Anët djallëzore të çdo shenje të horoskopit

Barnaba

Antarë i Respektuar
Nuk e njoh për busti, por sa herë kam rënë në dashuri me Epidamn Ylyleusin, Niketën, Skerdilaidin, .....

Nuk e di kush jane keta, por Pirro Molosi ishte i vecante. Luan ne fushebetej sa pranonte edhe duele me kundershtaret me te afte te ushtrise armike (kjo nuk ndodhte shpesh qe mbreti te pranonte sfida te atilla). Virtuoz ne sjellje sa edhe armiqte e respektonin ne maksimum. Por edhe i ndjeshem aq sa themelonte qytet dhe i vendoste emrin e bashkeshortes. :)
 

Desa

Felix - Culpa
Nuk e di kush jane keta, por Pirro Molosi ishte i vecante. Luan ne fushebetej sa pranonte edhe duele me kundershtaret me te afte te ushtrise armike (kjo nuk ndodhte shpesh qe mbreti te pranonte sfida te atilla). Virtuoz ne sjellje sa edhe armiqte e respektonin ne maksimum. Por edhe i ndjeshem aq sa themelonte qytet dhe i vendoste emrin e bashkeshortes. :)
Inicialet e Epidamnit gjenden të gravuara brenda mureve të Arenës së Romës, si njëri nga arkitektët e saj, dhe pse ishte i burgosur.
Niketa mori vendin e dytë në konkurim muzikor, vetëm se ishte Ilir.
Skerdilaidi njëri nga vëllezërit e rrinj të Agronit dhe njëri nga mbështetësit kryesorë të Teutës. Flitet në roman se ishte edhe i dashuri i saj!
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Skerdilaidi njëri nga vëllezërit e rrinj të Agronit dhe njëri nga mbështetësit kryesorë të Teutës. Flitet në roman se ishte edhe i dashuri i saj!

Mendova mos ishte ndonje Skerdilaid tjeter, se ky qe permende nuk u tregua shume virtuoz pas vdekjes se Agronit. Greket e perdorin me ironi kete emer, si nje prijes i dobet perball Romes (edhe pse ironia eshte e nxituar sepse Roma Greqine e gjunjezoi me lehtesine me te madhe).

Ku shkove gjete Skerdilaidin, kur neve kemi figura nga lashtesia si Pirro, Aleksandrin e Madh, gjeneralet e Aleksandrit, Filipin II, Agronin, Bardhylin, nje sere perandoresh ilir te Romes dhe Bizantit, etj.
 

Desa

Felix - Culpa
Mendova mos ishte ndonje Skerdilaid tjeter, se ky qe permende nuk u tregua shume virtuoz pas vdekjes se Agronit. Greket e perdorin me ironi kete emer, si nje prijes i dobet perball Romes (edhe pse ironia eshte e nxituar sepse Roma Greqine e gjunjezoi me lehtesine me te madhe).

Ku shkove gjete Skerdilaidin, kur neve kemi figura nga lashtesia si Pirro, Aleksandrin e Madh, gjeneralet e Aleksandrit, Filipin II, Agronin, Bardhylin, nje sere perandoresh ilir te Romes dhe Bizantit, etj.
Sepse mua nuk më tërheqin kurorat mbi kokë, por thjeshtësia. Mos Agronin që pjelli Pinnesin me greke? Sipas një romani mbi Teutën dhe regjimin e saj (në mos gabohem).
Temë interesante por që do fshihen se janë jashtë teme.
Kënaqësi fjalëshkëmbimi.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Sepse mua nuk më tërheqin kurorat mbi kokë, por thjeshtësia. Mos Agronin që pjelli Pinnesin me greke? Sipas një romani mbi Teutën dhe regjimin e saj (në mos gabohem).
Temë interesante por që do fshihen se janë jashtë teme.
Kënaqësi fjalëshkëmbimi.
Romanet jane krijimtari, jo e vertet historike. Por edhe nese kishte ndonje femij me ndonje greke, pse duhet te jete problem?

Dhe pse duhet te fshihen komentet? Neve kthyem nje teme gjithe pesimizem dhe helm ne dicka interesante. :) Apo nuk pranohet ky lloj devijimi? lool
 

Desa

Felix - Culpa
Romanet jane krijimtari, jo e vertet historike. Por edhe nese kishte ndonje femij me ndonje greke, pse duhet te jete problem?

Dhe pse duhet te fshihen komentet? Neve kthyem nje teme gjithe pesimizem dhe helm ne dicka interesante. :) Apo nuk pranohet ky lloj devijimi? lool
Njëri detaj ishte nga romani.
Sa i përket jetës së tij. jo. Për mua personalisht, po. ?
Uroj dhe kërkoj me modesti mos të fshihet, ose së paku të kalohet në temë përkatëse, nëse ka.
 
Top