Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri

Një analist politik serb, ka komentuar zhvillimet politike të javës së kaluar Kosovë-Serbi, në një intervistë në emisionin e mëngjesit në televizionin publik serb RTS1Ai gjatë analizës së tij e ka vlerësuar lartë intelegjencën politike të Kurtit. Sipas tij, kryeministri kosovar, është një nga liderët e rinj më të kompletuar të diplomacisë botërore,


Analisti serb ndër të tjera ka thënë se fjalimet e Kurtit bindin çdo bashkëbisedues që ndodhet përball tij.
“Albin Kurti është Kryeministri më i rrezikshëm për Serbinë që nga mbarimi i Luftës në Kosovë, Kurti nuk është i korruptuar, nuk ka dosje kriminale nga koha e UÇK-së, Ndërkombëtarët nuk kan fakte ta kushtëzojnë me asgjë, është njohës perfekt i gjuhës angleze, truri i tijë është i shpejt sikur kompjuteri, intelegjenca e tijë e ngritur në kulminacion, mban në mend shum shifra dhe data, shum i rënd për dialogim, guximtar dhe i pakompromis në qëndrimet e tija, thjesht Albin Kurti është njëri nga Liderët më i kompletuari të gjeneratës së re në Diplomacinë Botërore, fjalimet e tija bindin çdo bashkëbisedues që gjindet dhe ndëgjon përballë tijë në tavolinë”, ka thënë analisti politik nga Beogradi
. /Reporteri.net
 
Albini eshte gjeja me e mire qe mund ti ndodhte Kosoves. Nqf se per ne te Shqiperise ska shprese me plot kuptimin e fjales nga klasa jone politike, per ju vellezer matane kufirit ka shume shprese tek ky njeri. Seriozisht sa here e degjoj Albinin aq sa me lumturon, aq edhe me deshperon qe nuk eshte kryeministri gjithe shqiptarve.

I vetmi problem per Albinin do jene mardheniet me nderkombetaret, ne vecanti amerikanet. Asnje lider ne ballkan nuk merr dot vendime i vetem e lere me Kosova nje shtet akoma jo i njohur zyrtarisht.

Ramushin per nje takse shkiesh e dergun ne Hage per te treten here.
 
Albini eshte gjeja me e mire qe mund ti ndodhte Kosoves. Nqf se per ne te Shqiperise ska shprese me plot kuptimin e fjales nga klasa jone politike, per ju vellezer matane kufirit ka shume shprese tek ky njeri. Seriozisht sa here e degjoj Albinin aq sa me lumturon, aq edhe me deshperon qe nuk eshte kryeministri gjithe shqiptarve.

I vetmi problem per Albinin do jene mardheniet me nderkombetaret, ne vecanti amerikanet. Asnje lider ne ballkan nuk merr dot vendime i vetem e lere me Kosova nje shtet akoma jo i njohur zyrtarisht.

Ramushin per nje takse shkiesh e dergun ne Hage per te treten here.
Po pse kukull do jemi ne gjith jeten,ne duart e europjanve!po mir na kan ndimu,askush nuk e mohon ni gje till..po nuk kan drejte te udhheqin vendin ton si te jen interesat e tyre..Albini nuk flet per ego..serbia akoma falje nuk ka kerku nga shteti i kosoves,dhe mundohet te dal viktim para europes.

ps..ramushin e njohim mir ..dhe nuk ka shku per taksa ,por per te bemat e veta..eshte muhabet tjeter ai.
 
Je krijese e tyre Arfenille.
Si nje fmije i porsalindur, ku vendimet deri ne nje moshe te caktuar i merr prindi.

Ndersa ne t'shqipnise nuk jemi krijese e tyre, por na kane marre nga jetimorja mbasi na braktisi PPSH, dhe me jetimet abuzojne te gjithe.
 
Top