po ne fund te fundit fiirma eshte personale, keshtu qe nese per ty perben problem mos e voto. Dhe jane pikerisht vendet perendimore qe e kane aplikuar kete vendim...vendet qe perthithen te parat demokracine.
Une nuk po mbroj perdhunimet, as perdhunuesit

Por eshte diskriminim te ndeshkosh akoma me tej nje grup te caktuar mbasi ai/ajo te kete kryer denimin. Eshte dy here burgim.


Nejse kete se permenda per si teze per ti mbrojtur une
 
Redaktimi i fundit:

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
@Marla se harrova ta shruaja atje

Po ai i mituri ka dhunuar nje tjeter
Si nuk mund te lista e dhunuesve?


Pra nje 13 vjecuar duhet te vuaj gjithe jeten edhe pse ne gjendje te lire?


Keto punet me lista jane te rrezikshme se fusin lloj lloj atje.

Po keta qe dinin per ngacmime e nuk thoshnin gje te cila list futen?
 

sofia

Antarë i Respektuar
@Marla se harrova ta shruaja atje

Po ai i mituri ka dhunuar nje tjeter
Si nuk mund te lista e dhunuesve?


Pra nje 13 vjecuar duhet te vuaj gjithe jeten edhe pse ne gjendje te lire?


Keto punet me lista jane te rrezikshme se fusin lloj lloj atje.

Po keta qe dinin per ngacmime e nuk thoshnin gje te cila list futen?
@ZoteriaJuaj mos e guxo te viktimizosh perdhunuesin! Mendon se mund te falet i mituri? Derisa ishte ne gjendje te perdhunoje, eshte i gatshem te ndermarre edhe pasojat e ketij perdhunimi. Ti mos e jep firmen tende se sa ta shtrish kete bisede per mijera postime. Per fleksibilitet une do te dergoj linkun e peticionit dhe qartesohu vete aty : Sign the Petition . Per mua si femer eshte i nevojshem peticioni per te spastruar cdo mizerie cdo parazit qe na kalon perpara kembeve dhe e ndjejme veten te rrezikuar! Dhe mos e interpreto me listen sipas synimit tend!
 

sofia

Antarë i Respektuar
Une nuk po mbroj perdhunimet, as perdhunuesit

Por eshte diskriminim te ndeshkosh akoma me tej nje grup te caktuar mbasi ai/ajo te kete kryer denimin. Eshte dy here burgim.


Nejse kete se permenda per si teze per ti mbrojtur une
Do isha me e forte nqs do te ishte 3 here bugim! Jua tregova rastin e ish-profesorit tim, mendon se nuk do t'i shpetoje me veshtiresi burgut? Keta ndyrsira i kane duart te lyera me pislliqe po ua fshehin mengat e kemishes dhe do e gjejne patjeter mundesine per te dale jashte heret. Do ta gjejne lehte nje menyre sepse te tille sistem kemi. Po nuk eshte aq modest perdhunimi apo dhuna sa te perfundoje me nje burg te thjesht.
 
Top