Angli apo Canada?

Angli apo Canada?

Mirmbrema


Kam nje pyetje per te gjithe antaret
ne qoftese do ju jepej mundesia te jetonit ne keto dy vende rregullisht me nje pashaporte europiane
cilin do zgjidhnit edhe pse?
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Nuke do per Angline sepse nuk kam qene dhe nuk ja di potencialin por kanadaja eshte vertet mire perjashto dimrin. Ka arsim e shendetesi falas, shuem sociale dhe po ke zanat ben preokopi.
 
Nuke do per Angline sepse nuk kam qene dhe nuk ja di potencialin por kanadaja eshte vertet mire perjashto dimrin. Ka arsim e shendetesi falas, shuem sociale dhe po ke zanat ben preokopi.
Mesa po informohem une per ne canada pagat njesoj si ne eurpe jane, ndoshta po informohem gabim
flas gjithmone ne profesionin tim
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Nuk e di se cfare profesioni ke por kanadaja eshte shtet i madhe me popullsi te vogel. Po do jete komode atje e gjen.
 
Kuzhinjer jam tiku, se di akoma sjam i bind per canadan ,dileme e madhe kjo
 

titan

Requiem for a dream
Une per vete do thosha Angli se eshte @iva atje lol lol
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Kuzhinjeri paguhet mire kudo.
Por njeriu kerkon pertej javes financiare edhe i cik qetesi , nje sistem shendetsie te mire , siguri dhe te kete pune.

Une do zgjidhja Kanadane me sy mbyll.
Ne Angli kam qene disa here dhe nuk me ngrof per asgje , e jo me te mendoj te nis jeten atje.
E para jane 700 milion rracat e perzime qe i kane mbledh si me qene ne kopesht zologjik.
E dyta jeta eshte shume e shtrenjte , te mbysin me taksa , plus nje apartament 1+1 nuk ke shanse ta gjesh nen 800 pound ne lagjet me te lodhme te londres.
E treta sistemin e shendetsise , i famshmi NHS eshte i dobet (gjithmone per mendimin tim). Italia e ka shume here me lart.

Ne Kanada skam qene , por kam qene ne USA dhe kam takuar shume Shqiptar qe ma lavderonin shume Kanadane , dhe shume prej tyre kishin emigruar nga USA ne Kanada , sepse eshte shume me lart sa i perket jeteses , punesimit dhe asaj cfare ofron ai vend ne teresi.
 

titan

Requiem for a dream
Kuzhinjeri paguhet mire kudo.
Por njeriu kerkon pertej javes financiare edhe i cik qetesi , nje sistem shendetsie te mire , siguri dhe te kete pune.

Une do zgjidhja Kanadane me sy mbyll.
Ne Angli kam qene disa here dhe nuk me ngrof per asgje , e jo me te mendoj te nis jeten atje.
E para jane 700 milion rracat e perzime qe i kane mbledh si me qene ne kopesht zologjik.
E dyta eshte jeta eshte e shtrenjte , ku nje apartament 1+1 nuk ke shanse ta gjesh nen 800 pound ne lagjet me te lodhme te londres.
E treta sistemin e shendetsise , i famshmi NHS eshte i dobet (gjithmone per mendimin tim). Italia e ka shume here me lart.

Ne Kanada skam qene , por kam qene ne USA dhe kam takuar shume Shqiptar qe ma lavderonin shume Kanadane , dhe shume Shqiptar kishin emigruar nga USA ne Kanada , sepse eshte shume me lart sa i perket jeteses , punesimit dhe asaj cfare ofron ai vend ne teresi.

Rreth shpajve ne Angli ke te drejte. Shume te vogela e te shtrenjta.
Vec se ne Kanada do mesohesh me boren lol lol
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Ne Canada varion $36.000 per year deri ne $45.000 per experienced chef
Ne UK £45.000 per year
Ideja eshte se dhe experienca qe ke paguan, di qe ne UK Italian cooks Jane Goxha te kerkuar
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Rreth shpajve ne Angli ke te drejte. Shume te vogela e te shtrenjta.
Vec se ne Kanada do mesohesh me boren lol lol

Kanadaja ka klime me tmire se anglia sepse i ka 4 stinet. Dimri eshte dimer , pranvera pranvere dhe vera mund tkape dhe 40 grade.

Ne Angli nje stine eshte , ajo e gjymave me shi , mjes drek darke , edhe pse vitet e fundit me ket ndryshimim e klimes sikur jeni ngrof i cik lol
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Ne Canada varion $36.000 per year deri ne $45.000 per experienced chef
Ne UK £45.000 per year
Ideja eshte se dhe experienca qe ke paguan, di qe ne UK Italian cooks Jane Goxha te kerkuar

45K e siper merr pozicioni i Head Chef.

Nen kte titull varjojne nga 27 deri ne 35K.
 
Ideja eshte te hap nje restorant timin
une kam njerez ne te dyja vendet
po marr shembull italin, ketu te mbash nje restorant eshte shume e veshtire sepse ka shume taksa
ndaj dhe po mendoj largimin
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Kanadaja ka klime me tmire se anglia sepse i ka 4 stinet. Dimri eshte dimer , pranvera pranvere dhe vera mund tkape dhe 40 grade.

Ne Angli nje stine eshte , ajo e gjymave me shi , mjes drek darke , edhe pse vitet e fundit me ket ndryshimim e klimes sikur jeni ngrof i cik lol

Me duket e njof kete shkrim:p
Mos hap panik lol
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Thone se Kanadaja eshte nje vend shume social, kush e ka provuar se nderron me asnje vend tjeter.
 

Gabri3l

To be continued..
Per veten time canada do ikja esht nje vend i vecant per gjithcka per jetes per pagese nje gje te keqe kishte udhtimi larg.
 

titan

Requiem for a dream
Kanadaja ka klime me tmire se anglia sepse i ka 4 stinet. Dimri eshte dimer , pranvera pranvere dhe vera mund tkape dhe 40 grade.

Ne Angli nje stine eshte , ajo e gjymave me shi , mjes drek darke , edhe pse vitet e fundit me ket ndryshimim e klimes sikur jeni ngrof i cik lol

Dimri eshte -30 🤣🤣
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Dimer eshte po nuk e ndjen fare . Nga Puna ne makine, nga makina ne shtepi nga shtepia ne markete. Se ndjen me shume se 5 minuta te ftohtin.
Titan mos per hap panik .:p
 

titan

Requiem for a dream
Dimer eshte po nuk e ndjen fare . Nga Puna ne makine, nga makina ne shtepi nga shtepia ne markete. Se ndjen me shume se 5 minuta te ftohtin.
Titan mos per hap panik .:p

Se di fare. Une I kam enderr te dyja. Me pashaport shqiptare shkoj vetem ne Maqedoni e Mal te zi 🤣🤣
 

Marakli^Krapit

Antarë i Respektuar
Angli apo Canada?

Mirmbrema


Kam nje pyetje per te gjithe antaret
ne qoftese do ju jepej mundesia te jetonit ne keto dy vende rregullisht me nje pashaporte europiane
cilin do zgjidhnit edhe pse?
Paske marr nacionalitetin mor trathtar i kombit 😂😂 ne Angli mundesh me punu por në Canada smundesh, duhet me marr vizë punë e cila është shum e vështir. Kjo e then nga një shok i jemi që ka 30 vjet Canada, mos mendo se është pretekst për mos mem ndihmu. Un të kisha sugjeru Zvicrën 😉
 
Paske marr nacionalitetin mor trathtar i kombit 😂😂 ne Angli mundesh me punu por në Canada smundesh, duhet me marr vizë punë e cila është shum e vështir. Kjo e then nga një shok i jemi që ka 30 vjet Canada, mos mendo se është pretekst për mos mem ndihmu. Un të kisha sugjeru Zvicrën 😉
Po tradhtia nga halli ka lind:p
O quk , zvicren ma kan sygjeru shume veta
eshte dhe afer, une e kam 40 min nga katuni im
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Une s'kam provu asnjeren por kam te aferm ne te dy vendet qe kushedi sa here me kane thene te shkoj se profesioni im paguhet, por me duken vende te ftohta per natyren time.

Gjthss, Kanadane ma kane lavderuar me shume. Djali xhaxhit tim per 5 vjet mori nenshtetesine ne mos gaboj.

Une do sugjeroja te shkoje nga 1 muaj ne te dy shtetet, per te pare klimen natyren e qytetit ku do rrish edhe ku ta ndjesh veten me rehat zgjidh.

Ej, po te gjithe jashte, Shqiperine kush do e beje?! 🙄
 
Kanada pa piken e dyshimit.
Angline e njoh dhe ne shkallen tine te vleresimit si vend terheqes eshte nga te fundit ne EU.
Kanadaja me pelqen jo vetem per standardin e larte te jeteses por akoma me shume per hapesirat pa fund dhe per natyren e eger qe mbizoteron.
 
Ne Angli e kam motren nese nuk behet me mire keto vite , nuk gjeje ndonje pune te mire, mendoj qe te shkoj ose ne Angli ose ne Zvicer , se ne Kanade larg me shku mund te shkosh po me ardhe ne Evrop te kushton pastaj😊, 5 here sa te vish ne Kosove me ato para e blene nje shtepi!
 

Hope

◕‿◕
Kuzhinjeri paguhet mire kudo.
Por njeriu kerkon pertej javes financiare edhe i cik qetesi , nje sistem shendetsie te mire , siguri dhe te kete pune.
Varet ca lloj kuzhunjeri je, dhe cfare konsumon popullata.
Jo cdo kuzhunjer punon ne resto Michelin, e sbesoj qe si i huaj hyn direkt kuzhunjer shef sapo arrite ne nje vend.

Une do zgjidhja Kanadane me sy mbyll.
Ne Angli kam qene disa here dhe nuk me ngrof per asgje , e jo me te mendoj te nis jeten atje.
E para jane 700 milion rracat e perzime qe i kane mbledh si me qene ne kopesht zologjik.
E dyta jeta eshte shume e shtrenjte , te mbysin me taksa , plus nje apartament 1+1 nuk ke shanse ta gjesh nen 800 pound ne lagjet me te lodhme te londres.
700 milion rraca? Sa me pelqen kur ne shqiptaret si durojme dot rracat e tjera, se si te te them, ne kemi nje prejardhje nga nje gjak blu qe sgjendet me mbi glob... Njerez jane dhe arabet, dhe zezaket dhe te bardhet e ku di me une kush pengon syrin e shqiptarit....
E ne Kanada ka vetem kanadian e shqiptar, asnje shtetesi tjeter! (Not)
Jeta eshte e shtrejnte gjithandej, por me pagen normale mund te jetosh. Sdo behesh miliarder nqs nuk je nje gjeni ne shkencen e profesionin tend, ama sdo kesh problemin e dites neserme.


E treta sistemin e shendetsise , i famshmi NHS eshte i dobet (gjithmone per mendimin tim). Italia e ka shume here me lart.
Hmmm besoj qe sdi ca flet per NHS, eshte nje nder sistemet shendetsore qe punon me se miri ne Evrop. Ti mos e gjyko nga pikepamja jote si pacient.

Ne Kanada skam qene , por kam qene ne USA dhe kam takuar shume Shqiptar qe ma lavderonin shume Kanadane , dhe shume prej tyre kishin emigruar nga USA ne Kanada , sepse eshte shume me lart sa i perket jeteses , punesimit dhe asaj cfare ofron ai vend ne teresi.
Kanadaja te ofron vend aty ku ka ajo boshellek, dmthn ne maj te malit ku te ngrin e pasmja, e ku nuk shikon driten e dites me dite te tera. Sepse pune-shtepi ne erresire, sa eshte dite je ne pune e ja ku iku dita dhe drita.

Sa per hapesin, besoj qe ky eshte nje vendim qe duhet ta maresh ti, nuk kane si te te ndihmojne te tjeret.
- Je gati te ndrosh kontinent? Larg familjes e shoqerise aktuale
- Je gati te adaptohesh me nje kohe shume te ftoht, me kondita shume me te repta ne Kanada se sa ne Angli?
- Je i sigurt qe do te emigrosh?
 
Top